Overclock.pl » Testy i recenzje » Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego2011-08-22 23:00:00 |  Paweł Maziarz (regist88)

344.jpg Około pół roku temu Intel wprowadził do swojej oferty procesory Sandy Bridge wraz z nową podstawką LGA 1155 oraz chipsetami P67, H67, Z68 (jak również mniej popularnymi układami). Mogłoby się zatem wydawać, że nowa platforma objęła stanowisko tej najlepszej, ale tak się nie stało. Dla Intela w dalszym ciągu platformą skierowaną dla najbardziej wymagających użytkowników jest ta z podstawką LGA 1366 oraz 4- i 6- rdzeniowymi procesorami z serii Core i7 900. Warto również zaznaczyć, iż pośród potencjalnych użytkowników owych procesorów są także oczywiście ekstremalni overclockerzy. Niektórzy producenci wydali parę płyt głównych, które między innymi skierowane są dla osób zajmujących się overclockingiem. Dopiero jednak firma Gigabyte w maju bieżącego roku oficjalnie wprowadziła do oferty model X58A-OC, który stricte skierowany jest dla osób zajmujących się podkręcaniem zawodowo. Potwierdza to choćby fakt, iż w jego projektowaniu brał udział wybitny overclocker o nicku Hicookie, który pochodzi z Tajwanu. Postanowiliśmy sprawdzić, na co stać płytę do podkręcania. Serdecznie zapraszamy do recenzji.

Opakowanie

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
 Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Produkt został zapakowany w średniej wielkości, kartonowe pudełko, które nie wyróżnia się niczym szczególnym. Można by nawet rzec, że przypomina produkty z kilkunastu lat wstecz, gdzie nie aż tak dużą rolę odgrywała grafika na opakowaniu. Na jego froncie producent umieścił oznaczenie modelu z jakim mamy do czynienia oraz jego zastosowanie.

Tył pudełka jest trochę bardziej urozmaicony, a znalazły się na nim najważniejsze cechy konstrukcji wraz z opisem i zdjęciami. Nie chodzi tutaj jednak o to, aby wyróżniać produkt spośród dużej liczby konkurentów w sklepie. Według założeń firmy Gigabyte model ten skierowany jest dla osób, które są świadome jakiej klasy produkt kupują.

Dodatki

Wraz z Gigabyte X58A-OC dostajemy niewiele dodatków, gdyż w gruncie rzeczy jednym z ich zadań jest przekonanie potencjalnego klienta do zakupu. Producentowi nie chodziło również o to, aby oszczędzać na konstrukcji przeznaczonej dla jednych z najbardziej wymagających użytkowników. Uznał on raczej, że w tym przypadku gadżety są niepotrzebne. Wraz z zestawem otrzymujemy:

 • cztery kable sygnałowe SATA (dwa zwykłe i dwa kątowe)
 • potrójny mostek SLI
 • podwójny, giętki mostek SLI
 • giętki mostek CrossFire
 • siedem przewodów do pomiaru napięć
 • zaślepkę tylnego panelu płyty głównej
 • dwie instrukcje (brak języka polskiego)
 • płytę z oprogramowaniem
 • dwie naklejki
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Niestety wraz z płytą główną do testów dostaliśmy wyłącznie jedną instrukcję oraz sześć kabelków do pomiaru napięć - prawdopodobnie zaginęły one w innej redakcji, która recenzowała produkt Gigabyte'a.

Specyfikacja

Chipset

Intel X58 / ICH10R

Format laminatu

ATX (30,5 x 26,4 cm)

Podstawka

LGA 1366

Przepustowość szyny QPI

6,4 GT/s lub 4,8 GT/s

Pamięć RAM

do 24 GB; 2200/1333/1066/800 MHz

Obsługiwane macierze RAID

0, 1, 5, 10

Dodatkowe technologie

OC-VRM, OC-Touch, OC-PEG, OC-Cool, OC-Dual BIOS, Ultra Durable 3, 3x USB Power Boost

Dołączane oprogramowanie

Sterowniki, Gigabyte Online Menager, Easy Tune 6, DMI View, @BIOS, Q-Share, Smart Recovery, Update Menager, Norton Internet Security, Trend Micro PC-Cillin, Acrobat Reader, Realtec Ethernet Diagnostic Utility, Mozilla Firefox, AIWI Game, WinZIP, Auto Green, Cloud OC

 

Sloty i inne

Liczba i typ banków pamięci

6x DDR3

PCI-Express x16 2.0

4x PCI-Express x16 (x16/x8/x16/x8)

PCI-Express x1 2.0

0

PCI

1

 IDE

0

Złącza dla wentylatorów

7x 4-pin, 1x 3pin

Tylny panel I/O

2x PS/2 (klawiatura i mysz), 2x USB 2.0 (czerwone), 2x USB 3.0 (niebieskie), 1x LAN (RJ45), 3x Audio

Inne złącza na płycie głównej

1x ATX12V 24-pin, 2x EPS12V 8-pin, 2x SATA 6 GB/s (szare), 6x SATA II 3 Gb/s (czarne), 2x SATA (zasilające), 1x USB 1.1/2.0 (2 porty), audio, przycisk restartowania ustawień BIOSu, zworki przełączania BIOSu, zworki przełączania szybkości działania sekcji zasilania

OC-Touch

wyświetlacz diagnostyczny; punkty pomiarowe napięć: QPI_PLL, VMCH_CORE, CPU_PLL, DDR_CTT, VDIMM, QPI_VTT, VCORE;  przyciski: Power, Restart, 4G, CPU BCLK Down, CPU BCLK Up, CPU Ratio Down, CPU Ratio Up,

Budowa

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Płyta główna ma wymiary 30,5 x 26,4 cm, a więc jest trochę szersza od standardowego formatu ATX. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że mamy do czynienia z wyjątkowym modelem. Jego kolorystyka jest pomarańczowo-czarna, a nie jak w większości konstrukcji tego producenta biało-niebieska. Warto również zaznaczyć, iż czarny laminat płyt Gigabyte jest cechą dosyć nową, bowiem został on wprowadzony do topowych modeli dopiero podczas premiery modeli z podstawką LGA 1155.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

W oczy rzuca się potężny radiator, który chłodzi mostek północny i sekcję zasilania oraz trochę mniejszy odpowiedzialny za chłodzenie mostka południowego. Oba z nich podświetlane są na pomarańczowo.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Po odwróceniu płyty do góry nogami można dokładniej przyjrzeć się mocowaniom wcześniej omawianych radiatorów. O ile płaski radiator z mostka południowego jest przymocowany czterema śrubami, to drugi - znacznie większy - jest mocowany zarówno na śrubach, jak i plastikowych kołkach. Musimy przyznać, że spodziewaliśmy tutaj samych śrub, które zapewniają lepszą jakość połączenia.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Podstawkę LGA 1366 wyprodukowała firma LOTES. Sama sekcja zasilania jest jedną z ważniejszych rzeczy tej konstrukcji, a składa się ona z 16 faz. Według producenta jest ona w stanie dostarczyć do procesora 1200 W mocy, a pomagają w tym dwa 8-pinowe gniazda zasilające, które zostały umieszczone między radiatorem, a tylnym panelem. Sama zaś sekcja zasilania składa się z najwyższej jakości komponentów – między innymi płaskich kondensatorów POScaps oraz tranzystorów Driver-MOSFET.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Po prawej stronie podstawki zostały umieszczone zworki, które pozwalają na zmianę częstotliwości generowania impulsów generatora w sekcji zasilania. Dzięki ustawieniu wyższej częstotliwości, sekcja zasilania jest wydajniejsza i potrafi wytrzymać wyższe obciążenia, ale pobiera więcej energii i wydziela większą ilość ciepła. Tuż obok niego zamontowano jeszcze niewielki przycisk do restartowania ustawień BIOSu. Niestety w przypadku montażu bardziej rozbudowanych układów chłodzenia istnieje możliwość, że zostanie on zasłonięty.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Warto również zaznaczyć, iż okolica sekcji zasilania została rozplanowana w taki sposób, aby łatwo można było korzystać z ekstremalnego chłodzenia w postaci ciekłego azotu lub suchego lodu. Dużym ułatwieniem jest tutaj zastosowanie niewielkich kondensatorów POScaps, które nie przeszkadzają w zakładaniu izolacji.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Dla pamięci oddane zostało sześć banków, które mogą obsłużyć moduły DDR3 o taktowaniu 2200 MHz i pojemności 4 GB każda (łącznie 24 GB) - oczywiście w trybie trójkanałowym. Warto jednak pamiętać, że najpierw obsadzamy sloty w kolorze czarnym, a dopiero potem w kolorze pomarańczowym.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Na dolnej krawędzi laminatu, tuż pod bankami pamięci, umieszczono drugą najważniejszą rzecz modelu X58A-OC – rozbudowany panel OC-Touch. Składa się on z wyświetlacza diagnostycznego, siedmiu punktów pomiarowych napięć oraz łącznie ośmiu przycisków. Przycisk oznaczony symbolem 4G służy do ustawiania taktowania procesora na poziomie 4 GHz, a więc stosunkowo bezpiecznym zarówno dla starszych Bloomfield'ów oraz nowszych Gulftown'ów. Tuż pod nim znalazły się dwa przyciski do płynnego regulowania mnożnika procesora. Przycisk Gear odpowiedzialny jest za zmianę skoku szyny BLCK – do wyboru mamy regulację co 1 MHz lub 0,3 MHz. Dwa przyciski pod nim służą do regulacji taktowania owej szyny. Ostatnie dwa przyciski – jako jedyne wyróżniające się czerwonym oraz niebieskim kolorem – odpowiadają kolejno za włączanie oraz restartowanie komputera.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Karty rozszerzeń możemy montować w czterech portach PCI-Express x16 oraz w jednym zwykłym PCI. Warto jednak zaznaczyć, że dwa z czterech portów działają w trybie x16, natomiast pozostałe dwa tylko w x8. Możliwe jest łączenie kart w trybach CrossFireX oraz 3-Way SLI. W sumie na laminacie znalazły się tylko trzy złącza pinowe – do wyprowadzenia portów USB 1.1/2.0 i złącz audio na front obudowy oraz podłączenia samej obudowy. Zabrakło niestety złącz do wyprowadzenia portów USB 3.0 oraz FireWire, które w droższych konstrukcjach są obowiązkowe.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Tuż pod portami PCI-Express oraz PCI  umieszczony został radiator mostka północnego, który jest na tyle płaski, że nie koliduje z kartami rozszerzeń. Obok niego (dokładnie, to po lewej stronie od napisu OC) znalazły się dwie kości BIOSu oraz przełącznik do ich wybierania. Technologia ta nosi nazwę Dual BIOS i jest powszechnie wykorzystywana na płytach głównych firmy Gigabyte ze średniej oraz wyższej półki cenowej.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Na dolnej krawędzi PCB zamontowano sześć gniazd SATA II 3 Gb/s oraz dwa SATA 6 Gb/s, za które odpowiada dodatkowy kontroler Marvell 88SE9182. Obok nich znalazły się także dwa złącza zasilające SATA. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to jest bardzo rzadko spotykane, ale według producenta jest one niezbędne do korzystania z trzech oraz czterech kart graficznych.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Przyszła pora na „rozbieraną sesję” płyty głównej Gigabyte X58A-OC, która po zdjęciu radiatorów okazała się zdecydowanie lżejsza. Płaski radiator w lewym dolnym rogu laminatu ma za zadanie chłodzić wyłącznie mostek południowy ICH10R. Jeżeli chodzi zaś o masywniejszy radiator z prawego górnego roku płyty, to chłodzi on zarówno sekcję zasilania, mostek północny Intel X58 oraz kontroler EtronTech EJ168A odpowiedzialny za porty USB 3.0 na tylnym panelu (o którym za chwilę).

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Mniejszy, anodyzowany radiator składa się z litego kawałku metalu. Większy blok to tak naprawdę kilka połączonych ze sobą kawałków metalu oraz rurka cieplna. Oba z nich – jak już wcześnie wspominaliśmy – podświetlane są pomarańczowymi diodami, które podczas nocnej sesji OC mogą jednak trochę przeszkadzać.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Tylny panel jest jednym z uboższych, z którymi mieliśmy do czynienia. W jego skład wchodzą:

 • dwa porty PS/2
 • dwa porty USB 2.0 (czerwone)
 • dwa porty USB 3.0 (niebieskie)
 • złącze RJ45 gigabitowej karty sieciowej Realtek RTL8111E
 • wejście i wyjścia 8-kanałowego kodeka dźwiękowego Realtek ALC889

Warto jednak zaznaczyć, że wykorzystanie wszystkich złącz karty dźwiękowej możliwe jest tylko poprzez wyprowadzenie ich front obudowy za pomocą wcześniej omawianego złącza pinowego. Standardowo mamy do dyspozycji tylko wejście Mic In i wyjścia Line In oraz Line Out.

BIOS

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całegoGigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

BIOS płyty głównej Gigabyte X58A-OC został utrzymany w tradycyjnych, biało-niebieskich barwach. Nie jest to jednak tradycyjny BIOS, a wymysł firmy Gigabyte nazwany Hybrid EFI Technology. Oznacza to mniej więcej tyle, że mamy do czynienia z tradycyjnym wizualnie BIOSem, który obsługuje dyski o pojemności ponad 3 TB.

Wszystkie opcje zostały bardzo przemyślanie poukładane, co na tle niedawno testowanej konstrukcji ASUS Rampage III Black Edition wypada bardzo dobrze. Na dodatkową pochwałę zasługuje mnogość opcji, a szczególnie tych dotyczących podkręcania.

Użytkowanie

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Opisywana płyta główna praktycznie nie przysparzała problemów podczas użytkowania. Montaż chłodzenia Noctua NH-C14 odbył się bez problemów. Należy się jednak liczyć z tym, iż parę pierwszych banków pamięci zostanie zasłonięte przez większe układy chłodzenia, zatem montaż modułów o wysokości większej niż standardowa może być utrudniony lub w ogóle niemożliwy. Pewne zastrzeżenia można mieć również do umiejscowienia gniazd zasilających, a w szczególności dwóch 8-pinowych. Zostały one umiejscowione pomiędzy radiatorem, a tylnym panelem, w skutek czego podłączenie krótszych wiązek w obudowach z zasilaczem montowanym na dole, może okazać się nie zawsze możliwe. Założenie to jest czysto teoretyczne, bowiem Gigabyte stworzył tą płytę nie do pracy w obudowie, a raczej na blacie biurka, bądź stołu.

W slotach dla kart rozszerzeń bez problemu zmieszczą się cztery długie, 2-dwuslotowe karty graficzne, z których ostatnia może zasłonić pinowe złącza do podłączenia obudowy. Jak już wcześniej pisaliśmy, przycisk do restartowania ustawień BIOSu umieszczony został obok podstawki, a więc większe układy chłodzenia mogą utrudnić do niego dostęp. My nie napotkaliśmy takiego problemu.

Jedyne, poważniejsze zastrzeżenia podczas codziennego użytkowania można mieć do samego rozruchu płyty. Prawdopodobnie nie potrafiła ona poprawnie wykryć naszych pamięci, przez co przed załadowaniem systemu operacyjnego, przeładowywała się 2 – 3 razy. Nie wiemy jednak, czy jest to dolegliwość tylko naszego egzemplarza, czy wersja sklepowa miałaby podobne problemy.

Platformy testowe

 Podzespół

Model

Dostawca

 Procesor

Intel Core i7 920

 Intel

 Procesor

Intel Core i7 990X

 Intel

 Chłodzenie procesora

Noctua NH-C14

 Noctua

 Chłodzenie procesora

Scythe Ninja 3

Scythe

 Płyta główna

Gigabyte X58A-UD7

 Gigabyte

 Płyta główna

Gigabyte G1.Assasin

 Gigabyte

 Płyta główna

ASUS Rampage III Gene

 ASUS

 Płyta główna

ASUS Rampage III Black Edition

 ASUS

 Płyta główna

Gigabyte X58A-OC

 Gigabyte

 Karta graficzna

ASUS Matrix HD5870

 ASUS

 Karta graficzna

XFX HD5870

 XFX

 Pamięć RAM

GeIL Enhance Plus 3x4 GB DDR3-1750 CL9

 GeIL

 Dysk twardy

Seagate Constellation 500 GB SATA II

 Seagate

 Zasilacz

Glacial Power GP-AL 650A 650 W

 Overclock.pl

 Zasilacz

Enermax Modu87+ 900 W

 Enermax

Wydajność w grach

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Testy w grach zostały wykonane na standardowych ustawieniach podzespołów. Warto jednak zaznaczyć, że względem poprzednich platform testowych zmieniła się karta graficzna (XFX HD5870 na ASUS Matrix HD5870), układ chłodzenia procesora (Scythe Ninja 3 na Noctua NH-C14) oraz zasilacz (Enermax Modu87+ 900 W na Glacial Power GP-AL 650A 650 W). Jeżeli chodzi o kartę graficzną, to jej taktowania ustawiliśmy na identyczne względem poprzedniego modelu, natomiast chłodzenie procesora i zasilacz nie miały wpływu na wydajność komputera.

Patrząc na powyższe wykresy widać, że płyta główna Gigabyte X58A-OC plasuje się po środku stawki. W większości przypadków osiąga ona zbliżone rezultaty do modelu X58A-UD7 tego samego producenta, choć w grze Stalker: Call of Prypiat dzielnie walczy o czołowe miejsce z ASUS Rampage III Black Edition. 

Podkręcanie procesora

 Producent

Gigabyte

Gigabyte

ASUS

ASUS

Gigabyte

 Model

G1.Assasin

X58A-UD7

Rampage III Gene

Rampage III BE

X58A-OC

 Uzyskane BLCK

190 MHz

190 MHz

189 MHz

190 MHz

191 MHz

 Mnożnik rdzeni

21x

21x

21x

21x

21x

 Napięcie rdzeni

1,34 V

1,34 V

1,35 V

1,35 V

1,35 V

 Napięcie VTT

1,275 V

1,275 V

1,275 V

1,275 V

1,275 V

 Taktowanie pamięci

1560 MHz

1560 MHz

1515 MHz

1515 MHz

1528 MHz

Testowana płyta główna wykazała się dużymi możliwościami podkręcania procesora, który prawdę mówiąc nie należy do najlepszych sztuk. W porównaniu do innych modeli, pozwoliła ona na uzyskanie taktowania powyżej 4000 MHz (dokładnie 4011 MHz), podczas gdy pozostałe płyty maksymalnie osiągały wyniki kilka megaherców poniżej tej granicy. Trzeba zatem przyznać, że sekcja zasilania, dopracowany BIOS oraz wysoka jakość zastosowanych podzespołów dała o sobie znać.

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

We wszystkich testach wyższe taktowanie procesora odbiło się na wyższych wynikach uzyskanych w benchmarkach (usunięty przecinek). Co prawda w przypadku dwóch pierwszych aplikacji różnicę widać gołym okiem, ale w dwóch ostatnich jest ona już marginalna.

Overclocking Core i7 (Gulftown)

Oprócz standardowych testów podkręcania procesora Intel Core i7 920, postanowiliśmy również przeprowadzić testy podkręcania z wykorzystaniem 6-rdzeniowego układu Intel i7 990X. Wyniki wydajności testowanej przez nas płyty porównaliśmy do konkurencyjnego modelu Rampage III Black Edition, który jest flagową konstrukcją firmy ASUS. W obu przypadkach skorzystaliśmy z coolera Noctua NH-C14, karty graficznej ASUS Matrix HD5870 oraz zasilacza Glacial Power GP-AL 650A o mocy 650 W.

Podkręcanie procesora

 Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC – 4440 MHz

 Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
ASUS Rampage III Black Edition – 4452 MHz

Obie płyty uzyskały bardzo zbliżony wynik podkręcania procesora, który wymagał takich samych ustawień:

 • szyna BCLK: 148 MHz
 • mnożnik: 30x
 • napięcie rdzeni: 1,45 V
 • napięcie VTT: 1,4 V
 • taktowanie pamięci: 1440 MHz

ASUS Rampage III Black Edition ma jednak tendencje to lekkiego podnoszenia taktowania szyny BLCK co spowodowało, iż uzyskał on minimalnie wyższy wynik stabilnego taktowania procesora.

Maksymalne taktowanie BCLK

 Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC – 191 MHz

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

ASUS Rampage III Black Edition – 191,5 Mhz

W kategorii najwyższego taktowania magistrali BLCK obydwa modele także uzyskały bardzo zbliżone wyniki. Warto jednak zaznaczyć, iż Rampage III Black Edition delikatnie podbił tą wartość, przez co uzyskał minimalnie wyższy wynik.

Nie wiemy jednak, jak sytuacja wyglądałaby w przypadku ekstremalnego podkręcania, gdyż nie mieliśmy warunków do przeprowadzenia takich testów.

 

Podkręcanie pamięci

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
Gigabyte X58A-OC – 1788 MHz

 Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego
ASUS Rampage III Black Edition – 1792 MHz

Wykorzystane pamięci GeIL Enhance Plus nie charakteryzują się zbyt dużym potencjałem na podkręcanie, ale nie zrezygnowaliśmy z próby wyciśnięcia z nich ostatnich soków. Pamięci pracowały ze standardowymi timingami 9-9-9-29, a ich napięcie zasilające podnieśliśmy do 1,64 V.  W obu przypadkach udało się nam je przetaktować zaledwie o parę megaherców, co nie jest zbyt zadowalającym wynikiem. Po raz kolejny minimalnie wyższy wynik osiągnęła płyta Rampage III Black Edition, choć tym razem nie dzięki nieczystym zagrywkom.

Podsumowanie

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Płyta główna Gigabyte X58A-OC jest niewątpliwie wyjątkowym produktem, który jednak nie jest skierowany dla zwykłego zjadacza chleba. Potwierdza to choćby skromne wyposażenie oraz liczba złącz na laminacie i tylnym panelu. Podczas codziennej pracy przy komputerze mogłoby się okazać, że czegoś brakuje – na przykład optycznego złącza S/PDIF lub możliwości wyprowadzenia portów USB 3.0 i FireWire na front obudowy. Nie o to tutaj jednak chodzi, bowiem konstrukcja ta dedykowana jest overclockerom, a mowa tu o zawodowych „podkręcaczach”, którym ciekły azot, kaskady, suchy lód oraz freon nie jest obcy.

Możliwości przetaktowywania poniekąd potwierdziły nasze testy, choć ze względu na wykorzystane podzespoły płyta nie mogła pokazać pełni możliwości. Ogólnie rzecz biorąc model ten jest udaną konstrukcją, a jego cena nie jest aż tak wysoka, jak w przypadku niedawno testowanego ASUS'a Rampage III Black Edition. Niemniej jednak w cenie 1000 – 1100 złotych konkurencji teoretycznie nie brakuje. Pozostaje jednak pytanie, czy oferować będzie ona podobne możliwości podkręcania?

Gigabyte X58A-OC

Gigabyte X58A-OC, czyli overclocking na całego

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

 • BenQ
 • Enermax
 • XFX
 • Gigabyte
 • Asus
 • Aquatuning.pl
 • Intel Corporation
 • Zotac
 • Cooler Master
 • Seagate
 • Cenowarka.pl
 • Chieftec