Montaż - LGA 2011-3 oraz LGA 11502015-10-05 03:28:32 | Piotr Urbaniak (gtxxor)
Jeśli jakimś cudem umknęła Wam umieszczona wcześniej specyfikacja techniczna, to powtórnie informuję, że testowany system chłodzenia kompatybilny jest tylko z podstawkami Intela z linii LGA 115x lub LGA 2011. Montaż na pozostałych procesorach niebieskich wymaga dokupienia zestawu PreciseMount (ok. 50 zł), natomiast posiadaczy sprzętu AMD czeka konieczność przebudowania bloku z użyciem ramki dedykowanej ich CPU, również dostępnej jako akcesorium.
LGA 2011-3
Na pierwszy ogień przysiadłem do platformy HEDT, wszak zdaniem EKWB jest ona docelowym polem do popisu dla Supremacy MX. Montaż – w tym przypadku – do złudzenia przypomina zapinkę od Fractal Design Kelvin S36, ale dzięki fabrycznie skompletowanym śrubom dociskowym jest znacznie szybszy.
Montaż bloku wodnego na podstawce LGA 2011-3. Rysunek z podręcznika obsługi
Cała procedura ogranicza się do przykręcenia dwóch elementów: chłodnicy do obudowy (8 blachowkrętów), a także odbiornika ciepła do podstawki (4 szybkośrubki). W tej idylli tkwi jednak pewien haczyk. Jaki? Otóż Predator nie jest natywnie kompatybilny z płytami, które posiadają jednostronnie zaślepione gwinty montażowe (np. AsRock), gdyż w takim przypadku chłodzenie po prostu nie daje się dokręcić przez zbyt długie trzpienie śrub. Producent informuje o takiej ewentualności, ale czujemy się zawiedzeni faktem, że inżynierowie – pomimo zaskakująco wąskiej listy kompatybilności – nie zdołali zunifikować mechanizmów.
W internecie powoli wysypują się różnego rodzaju „know-how”, oparte często na tak inwazyjnych metodach jak stosowanie wiertarki, ale pozwólcie mi, że odpuszczę sobie komentowanie takich pomysłów. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup kompletu odpowiednio dostosowanych śrub, co wiąże się z wydatkiem rzędu 12 złotych.
LGA 1150
Platformy konsumenckiej problemy ze zgodnością nie dotknęły, ale zaproponowany przez producenta sposób montażu jest tak unikatowy, że zdecydowanie warto poświęcić mu cały podrozdział. Wynika to z faktu, że nikt w EK Water Blocks nie przewidział dedykowanej zapinki dla LGA 115x, a zamiast tego producent dostarcza tylko płytkę retencyjną, która pozwala upodobnić socket do LGA 2011.
Osobliwy backplate bloku Supremacy MX. Rysunek z podręcznika obsługi
Przy użyciu klucza Torx T20 należy usunąć śruby, zespalające klapkę socketu z jego domyślnym backplatem, a następnie podmienić drugi z wymienionych elementów na rozwiązanie od EKWB. Efektem tego procesu jest „przekonwertowanie” otworów w laminacie na gwinty. Później wystarczy tylko dokręcić blok, tak, jak ma to miejsce w przypadku LGA 2011(-3).
Cały proces – bez względu na posiadaną platformę – trzeba zwieńczyć podłączeniem okablowania. Dzięki niewątpliwie zmyślnemu rozwiązaniu, jakim jest ulokowany na chłodnicy hub, liczba przewodów zewnętrznych została ograniczona do minimum. Wystarczają dokładnie dwa: zasilający SATA-Power oraz 4-pin do sterowania PWM (wspólny dla pompy oraz wentylatorów).