Overclock.pl » Testy i recenzje » Przegląd laptopów w cenach 2000-3000 zł

Przegląd laptopów w cenach 2000-3000 zł2010-09-23 09:00:00 |  Daniel Laskowski (danello)

271.jpg Zapraszam do zapoznania się z treścią mniejszego poradnika, w którym doradzimy jak wybrać odpowiedni dla nas laptop, w wybranym przedziale cenowym. Postaramy się jak najdokładniej przybliżyć wady i zalety prezentowanych produktów.

Podstawowe założenia, którymi należy się kierować przy zakupie laptopa

Jak nietrudno się domyślić, w przypadku kupna nowego laptopa, musimy się kierować nieco innymi założeniami, aniżeli w przypadku zakupu komputera stacjonarnego. Wymienność podzespołów w komputerze przenośnym jest zgoła gorsza.

Notebook multimedialny — Samsung R720Przy zakupie nowego notebooka należy poświęcić wiele uwagi samej matrycy, gdyż w większości przypadków jej późniejsza wymiana na inny model jest niemożliwa. Element ten będzie nam służył do końca pracy z laptopem. Obecnie warto pokusić się o ekran podświetlany diodami LED, gdyż rozwiązanie to posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię. Wydłuży to czas pracy notebooka, przy czym zapewnia dużo lepszą jakość wyświetlanego obrazu. Wspomniane matryce są już stosunkowo popularne w komputerach przenośnych i znajdują się na wyposażeniu laptopów z przedziału cenowego od około 1900 zł.

Test ASUS G51J 3D - też należysz do republiki?

Nie należy zapominać także o samej wielkości ekranu oraz jego parametrach, a w szczególności rozdzielczości. Wiadomo, że większy ekran jest po prostu lepszy, jednak nie tym kryterium należy się kierować przy zakupie nowego notebooka. W tym miejscu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie - czy nasz nabytek będzie często przenoszony, bądź zabierany w podróże? Ciągłe dźwiganie mocarnego laptopa z ekranem 16,4" będzie z pewnością ogromną udręką. Co innego w przypadku komputera z przekątną ekranu 14", maksymalnie 15,6", który jest jednym z najlepszych kompromisów pomiędzy wygodą transportu, a doznaniami płynącymi z pracowania na takim sprzęcie. Jednak, jeżeli nasz laptop przejmie zadania PC-ta i tylko, z rzadka będzie transportowany, można z całą pewnością zerknąć w stronę nieco większej matrycy np. 16,4"

Apple MacBook Pro MB986PLA.

Należy również wspomnieć, iż wielkość ekranu wpływa na zużycie energii (im większy ekran, tym więcej prądu pobiera). Następnym ważnym parametrem jest rozdzielczość matrycy, aczkolwiek tutaj nie ma specjalnych zasad, po prostu im jest większa tym lepiej. Przykładowo dla ekranu o przekątnej 15,4” standardem jest rozdzielczość 1280x800 pikseli.

CX605 - klasyczny notebook MSIPozostając w tematyce obrazu, kolejnym ważnym elementem dobrego notebooka jest karta graficzna. Jeśli zdecydujemy się na kupno laptopa ze zintegrowanym układem, będzie nam on służyć do końca pracy z komputerem przenośnym. O ile nasz komputer nie będzie przeznaczony do grania, czy też przetwarzania grafiki 3D, o tyle nie musimy się martwić o wydajność karty graficznej w naszym notebooku. Wystarczająca jest najprostsza konstrukcja zintegrowana z płytą główną. Co innego jeżeli nasz laptop będzie zakupiony z przeznaczeniem grania od czasu do czasu, w tym przypadku należy zainwestować w komputer z kartą o wydajności przynajmniej GeForce 9600M GS (około 900 punktów w 3DMark Vantage dla GPU). Pozwoli ona grać w nowe gry, przy średniej szczegółowości grafiki oraz w rozdzielczości nie większej niż 1024x768. Jednak do najnowszych produkcji może okazać się już za słaba. Dlatego dla najbardziej zapalonych a jednocześnie zamożnych graczy obowiązkowe będzie posiadanie notebooka z układem przynajmniej o wydajności GeForce GT 240M (około 2100 punktów w 3DMark Vantage dla GPU). Tutaj spokojnie będzie można pokusić się o odpalenie najnowszych produkcji.

Kolejnym ważnym podzespołem naszego laptopa jest procesor. Jednak w tym miejscu posiadamy dużo większe pole manewru, gdyż można go stosunkowo łatwo (w razie potrzeby) zmienić na wyższy model. Lecz nie dlatego kupujemy nowy komputer, aby go od razu modernizować. W przypadku notebooków z przedziału cenowego od 1500 zł, standardem jest instalowanie dwurdzeniowych układów. Natomiast od dobrego laptopa w cenie powyżej 1900 zł, wymaga się już posiadanie dwurdzeniowego procesora o taktowaniu 2,0 GHz i więcej. Oczywiście samo taktowanie nie musi świadczyć o wysokiej wydajności układu (liczy się głównie wydajność architektury, ilość posiadanej pamięci L2 i L3 cache). Jednak można je traktować jako pewien wyznacznik standardu.

MSI GT640 — wydajność dla wymagających

Ostatnim komponentem, który odpowiada za wydajność naszego komputera jest stosunkowo nie droga pamięć RAM, którą możemy dosyć dowolnie powiększać. Tutaj minimum dla każdego notebooka jest posiadanie 2 GB pamięci DDR2, aczkolwiek do komfortowej pracy na systemach Vista lub Windows 7 zalecamy nawet około 3-4 GB.

Dodatkowe komponenty, które nie wpływają na wydajność naszego laptopa pozostawiamy w indywidualnej gestii użytkownika. Chociaż posiadanie interfejsu Ethernet, Wi-Fi oraz przynajmniej 3 portów USB w standardzie powinno być jak najbardziej wskazane w dobrym komputerze przenośnym.

Prezentujemy Wam kilka propozycji z różnych przedziałów cenowych. Ofertę oparliśmy o produkty sklepu MegaMarket.

Przedział cenowy do 2000 zł

HP CQ61-405SW

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Notebook HP CQ61-405SW jest pierwszą interesującą propozycją z najniższego przedziału cenowego. W cenie 1841 zł dostajemy solidny dwurdzeniowy procesor AMD Athlon II Dual-Core M320, oparty na nowej architekturze AMD,  taktowany zegarem 2,1 GHz oraz wyposażony w 1 MB (2x512 KB) pamięci L2 cache. Otrzymujemy również kartę graficzną Mobility Radeon HD4200 w zupełności wystarczającą do codziennych zadań. To wszystko w połączeniu z 3GB pamięci DDR2 pozwoli nam na komfortową pracę w systemie Windows 7. Dosyć pojemny, 320 GB dysk twardy oraz pełen pakiet gniazd rozszerzeń dopełnia całości.

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Link do sklepu

 

SAMSUNG R525-JS01PL

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Produkt Samsunga nie różni się zasadniczo od poprzednika, po za jednym ważnym elementem, a mianowicie kartą graficzną. Tutaj w cenie o około 100 zł wyższej od HP CQ61-405SW dostajemy kartę Mobility Radeon HD 5470 prezentującą się przynajmniej o klasę lepiej niż wspomniany HD 4200, dodatkowo wspierającą najnowsze biblioteki Directx 11. W przypadku tego laptopa spokojnie można pokusić się o nieco wirtualnej rozrywki.

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Link do sklepu

Przedział cenowy do 2300 zł

TOSHIBA Satellite L500-1QE

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Pierwszą wartą przyjrzenia się propozycją, z tego przedziału cenowego, jest TOSHIBA Satellite L500-1QE. Laptop wyposażony jest w szybki, dwurdzeniowy procesor Intel Pentium T4400 o taktowaniu 2,2 GHz. Dodatkowo aż 4 GB nowoczesnych pamięci DDR3, a także 500 GB dysk twardy dają duży potencjał możliwości na przyszłość.

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Link do sklepu

ACER Aspire 5738G-664G50Mn

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Notebook Acer’a jest chyba najlepszym przykładem tego jak powinien być wyposażony laptop klasy średniej. Solidny, dwurdzeniowy procesor, m.in. 4 GB pamięci DDR3 oraz 500 GB dysk twardy, może nie licząc karty graficznej która powinna być nieco bardziej wydajna. Notebook byłby idealnym kompromisem pomiędzy ceną a wydajnością ogólną. 

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Link do sklepu

Przedział cenowy do 3000 zł

TOSHIBA Satellite A660-13N

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Najwydajniejszy, ale i najdroższy prezentowany przez nas notebook. Laptop został wyposażony w bardzo wydajny procesor Intel Core i3 330M, a także w kartę graficzną GeForce GT 330M. Taka konfiguracja spokojnie pozwoli nam na cieszenie się najnowszymi grami, a zapas mocy drzemiący w tym komputerze zadowoli każdego użytkownika. Jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na aż 16-calowy ekran, który z pewnością nie ułatwi a przenoszenia tego sprzętu z miejsca na miejsce.

Przegląd laptopów – Sierpień 2010

Link do sklepu

Podsumowanie

Przedstawiliśmy Wam najlepsze naszym zdaniem propozycje notebooków, w najczęściej rozpatrywanych przedziałach cenowych. "Dla każdego coś dobrego".

Posiadając do 2000 zł możemy stać się właścicielami przenośnego komputera wyposażonego w dwurdzeniowy procesor, 3 GB pamięci operacyjnej, pojemny dysk twardy oraz kartę graficzną przeznaczoną dla niewymagających użytkowników. Taka konfiguracja pozwoli na wygodne surfowanie po Internecie, oglądanie filmów (także w jakości Full HD), słuchanie muzyki, a nawet od czasu do czasu uruchomienie mniej wymagającej gry. Jednym słowem - mobilny komputer dla domu.

Rozpatrując propozycje w cenie około 2300 zł, znajdziemy już lepiej wyposażone konstrukcje. Wydajny, dwurdzeniowy procesor, 4 GB szybkiej pamięci DDR3, dysk twardy o pojemności aż 500 GB oraz karta graficzna dla mniej wymagających graczy. Dopłacając kilkaset złotych otrzymujemy sprzęt, który sprawdzi się u osób wymagających nieco więcej od komputera. Dzięki szybszemu procesorowi oraz pojemniejszej pamięci operacyjnej jesteśmy w stanie wykonywać kilka operacji na raz. Lepsza karta graficzna pozwoli na odpalenie nieco lepszych gier. Bardziej pojemniejszy dysk zapewnia większą ilość miejsca na dane.

Ostatni segment to laptopy w cenie około 3000 zł. Tutaj możemy już pokusić się o sprzęt z najnowszej generacji procesorem oraz kartą graficzną. Reszta konfiguracji jest podobna jak we wcześniej opisywanych modelach. Dzięki lepszym podzespołom komfort pracy z takim sprzętem znacznie wzrasta. Dzięki wydajnemu procesorowi operacje są wykonywane krócej. Karta graficzna pozwoli już na komfortową rozgrywkę. Co prawda najbardziej wymagające gry musimy odłożyć na bok, jednak średnie detale w bardziej "przyziemnych" grach to nie problem dla tego typu notebooków.

 • Chieftec
 • Intel Corporation
 • Zotac
 • Aquatuning.pl
 • XFX
 • BenQ
 • Enermax
 • Cenowarka.pl
 • Asus
 • Seagate
 • Cooler Master
 • Gigabyte