Overclock.pl » Testy i recenzje » Modułowy odtwarzacz w salonie - Dune HD Smart

Modułowy odtwarzacz w salonie - Dune HD Smart2011-08-16 10:00:00 |  Robert Richter (rexar)

346.jpg Standardowe odtwarzacze DVD odchodzą już powoli do lamusa. Ich miejsce zastępują modele z napędami Blu-Ray, oraz inny sprzęt, który najprościej można określić mianem odtwarzaczy multimedialnych. To co odróżnia je od zwykłych modeli to wsparcie dla znacznie większej liczy formatów - zarówno plików filmowych, muzycznych, oraz graficznych. Materiały możemy odtwarzać z pamięci przenośnych typu pendrive, kart pamięci, czy zewnętrznych dysków twardych, a nawet przez sieć. W razie potrzeby dowolne pliki możemy przechowywać także na wbudowanym dysku twardym. Przetestowaliśmy dla Was jedno z takich urządzeń firmy Dune HD – model Smart. Tym co odróżnia go na tle konkurencji jest modularna budowa. To kupujący decyduje jakie funkcje są mu potrzebne i dobiera odpowiednie moduły. Zainteresowani? Zapraszamy do lektury.

Moduły bazowe

Najważniejszym wyborem przy zakupie testowanego odtwarzacza jest wybór modułu bazowego. To właśnie w nim znajdować się będzie płyta główna z procesorem, a na tylnym panel znajdziemy komplet wszystkich potrzebnych gniazd i złączy. Do naszego testu wybraliśmy najciekawszy naszym zdaniem model Smart D1 (w sprzedaży są jeszcze modele B1, oraz H1).

Dlaczego akurat D1? Głównym powodem takiej decyzji jest wbudowany wyświetlacz, którego najzwyczajniej w innych modelach brakuje. Nie da się go taż dokupić jako dodatkowego modułu. Oczywiście osoby, które nie potrzebują wyświetlacza mogą wybrać inaczej. Poniżej prezentujemy najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi modelami bazowymi.

Dune HD

Warto dodać, że wszystkie wymienione modele wyposażone są w te same podzespoły, posiadają taki sam zestaw gniazd, oraz pracują pod kontrolą tego samego oprogramowania.

Dune HD

Dune HD

Dune HD

Dune HD Smart D1

Jak już wspomniałem podstawę do budowy całego zestawu w naszym teście pełnił model Smart D1.  Cała elektronika została zamknięta w zgrabnej, czarnej obudowie. Jej szerokość wynosi 142mm, głębokość 276mm, a wysokość, w zależności od tego czy korzystamy z dołączonych nóżek to 56, lub 65mm.

Znaczną część przedniego panelu zajmuje wbudowany wyświetlacz fluorescencyjny (VFD). Wyświetla on informację tylko w jednym kolorze (białym), jednak cechuje go wysoki kontrast i czytelność. Pod nim umieszczono dwa przyciski – power i eject (działa gdy podłączymy moduł z napędem), oraz port USB, gniazdo kart pamięci SD, diodę informującą o stanie pracy odtwarzacza, a także odbiornik podczerwieni, przeznaczony do współpracy z pilotem.

Dune HDTylny panel został niemal w całości wykorzystany na wyprowadzenie złączy, których jest tutaj całkiem sporo. Wśród nich znajdziemy gniazda AV takie jak: HDMI, S/PDIF, Component i standardowe Cinch. Dodatkowo urządzenie wyposażono w dwa porty USB (trzeci z przodu), eSATA, gniazdo Ethernet, oraz i2C (cytując instrukcję „dla urządzeń zewnętrznych podłączanych w przyszłości”). Producent umieścił tutaj także gniazdo USB Slave, które służy z kolei do połączenia odtwarzacza z komputerem (aby udostępnić zawartość dysku twardego), oraz gniazdo zasilania wraz z przełącznikiem.

Dune HDObudowa została wykonana poprawnie. Użyte materiały są dobrej jakości, i nie powinny stanowić powodów do narzekań. Całość została dobrze spasowana i sprawdza się w swojej roli. Urządzenie wyposażone jest także w 4 nóżki, które umożliwiają jego postawienie na innym sprzęcie AV. Waga (bez dysku) to 1.38kg.

Dune HDDune HD

Wewnątrz obudowy znajdziemy miejsce przeznaczone do montażu dysku twardego SATA 3,5”.

Dune HDJak na urządzenie „salonowe” przystało, odtwarzaczem możemy sterować za pomocą dołączonego pilota. Jego wykonanie jest poprawne, ale nie zachwyca starannością. Problemem może być także to, jak pilot leży w dłoniach – nie każdemu może to odpowiadać. Szczęśliwie to co istotniejsze, czyli rozmieszczenie przycisków jest już prawidłowe. Obsługa urządzenia za pomocą pilota jest intuicyjna i prosta. Warto wspomnieć także o wysokim kącie, pod jakim czujnik w urządzeniu wychwytuje sygnał z pilota. Sterowanie odtwarzaczem jest możliwe nawet gdy stoimy pod prostym do jego przedniego panelu.

Dune HD

Kupując odtwarzacz Dune HD Smart D1 w zestawie oprócz samego urządzenia dostajemy także:

 • Pilot do zdalnego sterowania,
 • Zasilacz sieciowy i przewód zasilający,
 • Przewód HDMI,
 • Przewód Cinch.

Dune HD

Dune HD Smart BE Extension

Jednym z trzech modułów rozszerzających możliwości odtwarzacza jest model BE Extension. Nie trudno domyślić się, że obudowa urządzenia skrywa napęd Blu-Ray. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup modelu D1, bądź H1, jako tego podstawowego, to dołączając do nich opisywany tutaj, zapewnimy sobie możliwość odtwarzania materiałów z płyt Blu-Ray, DVD, oraz CD.

Przedni panel modułu wygląda bardzo skromnie. Jedynym elementem jaki tutaj znajdziemy jest szuflada przyjmująca płyty. Na pierwszy rzut oka może dziwić brak przycisku do jej wysuwania/wsuwania, został on bowiem przeniesiony do modułu bazowego - w naszym przypadku D1. Jedyna uwaga do samego napędu jest taka, iż mechanizm otwierający i zamykający szufladę pracuję dość głośno i działa z wyraźnym opóźnieniem.

Dune HDZ racji tego, iż jest to jedynie rozszerzenie do odtwarzacza na tylnym panelu znajdziemy tylko i wyłącznie port eSATA i gniazdo zasilania wraz z przełącznikiem. Ten pierwszy służy oczywiście do podłączenia urządzenia do modułu bazowego. Niestety napęd nie będzie współpracował z komputerami PC, mimo iż fizycznie można je połączyć.

Dune HDSama obudowa urządzenia została wykonana praktycznie identycznie jak w modelu D1. Nie powinno to oczywiście nikogo dziwić. Sprzęt jest przeznaczony do tego, by poszczególne moduły łączyć ze sobą i całość postawić w salonie. Stąd też wymiary obudowy są identyczne, a w zestawie znajdziemy takie same nóżki. Waga urządzenia wynosi 1.46kg.

Dune HDDune HD

Oprócz napędu w pudełku znajdziemy także:

 • Zasilacz sieciowy i przewód zasilający,
 • Przewód eSATA.

Dune HD

Dune HD Smart HE Extension

W przeciwieństwie do modelu BE, rozszyfrowanie tego skrótu nie jest już takie proste. Pod nazwą HE Extension, kryje się moduł wyposażony w kieszeń na dysk twardy SATA 3.5”, oraz hub USB. Pozwala on na wygodne przenoszenie danych (całych dysków) i rozbudowę odtwarzacza o dwa kolejne porty USB.

Na przednim panelu, podobnie jak w modelu BE, znajdziemy tylko jeden element – klapkę, pod którą kryje się miejsce do montażu dysku twardego. Mechanizm, który dba o odpowiednie dociśnięcie dysku do gniazda podczas instalacji, oraz jego wysunięcie przy demontażu, działa bardzo sprawnie. Pomyłka przy montażu dysku jest po prostu niemożliwa. Moduł korzysta z dobrodziejstw interfejsu SATA 2 i pozwala na instalację dysków w trybie Hot-Swap ( przy włączonym zasilaniu).

Dune HD

Dune HDWszelkie złącza w jakie wyposażono urządzenie także tutaj znalazły się na tylnym panelu. Jest ich więcej niż w modelu BE Extension, a są to: port eSATA, dwa gniazda USB, gniazdo zasilania wraz z przełącznikiem, oraz USB oznaczone jako slave. To ostatnie, tak samo jak eSATA służy do połączenia modułu, z podstawą naszego odtwarzacza. To który standard wybierzemy jest istotne i niesie ze sobą pewne konsekwencje. Wybór „USB slave” to z jednej strony niższy transfer, ale z drugiej możliwość skorzystania z huba USB. eSATA pozwala wprawdzie na skorzystanie z szybszych dysków, jednak uniemożliwia wykorzystanie dodatkowych portów USB. Problem rozwiązuje się sam jeżeli korzystamy z modułu BE (ten można połączyć tylko za pomocą portu eSATA), wtedy nie pozostaje nam nic innego jak skorzystanie z interfejsu USB.

Dune HDTakże w tym przypadku pod względem samej budowy odtwarzacza nic się nie zmienia. Waga tego konkretnego modułu to 1.21kg (bez dysku).

Dune HDDune HD

W skład zestawu poza urządzeniem wchodzą:

 • Zasilacz sieciowy i przewód zasilający,
 • Przewód eSATA,
 • Przewód USB.

Dune HD

Łączenie modułów

Wprawdzie pomysł modularnej budowy odtwarzacza nie jest nowy, to ostatnimi czasy został on trochę zapomniany przez producentów. Dune HD Smart przypomina stare wieże, które okres swojej świetności przeżywały w latach 90’. Nie jest to bynajmniej zarzut z mojej strony, tą cechę zaliczam na plus testowanego odtwarzacza.

Posiadając kilka modułów możemy swobodnie rozstawiać je w swoim salonie. Jedynym co ogranicza nas na tym polu jest długość przewodów. Te dostarczone wraz z odtwarzaczem nie są wprawdzie zbyt długie, ale można pokusić się o zakup dłuższych. Najbardziej intuicyjne wydaje się jednak ustawienie wszystkich modułów w formie wierzy. O tym, że sprzęt jest do niego przystosowany świadczy choćby obecność nóżek w każdej z obudów. Dbają one o to, by poszczególne elementy miały zapewnione chłodzenie.

Dune HDDrugim naturalnym ustawieniem jest ułożenie poszczególnych modułów jeden obok drugiego.

Dune HDProducent sprzedaje specjalne listy, które pozwalają na skręcenie modelu stanowiącego bazę z rozszerzeniami. W zależności od tego z ilu części składa się nasz zestaw, możemy zaopatrzyć się w listwy na dwa, oraz trzy elementy.

Dune HD

Dune HDNiestety, jeżeli dysponujemy więcej niż jednym modułem, to na etapie ich podłączania (jeszcze przed włączeniem urządzenia) odkryjemy największą wadę odtwarzacza -  osobne zasilane każdego z nich. Do każdej obudowy dostajemy zewnętrzny zasilacz (rozmiarami zbliżony do tych z laptopów), który zajmuje gniazda na listwie zasilającej i powiększa chaos panujący w przewodach (chyba wszyscy wiedzą o czym mowa).

Dune HDTrzeba jednak przyznać, że skompletowany z dwóch, bądź trzech modułów odtwarzacz prezentuje się bardzo dobrze. Jest to wprawdzie opinie subiektywna, ale urządzenie powinno pasować do niemal każdego salonu, a jego wygląd większości powinien przypaść do gustu.

Dune HD

Oprogramowanie i interfejs

Dune HD Smart działa pod kontrolą oprogramowania, które sprawia bardzo dobre wrażenie przy pierwszym kontakcie i pozytywne wrażenie w trakcie dalszej pracy. Tym co najbardziej rzuca się w oczy jest przyjazny i intuicyjny interfejs. Dostęp do wszystkich funkcji odtwarzacza jest bardzo prosty i szybki. Standardowo do nawigacji wykorzystuje się pilot, jednak do odtwarzacza można podłączyć także klawiaturę i mysz. Główne menu podzielono na 5 kategorii: Sources, TV, Favorites, Applications i Setup. Mimo, iż przytoczone nazwy nie mają polskich odpowiedników, to cała reszta została przetłumaczona na język polski.

Zakładka Sources daje nam dostęp do wszelkich możliwych dysków i napędów podłączonych do odtwarzacza. Z jej poziomu możemy przeglądać dane zapisane na wewnętrznym dysku twardym, czy wszelkiego rodzaju nośnikach podłączonych za pomocą portów USB, gniazda kart pamięci, czy modułu HE i BE, a nawet dysków sieciowych. W sposób intuicyjny można wykonywać podstawowe operacje na plikach, takie jak: przenoszenie, kopiowanie, czy usuwanie.

Dune HDZa pomocą drugiej zakładki - nazwanej TV, możemy oglądać telewizję cyfrową DVB-T, oraz stacje internetowe. Niestety żaden z modułów bazowych nie posiada wbudowanego tunera DVB-T. Odpowiednie rozszerzenie należy dokupić.

Dune HDDalej znajdziemy zakładkę Favorites, której nazwa doskonale oddaje jej przeznaczenie. Dowolne materiały dostępne na podłączonych urządzeniach możemy oznaczać jako ulubione, przez co stają się one widoczne w tym właśnie menu. Pozwala to na szybki dostęp do często odtwarzanych materiałów.

Dune HDApplications – na tej stronie możemy uruchomić dodatkowe programy dołączone do odtwarzacza. Są to m.in. przeglądarka internetowa, klient p2p, oraz aplikacja do odtwarzania radia internetowego.

Dune HDZakładka Setup skrywa wszystkie ustawienia odtwarzacza, jak i dołączonych aplikacji. Łączna liczba pozycji jest całkiem spora i pozwala na dostosowanie samego interfejsu, sposobu odtwarzania multimediów, czy jakości obrazu i dźwięku.

Dune HDZnudzonym standardowym wyglądem interfejsu producent pozwolił na zmianę tła w menu.

Dune HD

Dune HDPrzydatną funkcją jest możliwość odtwarzania materiałów z dysków sieciowych, jak i dostęp do materiałów odtwarzacza z poziomu komputerów podłączonych do sieci lokalnej. Komputer może łączyć się poprzez protokół FTP (np. z poziomu przeglądarki), albo za pomocą narzędzia do udostępniania plików w systemie Windows.

Dune HD

Dune HDWady? Odtwarzacz pozwala na wybór jakości obrazu na wyjściu, jednak jest to ustawienie sztywne, i dotyczy samego menu jak i odtwarzanych filmów. Wybierając przykładowo ustawienie 720p, materiały w niższej jakości będą skalowane w górę, a np. filmy Blu-Ray w dół. Aby nie tracić na jakości można po porostu wybrać 1080p, jednak przy takim ustawieniu odtwarzacz dostaje zadyszki, co skutkuje spowolnionymi animacjami w menu (wyjściem z problemu jest ich odłączenie).

Próba uruchomienia polskich stacji kończy się z kolei komunikatem o niekompatybilnym formacie audio. Także przeglądarka internetowa pozostawia sporo do życzenia, a jej największą wadą jest powolna praca.

Mimo to producent dba o rozwój oprogramowania dostarczając jego aktualizacje, które stopniowo powinny wyeliminować poważniejsze błędy.

Odtwarzanie multimediów

Wspierane formaty

Dune HD

Filmy

Nie ulega wątpliwości, że Dune HD Smart najczęściej będzie wykorzystywany do odtwarzania plików filmowych. Producent postarał się wiec, by urządzenie wspierało jak największą liczbę formatów wideo. Ich lista jest dość pokaźna i zawiera wszystkie z najczęściej spotykanych. Żadnego problemu dla odtwarzacza nie stanowi też ścieżka dźwiękowa zapisana w filmach. Urządzenie jest w stanie odczytać i zdekodować najpopularniejsze formaty, w tym Dolby True HD i DTS HD. Zarówno obraz jak i dźwięk są naprawdę bardzo dobrej jakości i ciężko przyczepić się tutaj do czegokolwiek. Dotyczy to zarówno filmów DVD, jak i Blu-Ray.  

Również odtwarzanie filmów z innych nośników niż Blu-Ray, czy DVD, np. dysków twardych nie stwarza problemów. Podczas testów tylko raz zdarzyła się sytuacja, kiedy materiał z pliku MKV nie był odtwarzany w pełni płynnie. Objawiało się to drobnymi przycięciami obrazu, występującymi regularnie co kilkanaście sekund. Pomogła przestawienia wyjścia sygnału z 1080p 24Hz, na 1080p 30Hz. Reszta plików działała bez zarzutu.

Obowiązkową funkcją w dzisiejszych odtwarzaczach jest także, możliwość odczytywania i wyświetlania napisów z zewnętrznych plików. Tutaj jest dobrze, jednak najpopularniejszy w naszym kraju format – txt – nie jest wspierany. Mam nadzieję, że problem ten zostanie jednak rozwiązany w przyszłych aktualizacjach. Na szczęście polskie ogonki nie stanowią problemu dla odtwarzacza.

 

Muzyka i zdjęcia

Zdecydowanie najgorzej na polu multimediów odtwarzacz wypada w starciu z plikami audio. Problem nie tkwi jednak w jakości odtwarzanego dźwięku, bo ta jest bez zarzutu, ale w samym sposobie odtwarzania i prezentacji informacji o plikach muzycznych. Całość jest mało intuicyjna, przyzwyczajenia wymaga zarówno zmiana utworów, jak i uch przewijanie. Nie znajdziemy tutaj także żadnego korektora, który jest standardem w najprostszych nawet odtwarzaczach mp3.

Ciekawym dodatkiem jest natomiast możliwość jednoczesnego odtwarzania muzyki i wyświetlania zdjęć. Możemy więc podczas słuchania utworów wyświetlać dowolne obrazy w tle, co jest o tyle dobre, bo standardowo odtwarzacz wyświetla czarny ekran, bez możliwości włączenia jakiejkolwiek wizualizacji.

Dune HD

Możliwe jest oczywiście przeglądanie samych zdjęć, jednak tutaj także nie mamy co liczyć na wygodę. Przeglądarka plików nie wyświetla żadnych miniatur, przez co sprawdza się jedynie w przypadku małych zbiorów, bądź gdy mamy zamiar przejrzeć cały katalog. Odnalezienie interesującego nas zdjęcia wśród kilkudziesięciu, czy kilkuset innych nie jest natomiast takie łatwe. Tym bardziej, że przy plikach dużego rozmiaru ładowanie kolejnych zdjęć zajmuje trochę czasu.

Oprogramowanie pozwala oczywiście na ustawienie pokazu slajdów. W takim trybie możemy wybrać czas wyświetlania pojedynczego zdjęcia, oraz efekty przejścia pomiędzy kolejnymi plikami.

Podsumowanie

Dune HD Smart to bardzo ciekawy odtwarzacz. W zasadzie ciężko pisać o nim w liczbie pojedynczej, bowiem w zależności od tego jakie elementy kupimy, możemy uzyskać różny efekt końcowy – zarówno pod względem wyglądu jak i funkcjonalności. Całość zawsze będzie jednak bazować na tym samym oprogramowaniu i możliwościach z zakresu odtwarzania plików muzycznych czy wideo, które są całkiem spore.

Oczywiście oprogramowanie nie jest idealne, poprawy wymaga jeszcze odtwarzacz muzyczny, czy przeglądarka zdjęć. Jednak producent systematycznie wydaje aktualizacje, które zmierzają w dobrą stronę. Ważniejszym wydaje się fakt, że sama jakość odtwarzanego obrazu jak i dźwięku stoją na bardzo wysokim poziomie.

 Całość wykonana jest bardzo dobrze i tak samo dobrze się prezentuje. Bez żadnego wstydu urządzenie można postawić w salonie. Warunkiem jest jedynie odpowiednio długa listwa zasilająca, bo każdy z modułów wymaga osobnego zasilania. Osoby, które posiadają sporo urządzeń RTV mogą mieć problem z podłączeniem odtwarzacza.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Zakup całego testowanego przez nas zestawu to ok. 1600 zł – i jest to cena minimalna, z jaką musimy się liczyć. Większość osób nie będzie jednak potrzebowała kieszeni na twardy dysk, ten można zamontować w module D1, jednak należy go dodatkowo dokupić. W związku z tym ostateczna cena zakupu i tak jest spora. Mimo wszystko uważamy, że zestaw Dune HD Smart D1 wraz z BE Extension, jest wart polecenia, a na pewno zainteresowania osób szukających podobnego sprzętu.

Dune HD

 

Dla Dune HD Smart D1 + BE Extension

Dune HD

 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl
 • Seagate
 • Asus
 • Aquatuning.pl
 • Cooler Master
 • Chieftec
 • BenQ
 • Enermax
 • Zotac
 • Gigabyte
 • XFX