Overclock.pl » Testy i recenzje » Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech2010-04-26 11:40:39 |  Dawid Samołyk (DawidS)

226.jpg Przy składaniu zestawu komputerowego najczęściej skupiamy się na dobraniu jak najmocniejszych podzespołów warunkujących wydajność oraz monitora o dużej przekątnej ekranu. Wybór głośników zazwyczaj ogranicza się do budżetu, który pozostał na kompletowanie reszty sprzętu lub po prostu wybór pada na pierwszy lepszy model. Wielu graczy szukając jak najwyższej wydajności zapomina o dobrym sprzęcie audio do rozgrywki. W grach, gdzie na przykład usłyszenie kroków przeciwnika skradającego się na naszymi plecami jest na wagę złota, zwykłe głośniki zawiodą instynkt gracza. Dlatego warto zainwestować w zestaw audio umożliwiający jak najlepszą jakość oraz przestrzenność odtwarzanego dźwięku. Taki zestaw dodatkowo świetnie sprawdzi się przy odtwarzaniu muzyki czy oglądaniu filmów. Mamy przyjemność zaprezentować Wam zestaw głośników w standardzie 5.1 w wydaniu firmy Media-Tech. Opisywany model to MT3401.

Opakowanie

Opakowanie zestawu to sporej wagi i gabarytów kartonowe pudło. Jego kolorystyka jest utrzymana w tonacji czarno-srebrnej. Na głównej ściance znajduje się zdjęcie całości oraz opisy w języku angielskim. Najbardziej wyróżnione informacje to model głośników, ich moc oraz informacja o zastosowanej funkcji podbicia basów – Xbass. Na bocznych ściankach znajdziemy praktycznie te same informacje, które zostały zawarte na froncie.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-TechDomowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Po otwarciu pudła naszym oczom ukazują się ładnie poukładane części zestawu. Oczywiście największą ilość miejsca zajmuje subwoofer. Standardowo wszystko zapakowano w styropianowych osłonach oraz foliach ochronnych. Przy jednej ze ścianek znajduje się krótka instrukcja obsługi oparta głównie na schematach. Na zestaw, poza wspomnianym głośnikiem basowym i dokumentacją, składa się pięć satelitek, trzy kable typu podwójny cinch oraz bezprzewodowy pilot (niestety bez baterii w standardzie). Naszym zdaniem do całości powinien być jeszcze dołączony chociaż jeden kabel, który pozwoli połączenie zestawu z komputerem (cinch>mini-jack).

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Budowa - subwoofer

Subwoofer to największa część zestawu Media-Tech MT3401. Jego wymiary to 170x440x220 mm, a waga wynosi około 6kg. Obudowa została wykonana z drewna i pomalowana na kolor czarny. Na front składa się aluminiowa ramka oraz czarny, lśniący plastik okalający głośnik. Połączenie barwy czarnej ze srebrnym metalem jest głównym motywem całego zestawu.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-TechDomowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Na przedzie znajdziemy przyciski służące do przejścia w stan czuwania/włączenia zestawu, zmiany źródła dźwięku (surround/virtual surround) oraz regulacji ogólnego poziomu głośności. Dodatkowo umieszczono tutaj kontrolkę informującą o pracy lub stanie czuwania urządzenia oraz odbiornik podczerwieni (niezbędny do interpretacji poleceń pilota). Wszystko to znajduje się na srebrnym pasie aluminium na dole. Nieco wyżej, po lewej stronie, umieszczone zostało białe logo producenta. Jeszcze wyżej znalazła swoje miejsce membrana o średnicy 12cm, która została ciekawie wyeksponowana.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Prawy bok zawiera w sobie otwór bass-reflex, który w połączeniu z membraną odpowiedzialną za niskie tony pozwala na uzyskanie m.in. większej sprawności w zakresie niskich tonów. By nie stracić czystości basu zalecamy nie stawiać subwoofera w sposób, który zasłoni bass-reflex.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Tył zawiera w sobie sporych rozmiarów czarny radiator oraz komplet dobrze opisanych złącz wejść i wyjść. Sześć złącz RCA służy do podłączenia wielokanałowego dźwięku. Satelity podłącza się w gniazdach poniżej. Patrząc dalej w dół znajdziemy przełącznik zasilania obok którego jest kabel do podłączenia sprzętu do gniazda zasilania.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Budowa - satelity

W skład zestawu firmy Media-Tech wchodzi także pięć satelitek, które cechują się wymiarami 80x80x110mm oraz wagą około 400g każda. Są one zbudowane głównie z plastiku oraz aluminium. Ogólny koncept frontu jest bardzo podobny do tego w subwooferze. Srebrny dół, tutaj z czarnym logiem producenta, wyżej ciemny, błyszczący plastik, a na jego środku membrana o średnicy 6cm w kolorze srebrnym. Górna część dzięki lśniącej powłoce odbija w sobie obrazy rzeczy znajdujących się naprzeciwko, ale za razem bardzo łatwo się brudzi. Dół dzięki zastosowanemu metalowi załamuje światło dając nam ciekawe efekty wizualne.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-TechDomowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Dół posiada cztery materiałowe nóżki, dzięki którym przykładowo w trakcie przesuwania satelity odbywa się to gładko i bez przeszkód. Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Dzięki otworom w tylnej części możliwe jest zawieszenie głośników na przykład na ścianie. Niżej znajduje się wylot powietrza, a dalej kolejne otwory umożliwiające odkręcenie śrubek przytrzymujących przedni panel głośnika.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Patrząc „z profilu” nie znajdziemy niczego bardziej interesującego. Czarny plastik i srebrny pas podobnie jak w głośniku niskotonowym.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Kable, które służą do podłączenia głośników są różnej długości i zależą od ustawienia satelitki. Frontowe i środkowy posiadają krótszy kabel o długości 1,8m, a tylne zostały wyposażone w 4,8m przewodu. Różnic w budowie satelitek nie zauważymy – wszystkie są identyczne.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

W satelitach nie znajdziemy żadnych tweeterów, czyli tak zwanych „gwizdków” odpowiedzialnych za bardzo wysokie tony (od 2000Hz do 20000Hz, czyli do górnej granicy progu słyszalności).

Miłym dodatkiem byłoby umieszczenie wyjścia słuchawkowego na jednej z satelitek. Szkoda, że producent o tym nie pomyślał, ponieważ takie rozwiązanie w razie potrzeby umożliwia szybkie podłączenie słuchawek.

Specyfikacja

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Zastosowane technologie

Tutaj omówimy najważniejsze technologie zastosowane w testowanym zestawie głośników.

Dźwięk wielokanałowy

Ang. surround sound - inaczej zwany dookólnym lub przestrzennym, jest rozwinięciem stereofonii. Pozwala na utrwalanie i odtwarzanie co najmniej trzech kanałów dźwięku. Zastosowanie dodatkowych kanałów i odpowiadających im głośników po bokach i z tyłu słuchacza pozwala na zwiększenie poczucia otoczenia dźwiękiem.

Pierwsze udokumentowane wykorzystanie dźwięku wielokanałowego miało miejsce w roku 1940 podczas projekcji animowanego filmu Disneya – Fantazja. Stworzony na tę okazję system Fantasound składał się z trzech ścieżek dźwiękowych, które były rozprzestrzeniane w sali za pomocą 54 głośników.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Dolby Virtual Surround

Jest to układ mający za zadanie dostarczyć wrażenia dźwięku przestrzennego, typowego dla wielokanałowych systemów nagłośnieniowych bez względu na to, czy wykorzystywany jest zestaw głośnikowy 5.1 czy zwykły zestaw stereofoniczny. Taka technologia jest przydatna w przypadku podłączenia zestawu do karty dźwiękowej niewspierającej standardu 5.1.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

X-BASS

Umożliwia zwielokrotnienie efektu podbicia dźwięków niskiej częstotliwości.

Jakość dźwięku - testy odsłuchowe

Ocena jakości odtwarzanego dźwięku polegała na odtwarzaniu plików muzycznych, filmu oraz wrażeń z grania w gry. Oto rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu: Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Za źródło dźwięku posłużyła karta muzyczna Realtek HD Audio ALC883 @ ATI SB600 zintegrowana w płycie głównej Foxconn A690GM2MA. Odtwarzacz muzyki to Winamp 5.56 z korektorem graficznym ustawianym zależnie od gatunku muzyki. Film był odtwarzany programem Windows Media Player.

Menedżer Realtek HD Audio w wersji 6.0.1.6083 został ustawiony w konfiguracji 5.1 bez zmian w korekcji dźwięku i efektach, jedynie z korekcją parametrów pomieszczenia. Domyślny format ustawiono na 24 bity, 48000Hz (Jakość studyjna).

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-TechDomowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Muzyka w formacie MP3

Pierwsze testy to odtwarzanie plików audio w formacie MP3. Nie jest on doskonały, dlatego należy tutaj uwzględnić gorszą jakość odtwarzanego dźwięku. Ponieważ wszystkie utwory są na dwa kanały (stereo) użyliśmy przycisku source na pilocie w celu włączenia technologii Virtual Surround. Ogólne natężenie dźwięku w komputerze ustawiliśmy na maksimum, a głośniki pracowały na domyślnych ustawieniach.

Hardstyle (DJ Phil Ty - A Kay A (EHM Mix)) – na sam początek mocniejsze klimaty, dlatego natężenie dźwięku subwoofera zostało zwiększone do prawie maksimum skali. Niestety trzeba było zmniejszyć tą wartość do około 3/4, ponieważ głośnik niskotonowy nie podołał zadaniu. Wybrany tytuł cechuje się połączeniem bardzo niskich i za razem wysokich tonów co stawia niemałe wymagania głośnikom. Zestaw Media-Tech naszym zdaniem dobrze poradził sobie z tym zadaniem odpowiednio oddając jakość basów jak i wysokich częstotliwości dźwięku. Ocena: 4/5

Trance (Tiësto feat. C.C. Sheffield - Escape Me) – do tego typu muzyki zmniejszyliśmy nieco moc niskich tonów. Ogólne wrażenia są dobre – dokładny, czysty wokal oraz nieźle brzmiące elektroniczne dźwięki. W tym przypadku poczucie przestrzenności było nieco mniejsze niż w przypadku poprzedniego tytułu. Ocena: 3/5

Dance/Pop (Velvet - My Destiny (Pitchline Extended)) – moc basu pozostała identyczna jak w teście muzyki trance. Subwoofer w tym przypadku spisał się wzorowo. Wysoki poziom niskich częstotliwości był nieco zaniżany przez satelitki, które w niektórych momentach niedokładnie oddzielały dźwięki średnie od wysokich, przez co zlewały się one ze sobą. Poczucie przestrzenności było tutaj bardzo duże. Ocena: 4/5

R&B (Taio Cruz - Break Your Heart) – niskie tony nieco zredukowaliśmy, aby dostosować zestaw do gatunku muzyki. Od samego początku mamy duże poczucie otoczenia nas dźwiękiem. Dyskretny bas nie zagłusza średnich i wysokich tonów, które podobnie jak wcześniej czasami zlewają się ze sobą. Ocena: 4/5

Filmowa (Leona Lewis - I See You) – na sam koniec bardzo łagodny i spokojny utwór z filmu „Avatar”. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się tutaj głośnik niskotonowy, który prawidłowo oddawał dźwięki, do których wytwarzania został stworzony. Średnie i wysokie tony wypadły znakomicie. Wokal był bardzo czysty, ale za to poczucie przestrzenności średnie. Ocena: 4/5

Końcowa ocena jakości dźwięku: 3,8/5

Muzyka w formacie FLAC

FLAC to format bezstratnej kompresji dźwięku, który zapewnia lepszą jakość dźwięku niż MP3. Tutaj można przekonać się o prawdziwej jakości odtwarzanego dźwięku. Ponieważ wszystkie utwory są na dwa kanały użyliśmy przycisku source na pilocie w celu włączenia technologii Virtual Surround. Ogólne natężenie dźwięku w komputerze ustawiliśmy na maksimum, a głośniki pracowały na domyślnych ustawieniach.

Rock (Linkin Park - With You) – bas ustawiliśmy na około 70% skali. W utworze Linkin Park poczucie przestrzenności było naprawdę duże. Przez chwilę można było się poczuć jak na koncercie. Niskie tony oddane bardzo dobrze, satelitki spisały się wzorowo. Zmiana formatu plików na FLAC wyszła na dobre dla omawianego zestawu. Ocena: 5/5

Electro (Benassi Bros - Hit My Heart) – moc niskich tonów bez zmian. Na początku utworu bas zachowuje się wzorowo, średnie i wysokie tony również. W dalszej części „Hit My Heart” utwór stawia większe wymagania, przez co subwoofer lekko niedomaga. Poczucie przestrzennego dźwięku jest dobre. Głośniki ładnie oddzielają pojedyncze dźwięki, dzięki czemu nie ma wrażenia ich zlewania się jak to było w przypadku testów na plikach MP3. Ocena: 4,5/5

Dance (David Guetta feat. Akon - Sexy Bitch) – tutaj natężenie niskich tonów delikatnie zmniejszyliśmy. Subwoofer dobrze spełnia swoją rolę oddając dość czysty bas. Satelitki spisują się znakomicie wytwarzając bardzo dobry dźwięk z poczuciem przestrzenności. Wokal jest dokładnie odwzorowany i można zrozumieć każde słowo (pomijając znajomość języka angielskiego ;-) ). Ocena: 4,5/5

Klasyczna (The London Symphony Orchestra - The Lost Galaxy) – nadszedł czas na coś spokojnego, jednak mimo to bas został na poprzednim poziomie. Dokładnie słychać pojedyncze instrumenty i można je łatwo rozróżnić. Subwoofer w tym teście odpoczywa, ale wyczuwa się jego subtelną działalność. Poczucie otoczenia dźwiękiem jest dobre. Ocena: 5/5

Hip-hop/Rap (Lil Wayne feat. Robin Thicke - Tie My Hands) – również spokojny i dość łagodny utwór (jeżeli chodzi o linię melodyczną), jednak bas musiał zostać trochę zredukowany. Początkowa solówka na gitarze jest podzielona na kanały i jest to wyraźnie słyszalne. Wokal został oddany przez satelitki idealnie. Każde słowo jest wyraźne. Poczucie przestrzenności stoi na najwyższym poziomie w całym naszym teście jakości dźwięku zestawu. Ocena: 5/5

Końcowa ocena jakości dźwięku: 4,8/5

Film - Incredible Hulk

Przyszedł czas na test w czasie odtwarzania filmu. Wybrany przez nas tytuł posiada 6-cio kanałową ścieżkę dźwiękową. Ogólne natężenie ] w komputerze ustawiliśmy na maksimum, a głośniki pracowały na domyślnych ustawieniach. Subwoofer pracował na około 80% skali.

Oglądanie tego filmu na zestawie 5.1 to nowe doświadczenia związane z dźwiękiem. W czasie strzelanin dokładnie słychać, z której strony padają strzały. Możemy nawet usłyszeć odbijające się od Hulk’a pociski wiedząc skąd dokładnie lecą. Bas bardzo dobrze oddaje dźwięki i w czasie akcji dzięki jego działalności wzbogaca odczuwane wrażenia. Może się nawet wydać, że dźwięk lądującego helikoptera wydobywa się z zewnątrz naszego mieszkania ;-).

Gry

Nie wszystkie gry wspierają dźwięk wielokanałowy i należy mieć to na uwadze przy doborze konkretnych tytułów. Wszystkie wybrane przez nas gry posiadają obsługę sześciu kanałów.

Battlefield Bad Company 2 – już na samym początku gry, gdy płyniemy pontonem, a następnie walczymy na lądzie, dźwięk surround daje o sobie znać. Rozglądając się zmienia się położenie dźwięku, więc gdy np. ktoś skrada się lub strzela za naszymi plecami możemy go usłyszeć w dokładnie tym miejscu dzięki tylnym głośnikom. Jeżeli źródło dźwięku pochodzi z prawej, to usłyszymy go po tej samej stronie. Spadające samoloty rozbijające się w pobliżu słychać bardzo wyraźnie, a huk towarzyszący zderzeniu jest naprawdę potężny. Każdy nasz strzał czy wybuch jest akcentowany przez subwoofer. Ocena: 5/5

Risen – potwory czy ludzi w lesie po odpowiednim wsłuchaniu się można zlokalizować. Warunki pogodowe, takie jak np. padający deszcz, wydają się bardzo realne, także z powodu otaczającego gracza dźwięku. Przykładowo odgłosy ludzi pracujących w wiosce na bagnach można łatwo ulokować w przestrzeni. Ocena: 4/5

Assasin’s Creed – tutaj dźwięki grają dość ważną rolę w rozgrywce, ponieważ dokładne zrozumienie wszystkiego co nas otacza ułatwia przejście gry. Największe znaczenie ma to w mieście gdzie np. dzięki usłyszeniu, z której strony przemawia demagog, można łatwo go wyśledzić i wyciągnąć od niego ważne informacje. Ogólna jakość dźwięku jest bardzo dobra. Ocena: 5/5

Pro Evolution Soccer 2010 – na sam początek wyłączyliśmy głos komentatora. Dzięki temu efekt dźwięku przestrzennego jest lepszy, ponieważ jego głos wydobywa się cały czas z jednego miejsca. Kamera została ustawiona na gracza, a więc widok zaraz za jego plecami. Dzięki temu możemy usłyszeć co krzyczą kibice naszej i przeciwnej drużyny po drugiej stronie stadionu. Pojedyncze gwizdy czy okrzyki można dokładnie zlokalizować. Głos komentatora na stadionie informującego o strzelonym golu dochodzi do nas z każdej strony i wydaje się jakbyśmy rzeczywiście byli na stadionie. Po strzelonej bramce radość kibiców jest bardzo wyraźnie słyszalna, a dźwięk bębnów akcentuje głośnik niskotonowy. Ocena: 5/5

Końcowa ocena jakości dźwięku w grach – 4,75/5

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na istotną sprawę jaką jest wyciszanie dźwięku. Odbywa się ono poprzez wciśnięcie nacisku mute na pilocie. Powrót do odtwarzania dźwięku nie odbywa się gwałtownie, lecz płynnie. Jest bardzo dobre udogodnienie zwłaszcza dla wrażliwych ;-)

Kolejne dobre posunięcie to umieszczenie na pilocie zarządzania grupami głośników. Możemy regulować osobno głośność satelitek frontowych, tylnych, centralnej oraz subwoofera. Możliwa jest także kontrola ogólnego natężenia dźwięku.

Domowy zestaw głośników 5.1 od Media-Tech

Ocena końcowa

Głośniki Media-Tech MT3401 to standardowy zestaw 5.1 o przyzwoitych parametrach i ciekawej stylistyce. Małe satelitki wraz z masywnym subwooferem są wykonane z materiałów dobrej jakości. Czarno-srebrny zestaw dobrze się prezentuje i tak samo odtwarza dźwięk. Zastosowane technologie poprawiają jakość sygnału audio oraz pozwalają użytkownikowi doznać nowych wrażeń związanych z dźwiękiem. Bezprzewodowy pilot bardzo ułatwia kontrolę nad zestawem. Jest on wygodny w obsłudze oraz dobrze wyposażony.

Według naszych testów odsłuchowych głośniki rzeczywiście dają wrażenie dźwięku przestrzennego. Jest możliwe odczucie tego wrażenia także przy ustawieniu ich w jednej linii dzięki technologii Dolby Virtual Surround. Takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie u osób, które nie mają dostatecznej ilości miejsca w pomieszczeniu, a także chcą się cieszyć zaletami dźwięku wielokanałowego.

Jak każdy inny produkt zestaw MT3401 nie jest pozbawiony wad. Nieczysty dźwięk przy maksymalnym natężeniu to standard w niezbyt drogich konstrukcjach, jednak nadal jest wadą urządzenia. I na tym koniec. Nie dostrzegliśmy innych większych wad opisywanego sprzętu.

Na sam koniec najważniejsze dla większości z Was, czyli cena. W dniu publikacji oscylowała ona w granicach od 250 do ponad 400zł. Przyjmując niższy pułap jest to naprawdę dobra cena jak za taki zestaw głośników.

Ocena portalu Overclock.pl

4

Plusy i minusy

+ ciekawy wygląd
+ dobra jakość odtwarzanego dźwięku
+ wygodny pilot
+ stosunkowo niska cena

- zestaw gra nieczysto przy najwyższym natężeniu dźwięku

Sprzęt dostarczyli

Media-Tech / http://www.media-tech.pl/ MT3401 Polecamy
 • Seagate
 • Asus
 • Aquatuning.pl
 • Cenowarka.pl
 • Intel Corporation
 • Cooler Master
 • XFX
 • Gigabyte
 • Zotac
 • BenQ
 • Chieftec
 • Enermax