Overclock.pl » Testy i recenzje » Bitfenix Prodigy - niech moc będzie w ITX

Wnętrze2016-01-25 18:34:31 |  Kamil Zieliński (Kapitan)

Rozebrana obudowa dalej wygląda nieźle. Przód można uzbroić nawet w potężny wentylator (140/180/200/230mm) albo dwa 120 mm - opcjonalnie mamy tam jeden 120 mm.

Na górze jest miejsce na jedno urządzenie typu 5,25". Dyski można instalować w dwóch demontowalnych koszach, umieszczając je w specjalnych sankach. Da się obejść bez śrubek, choć przyznam, że system szybkiego montażu Bitfenixa niezbyt przypadł mi do gustu.

Nie jest do końca wygodny, ani też nie tłumi całkowicie drgań. Po zdemontowaniu koszów na dyski, w środku zrobi się nawet trochę miejsca dla fanów chłodzenia cieczą.

Fakt, że do nowoczesnego PC coraz ciężej polecić klasyczny dysk talerzowy. Miejsca na SSD jest pełno i, nawet po pozbyciu się koszy na HDD, można je przykręcić np. do wewnętrznej ścianki bocznej, tej z panelem I/O.

Jeśli chodzi o kompatybilność z różnymi układami chłodzącymi procesor, to najlepiej... nie przesadzać. Co prawda redakcyjny Cooler Master, dzięki możliwości obracania go, zmieścił się tak, że nie zasłonił miejsca na kartę graficzną...

... ale za to musiałem wypożyczyć moduły pamięci RAM z niskowyprofilowanymi radiatorami, a ogromne HyperXy poszły w odstawkę. W necie krążą fotki z zamontowanym kolosem pokroju Phanteks PH-TC14, więc jak widać dla chcącego nic trudnego.

Dodatkowo postanowiłem upchnąć tam jeszcze nagrywarkę. Niestety dało się ją wpiąć "na ostatni guzik", przez co okablowanie już stykało się z wentylatorem, a napęd i tak wystawał poza front panel.

A co z kartą graficzną? Długość raczej nie będzie Was ograniczała, bardziej fakt, że zmieścimy tylko układy z chłodzeniem zajmującym dwa sloty.

Terytorium zasilacza jest wyraźnie odgrodzone od reszty. Nie jest to popularna ostatnio "piwnica", na którą trochę marudziłem przy testach SilentiumPC M60W czy NZXT S340, ale i tak zbyt długie jednostki tam nie wejdą. Tak popularny model jak SilentiumPC Vero M1 600W miał jeszcze odrobinę luzu, ale XFX Pro 1250W zdecydowanie tam nie pasuje.

Prodigy standardowo ma dwa wentylatory, z których można wyczytać oznaczenie BFF-SCF-12025KK-RP, czyli są to najprawdopodobniej wentylatory Bitfenix Spectre.

W każdym razie cechują się one przyzwoitą kulturą pracy, a wg producenta przy prędkości obrotowej 1000 RPM oferują przepływ powietrza 43,5 CFM i poziom hałasu 20 dBA. Z jakiegoś powodu wentyle nie chciały się kręcić, gdy prąd dostarczała im płyta główna. Prawdopodobnie dostawały za niskie napięcie, więc do życia zmusiłem je podłączając do zasilacza za pomocą przejściówek.

Całość jest dość podatna na modding i, przy wsparciu producenta w postaci dodatkowych paneli bocznych i frontowych, mamy całkiem duże pole do manewru przy "customizacji". Z pomocą przychodzą także akcesoria jak przedłużki do kabli i podświetlanie. Okablowanie Bitfenix, które także miałem okazję sprawdzić, prezentuje się rewelacyjnie i jest precyzyjnie dopasowane - nie trzeba się szarpać z płytą główną z obawą o jej uszkodzenie. Jeśli nie planujecie zakupu obudowy z szybą, to chociaż zainteresujcie się podświetlaniem.

Wnętrze jest funkcjonalne. W zależności od potrzeb można w nim zamknąć pełno dysków albo wypasione chłodzenie na procesor z wydajną kartą graficzną, a nawet chłodzenie cieczą. Budę można porządnie przewentylować uzupełniając ją wentylatorami, ale jeśli jesteście fanami ciszy, to lepiej... nie włączajcie takiego komputera.

Nawigacja

Pierwsza Następna  
  Następna Ostatnia
  • Aquatuning.pl
  • BenQ
  • Gigabyte
  • Enermax
  • Zotac
  • Seagate
  • XFX
  • Cenowarka.pl
  • Cooler Master
  • Chieftec
  • Intel Corporation
  • Asus