Overclock.pl » Testy i recenzje » ASUS Maximus VIII Gene oraz Ranger. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

...licence to Overclock!2015-09-01 18:02:17 |  Tomasz Cugowski (tomcug)

Podkręcanie BCLK

Na pierwszy ogień poszło przetaktowanie szyny BCLK. Jak zapewne pamiętacie, w przypadku procesorów przeznaczonych dla podstawek LGA 1155 oraz LGA 1150, nawet stosunkowo niewielka zmiana tego parametru kończyła się katastrofą. Co prawda ta druga platforma wprowadziła specjalne mnożniki BCLK, jednak wciąż nie było to rozwiązanie do końca optymalne i w dodatku Intel zdecydował się zablokować tę opcję w przypadku tańszych procesorów bez literki "K". Na szczęście nowa platforma daje użytkownikowi zdecydowanie więcej swobody, a to za sprawą osobnego generatora zegara, dzięki czemu manipulacja szyny nie powoduje zmiany istotnych taktowań, chociażby takich jak zegar PCI-Express. Dzięki temu, po krótkich testach, udało nam się osiągnąć okrągłe 200 MHz na obu płytach. Oczywiście nie było żadnych problemów ze stabilnością, a dalszych prób zaniechaliśmy ze względu na brak praktycznego zastosowania tak wysokich wartości. Jeśli jednak liczycie na bezproblemowe podkręcanie zablokowanych procesorów, to mamy dla Was złą wiadomość. W tej chwili to już pewne, firma Intel całkowicie wyłączyła w takim przypadku kontrolę nad taktowaniem BCLK. Co tu dużo mówić, zdecydowanie nie pochwalamy takich działań...

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Podkręcanie procesora

Chwilę później poszukiwaliśmy już maksymalnej częstotliwości, przy której procesor będzie stabilny.  Tym razem mieliśmy do dyspozycji tylko jeden model, mianowicie tańszego Core i5-6600K.

Po kilku godzinach testów osiągnęliśmy 4,4 GHz na płycie Maximus VIII Gene, zaś Ranger okazał się być o 100 MHz "lepszy". W obu przypadkach wymagane było podniesienie napięcia zasilającego do wartości 1,35 V, a dalsze zwiększanie tego parametru (oczywiście do założonej granicy) nie przyniosło już wymiernych korzyści. Warto zwrócić uwagę na sporą dysproporcję w odczytach programu CPU-Z. Jeśli mu wierzyć, to tańszy model podawał napięcie prawie o 0,1 V wyższe i to właśnie przesądziło o lepszym wyniku w tym teście.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Maksymalny zegar, przy którym układ był w stanie wejść do systemu Windows, wyniósł niewiele więcej, mianowicie 4,6 GHz w przypadku Gene oraz 4,7 GHz dla modelu Ranger. Napięcie na obu konstrukcjach było ustawione na 1,4 V. Różnica jest więc identyczna, jak w akapicie wyżej, w związku z czym możemy powiedzieć, że z tego pojedynku zwycięsko wyszedł tańszy przedstawiciel rodziny Maximus. Oczywiście w UEFI jest opcja Load-line Calibration, której przestawienie na Level 7 pozwala modelowi Gene "wyrównać" odczyty CPU-Z. Jednak sytuacja przy ustawieniach domyślnych jest właśnie taka, jaką zaprezentowaliśmy wyżej.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Asus
 • Cooler Master
 • Gigabyte
 • Seagate
 • XFX
 • Cenowarka.pl
 • Aquatuning.pl
 • BenQ
 • Chieftec
 • Zotac
 • Intel Corporation
 • Enermax