Overclock.pl » Testy i recenzje » Enermax, SilentiumPC oraz Antec. Test trzech popularnych zasilaczy w cenie 170-260 zł

Podsumowanie2015-10-26 01:45:20 |  Łukasz Sierant (sido107)

 

SilentiumPC Vero L1 500 W

SilentiumPC_Vero_L1__Enermax_MaxPro_czy_Antec_VPF_-_PSU__roundup

Zaczniemy od najtańszego SilentiumPC Vero L1. Jest to niewątpliwie, dość udany produkt, w cenie ok. 170 zł otrzymujemy dobrze wykonany zasilacz. Wszystkie kable wykonano z przewodów 18 AWG i znajdują się w nylonowych oplotach, co na pewno poprawi walory estetyczne, jak i cyrkulację powietrza w obudowie. Zastosowane komponenty są, jak na tę cenę, w porządku, wszystkie kondensatory to tajwańskie Teapo. Elektrycznie jest dobrze, aczkolwiek możemy się przyczepić do regulacji napięcia na linii +3,3 V oraz słabych wyników w teście obciążeń krzyżowych, co jednak jest wynikiem zastosowania regulacji grupowej. Sprawność jednostki dochodzi do niemal 86%, jednakże w teście niskich obciążeń mogłoby być trochę lepiej.

Warto wspomnieć o tym, iż Vero L1 ma spory zapas mocy, niestety okupiony bardzo wysokimi temperaturami pracy, mimo wszystko 50,7 A robi wrażenie.

Reasumując, Vero L1 to model godny uwagi przy budowie budżetowych jednostek, gdzie nie ma wielkiego poboru mocy. W takich konfiguracjach raczej zostanie on niesłyszalnym komponentem. Minusem jest brak zabezpieczeń OCP oraz OTP. Pierwsze wynika z połączenia dwóch linii i powinno wystarczyć OPP (zabezpieczenie przeciążeniowe), jednak w tym wypadku należałoby dociążyć linie +3,3 V oraz +5 V. Natomiast OTP zwyczajnie nie ma. W normalnych warunkach nie powinniście doprowadzić do sytuacji, by owe brakujące zabezpieczenia musiały zadziałać. Przecież nikt normalny nie będzie kupował zasilacza za 170 zł do procesora klasy i7 i  hi-endowej karty graficznej. Na produkt otrzymamy 2 lata gwarancji w systemie door-to-door. Postanowiliśmy wyróżnić produkt odznaczeniami Wart Uwagi oraz Opłacalny.   

SilentiumPC_Vero_L1__Enermax_MaxPro_czy_Antec_VPF_-_PSU__roundup

 

Enermax MaxPro 600 W

SilentiumPC_Vero_L1__Enermax_MaxPro_czy_Antec_VPF_-_PSU__roundup

Mimo dostarczenia zasilacza w szarym małym kartonie, w środku znajdujemy dobrej jakości produkt. MaxPro jest nie tylko mocniejszy, ale i o 90 zł droższy od Vero L1. Okablowanie znajduje się w nieco prześwitujących nylonowych oplotach, niestety cześć kabli została wykonana z cieńszych przewodów 20 AWG. Zastosowane komponenty to mieszanka kondensatorów, ale o dobrych parametrach, jednak ich żywotność nie powala, jest taka sama jak w VPF550 oraz Vero L1. Do największych zalet MaxPro należy naprawdę wysoka sprawność energetyczna przekraczająca 88%, bardzo wysoka kultura pracy do ponad 70% obciążenia oraz przyzwoita regulacja napięć. Niestety przy większych obciążeniach temperatura pracy przekracza 40 °C, co - jak i w przypadku Vero L1 - może odbić się na krótszym czasie bezawaryjnej pracy. Kolejny minus należy się za zbyt duży spadek napięcia na linii +12 V na pełnym obciążeniu. Na ten zasilacz przyjdzie nam wydać ok. 260 zł za model o mocy 600 W oraz ok. 214 zł za MaxPro 500 W. Wersja 400 W jest kompletnie nieopłacalna. Producent udziela na swój produkt 36-miesięcznego okresu gwarancyjnego. MaxPro 600 W otrzymuje od nas wyróżnienie Wart Uwagi.

SilentiumPC_Vero_L1__Enermax_MaxPro_czy_Antec_VPF_-_PSU__roundup

 

Antec VPF550

SilentiumPC_Vero_L1__Enermax_MaxPro_czy_Antec_VPF_-_PSU__roundup

Antec VPF550 to ewidentny zwycięzca niniejszego testu. Jest dobrze wykonany wewnątrz, jak i na zewnątrz. Konwertery DC-DC może nie zapewniają regulacji napięć poniżej 1%, ale są odporne na niezrównoważone obciążenia, poza tym linia +12 V posiada doskonałą regulację napięcia na poziomie 1,3%. Wysoka sprawność, dochodząca nawet do 89%, oraz bardzo dobre rezultaty podczas niskich obciążeń, to kolejne mocne argumenty VPFa.

Kultura pracy stoi na bardzo dobrym poziomie - 33,6 dBA do 50% mocy, później jest już głośnej, wentylator mocno się rozkręca. Aczkolwiek są i dobre strony, dzięki temu zasilacz osiąga naprawdę niskie temperatury pracy, co ewidentnie przełoży się na dłuższą pracę jednostki.

Jak wiemy, nie ma nic za darmo i tak jest w tym przypadku. Okablowanie, oprócz wiązki głównej, nie posiada oplotów na kablach, a kable z Molexami wykonano z przewodów 20 AWG. We wnętrzu jest istna mieszanka kondensatorów, jednak mają niemal identyczne parametry i żywotność - nie da się ukryć najwyższa półka to nie jest.

Antec stawia na piedestale bezpieczeństwo, stąd też VPF posiada taki sam pakiet zabezpieczeń, co najwyższe modele, wchodzi w to także podział na dwie linie +12 V. Dwie szyny w tym wypadku mogą być obciążane prądami do 30 A plus tolerancja zabezpieczenia OCP, więc raczej prądu nam nie zabraknie nawet podczas obciążenia procesorów na socket LGA2011-3.

Producent udziela 36 miesięcy gwarancji na swój produkt. Za wersję o mocy 550 W musimy wydać ok. 260 zł, czyli tyle samo, co za Enermaxa. VPF550 otrzymuje od nas Rekomendację, którą wypracował w testach. Jeżeli nie chcecie eksponować kolorowych przewodów możecie zastosować przedłużki np. w indywidualnych oplotach a sam zasilacz umieścić w obudowie z piwniczką/tunelem np. tegoroczna seria obudów SilentiumPC.

SilentiumPC_Vero_L1__Enermax_MaxPro_czy_Antec_VPF_-_PSU__roundup

Porównaliśmy trzy zgoła inne konstrukcje, różniące się ceną, parametrami oraz budową.  Mamy nadzieję, że niniejszy test rozwiał wszystkie wątpliwości i pomoże w wyborze nowej "elektrowni" dla Waszej maszynki do gier. 

A więc, drodzy czytelnicy, który zasilacz wybieracie?

 

PS.

W artykule, zawarto tylko i wyłącznie autorskie zdjęcia recenzowanych produktów oraz kilka ze stron producentów.

 

>> Zapraszamy do dyskusji na forum  <<

 

 

Sprzęt do testów dostarczyli:

Antec_HCP1300_test_-_Antec_HCP1300_review


Test_zasilacza_Enermax_Revolution_X_t_730_W_-_Enermax_Revolution_X_t_730_W_review

 

Test zasilacza SilentiumPC Supremo M1 700 W - SilentiumPC Supremo M1 700 W review

 

Zobacz więcej w kategorii zasilacze:

Enermax Digifanless 550 W. Test pasywnego zasilacza dla entuzjastów

Antec HCP1300 - test

Test zasilacza Cooler Master V1200

Premierowy test zasilacza SilentiumPC Vero M1

Enermax Revolution X't 730 W

Premierowy test zasilacza SilentiumPC Supremo M1 GOLD 550 W

Test zasilacza SilentiumPC Supremo M1 700 W

Jaki zasilacz? - Poradnik kupującego

SilentiumPC Deus M1 550 W

Corsair AX1200i -Moc pod kontrolą 

Enermax Platimax 1000 W OC - Test 

Test zasilacza Enermax NAXN 82+ 550 W 

Test zasilacza SilentiumPC Deus G1 600 W

Test zasilacza XFX PRO 1250 W Black Edition

Antec HCG-M 620 W, Chieftec NITRO2 650 W, a może Thermaltake Toughpower XT 675 W?

Zasilacze na wagę złota (Antec HCP 850 W, Thermaltake Toughpower Grand 850 W, Thortech Thunderbolt Plus 850 W, Cooler Master Silent Pro Hybrid 850 W)

Nawigacja

Pierwsza Następna  
 

Menu artykułu

Reklama

Przeczytaj również

 • Cooler Master
 • Gigabyte
 • Asus
 • Chieftec
 • Aquatuning.pl
 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl
 • Enermax
 • Zotac
 • XFX
 • Seagate
 • BenQ