Overclock.pl » Testy i recenzje » Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM2012-03-04 14:00:00 |  Łukasz Sierant (sido107)

408.jpg Be quiet! słynie z szerokiej gamy produktów, które cechują się cichą pracą, wysoką jakością wykonania oraz niepowtarzalnym designem. Firma kładzie główny nacisk na produkcję zasilaczy. Nowa gama stara się poprawić ogólną wydajność, przy zachowaniu konkurencyjnej ceny. Linia serii E9 składa się z łącznie z ośmiu modeli, w dwóch wariantach: ze standardowym okablowaniem o mocach od 400 W do 700 W oraz w wersji z modularnym okablowaniem - 480 W, 580 W i 680 W. Dzisiaj przyjrzymy się modelowi Straight Power E9 CM o mocy 580 W. Zapraszamy do lektury.

Dane techniczne

Specyfikacja techniczna

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Co oferuje nowa seria

 • Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CMObniżenie poziomu hałasu. Seria E9 otrzymała nowy 135 mm wentylator be quiet! SilentWngs, który wyposażony jest w łożysko Fluid Dynamic Bearing. Dzięki ulepszeniom konstrukcji oraz unikalnej technologii pozwala na obniżenie emisji hałasu.
 • Poprawienie sprawności zasilacza. Nowe modele posiadają certyfikat 80PLUS GOLD. Jest to zasługą nowej topologii Activ Clamb i SR (prostownik synchroniczny) oraz wykorzystania nowo opracowanych układów scalonych, które dostarczają aktywnej kontroli krytycznych funkcji zasilacza.
 • Większa stabilność napięcia oraz obniżony poziom tętnienia prądu, szczególnie na linii 12 V.
 • Przedłużona gwarancja do pięciu lat (poprzednia seria E8 - trzy lata).

Zawartość opakowania

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Zasilacz zapakowany jest w solidne kartonowe pudełko, które utrzymane jest w czarnej tonacji. Na opakowaniu znajduje się wiele informacji oraz danych technicznych, także w naszym ojczystym języku.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Wszystko jest solidnie zabezpieczone, w folii bąbelkowej. Oprócz zasilacza, w środku znajdziemy:

 • modularne okablowanie,
 • przewód zasilający,
 • opaski zaciskowe,
 • cztery czarne śrubki,
 • instrukcję obsługi oraz materiały promocyjne.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Zasilacz ma przymocowaną na stałe wiązkę ATX 24-pin, reszta okablowania jest odpinana. Przewody znajdują się w wysokiej jakości oplocie.

Budowa i wygląd

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Matowa czarna obudowa wraz ze smukłym pomarańczowym pierścieniem (absorbującym drgania) wokoło wentylatora i grill o niepowtarzalnym wyglądzie, zapewniają bardzo unikalny design.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Tył w całości jest perforowany, dzięki czemu nagrzane powietrze bez trudności opuści wnętrze zasilacza. Na prawej stronie zostało wytłoczone logo firmy. Szkoda tyko, że po zamontowaniu do obudowy w większości przypadków przetłoczenie będzie ułożone do góry nogami.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Na przedniej stronie widać złącza modularnego okablowania, które dla ułatwienia zostały wykonane w różnych kolorach.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Z lewej strony znajdziemy tabliczkę ze specyfikacją prądową.

Okablowanie

Okablowanie jest wykonane z przewodów 18 AWG (American Wire Guage). Wszystkie przewody znajdują się w wysokiej jakości oplocie, który zakończony jest opaską zaciskową oraz koszulką termokurczliwą.  

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CMZłoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Zarządzanie przewodami jest rozwiązane rewelacyjnie - podpinamy tylko te, które potrzebujemy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie na jednej wiązce złączy SATA oraz Molex, dzięki czemu nie musimy podłączać dodatkowego przewodu dla jednego podzespołu np. kontrolera obrotów.

Do dyspozycji mamy cztery wiązki z PCIE (6+2)-pin, więc nie będzie problemu z podłączeniem konfiguracji Multi GPU (SLI lub CF).

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Jedyne zastrzeżenie można mieć do długości kabla EPS 12 V. Montując zasilacz wentylatorem skierowanym ku górze, w obudowie Full Tower (jak nasza CM Storm Trooper) możemy napotkać trudności z przeprowadzeniem wiązki za tacką płyty głównej. Problem nie występuje, gdy zasilacz znajduje się wentylatorem do spodu.

Wnętrze

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Za chłodzenie podzespołów zasilacza odpowiada 135 mm wentylator produkcji be quiet!, model SilentWings BQT T13525-LF15 . Zastosowanie łożyska FDB (fluid dynamic bearing) zapewnia wysoki czas pracy wentylatora. Średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) wynosi 300 000 godzin. Według specyfikacji maksymalna prędkość obrotowa wentylatora wynosi 1500 RPM, a maksymalny przepływ powietrza wynosi 62,74 CFM.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Seria Straight Power E9 bazuje na projekcie firmy FSP (Fortron), która korzysta z topologii Activ Clamb + SR (synchronicznego prostownika). Jest to nowa topologia, która wykorzystuje niedawno zaprojektowane układy scalone oraz elementy aktywne zamiast pasywnych. Efektem tego, konwersja energii jest stale monitorowana, a poziom sprawności energetycznej jest zachowany na optymalnym poziomie. Według producenta jest to najlepszy sposób budowy zasilaczy o mocy do 700 W, zachowując relatywnie niskie koszty produkcji oraz wysoką wydajność.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Etap filtrowania jest bardzo dobry. W jego skład wchodzą cztery kondensatory ceramiczne typu Y (niebieski kolor), dwa kondensatory poliestrowe metalizowane typu X oraz trzy cewki z rdzeniem ferrytowym. W niskiej jakości zasilaczach filtracja na stronie pierwotnej wygląda bardziej ubogo. Zwykle usuwana jest pierwsza cewka oraz MOV (Metal-Oxide Varistor). Za prostowanie prądu odpowiadają dwa połączone równolegle mostki prostownicze GBU1506. Takie posunięcie powinno odciążyć mostki, a zarazem zmniejszyć straty energii. Maksymalny prąd wynosi 15 A, przy napięciu do 560 V. Co ciekawe, producent postanowił nie montować warystora tzw. MOV. Według FSP, ze względu na budowę zasilacza, nie jest on wymagany.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Główny kondensator jest produkowany przez firmę CapXon. Cechuje się on pojemnością 330 µF i napięciem 420 V, a jego maksymalna temperatura pracy to 85 stopni Celsjusza. Za nim znajduje się niewielki radiator, na którym znajdują się tranzystory przełączania MOSFET oraz tranzystory i dioda aktywnego PFC.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Układ scalony FSP6600 (po prawej stronie) zarządza układami PFC (korekcja współczynnika mocy) i PWM (Pulse-Width Modulation – metoda regulacji prądu lub napięcia za pomocą modulacji szerokości impulsu, w zasilaczach impulsowych wykonane na tranzystorach).

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Na stronie wtórnej także zastosowano kondensatory elektrolityczne firmy CapXon wytrzymujące temperaturę 105 stopni Celsjusza. Zasilacz używa synchronicznego prostownika (SR). Oznacza to, że w celu uzyskania większej wydajności diody w układzie prostowania po stronie wtórnej zostały zastąpione tranzystorami MOSFET, które kontroluje układ FSP6601.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Strona wtórna jest monitorowana przez układ WT7579, który znajduje się po drugiej stronie lutowanej pionowo małej PCB, w tym przypadku zielonego koloru. Układ jest produkowany wyłącznie dla koncernu FSP (Forton), obsługuje on takie zabezpieczenia jak:

 • UVP - zabezpieczenie podnapięciowe uaktywnia się przy zbyt niskim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza.
 • SCP - zabezpieczenie zwarciowe, w części wtórnej zasilacza zapobiega uszkodzeniu zasilacza oraz komponentów systemu komputerowego.
 • OVP - zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe uaktywnia się przy zbyt wysokim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza.
 • OPP - zabezpieczenie uaktywnia się, gdy całkowita wydajność jest wyższa niż podane w specyfikacji obciążenie maksymalne (zabezpieczenie przeciążeniowe).
 • OTP - zasilacz wyłącza się automatycznie w przypadku pracy przy zbyt wysokiej temperaturze (zabezpieczenie termiczne).
 • OCP - zasilacz wyłącza się automatycznie, jeżeli obciążenie pojedynczych przewodów przekracza pewną granicę (zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe).

Warto zaznaczyć, iż producent zastosował zabezpieczenie OCP na wszystkich czterech kanałach +12 V indywidualnie.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Rozkład napięć

Zasilacz posiada cztery linie zasilające +12 V, które są rozdysponowane w następujący sposób:

 • +12 V1 (cały żółty): główny kabel 24-pin, Molex, SATA
 • +12 V2 (żółto/czarny): CPU EPS 12 V
 • +12 V3 (żółto/niebieski): PCIE 1 - złącze kart graficznych
 • +12 V4 (żółto/biały): PCIE 2 - złącze kart graficznych

Activ Clamb + SR - jak to działa?

Postaramy się w kilku zdaniach przedstawić jak działa nowa topologia Activ Clamb + SR.

Poniżej znajduje się schemat blokowy standardowego zasilacza. Począwszy od lewej strony :

 1. EMI - filtr, cewki oraz kondensatory odpowiadające za filtrację napięcia wejściowego (strona pierwotna zasilacza).
 2. AC / DC - prostowanie napięcia wejściowego AC (przemiennego, z sieci energetycznej).
 3. PFC - współczynnik korekcji mocy (kontrolowane przez IC).
 4. PWM - puls modulacji szerokości (MOSFET kontrolowane przez IC).
 5. AC / AC - transformator (przekształca napięcie na niższe wartości).
 6. AC / DC - prostowanie do napięcia DC (napięcie stałe).
 7. Filtrowanie napięcia DC.
 8. Sprzężenie zwrotne, wyjście i regulacja PWM.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Przyjrzymy się teraz topologii Activ Clamb + SR, która wykorzystuje dodatkowe aktywne składniki takie jak zestawy tranzystorów MOSFET, kondensatory oraz nowo opracowane układy scalone. Korzystając z tych elementów (np. tranzystory MOSFET) zamiast "pasywnych" diod możliwe jest kontrolowanie ich indywidualnie. Drugi IC (układ scalony) kontroluje sekcję prostowania DC lub stronę wtórną zasilacza.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Te dwa nowe układy scalone (IC) komunikują się ze sobą na stronie pierwotnej i wtórnej, umożliwia to monitorowanie komponentów w celu maksymalizacji efektywności przechwytywania energii, która w innych topologiach jest tracona. Producent nazwał to technologią zerowego prądu przełączania oraz zerowego napięcia przełączania (ZCS, ZVS).

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Wykresy powyżej ilustrują jak technologia zerowego przełączania napięcia i prądu oddaje "zagubioną" (czerwone pola) moc przez inne topologie. Przełączanie na linii "zero" pozwala uzyskać większą wydajność, a zarazem wyższą sprawność zasilacza.

Platforma testowa

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Metodologia testowa

Testy z wykorzystaniem sztucznego obciążenia ułatwiają wykonanie powtarzalnych pomiarów na dobranym przez nas stopniu obciążenia. Dzięki takim "sprawdzianom" można dokładnie określić sprawność zasilacza, jakość napięć itp. Jak wiadomo, rzeczywistość kieruje się własnymi prawami. Tak więc postanowiliśmy wyróżnić się z tłumu i wykonaliśmy dla Was dodatkowe testy w realnych warunkach.

Testowany zasilacz został zamontowany w obudowie wraz z innymi podzespołami wymienionymi w platformie testowej. W taki sposób pracował kilka dni, by wygrzać elementy elektroniczne. Dzięki takiej metodologii testowania zasilaczy jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić testowany sprzęt, wyłapując przy tym wszystkie niedociągnięcia i wady (np. piszczenie cewek podczas ładowania gry itp.).

Zasilacz przetestowaliśmy na dwa sposoby:

1. Wykorzystując sztuczne obciążenie - do tego celu użyliśmy obciążenia rezystancyjnego DC własnego projektu.

 • Wszystkie linie +12 V podpięte były do jednego bloku obciążenia (równomierne obciążenie linii).
 • Pomiar prądu na poszczególnych liniach dokonywany był miernikiem cęgowym.
 • Łączne obciążenie obliczane jest poprzez sumowanie iloczynów natężenia prądu i napięcia na poszczególnych liniach.

2. Testy na „żywym organizmie” - zasilacz fizycznie zamontowany w obudowie oraz podłączony do podzespołów. Sprzęt został przetestowany w trzech trybach obciążenia:

 • Spoczynek - uruchomione takie aplikacje jak: AIDA64, SpeedFan, MSI Aterburner, przeglądarka internetowa.
 • CPU - duże obciążenie procesora za pośrednictwem Prime95 (test In-place large FFTs).
 • CPU + GPU - w tym celu użyliśmy aplikacji Prime95 (test In-place large FFTs) do obciążenia procesora, natomiast kartę graficzną zajął obliczeniami program FurMark.

Pomiaru napięć dokonywaliśmy w następujących miejscach:

 • +12 V - wolny wtyk Molex,
 • +12 V - PCIE, pomiar na PCB karty graficznej,
 • +12 V - wtyczka EPS 8-pin,
 • +12 V - złącze ATX24-pin,
 • +5 V - wolny wtyk Molex oraz złącze ATX24- pin,
 • +3,3 V - złącze ATX24-pin.

Sprzęt pomiarowy użyty do testów

Pomiarów dokonaliśmy profesjonalnym sprzętem:

 • Multimetr cyfrowy Voltcraft VC-850
 • Multimetr cęgowy Voltcraft VC 607 AC/DC
 • Tachometr laserowy Voltcraft DT10L
 • Watomierz sieciowy Voltcraft Energy Logger 4000F

By zapewnić trudniejsze warunki pracy, w obu przypadkach zasilacz został wcześniej rozgrzany. Każdy pomiar napięć był dokonywany co najmniej trzy krotnie co ok. 15 min.

Testy na "żywym organizmie"

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Napięcie +3,3 V jest do 50 mV poniżej nominalnej wartości, jednak utrzymuje się w normie ATX. Zasilacz wraz ze zwiększającym się obciążeniem podnosi napięcie na linii +5 V.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Napięcie na wtyku PCIE podczas dużego obciążenia procesora oraz karty graficznej spada do wartości 11,91 V, co daje różnicę na poziomie 310 mV względem pomiaru dokonanego podczas spoczynku.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Pobór mocy porównaliśmy z zasilaczem Antec HCG 900 W, który posiada sprawność 80PLUS Bronze. Różnica waha się od 11 W w spoczynku, do 24 W podczas maksymalnego obciążenia na korzyść produktu be quiet! Straight Power E9 CM.

Sztuczne obciążenie DC

Zasilacz w tej próbie został podłączony do naszego testera, dzięki któremu dokonaliśmy dokładnych pomiarów napięć i prądów. Na ich podstawie obliczymy oddawaną moc oraz sprawność.

Temperatura otoczenia wynosiła ok. 28 stopni Celsjusza, natomiast napięcie zasilające wynosiło 234 V.

Na początek przypomnijmy zakres bezpiecznych napięć normy ATX.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Zasilacz ma bardzo dobrą regulację napięć na linii +12 V, gdzie przy obciążeniu ok. 55% napięcie było blisko ideału, natomiast sprawność w tym przypadku wyniosła aż 95,1%. Na linii +5 V wahania napięć były poniżej 3%. Najgorzej wygląda linia +3,3 V, gdzie przy maksymalnym obciążeniu napięcie było niższe o 3,6%. Żadna wartość nie przekroczyła normy ATX.

Następny test to tzw. "cross load", czyli obciążenie krzyżowe. Zobaczmy jak seria E9 poradzi sobie z niezrównoważonym rozkładem obciążeń.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Obciążenie krzyżowe obrazuje dość spore wahania na linii +12 V - spadek napięcia z 12,38 V do 11,85 V przy obciążeniu 45 A. Pozostałe linie także nie wypadły najlepiej.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Sprawność zasilacza wypadła wręcz znakomicie - 95,1% przy ok. 55% obciążenia oraz 93,1% przy maksymalnym obciążeniu.

Kultura pracy

Pomiaru temperatury wydmuchiwanego powietrza, jak i prędkości obrotowej wentylatora, dokonaliśmy podczas realnej pracy komputera. Zasilacz zamontowany był w obudowie Cooler Master Storm Trooper. Temperatura otoczenia wynosiła 28 stopni Celsjusza.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Po włączeniu zasilacza wentylator "wirował" z prędkością 402 RPM. Maksymalna zanotowana przez nas temperatura to 40 stopni Celsjusza, wentylator pracował w tym czasie z prędkością 954 RPM. Podczas spoczynku temperatura oscylowała w okolicach 32 stopni Celsjusza.

Generowany hałas jest naprawdę mały i dopiero po przekroczeniu ok. 700 RPM zaczyna się nasilać. Przy maksymalnym obciążeniu szum powietrza jest bardziej słyszalny, jednak nie powinien przeszkadzać. W czasie dużego obciążenia inne wentylatory np. chłodzące kartę graficzną czy procesor, skutecznie zagłuszą chłodzenie zasilacza. Podczas normalnego użytkowania wentylator nie daje o sobie żadnego znaku, panuje istna cisza.

Podsumowanie

Straight Power E9 580 W CM to zasilacz, obok którego nie możemy przejść obojętnie. Seria E9 opiera się na nowej topologii opracowanej przez znaną firmę Forton, jednak be quiet! poczynił pewne zmiany jak wymiana kondensatorów na japońskie, zastosowanie dwóch mostków prostowniczych oraz zamontowanie 135 mm wentylatora SilentWings zapewniającego wysoką kulturę pracy. Zasilacz charakteryzuje się niesamowitą sprawnością przekraczającą 95%, udokumentowaną certyfikatem 80PLUS Gold. Modularne okablowanie jest przemyślane, a rozkład linii odpowiedni. Dodatkowym atutem jest wydłużenie gwarancji do pięciu lat.

Niestety, znalazło się kilka wad. Regulacja napięć na linii +3,3 V mogłaby być lepsza. W teście "cross load" napięcia na wszystkich liniach nieco się "rozjechały". Przewód EPS 12V (4+4)-pin jest za krótki, co w niektórych konfiguracjach może stwarzać problemy.

Na dzień dzisiejszy nie posiadamy oscyloskopu, więc nie mogliśmy zweryfikować jakości napięć (pomiar tętnień). Obiecujemy, że w niedługim czasie postaramy się nadrobić zaległości i uzupełnić wyniki testów.

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Dziękujemy firmie Listan Polska za wypożyczenie do testów sprzętu marki be quiet!

Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM

Dziękujemy firmie Conrad Electronic za wypożyczenie do testów wysokiej jakości sprzętu pomiarowego marki Voltcraft.

 Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM Złoty be quiet! Straight Power E9 580 W CM


 • Gigabyte
 • Enermax
 • Zotac
 • Seagate
 • Asus
 • Chieftec
 • Cooler Master
 • Aquatuning.pl
 • BenQ
 • Cenowarka.pl
 • Intel Corporation
 • XFX