Testy i metodyka2015-11-02 14:32:42 | (redakcja)
Do pomiarów akustycznych został wykorzystany sonometr Voltcraft SL-100, testy zostały przeprowadzone w odległości 40 cm od zamkniętej obudowy, na wysokości uszu, podczas normalnego korzystania z komputera w celu odwzorowania warunków, w jakich słyszy się pracę jednostki.
Poziom tła akustycznego wynosił 31.8 dBA.
Platforma testowa
Temperatury podzespołów
Do przeprowadzenia testów temperatur podzespołów użyliśmy oprogramowania:
LinX 0.6.4 dla procesora (próbka: 22374, 15 minut),
- Unigine Valley Benchmark 1.0 (Extreme HD).
Do uzyskania odczytów temperatur z sensorów na podzespołach posłużył nam program:
- CPUID HWMonitor.
Podczas przeprowadzania testów, procesor był schładzany przez gotowy zestaw chłodzenia cieczą Liqtech 240 od firmy Enermax, jego standardowe wentylatory ustawione zostały na przedział obrotów od 600 do 1300 obr./min.
Pierwszy test został przeprowadzony z jednym fabrycznym wentylatorem BitFenix Spectre 120 mm na tyle obudowy i dwoma dołączonymi do zestawu z chłodzeniem wentylatorami. W drugim teście standardowy wentylator Aegis'a został zamieniony na BitFenix Spectre PRO 120 mm Red LED, a także zostały dodane dwa takie same wentylatory na front obudowy. Tabelki przedstawiają temperatury pracy podzespołów podczas obciążenia ze standardowym wentylatorem i po zmianie na wersję Spectre PRO. Podczas testów wentylatory pracowały z ustalonym napięciem na 12 V.
Temperatura pokojowa w pomieszczeniu testowym wynosiła dokładnie 23 °C.
Jak można było zaobserwować, w pierwszym przypadku testu temperatur jeden standardowo zainstalowany wentylator Spectre wyciągający ciepłe powietrze z obudowy miał dość ciężko, zwłaszcza że na froncie nie było żadnego wentylatora zasysającego świeże powietrze.
Temperatura dla procesora przekroczyła 80 °C, dla karty graficznej wyniosła ona ponad 70 °C.
Sytuacja znacznie uległa poprawie, kiedy dodaliśmy dwa wentylatory Spectre PRO na froncie i jeden na tyle obudowy. Zauważyliśmy znaczny spadek temperatur dla procesora, skutkowało to obniżeniem temperatury o 5 °C, zaś dla GPU spadek wynosił 4 °C. Temperatury dysków były mniejsze o około 2-3 °C.
Wentylatory i ich możliwości
Jak każdy wie, odpowiednia wentylacja w obudowie to podstawa. Praca wentylatorów, a raczej ich poziom generowanego przez nie "hałasu", to dla niektórych cecha jeszcze ważniejsza, poza tym kto chciałby pracować koło małego "tornada" na biurku?
W naszym pierwszym teście przetestowaliśmy wentylatory podpięte poprzez kontroler obrotów w obudowie, ustawiliśmy trzy dostępne napięcia: 5 V, 7 V i 12 V. Pomiary były wykonywane podczas obciążenia całej platformy, uwzględniając w to dwa standardowe wentylatory na chłodzeniu Enermax Liqtech 240 z prędkością obrotową 1300 obr./min.
Zanim przejdziemy do pomiaru poziomu hałasu, zapoznajcie się z poniższym zestawianiem:
10 dBA - normalne oddychanie / szelest liści,
20 dBA - szept,
30 dBA - ciche pomieszczenie w domu,
40 dBA - lodówka,
50 dBA - normalna rozmowa,
60 dBA - śmiech,
70 dBA - odkurzacz lub suszarka do włosów,
80 dBA- głośna muzyka/duży ruch miejski.
Drugi test przedstawia realną prędkość obrotową wentylatorów, jaką uzyskaliśmy przy pomocy kontrolera obrotów Lamptron FC5 V2. Napięcia były odpowiednio ustawiane dla każdego z wentylatorów na 5 V, 7 V i 12 V.
Podsumowując nasze oba testy, możemy dojść do pewnych konkluzji, mianowicie na ustawionym napięciu:
- 5 V - wentylatory obracają się średnio z prędkością od 350 do 600 obr./min i generują dźwięk w przedziale około 34-35 dBA. Jest to całkowicie akceptowalny poziom głośności i gwarantuje to pracę na mniej wymagających programach w ciszy.
- 7 V - prędkość wentylatorów od 600-850 obr./min przy około 36-37 dBA, co jest jeszcze poziomem “do przełknięcia” dla ludzkiego ucha, lecz już słyszalnym, na tym trybie będzie można spokojnie grać w gry czy używać komputera do bardziej wymagających programów bez obaw o temperatury.
- 12 V - to faktycznie ustawienie wentylatorów na dużą wydajność od 900-1200 obr./min, jednakże przekłada się to również na ich głośność podczas pracy, bowiem uświadczymy już na pewno słyszalny dźwięk dobiegający z wewnątrz obudowy o natężeniu od 40 do nawet 42.8 dBA.
Dla jednostek podkręconych i przeznaczonych do grania i używania bardzo zaawansowanych programów zapewne się to przyda, lecz jeżeli będziemy korzystać z komponentów ze średniej półki bez OC, to spokojnie możemy ustawić napięcie na 7 V, aby praca była przyjemna i stosunkowo w akceptowalnych warunkach akustycznych.