Overclock.pl » Testy i recenzje » ASUS Z170 Pro Gaming czy MSI Z170A Gaming M7? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

MSI Z170A Gaming M72015-08-05 19:40:00 |  Piotr Urbaniak (gtxxor)  Tomasz Cugowski (tomcug)

Opakowanie i dodatki

Płyta główna dotarła do nas w sporym, utrzymanym w czerwonej kolorystyce pudełku. Znajdziemy na nim zdjęcie produktu, informacje obejmujące przegląd zastosowanych rozwiązań technicznych, a także kompletną specyfikację. Trzeba oddać MSI, że trzymają się typowo gamingowej stylistyki ;-)

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

W środku ujrzymy następujące dodatki:

  • instrukcję obsługi oraz płytę DVD ze sterownikami,
  • cztery kable SATA,
  • maskownicę panelu I/O,
  • mostek SLI,
  • komplet naklejek na płytę oraz obudowę,
  • zawieszkę na drzwi,
  • złącza M-Connector.

Budowa

Opisywana konstrukcja wykorzystuje laminat o wymiarach zgodnych ze standardem ATX, tak więc nie musimy obawiać się utrudnień podczas montażu. Zamontowane, sporych rozmiarów, radiatory, w połączeniu z kolorystyką łączącą odcienie czerni i czerwieni, nadają płycie nietuzinkowy wygląd oraz iście zadziorny, wręcz agresywny charakter. Tak, nie przywidziało Wam się, to najprawdziwsza czerń, która w produktach tego producenta nie zdarza się tak często.

Do dyspozycji użytkownika oddano pięć, przyzwoicie rozmieszczonych, 4-pinowych złącz wentylatorów. Nasza uwaga ponownie dotyczy gniazda w okolicy slotów PCI-Express, gdzie ciężko się dostać z uwagi na kartę graficzną oraz radiator procesora.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Montaż radiatorów został przeprowadzony wyłącznie z wykorzystaniem śrubek, co jest świetnym pomysłem, mocno podnoszącym wygodę użytkowania. Dzięki temu nie musimy martwić się o demontaż elementów chłodzących, gdyż cały proces zajmuje tylko kilkanaście sekund. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni śrubokręt i problem rozwiązany, gdzie z kołkami czasem trzeba się naprawdę solidnie namęczyć.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Wykorzystana podstawka została wyprodukowana przez firmę LOTES, z kolei sekcja zasilania składa się z czternastu faz. Zastosowane zostały tutaj komponenty wchodzące w skład technologii o nazwie Military Class V, która obejmuje cewki Titanium Choke, a także kondensatory Hi-c CAP oraz Solid CAP. W teorii ma to zapewnić wyższą sprawność, niższe temperatury oraz zwiększoną żywotność elektroniki.

Kości pamięci DDR4 montujemy w czterech bankach, wspierających moduły o maksymalnym taktowaniu wynoszącym 3600 MHz oraz pojemności sięgającej 16 GB. W tej części płyty znajdziemy również 24-pinowe gniazdo ATX, 8-pinowe EPS, a także dwa złącza USB 3.0, przydatne, gdy chcemy wyprowadzić kilka takich portów na przód obudowy. Warto odnotować, że jedno z nich zostało zamontowane pod kątem 90 stopni, co zdecydowanie chwalimy.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Wśród złączy kart rozszerzeń możemy wyróżnić trzy sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x4) oraz cztery PCI-Express x1. Sprzęt jest oczywiście całkowicie zgodny ze standardem PCI-Express 3.0, co zapewnia pewien zapas przepustowości, gdybyście się zdecydowanie na budowanie konfiguracji CrossFire lub SLI, które z pewnością będą dość popularne ze względu na ogromną moc obliczeniową procesorów Skylake.

Na dolnej krawędzi płyty znajdziemy złącze HD Audio, wyświetlacz kodów POST oraz gniazda USB 2.0. Nie sposób przeoczyć przełącznika Slow Mode, przydatnego overclockerom, a także przycisków BIOS Flashback+, Power, Reset i OC, który służy do podkręcania w czasie rzeczywistym. Po prawej stronie umieszczono sześć portów SATA oraz dwa SATA Express. Są one zamontowane kątowo, co sprzyja utrzymaniu porządku w obudowie i umożliwia bezproblemowy montaż długich kart graficznych. Do dyspozycji mamy również dwa złącza M.2, czyli o jedno więcej od konkurenta.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową, MSI zastosowało bardzo podobne rozwiązanie, co ASUS. Mamy więc metalową osłonę, skrywającą kodek Realtek ALC 1150, kondensatory elektrolityczne firmy Chemicon oraz dwa wzmacniacze TI OPA1652. Jakość dźwięku jest bardzo podobna do Z170 Pro Gaming, co w zasadzie nie powinno dziwić. Swoistą “kulą u nogi” jest jednak oprogramowanie Nahimic, które w zasadzie niczego pozytywnego do odsłuchu nie wnosi, a jest wybitnie ociężałe i uniemożliwia korzystanie ze standardowych efektów Realtek.

Tylny panel jest dodatkowo chroniony przez aluminiową osłonę, która przyczyna się do wspomnianego, nietuzinkowego charakteru konstrukcji. Oprócz przycisku do resetowania ustawień UEFI, umieszczono tam następujące porty:

  • jeden PS/2 dla klawiatury lub myszy,
  • jeden DisplayPort oraz dwa HDMI,
  • trzy USB 2.0, dwa USB 3.0 oraz dwa USB 3.1 (w tym jeden Type-C), kontrolowane przez układ ASMedia ASM1142,
  • jeden RJ-45, obsługiwany przez zintegrowaną kartę sieciową Killer E2400,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z S/PDIF.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

W wyniku demontażu radiatorów płyta ukazała nam swoje prawdziwe oblicze, odsłaniając skrywane dotychczas tajemnice. Oczywistą oczywistością jest fakt, że po tej operacji zdecydowanie utraciła coś ze swojej drapieżności, zaczynając przypominać “zwyczajną” płytę główną.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Okazuje się, że na każdą fazę zasilania przypadają dwa tranzystory MOSFET, co przy tej ich liczbie jest wartością wystarczającą zarówno do normalnej pracy, jak i bardziej ekstremalnych zadań. Dlaczego wspominamy o podkręcaniu z wykorzystaniem niekonwencjonalnych środków chłodzenia? Przede wszystkim ze względu na obecność przełącznika Slow Mode, co sugeruje, że konstrukcja projektowana była także dla overclockerów.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Mostek PCH został umiejscowiony w bezpośrednim sąsiedztwie portów SATA, tak więc i tym razem obyło się bez niespodzianek. Nałożona pasta sprawia wrażenie typowego produktu i bez większych problemów wywiązuje się ze swojej roli.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Chłodzeniem tranzystorów zajmują się dwa aluminiowe radiatory, połączone za pomocą rurki heatpipe, natomiast trzeci dba o optymalne warunki pracy chipsetu. Odbieranie ciepła z MOSFET-ów wspomagane jest przez termopad, a cały układ chłodzący bez najmniejszych problemów wywiązuje się ze swojego zadania, zapewniając niskie temperatury pracy całej konstrukcji.

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
  • Cenowarka.pl
  • Asus
  • XFX
  • Enermax
  • Zotac
  • Intel Corporation
  • BenQ
  • Aquatuning.pl
  • Chieftec
  • Seagate
  • Cooler Master
  • Gigabyte