Overclock.pl » Testy i recenzje » BitFenix Pandora czyli test smukłej obudowy

Wnętrze i montaż2015-10-19 17:00:14 |   (redakcja)

Dostanie się do wnętrza obudowy jest banalnie proste, dzięki czterem bolcom na każdym z paneli bocznych w bardzo prosty sposób zdejmujemy je pociągając w swoją stronę.

Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo ułożyć okablowanie z tyłu obudowy by móc swobodnie docisnąć panel podczas jego zakładania.

test_obudowyŚrodek obudowy prezentuje się dość skromnie, zastosowany materiał to stal pomalowana na czarno, powłoka lakiernicza sprawia wrażenie dobrze wykonanej.

Smukłość konstrukcji ma swoje zalety jak i wady, mniej zajętej powierzchni na stanowisku pracy z drugiej strony wiąże się to też z możliwościami instalacji komponentów wewnątrz samej obudowy.

Maksymalna wysokość chłodzeń powietrznych dla procesora jaką możemy zamontować wynosi 134 mm, na karty graficzne przewidziano 350 mm przestrzeni pod warunkiem że nie zostanie zainstalowane chłodzenie wodne na froncie obudowy.

test_obudowyPłytę główną instalujemy w standardowy sposób na tacce za pomocą kołków dystansowych i śrub, do ułatwienia montażu systemów chłodzenia na procesor, producent pozostawił na do dyspozycji otwór o wymiarach 140 mm szerokości i 125 mm wysokości. Obok tacki znajdują się dwa przepusty jeden mniejszy w górnej części i drugi zaraz pod nim o troszkę większym rozmiarze.

test_obudowyW dolnej części obudowy znajduje się klatka do montażu dysków, na jej boku można zamocować dysk 2.5”, wewnątrz zaś jest możliwość instalacji dysku 3.5” lub 2.5” do spodu obudowy za pomocą śrub.

Na wierzchniej przestrzeni znajdują się dwa przepusty wykończone gumowymi nakładkami, umożliwiają one przeprowadzenie okablowania od zasilacza do karty graficznej.

test_obudowyMiejsce przewidziane na montaż zasilacza w obudowie posiada cztery gumowe stopki o wysokości 3 mm. Mają one za zadanie niwelować przenoszenie drgań generowanych przez wentylator w zasilaczu, a także stanowić dystans tak aby, zasilacz mógł swobodnie pobierać świeże powietrze. Po bokach również znajdują się dwie plastikowe szyny dzięki nim zasilacz jest osadzony równomiernie i nie przesuwa się na boki podczas przykręcania. W celu instalacji samej jednostki zasilającej należy ją wsunąć od drugiej strony obudowy i przykręcić czterema śrubami. Przestrzeń przewidziana na zasilacze wynosi 180 mm.

test_obudowyObudowa oferuje nam pięć slotów kart rozszerzeń. Zaślepki posiadają perforację o średnich otworach, zapewni to lepszą wentylację kart graficzny czy obiegu powietrza wewnątrz obudowy.

Dzięki zastosowaniu szybkośrubek instalacja będzie łatwiejsza, choć sam profil z otworami do montażu został wysunięty do tyłu. W niektórych przypadkach będzie potrzebne mocniejsze dokręcenie śruby za pomocą dołączonego klucza, który znajdziemy w opakowaniu z akcesoriami od obudowy. Maksymalna długość kart graficznych to 350 mm jak wspomnieliśmy wcześniej, pozostaje jeszcze kwestia szerokości, zapewne możecie być lekko zdziwieni tym faktem iż poruszamy ten wątek, lecz już śpieszymy z wyjaśnieniem.

Podczas montażu platformy testowej w obudowie natknęliśmy się na dość dziwny problem, karta graficzna MSI R9 380 GAMING 2G w żaden sposób nie mogła się zmieścić do obudowy w celu wpięcia jej w slot PCI-E. Okazało się że boczna część szkieletu jest za blisko miejsca na instalację kart rozszerzeń przez co karta zawadzała o nią i blokowała się uniemożliwiając jej montaż. Jednak wielkość ma znaczenie w tym przypadku, szerokość karty to około 140 mm mówimy tu o rozbudowanym chłodzeniu i szerokim niereferencyjnym PCB, karta głównie zawadzała wykończeniem płytki usztywniającej kartę. Na poniższym zdjęciu zobrazowaliśmy Wam ten problem i uczulamy też podczas dobierania komponentów, karty o szerokości około 120 mm zmieszczą się bez problemu, takimi modelami są referencyjne modele producentów i karty który PCB czy układ chłodzenia nie wystaje więcej jak 5 mm poza obręb śledzia karty graficznej.

test_obudowyW frontowej części obudowy znajduje się fabrycznie zainstalowany wentylator BitFenix Spectre 120 mm o prędkości obrotowej 900 obr/min, do dyspozycji jest jeszcze jedno miejsce na wentylator o takich samych rozmiarach. Obudowa umożliwia montaż gotowych zestawów chłodzeń cieczą z radiatorem do 240 mm wysokości i 30 mm szerokości z dodatkowymi wentylatorami o profilu 25 mm, łącznie do dyspozycji jest zatem w granicach 55 mm na montaż. Otwory zostały zaprojektowane tak, aby umożliwiały przesuwanie wentylatorów bądź chłodzenia w górę lub w dół. Cały front jest chroniony przed dostawaniem się kurzu do wewnątrz za sprawą dużego magnetycznego filtru przeciwkurzowego.

test_obudowy

test_obudowyNa frontowym panelu jest również umieszczony wyświetlacz LCD BitFenix ICON™ , wykonany w technologi TFT jego przekątna wynosi 2.4” rozdzielczość jaką obsługuje to 240x320 pikseli.

W prosty sposób podłącza się go przez wewnętrzny port USB 2.0, do jego obsługi wymagane jest oprogramowanie ze strony producenta, po pobraniu paczki i wypakowaniu jej na dysku jest możliwość ustawienia własnego awatara czy innego zdjęcia. Obsługa jest banalnie prosta wystarczy przeciągnąć i umieścić plik do aplikacji i już po krótkiej chwili wyświetlona zostanie nasza grafika. W Naszym przypadku jest to logo Overclock.

test_obudowy

test_obudowy

test_obudowy

test_obudowyW górnej części obudowy po zdemontowaniu panelu mesh, znajduje się standardowo zainstalowany wentylator 120 mm i miejsce na montaż dysku twardego 3.5”. W miejscu instalacji dysku zostały umieszczone cztery pianki zapobiegające przenoszeniu drgań na obudowę generowanych przez nośnik.Montaż HDD polega na wsunięciu go na dwie boczne gumowe wypustki, po czym należy go przykręcić na dwie śruby od spodu.

test_obudowy

test_obudowyZ tyłu po otworzeniu panelu bocznego obudowy, oczom ukazuje się miejsce za tacką od płyty głównej gdzie zarządzamy całym okablowaniem z zasilacza i front panelu, a także kablami od dysków czy innych komponentów. Producent przewidział na ułożenie kabli 15 mm, nie jest to zbyt wiele miejsca. Zbaczając na fakt iż kabli nie można upchnąć byle jak i zamknąć panel boczny po czym przykręcić to dwoma śrubkami. Pokrywa w obudowie ma system montażowy na bolce więc zbyt duża ilość okablowania może utrudnić zamknięcie.

test_obudowy

test_obudowyNa tyle zaraz koło tacki po lewej stronie znajduje się miejsce na mieszczenie dysku 2.5”, montaż odbywa się na takiej samej zasadzie jak dysku na topie obudowy.

test_obudowyW górnym prawym rogu nie mogło zabraknąć przepustu do przeprowadzenia kabla EPS 8 pin od zasilania dla procesora, miejsca starczy również na poprowadzenie przewodu od wentylatora z topu obudowy.

test_obudowyProducent nie zapomniał również o sporej ilości wypustek na przymocowanie przewodów na opaski samozaciskowe, co jest w tym przypadku sporym atutem, gdyż bez tego ciężko byłoby zadbać o właściwe przytwierdzenie okablowania tak żeby nie przeszkadzało w zamknięciu panelu bocznego.

test_obudowyPoniżej znajdziecie zdjęcie przedstawiające jak mimo niewielkiej przestrzeni można zagospodarować miejsce na tyle obudowy, całe okablowanie znalazło swoje miejsce a panel się zamknął bez większych trudów. Należy też wspomnieć iż firma BitFenix dostarczyła nam przedłużki do kabli z serii Bitfenix Alchemy: ATX 24 pin, EPS 8 pin i parę PCI-E 6 pin w kolorze czarno-czerwonym. Miejsce i dla nich się znalazło, wyglądają one bardzo ładnie z innymi komponentami w platformie testowej.

test_obudowyNa sam koniec zdjęcia poglądowe całej platformy testowej ze zdjętym i założonym panelem.

test_obudowy

test_obudowy

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Zotac
 • Chieftec
 • BenQ
 • Gigabyte
 • Cenowarka.pl
 • Asus
 • Cooler Master
 • Enermax
 • Intel Corporation
 • Seagate
 • XFX
 • Aquatuning.pl