Overclock.pl » Testy i recenzje » ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Wygląd zewnętrzny i budowa2015-11-19 19:33:27 |  Tomasz Cugowski (tomcug)

Opisywana konstrukcja wykorzystuje laminat o wymiarach zgodnych ze standardem ATX, tak więc nie musimy obawiać się utrudnień podczas montażu. Zamontowane, rozsądnych rozmiarów, radiatory, w połączeniu z kolorystyką łączącą odcienie czerni i pomarańczowego, nadają płycie interesujący wygląd, aczkolwiek do poziomu prezentowanego chociażby przez MSI Z170A Gaming M7 jednak "troszkę" brakuje.

Do dyspozycji użytkownika oddano sześć, nie do końca poprawnie rozmieszczonych, 4-pinowych złącz wentylatorów. Niestety, aż dwa z nich znalazły się w bezpośrednim sąsiedztwie podstawki procesora, co zdecydowanie utrudnia dostęp po złożeniu zestawu.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Montaż radiatorów został przeprowadzony wyłącznie z wykorzystaniem śrubek, co jest naprawdę dobrym pomysłem, mocno podnoszącym walory użytkowania. Dzięki temu nie musimy martwić się o demontaż elementów chłodzących, gdyż cały proces zajmuje tylko kilkanaście sekund. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni śrubokręt i problem rozwiązany, gdzie z kołkami czasem trzeba się naprawdę solidnie namęczyć.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Wykorzystana podstawka została wyprodukowana przez firmę Foxconn, z kolei sekcja zasilania składa się z dwunastu faz. Zastosowane zostały tutaj komponenty wchodzące w skład technologii o nazwie Super Alloy, która obejmuje cewki Premium 60A Power Choke, a także kondensatory Nichicon 12K Platinum Caps. W teorii ma to zapewnić wyższą sprawność, lepszą stabilność napięć oraz zwiększoną żywotność elektroniki.

Kości pamięci DDR4 montujemy w czterech bankach, wspierających moduły o maksymalnym taktowaniu wynoszącym 3866 MHz oraz pojemności sięgającej 16 GB (na slot). W tej części płyty znajdziemy również 24-pinowe gniazdo ATX, 8-pinowe EPS, przyciski Power oraz Reset, a także złącze USB 3.0, przydatne, gdy chcemy wyprowadzić kilka takich portów na przód obudowy.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Wśród złączy kart rozszerzeń możemy wyróżnić trzy sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x4) oraz trzy  PCI-Express x1. Sprzęt jest oczywiście całkowicie zgodny ze standardem PCI-Express 3.0, co zapewnia pewien zapas przepustowości, gdybyście się zdecydowanie na budowanie konfiguracji CrossFire lub SLI, które z pewnością będą dość popularne ze względu na znaczną moc obliczeniową procesorów Skylake. Niestety, nie ma ani jednego slotu PCI, więc jeśli posiadacie chociażby starsze karty dźwiękowe, to po prostu ich nie użyjecie w połączeniu z Z170 Extreme6. Niby standard w dzisiejszych czasach, jednakże wszelkie odstępstwa od tej "normy" są przez nas zdecydowanie chwalone.

Na dolnej krawędzi płyty znajdziemy złącze HD Audio, wyświetlacz kodów POST oraz gniazda USB 2.0. Po prawej stronie umieszczono cztery porty SATA (dwa z nich obsługiwane przez kontroler ASMedia ASM1061) oraz dwa SATA Express (działające zamiennie jako cztery kolejne SATA). Są one zamontowane kątowo, co sprzyja utrzymaniu porządku w obudowie i umożliwia bezproblemowy montaż długich kart graficznych. Do dyspozycji mamy również pojedyncze złącze M.2, a także dwie kości BIOS-u, co zdecydowanie ułatwia "stawianie sprzętu na nogi" po nieudanym flashowaniu. Zmiana aktualnie używanego firmware odbywa się za pomocą zworki, co nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową, to ASRock zastosował bardzo podobne rozwiązanie, co większość konkurentów. Mamy więc kodek Realtek ALC 1150 (tym razem bez metalowej osłony), kondensatory elektrolityczne firmy Nichicon oraz dwa wzmacniacze TI NE5532. Jakość dźwięku jest bardzo podobna do Z170 Pro Gaming oraz Z170A Gaming M7, a to w zasadzie nie powinno dziwić. Co prawda zdaniem producenta Purity Sound 3 (tak się owe rozwiązanie oficjalnie nazywa) jest w stanie zastąpić zewnętrzne karty dźwiękowe, jednak według nas do tego wciąż daleka droga.

Tylny panel jest dodatkowo chroniony przez plastikową osłonę, która przyczyna się do wspomnianego, interesującego wizualnie charakteru konstrukcji. Oprócz przycisku do resetowania ustawień UEFI, umieszczono tam następujące porty:

 • jeden PS/2 dla klawiatury lub myszy,
 • po jednym DisplayPort, HDMI oraz DVI-D,
 • sześć USB 3.0 oraz dwa USB 3.1 (w tym jeden Type-C), kontrolowane przez układ ASMedia ASM1142,
 • jeden RJ-45, obsługiwany przez zintegrowaną kartę sieciową Intel I219-V,
 • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z S/PDIF.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

W wyniku demontażu radiatorów płyta ukazała nam swoje prawdziwe oblicze, odsłaniając skrywane dotychczas tajemnice. Oczywistą oczywistością jest fakt, że po tej operacji zdecydowanie utraciła część swoich walorów wizualnych, zaczynając przypominać "zwyczajną" płytę główną.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Okazuje się, że na każdą fazę zasilania przypadają dwa tranzystory MOSFET, co przy ich liczbie jest wartością wystarczającą zarówno do normalnej pracy, jak i podkręcania z wykorzystaniem tradycyjnych środków chłodzenia. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden detal, mianowicie na obecność kontrolera PWM o oznaczeniu ISL95824. Oznacza to, że w rzeczywistości mamy do czynienia z sześcioma fazami z doublerami, które zapewniają podwojenie wspomnianej ich ilości. Nie jest to nic niespotykanego, praktycznie wszyscy producenci postępują w ten sposób w większości oferowanych konstrukcji.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Mostek PCH został umiejscowiony w bezpośrednim sąsiedztwie portów SATA, tak więc i tym razem obyło się bez niespodzianek. Nie mamy tutaj pasty termoprzewodzącej, producent zdecydował się zastosować termopad, co nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Chłodzeniem tranzystorów zajmują się dwa aluminiowe radiatory, połączone za pomocą rurki heatpipe, natomiast trzeci dba o optymalne warunki pracy chipsetu. Odbieranie ciepła z MOSFET-ów wspomagane jest przez termopad, a cały układ chłodzący bez najmniejszych problemów wywiązuje się ze swojego zadania, zapewniając niskie temperatury pracy całej konstrukcji.

ASRock Z170 Extreme6. Test płyty głównej dla procesorów Skylake!

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
 • Intel Corporation
 • XFX
 • Aquatuning.pl
 • Asus
 • Seagate
 • Zotac
 • Chieftec
 • Cenowarka.pl
 • Gigabyte
 • BenQ
 • Enermax
 • Cooler Master