Antec VPF550 - Wygląd i okablowanie2015-10-26 01:45:20 | Łukasz Sierant (sido107)
Budowa i wygląd
Antec VPF550 posiada wymiary 150 x 86 x 140 mm. Obudowę polakierowano na czarny kolor, powłoka jest bardzo dobrej jakości. Blachy są dobrze spasowane, aczkolwiek budowa konstrukcji jest inaczej wykonana, przekonacie się o tym w kolejnych akapitach.
Tył zasilacza, jak również osłonę wentylatora, wykonano z perforowanej blachy w kształcie plastra miodu. W miejscu wentylatora jest ona nieco wypukła. Wygląda to bardzo przyjemnie.
Na jednym boku widnieje tabliczka ze specyfikacją prądową - taki old school.
Z przodu znajduje się otwór okablowania.
Okablowanie
Okablowanie wykonano z przewodów 18 AWG oraz 20 AWG (American Wire Guage, niższy numer oznacza większy przekrój).
Wiązka główna została zabezpieczona oplotem, niestety nie pokrywa on całego kabla i wygląda to nieestetycznie.
Kabel do płyty głównej ATX 24 -pin, kable EPS, PCI-E oraz kabel ze złączami SATA oparto o przewody 18 AWG. Wiązkę z wtykami Molex jest wykonany odmiennie, do pierwszego złącza, którym jest SATA, poprowadzono przewody 18 AWG, natomiast dalej cieńsze 20 AWG. Naszym zdaniem i tak jest to całkowicie wystarczająco, jednak za 260 zł całe okablowanie powinno mieć zastosowane przewody 18 AWG.
VPF 550 W oferuje nam jeden kabel EPS 4+4-pin oraz jeden PEG (dwie wtyczki 6+2 pin). Do tego jeden kabel z czterema wtykami typu SATA, a także jeden mieszany z pierwszym złączem SATA oraz trzema wtyczkami Molex oraz mini Molex (FDD). Problem w tym, że złącze SATA nie dostanie nam do alternatywnego napędu optycznego i konieczna będzie przejściówka Molex->SATA. Lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie jej na końcu. Wiemy, że podyktowane jest to tym, że do złącza SATA dochodzi 5 przewodów, a do Molex tylko 4, jednak napęd działałby bez problemów.
Kable ATX24-pin i EPS mierzą odpowiednio 51,5 cm i 57 cm. Montując zasilacz Antec w redakcyjnej obudowie CM Storm Trooper (Full–Tower), nie mieliśmy żadnych problemów z podpięciem nawet kabla EPS. Wiązki są bardzo elastyczne, co sprawia, że montaż VPF 550 W jest bardzo przyjemny.
Niestety zasilacz jest wykastrowany pod względem oplotów, no dobra, pomijamy wiązkę główną, gdzie oplot i tak nie pokrywa jej na całej długości, a zaczyna się kilka centymetrów od zasilacza. Końcowy efekt... nie jest taki zły, jednak dla tego zasilacza możemy zaproponować obudowy SilentiumPC z tunelem na zasilacz np. Aquarius M60W Pure Black czy M45W Pure Balck.
Platformę na powyższych zdjęciach oparto o podzespoły:
Procesor Intel i3 4330
Lepa Aquacharger 240
Patriot DDR3 Viper Extreme 2000 MHz 2x4 GB CL9
Asus MAXIMUS VI EXTREME
Asus HD6970
SSD Intel 330 120 GB
CM Storm Trooper