Overclock.pl » Testy i recenzje » Test obudowy be quiet! Silent Base 800 Window Orange

Wygląd zewnętrzny2015-08-24 18:57:53 |  Kamil Zieliński (Kapitan)

Dobrze, że mamy zdjęcia, bo wygląd zewnętrzny wcale nie tak łatwo opisać. Dołożono starań, by kształt obudowy był czymś więcej niż tylko zwykłym prostopadłościanem. Postawiono na finezyjne kształty i liczne detale. Dobór zastosowanych materiałów zszedł na dalszy plan i nie ma tu, jak np. w Antec P380, kawału grubego aluminium. Coś za coś - osiągnięto zadowalający kompromis, po to, by nie trzeba było słono dopłacać za tego typu materiały.

be_quiet_silent_base_800_window


Przód obudowy zamykają dwuczęściowe drzwiczki wykonane tak, by udawały aluminium (jak we Fractalu). W dolnej ich części widać logo producenta. Boki panelu przedniego pokrywają wloty powietrza, otoczone pomarańczowymi obwódkami. Pytacie, czemu w wyciszanej obudowie zastosowano takie otwory wentylacyjne w przedniej części i czy to nie przeszkadza w tłumieniu hałasu wewnątrz konstrukcji? Do tego jeszcze wrócimy.

be_quiet_silent_base_800_window

Górne przednie drzwiczki skrywają 4 zaślepione zatoki, 5,25". Są one dodatkowo uzbrojone w materiał wytłumiający. Drzwiczki można zamontować tak, by otwierały się także w drugą stronę. Domykają się dzięki przymocowanym magnesom.

be_quiet_silent_base_800_window

Dolne drzwi również wyścielono materiałem tłumiącym. Otwieramy je, przyciskając ich górną część. Wówczas wyczuwalny jest 'klik' i zatrzaski odpuszczają, a drzwiczki opuszczają się jak most, odkrywając przed nami świat dwóch świetnie wyglądających wentylatorów.

be_quiet_silent_base_800_window

Rozwiązanie to jest przemyślane, warto o tym wiedzieć, zanim - podobnie jak ja - zaczniecie szarpać się z obudową. Za drzwiczkami dostępny jest filtr przeciwkurzowy. Jego demontaż jest równie prosty i przypomina rozwiązanie z opisywanej wyżej serii Define.

be_quiet_silent_base_800_window

Teraz boki obudowy. Jeden z nich zawiera powód całego zamieszania, czyli duże okno z plexi, którego obramowanie zdobi pomarańczowy kolor.

be_quiet_silent_base_800_window

Drugi bok, ku mojemu zdziwieniu, nie jest zwykłym gładkim kawałkiem blachy.  Znajdujesię tam miejsce, w którym opcjonalnie można zamontować wentylator 120 mm.

be_quiet_silent_base_800_window

Fragment ten przykrywa zaślepka. Można ją regulować w taki sposób, by mogło być tędy zasysane powietrze. Tu również zadbano o detale, tak by oprócz funkcjonalności ścianka mogła pochwalić się także designem.

be_quiet_silent_base_800_window

Całkiem specyficznie wygląda panel górny. Jest on dość wysoki, przez co obudowa sprawia wrażenie dużej. Jego tylna część zawiera otwory wentylacyjne, ale nie zwykłą siatkę czy tego typu rozwiązania, a nacięcia.

be_quiet_silent_base_800_window

Zdaniem producenta budowa panelu ma wpływ na tłumienie hałasu. Panel I/O zawiera duży przycisk Power, który jest ładnie zaznaczony przez podświetlaną na pomarańczowo obwódkę.

be_quiet_silent_base_800_window

Sam przycisk nie jest stabilny jak skała i ma trochę luzu, co znaczy, że można go lekko wciskać po bokach, bez uruchomienia komputera. Taki mały szczegół, ale warto odnotować. Na prawo od niego znajdują się porty USB (po dwa w standardzie 2.0 i 3.0) i wejście/wyjście audio.

be_quiet_silent_base_800_window

Tył zdradza, że sama konstrukcja obudowy w praktyce nie jest tak ogromna, jak to się zdaje na pierwszy rzut oka. Patrząc od góry, widzimy wyloty powietrza, które są własnością panelu górnego. Podobnie wygląda dolna część, jakby była symetrycznym odbiciem tej górnej. To dzięki tym dwóm elementom obudowa wygląda na dużo pojemniejszą.  Podobno takie rozwiązanie opracowano z myślą o osiągnięciu kompromisu między wydajnością chłodzenia, a kulturą pracy.

be_quiet_silent_base_800_window

Chcąc opisać to, co znajduje się pomiędzy tymi panelami, w zasadzie równie dobrze mógłbym skopiować fragment poprzedniej recenzji obudowy. Trzy duże wypusty na węże umieszczono pod wentylatorem.

be_quiet_silent_base_800_window

Dół obudowy prezentuje się bardzo podobnie do górnej części. To gdzie w takim razie podziały się nóżki, czy obudowa może stać na plastikowym panelu? Może, ale nie musi, bo w pudełku znajdują się również nogi, które można zamontować bez użycia narzędzi, po prostu wsuwając w odpowiednim miejscu. Wykonano je z plastiku, dlatego nie polecam siadać na złożonej obudowie.

be_quiet_silent_base_800_window

To by było na tyle, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny. Gratulacje dla czytelników, którym udało się oderwać wzrok od zdjęć i przeczytać tą część. Teraz podzielę się z Wami wrażeniami, jakie wywołuje montaż podzespołów wewnątrz obudowy.

be_quiet_silent_base_800_window

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Intel Corporation
 • Enermax
 • Asus
 • BenQ
 • Aquatuning.pl
 • XFX
 • Cooler Master
 • Seagate
 • Gigabyte
 • Cenowarka.pl
 • Zotac
 • Chieftec