Overclock.pl » Testy i recenzje » Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Podsumowanie2016-11-19 17:43:51 |  Tomasz Cugowski (tomcug)

AAB Cooling Super Silent P6 PWM

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Nie ulega wątpliwości, że produkt firmy AAB to całkiem przyzwoity cooler. Pod względem wydajności ciężko mu cokolwiek zarzucić, wszak przegrał wyłącznie ze znacznie droższymi konkurentami, a i tak zapewnił odpowiednio niskie temperatury. Super Silent P6 PWM świetnie prezentuje się w obudowie, a do tego jest jednym z cichszych zestawów w teście, zauważalnie ustępując jedynie produktom Thermalright.  Jeżeli dodamy do tego niezłą jakość wykonania oraz naprawdę niską cenę, wynoszącą 115 zł, to mamy obraz bardzo mocnego zawodnika w kategorii niedrogich coolerów.

be quiet! Dark Rock 3

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Produkt firmy be quiet! to cooler skierowany do ściśle określonego grona klientów. Są to przede wszystkim ludzie, którym na niczym innym tak nie zależy, jak na możliwie najmniejszym poziomie generowanego hałasu. Nie da się zaprzeczyć, że w tej kategorii Dark Rock 3 sprawuje się kapitalnie, wszak konstrukcja ta nie miała sobie równych w teście, dosłownie nokautując większość konkurentów i wygrywając nawet z coolerami Thermalright, które dotąd były wzorem kultury pracy. Także pod względem stylistycznym nie można nic zarzucić testowanemu produktowi, do ręki otrzymujemy bardzo stylowy i elegancki zestaw chłodzący, który bez obaw można eksponować w obudowach z oknem. Jeśli o samą wydajność chodzi, to Dark Rock 3 wypadł porównywalnie do Fortisa 3, co - biorąc pod uwagę wymiary radiatora - jest wynikiem, którego można było się spodziewać. Warto również przypomnieć o rzadko spotykanym systemie montażu, który na ogół nieznacznie wydłuża czas instalacji. Jeśli jesteście w stanie pogodzić się z tymi drobnymi niedogodnościami, a kultura pracy jest dla Was najważniejsza, to Dark Rock 3 jest bardzo mocną propozycją.

LEPA EXllusion 240

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Jedyny w teście zestaw AIO okazał się konstrukcją bardzo wydajną, detronizując dotychczasowego lidera rankingu, czyli cooler Noctua NH-D15. Różnica nie jest oczywiście porażająca, ale może nieco wzrosnąć przy mocniejszym OC. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość uzupełniania płynu we własnym zakresie, dzięki czemu możemy również zmienić jego kolor. Potencjalny nabywca będzie w stanie nawet rozbudować zestaw o kolejne chłodnice czy bloki. Wyposażenie jest bardzo bogate, znajdziemy tam wszystko, co będzie potrzebne do użytkowania EXllusion 240. Z minusów należy odnotować dość duży spadek efektywności chłodzenia po zejściu do 5 V na wentylatorach oraz zaporową cenę (przynajmniej w porównaniu do topowych coolerów powietrznych, bo w stosunku do innych AIO źle wcale nie jest). Jeśli kolorowe węże są dla Was na tyle atrakcyjne, by wydać na nie około 500 zł, to czemu nie, aczkolwiek w przeciwnym wypadku topowe zestawy chłodzenia powietrznego będą po prostu bardziej opłacalne. Niemniej jednak EXllusion 240 jest niewątpliwie AIO godnym uwagi i tym stwierdzeniem kończymy rozważania na jego temat.

LEPA LV12

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Pod względem czystej wydajności to niewątpliwie największe rozczarowanie testu. Produkt firmy LEPA z trudem poradził sobie z wcale nie tak mocno podkręconym Core i7-990X, bardzo mocno odstając od reszty stawki. Jeżeli dodamy do tego kosmiczny poziom hałasu, otrzymamy obraz produktu skierowanego dla bardzo specyficznego odbiorcy. Na pocieszenie zostaje bardzo ciekawy wygląd, będący efektem jednolitej, czarnej kolorystyki tego coolera, oraz niewielki wzrost temperatur po obniżeniu obrotów wentylatora. Jeśli więc szukacie zestawu chłodzącego o nietuzinkowej sferze wizualnej, a niespecjalnie interesują Was "osiągi", warto rozejrzeć się za LV12. Tym bardziej, że cena jest "znośna".

Gelid Tranquillo Rev. 4

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Kolejna, czwarta już, rewizja popularnego Gelid Tranquillo to produkt ciekawy, o akceptowalnej wydajności, ale niepozbawiony wad. Pod względem osiągów jest to klasa wyżej od porównywalnego rozmiarowo LEPA LV12 - myślę, że dla sporej części użytkowników będzie to poziom wystarczający. Także pod względem kultury pracy jest naprawdę dobrze - to ścisła czołówka testu, gdyż Tranquillo Rev. 4 przegrał jedynie z coolerami Thermalright. Jeśli natomiast chodzi o wady, to trzeba zwrócić uwagę na system montażu, który wciąż wymaga dopracowania. Na chwilę obecną wygląda to tak, że mniej doświadczeni użytkownicy mogą mieć kłopoty z osiągnięciem maksymalnej wydajności. Konstrukcja sporo też traci na wydajności po obniżeniu obrotów wentylatora i należy mieć to na uwadze. Cena jest bez wątpienia rozsądna, tak więc jeśli szukacie produktu niewielkich rozmiarów, to spokojnie możecie kierować wzrok w stronę opisywanego coolera.

Noctua NH-C14S

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Jedyna horyzontalna konstrukcja w teście pokazała się z dobrej strony. Pod względem wydajnościowym oczywiście nie była w stanie dorównać najlepszym „wieżowcom”, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Różnica nie jest jednak duża, aczkolwiek może się ona zwiększyć przy mocniejszym OC procesora i należy mieć to na uwadze. Poza tym, NH-C14S dysponuje wszystkimi zaletami charakterystycznymi dla produktów Noctua, takimi jak bardzo dobre wyposażenie fabryczne, wysoka jakość wykonania czy nienaganne wparcie techniczne. Jeśli jednak spojrzymy na cenę, to nie da się ukryć, że jest to w pewnym sensie produkt niszowy. Za „wieżowca” o porównywalnych osiągach zapłacimy po prostu mniej, zaś wydając porównywalne pieniądze otrzymamy zestaw najzwyczajniej w świecie wydajniejszy. Jest to więc produkt skierowany do ściśle określonego grona, które po prostu potrzebuje coolera horyzontalnego z względów, które już wcześniej wymieniłem.

Noctua NH-D15(S)

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Bezkonkurencyjnie drogie coolery w teście, a także zwycięzcy testów wydajności. Noctua od lat przyzwyczaja nas do najwyżej jakości swoich produktów, a najnowsze "flagowce" nie są tutaj wyjątkiem. W zestawie otrzymujemy dwa (lub jeden w przypadku NH-D15S) świetne, chociaż dość głośne przy maksymalnych obrotach, wentylatory oraz bardzo dobrą pastę termoprzewodzącą. Potencjalny nabywca nie musi się więc o nic martwić, może poza zestawami montażowymi pod starsze podstawki, które są wysyłane przez producenta bezpłatnie (podobnie jak potencjalny "upgrade" pod nowsze platformy!). Co tu dużo mówić, po prostu produkt zbliżony do ideału. Jako ciekawostkę warto jednak dodać, że konfiguracja NH-D15S + sklepowy NF-A15 jest bardziej optymalna pod względem kultury pracy od fabrycznego NH-D15. Z tym, że taki zakup będzie po prostu droższy.

SilentiumPC Fortis 3

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Produkt polskiej firmy początkowo stawiany był przez nas jako konkurent chłodzenia Macho Rev. B, głównie z uwagi na konstrukcję mocno inspirowaną sprawdzonym rozwiązaniem. Wyniki testów wymusiły pewną korektę w tej materii. Realnym rywalem okazał się Super Silent P6 PWM, wszak produkt SilentiumPC zarówno pod względem czystej wydajności, jak i generowanego hałasu okazał się niesamowicie zbliżony do coolera AAB. Na plus można zapisać ciekawy system montażu (zatrzaski naprawdę przyspieszają i ułatwiają proces!), aczkolwiek z plastikowym backplate i resztą niedoskonałości. Anodowany na czarno top dodaje konstrukcji charakteru, jednak - naszym zdaniem - Super Silent P6 PWM prezentuje się po prostu lepiej. Cena jest co prawda delikatnie wyższa od najbliższego rywala, jednak nie są to duże różnice.

Thermalright Macho Rev. B

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

W tym przypadku mamy do czynienia z coolerem bardzo popularnym, powszechnie wręcz polecanym na forach. Jak się okazało, nie bezpodstawnie. Macho Rev. B to konstrukcja bardzo wydajna, co prawda nie aż tak jak NH-D15 czy Frio Extreme Silent 14 Dual, ale wciąż trudno mieć pod tym względem jakieś zastrzeżenia. Dużą zaletą jest bardzo cichy wentylator, w tym aspekcie produkty Thermalright po prostu nie miały sobie równych. Pewnym minusem jest oczywiście specyficzny system montażu "śmigieł", przewidujący zastosowanie wyłącznie modeli 140 mm i to z otworami montażowymi jak w konstrukcjach 120 mm. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę jakość fabrycznego wentylatora i cenę całości, jest to jak najbardziej "do przełknięcia".

Thermalright TRUE Spirit 140 BW Rev. A

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Kolejny produkt Thermalright to drugi już, obok LV12, niewielkich rozmiarów cooler w teście. Przy maksymalnych obrotach wypadł nawet marginalnie lepiej od swojego dużo większego brata, Macho Rev. B, jednak po obniżeniu obrotów został nieco "z tyłu". Niewątpliwie związane jest to ze znacznie gęściej ułożonymi finami, przez co solidny nawiew jest niezbędny do utrzymania wydajności na najwyższym poziomie. Warto jednak zwrócić uwagę na niedostępność tego produktu w polskich sklepach, gdzie dostać możemy wyłącznie wersję TRUE Spirit 140 Power. "Na papierze" wygląda nawet lepiej (wyższy radiator, 8 mm heatpipe) i jeśli będzie taka możliwość, to przetestujemy ją w praktyce.

Thermaltake Frio Extreme Silent 14 Dual

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Prawdziwy czarny koń naszego zestawienia. Cooler ten okazał się konstrukcją niesamowicie wydajną, "o włos" przegrywając rywalizację z NH-D15. Warto dodatkowo odnotować, że produkt Thermaltake generował przy tym mniejszy hałas, co zawdzięcza wentylatorom o podobnym przepływie powietrza jak konkurent, ale mniejszej prędkości obrotowej (potwierdziły to testy ze "śmigłami" BitFenix). Co prawda Thermaltake nie zapewnia aż tak dobrego wsparcia jak Noctua (chociażby wspomniane zestawy montażowe), jednak - ze względu na znacząco niższą cenę - stanowi w naszym odczuciu znakomitą alternatywę. Szczególnie, jeśli nie chcecie wydawać prawie 400 zł na chłodzenie procesora.

Thermaltake NiC C5

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Kolejny, po LV12 oraz TRUE Spirit 140 BW Rev. A, niewielki cooler w naszym teście. Jednak, w przeciwieństwie do pierwszej ze wspomnianych konstrukcji, zestaw Thermaltake zapewnia bardzo niskie temperatury procesora. Przy maksymalnych obrotach NiC C5 prezentuje się porównywalnie do produktów Thermalright, górując nad nimi po obniżeniu napięć wentylatorów. Warto jednak zwrócić uwagę na generowany hałas. Myśleliśmy, że produktu firmy LEPA nic pod tym względem nie przebije, jednak konstrukcja Thermaltake wyprowadziła nas z błędu. Nawet przy 5 V wentylatory są tutaj słyszalne, co stanowi znaczącą wadę nie tylko dla miłośników ciszy. Dużą zaletą jest jednak wygląd i właśnie tutaj upatrywalibyśmy niszy dla NiC C5.

Zalman FX70

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Pierwszy z przetestowanych Zalmanów to jedna z najciekawszych konstrukcji w teście. Mamy do czynienia z radiatorem w pełni pasywnym, o ciekawej linii wizualnej, a do tego nienagannie wykonanym i pięknie wykończonym. Największym zaskoczeniem były jednak wyniki testów, gdzie FX70 poradził sobie z podkręconym Core i7-990X bez wsparcia jakiegokolwiek wentylatora. Rezultat ten niewątpliwie budzi respekt, a - jak pokazały pomiary z dodatkowym "śmigłem" - w razie czego można osiągnąć efektywność schładzania na poziomie Super Silent P6 PWM, co jak na tak lekki cooler jest niezłym osiągnięciem. Nie zmienia to oczywiście faktu, że mamy do czynienia z konstrukcją dość niszową, która skierowana jest do wąskiego grona odbiorców i w takich kategoriach należy ją rozpatrywać. Warto również przypomnieć o kwestii kompatybilności z procesorami AMD, której to tak naprawdę nie ma. Mamy nadzieję, że Zalman uniknie podobnych wpadek w przyszłości.

Zalman CNPS10X Performa+

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

Kolejny produkt koreańskiej firmy to przedstawiciel segmentu średniego, który niespecjalnie zwraca uwagę na swoją półkę cenową i bardzo skutecznie rywalizuje pod względem wydajnościowym z konstrukcjami Thermalright, które kosztują kilkadziesiąt złotych więcej. Czyżbyśmy mieli do czynienia z "demonem" opłacalności? W sumie, to tak nie do końca. Stosunek czystej wydajności do ceny rzeczywiście jest wyborny, jednak okupione zostało to bardzo dużym hałasem, który wprost wynika z prędkości obrotowej dołączonego wentylatora na poziomie aż 2000 obr./min. Konstrukcja bardzo dużo też traci po obniżeniu napięcia do 5 V, przez co taki zabieg jest raczej niezalecany i lepiej pozostać przy 7 V. W ogólnym rozrachunku CNPS10X Performa+ pozostawił po sobie dobre wrażenia i bez wątpienia możemy go polecić osobom poszukującym niedrogiego coolera o wysokiej efektywności chłodzenia, który niekoniecznie musi być cichy.

Test coolerów CPU - kolejne starcie!

>> Dyskusja na temat publikacji <<

Nawigacja

Pierwsza Następna  
 
 • Enermax
 • Seagate
 • Cooler Master
 • Zotac
 • Aquatuning.pl
 • XFX
 • Chieftec
 • Intel Corporation
 • BenQ
 • Gigabyte
 • Cenowarka.pl
 • Asus