Overclock.pl » Testy i recenzje » HP LaserJet M1217nfw MFP

HP LaserJet M1217nfw MFP2011-10-11 22:30:00 |  Maciej Łukawski (COy0t)

367.jpg Drukarka - drukuje, skaner - skanuje, ksero - kseruje, faks - faksuje, ale jak nazwać urządzenie, które jest w stanie wykonać wszystkie te funkcje jednocześnie? Firma HP znalazła rozwiązanie nazywając swe najnowsze "dziecko" HP - LaserJet M1217nfw MFP. O funkcjonalności takiego "kombajnu biurowego" przekonaliśmy się podczas testów najnowszego produktu firmy.

Opakowanie

Sprzęt zapakowany jest w pokaźnej wielkości kartonowe pudełko. Swoim rozmiarem nieco nas przeraziło. Ku miłemu zaskoczeniu całość ważyła zaledwie 10 kilogramów. Jest to niewiele zważywszy na masę modeli  o porównywalnych możliwościach sprzed kilku miesięcy.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Przednia ściana pudełka jest pokryta kolorową grafiką przedstawiającą drukarkę w pełnej okazałości. Kartki wyskakujące z urządzenia od razu pokazują nam, że wydruk jest wykonywany wyłącznie w odcieniach czerni i bieli. Jednak zadowalającej jakości (jak na grafikę opakowania).

HP LaserJet M1217nfw MFP

Przeciwna ściana zawiera wszelkie informacje o produkcie takie jak sposoby łączności, efektywność wydruku czy oszczędzanie energii. Także i tutaj ujrzymy grafikę drukarki, przedstawiającą ją od frontu.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Na jednym z boków opakowania umieszczone są w bardzo wielu językach (w tym po polsku) funkcje urządzenia "skaner, drukarka, faks, kopiarka". Tu także nie zabrakło grafiki produktu... także od frontu.

HP LaserJet M1217nfw MFPPozostałe boki zawierają mniej istotne informacje takie jak zawartość opakowania, sygnaturki obsługiwanych standardów mniej lub bardziej przydatnych dla zwykłego konsumenta.

HP LaserJet M1217nfw MFP

W pudle poza drukarką i kasetą z tonerem znajdziemy również przewód zasilający wraz z klipsem ferrytowym do samodzielnego montażu, płytę ze sterownikami i kolejną z programem służącym do zapisywania skanowanego tekstu w formatach Microsoft Office (Readiris PRO 12).

HP LaserJet M1217nfw MFP

Firma HP zapewnia także, że do każdego finalnego produktu dołączone będą również kabel LAN, przewód USB oraz podkładka na wydrukowane strony.

Wygląd zewnętrzny

Opisując takie urządzenie ciężko zacząć od czegoś konkretnego i kontynuować opis nie tworząc go chaotycznym czy niespójnym. Zaczniemy więc od góry kończąc na uchwytach transportowych i złączach znajdujących się na tylnym panelu.

Cała konstrukcja jest wykonana z czarnego, matowego plastiku.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Pierwsza kieszeń na papier rozmiaru maksymalnie A4 służy do skanowania dużej ilości pojedynczych stron dokumentów. Mieści ona do 25 stron gotowych do zeskanowania.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Ta część kopiarki jest uchylna, ukazując tym samym skaner rozdzielczości do 19200 DPI.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Poniżej znajduje się jeszcze jeden zawias, który skrywa otwór, z którego "wyskakują" wydrukowane kartki. Pod nim ukrty jest kolejny, trzymający klapę odpowiedzialną za wymianę kasety tonera.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Z lewej strony frontu umieszczono panel zarządzania. Jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, jest tak złożony, że postanowiliśmy poświęcić mu odrębny rozdział recenzji.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Niżej znajduje się już tylko przycisk "power" i zamykana kieszeń na papier.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Boki drukarki wykonano w taki sposób, by obudowa tworzyła uchwyty do noszenia. Jest to przydatne, gdyż jest to ciężki sprzęt.

Z tyłu znajdziemy dużo więcej złącz wejścia i wyjścia niż w jakimkolwiek innym sprzęcie tego typu. Firma HP postawiła na uniwersalność i wszechstronność komunikacji wyposażając swój produkt w port LAN, dzięki któremu łatwo podepniemy urządzenie do sieci i udostępnimy wszystkim połączonym komputerom. Wyjście USB 2.0 - by podłączyć bezpośrednio do komputera lub routera oraz wejście telefoniczne - by drukarka mogła pracować także w charakterze faksu.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Łączność i instalacja

Podłączenie drukarki do komputera przez kabel USB, LAN bezpośrednio do stacji roboczej lub switcha sieciowego czy bezprzewodowo przez sieć Wi-Fi jest bezproblemowe. W przypadku ostatniego sposobu wciskamy przycisk oznaczony antenką i wszystko samo się konfiguruje. Już po chwili widzimy okno instalacji sprzętu na ekranie komputera. W przypadku łączności z wykorzystaniem kabla wystarczy uruchomić sprzęt i... wszystko dzieje się jak w poprzednim sposobie - urządzenie konfiguruje się samo i następuje instalacja.

W przypadku jakiejkolwiek trudności z wykrywaniem sprzętu (jeden z redakcyjnych komputerów nie chciał wykryć skanera), producent dołącza sterowniki zapisane w drukarce także na osobnym dysku CD. Po włożeniu płyty widzimy dokładnie ten sam ekran co po podłączeniu kabla.

Przedni panel i funkcje

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obsługa wszystkich funkcji dokonywana jest poprzez panel z 24 przyciskami. Poza klawiaturą rodem z telefonu stacjonarnego znajdują się tam przycisk OK, kursor "<-", "->", guzik oznaczony antenką Wi-Fi, "X", strzałka powrotu, dwa pozostałe przyciski odpowiedzialne za Faks i kopiowanie oraz cztery służące do zmiany ustawień jakości drukowanych kopii.

Jest on uchylny przez co łatwiej jest wciskać guziki, gdy urządzenie leży pod biurkiem lub na podłodze.

 

Drukowanie

Pierwszą i chyba najważniejszą funkcją jest drukarka. Jest bardzo cicha i wydajna. Dźwięki przez nią wydawane w niczym nie przeszkadzają, jest to cichy szum kręcącej się rolki podającej papier. Drukowanie rozpoczyna się po 23 sekundach od wydania polecenia, co nie jest może świetnym wynikiem, ale każdy kto spotkał się z laserowymi sprzętami wie, że toner potrzebuje chwili na rozgrzanie się. Po rozpoczęciu drukowania strony po prostu wyskakują z drukarki. Wydrukowanie dokumentu długiego na 25 stron zajęło nam minutę i 38 sekund. 100 stron drukowane jest w 5 minut i 23 sekundy. Po odjęciu czasu niezbędnego do rozruchu wychodzą nam dokładnie 3 sekundy niezbędne do wydrukowania jednej strony, wynik więcej jak dobry.

Według zapewnień producenta toner wystarczyć powinien na wydrukowanie około 800 stron. Nam udało się zapełnić koło 300 - 400 stron, co spowodowało wolne miganie diody sygnalizującej brak tonera (gdy zostanie 25% dioda zaczyna migać szybciej, po wypróżnieniu pojemnika zaświeci się i należy wymienić kastę).

Skanowanie

HP LaserJet M1217nfw MFP wyposażono w skaner wysokiej jakości, oferujący rozdzielczości rzędu 19200 DPI. Nam jednak udało się dokonać kopii w rozdzielczości "zaledwie" 2400 DPI. Próby skanowania w większych formatach skutkowały błędem.

Praca urządzenia nad dokumentem trwała cztery i pół minuty, co nie jest wynikiem zadowalającym, lecz jakość kopii rekompensuje stracony czas. Skany w jakości 200 DPI wykonywane są w czasie 20 sekund i także nie są najgorsze. Możliwa jest także opcja skanowania wielu stron dokumentów z rzędu, wykorzystując górny zasobnik papieru. Prędkość jest taka sama jak w przypadku poprzedniego sposobu, lecz nie musimy nazywać każdego pliku z osobna, ani oglądać podglądu dokumenty .

Kserowanie

Kopia dokumentu tworzona jest z taką samą prędkością jak skan. Możliwe jest także wykorzystanie nie tylko panelu skanera, ale i kieszeni na szczycie konstrukcji. Podczas drukowania strony skanowana jest już kolejna strona, przez co wykonanie kolejnej strony jest o 3 sekundy szybsze niż poprzedniej.

Faksowanie

Faks wysyłany jest sprawnie poprzez wybranie numeru telefonu na klawiaturze numerycznej. Potwierdzenie otrzymujemy szybko, zaraz po odebraniu dokumentu. Podobnie jest z odbieraniem wiadomości. Szybko są drukowane i czekają na nas zanim zdążymy dojść do urządzenia.

Podsumowanie

Podczas testów wykorzystaliśmy wszystkie możliwości nowego "dziecka" marki HP. Mimo ciągłej pracy skanowanie, drukowanie, faksowanie czy kserowanie nie było uciążliwe. Jest to sprzęt bardzo cichy i wydajny. Producentowi udało się osiągnąć złoty środek między jakością, kulturą pracy i wydajnością. Jedyną rzeczą jaka może wywołać u nas mieszane uczucia i nakłonić do myślenia nad zakupem urządzenia wielofunkcyjnego jest jego cena. 980 złotych jest bowiem dość wygórowaną kwotą jak na sprzęt obsługujący tylko jedną barwę. Niestety wszystkiego mieć nie można, a do drukowania zdjęć i tak lesze w dalszym ciągu są drukarki atramentowe. Tak czy inaczej firma HP pochwaliła się bardzo dobrej jakości sprzętem spełniającym wszelkie oczekiwania, godnym polecenia nowym nabywcom, którzy powinni rozważyć ten model podczas wyboru nowego urządzenia wielofunkcyjnego.

HP LaserJet M1217nfw MFP

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

 • Aquatuning.pl
 • Intel Corporation
 • Cooler Master
 • Cenowarka.pl
 • Gigabyte
 • Asus
 • BenQ
 • Chieftec
 • XFX
 • Seagate
 • Enermax
 • Zotac