Overclock.pl » Testy i recenzje » Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych2012-06-26 19:00:00 |  Robert Richter (rexar)

440.jpg Na początku miesiąca testowaliśmy dla Was dysk sieciowy od Western Digital, starając się jednocześnie pokazać jak użyteczne może być takie urządzenie. Jego niewątpliwą zaletą jest ogromna pojemność i możliwość dostępu do zgromadzonych na nim plików z niemal każdego miejsca na świecie, nie tylko z komputera, ale także z poziomu smartfonu czy tabletu. Nie wszyscy są jednak w stanie wykorzystać tak dużą przestrzeń. Osoby, którym w głównej mierze zależy na udostępnianiu niewielkich plików, takich jak: dokumenty, pliki graficzne, różnego rodzaju projekty, czy nawet zdjęcia i utwory muzyczne (w rozsądnej ilości), powinny zainteresować się dyskami internetowymi. W sieci dostępnych jest wiele serwisów, które oferują przestrzeń dyskową na swoich serwerach i pozwalają nam na tworzenie kopi zapasowych, udostępnianie i synchronizację naszych danych. Tym co odróżnia je od siebie jest przede wszystkim oferowana pojemność. Nie jest to jednak jedyny element na jaki warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania. Z tego powodu postanowiliśmy przybliżyć Wam kilka najpopularniejszych serwisów i porównać je ze sobą. Mimo, że twórcy każdego z nich oferują także płatne wersje, my postanowiliśmy skupić się wyłącznie na tych darmowych. Nigdy nie używałe(a)ś dysków internetowych? Przeczytaj artykuł, być może przekonamy Cię do skorzystania z takiego rozwiązania. Korzystałe(a)ś już z jakiegoś serwisu? Nie szkodzi, Ciebie także zapraszamy do lektury, może któreś z rozwiązań konkurencji bardziej Ci spasuje.

Dropbox

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox - strona główna

Pierwszym serwisem, jaki postanowiliśmy przetestować, jest powstały w 2008 roku Dropbox. Stanowi on bodaj najpopularniejszą platformę dostępną obecnie na rynku. Korzysta z niej bardzo wielu użytkowników - także w Polsce. Jego zdawać by się mogło największą wadą, jest niezbyt imponującą pojemność (2 GB), którą użytkownik otrzymuje zaraz po rejestracji. Nie powinniśmy się tym jednak zniechęcać bowiem twórcy przewidzieli możliwość jej darmowego, dziewięciokrotnego powiększenia - aż do 18 GB. Niestety wymaga to od nas poświęcenia czasu i w głównej mierze sprowadza się do zapraszania znajomych. Są jednak pewne alternatywne możliwości o których piszemy w dalszej części artykułu. Oczywiście Dropbox oferuje także płatne odmiany swojej usługi.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox - dostępne wersje

Procedura rejestracji jest bardzo szybka i prosta. Całość zajmuje dosłownie kilka sekund. Twórcy wymagają od nas podania takich informacji jak imię, nazwisko i adres email. Gdy już tego dokonamy i postanowimy nacisnąć przycisk "Create account", zostanie wyświetlone okno z instrukcją pobierania (to rozpocznie się automatycznie) i instalacji aplikacji desktopowej.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox - zakładanie konta

Sam proces instalacji także jest banalnie prosty, bowiem sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku. Niestety w czasie jego trwania użytkownik nie ma możliwości wyboru folderu docelowego. Po zakończeniu tego etapu zostaje wyświetlony prosty kreator konfiguracji, który pozwala wprowadzić najważniejsze ustawienia naszego konta, oraz jeżeli takiego nie posiadamy - jego utworzenie. Użytkownik może wybrać pomiędzy konfiguracją typową i zaawansowaną. Wybór drugiej opcji pozwala na zmianę lokalizacji folderu z naszymi plikami oraz ustalenia, które katalogi w nim zawarte mają być synchronizowane z danymi w sieci.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowychPliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych
Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowychPliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Warto zauważyć, że podczas konfiguracji należy wprowadzić nazwę komputera na którym zainstalowaliśmy program. Będzie ona jednoznacznie identyfikowała nasze urządzenia w usłudze. Bardzo fajnie, że twórcy postanowili zawrzeć na końcu kreatora prostu poradnik, który pokazuje jak należy korzystać z aplikacji. Nie jest on zbyt szczegółowy, ale dla początkujących użytkowników może okazać się bardzo przydatny.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowychPliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych
Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowychPliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Aplikacja desktopowa powiązana z serwisem jest jedną z największych zalet Dropboxa. Podnosi ona znacznie komfort pracy z naszym dyskiem internetowym. Wysyłanie, pobieranie i synchronizacja plików jest banalnie prosta i nie wymaga logowania się w przeglądarce. Jedyne co użytkownik musi zrobić, to zapisywać dane w utworzonym przez instalator folderze na dysku i zadbać o to, by aplikacja była uruchomiona. Ta sama zatroszczy się o synchronizację naszych zbirów. Nie powinniśmy się martwić o nadmierne obciążenie komputera. Program jest bardzo lekki i rezyduje w zasobniku systemowym. W razie konieczności użytkownik może ograniczyć prędkość wysyłania i pobierania danych z sieci.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox - folder programu po instalacji

Po instalacji folder z naszymi danymi zawiera kilka przykładowych plików (w tym dodatkowe instrukcje obsługi), oraz dwa katalogi - Photos i Public. Pierwszy z nich pozwala w łatwy sposób udostępniać zdjęcia i wszelkiego rodzaju grafikę w postaci czytelnej galerii, drugi pozwala na dzielenie się wszelkimi możliwymi plikami. Oczywiście użytkownik może także tworzyć i udostępniać nowe katalogi. Dropbox integruje się menu kontekstowym dostępnym pod prawym przyciskiem myszy.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox - menu kontekstowe

Naciskając na dowolny folder w naszym katalogu możemy wybrać takie opcje jak "Get link" i "Share this folder...". Pierwsza pozwala na udostępnieni danego katalogu w sieci i generuje do niego specjalny, unikatowy identyfikator. Osoby, którym udostępnimy ten odnośnik będą mogły przeglądać zawartość folderu z poziomu przeglądarki internetowej. Druga pozycja pozwala natomiast na dzielenie się danym katalogiem z naszym znajomym (pod warunkiem, że ma on własnego Dropboxa). Dane w nim zapisywane będą automatycznie synchronizowane pomiędzy naszym kontem a kontem zaproszonej osoby.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox - udostępniona galeria zdjęć

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox - udostępniony folder

Warto zaznaczyć, że Dropbox pozwala na podgląd udostępnionych plików bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Dotyczy to nie tylko zdjęć ale i wielu innych plików np. tekstowych i pdf-ów. Bardzo ciekawą funkcją jest także możliwość przywracania poprzednich wersji plików (Dropbox przechowuje na swoim serwerze także kilka starszych kopii). Jeżeli przykładowo zdążyliśmy zmodyfikować jakiś dokument a zależy nam na jego wcześniejszej wersji, możemy ją bardzo łatwo odtworzyć. Wymieniając zalety programu, nie można zapomnieć także o funkcji synchronizacji plików w sieci LAN. Jest to rozwiązanie znacznie szybsze niż pobieranie danych z serwera.

Oczywiście z Dropboxa można korzystać bez instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania na komputerze. Dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji możemy uzyskać także z panelu administracyjnego na stronie usługi. Został on bardzo ciekawie zaprojektowany, jest prosty w obsłudze i bardzo przydatny. Pozwala bowiem na dostęp do naszych plików na komputerze znajomego, na uczelni, czy w firmie. Niestety korzystanie z niego nie jest znacznie mniej wygodne. Alternatywę posiadają także użytkownicy urządzeń mobilnych. Z pewnością ucieszy ich wiadomość, że aplikacja Dropbox dostępna jest także na systemach Android i iOS.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox - panel w przeglądarce

Jednym z nowych rozwiązań, które pojawiło się w ostatniej wersji aplikacji jest automatyczny import zdjęć i filmów z aparatów i nośników wymiennych podłączanych do komputera. Po jej aktywacji Dropbox skanuje urządzenia i wyszukuje na nich materiały, które można zaimportować. Niestety funkcja ta wydaje się być jeszcze niedopracowana, bowiem nie zawsze odnajduje odpowiednie pliki. Niemniej warto z niej skorzystać choćby z tego względu, że pozwala na powiększenie dostępnej na serwerze przestrzeni  dyskowej nawet o 3 GB. Innymi sposobami rozbudowy naszego Dropboxa jest zapraszanie znajomych (500 MB za każdego nowego użytkownika), powiązanie konta z Facebookiem (125 MB), Twitterem (125 MB), itp.

 Niewątpliwą zaletą usługi jest także brak limitu co do wielkości przesyłanych plików w przypadku wykorzystania aplikacji desktopowej (dla przeglądarki limit ten wynosi 300 MB). Pewną wadą może być natomiast brak polskiej wersji serwisu, oraz tłumaczenia samego programu. Dla większości osób nie powinno to jednak stanowić większego problemu. Całość jest bardzo intuicyjna, prosta w obsłudze a dodatkowo oferuje bardzo dużą funkcjonalność.

SkyDrive

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

SkyDrive - strona główna

Drugim z oisywanych w tym artykule dysków  jest SkyDrive. W odróżnieniu od Dropboxa nie stanowi on jednak, odrębnego serwisu, ale jest modułem dostępnym w ramach usługi Windows Live, rozwijanej i promowanej przez Microsoft. Polscy użytkownicy mogą z niego korzystać od maja 2008 roku. Należy jednak nadmienić, że w kwietniu br. przeszedł on sporą metamorfozę. Jeżeli więc korzystaliście z tego rozwiązania wcześniej i nie przypadło wam ono do gustu, warto spróbować podejść do niego jeszcze raz. Tym, co zmieniono in minus, jest ograniczenie dostępnej powierzchni dyskowej, która dla nowych użytkowników wynosi 7 GB. Wersja przed zmianami oferowała aż 25 GB! Na szczęście Microsoft postanowił grać fair wobec osób, które swoje konta założyły na starych zasadach. Ci w dalszym ciągu mogą korzystać z pełnej pojemności. Zachętą do tego może być szereg istotnych usprawnień i nowości. Oczywiście także w tym przypadku można korzystać z rozszerzonych, płatnych wersji.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

SkyDrive - możliwości rozbudowy

Procedura rejestracji, podobnie jak w przypadku Dropboxa, jest bardzo prosta, jednak Microsoft wymaga podania większej liczby informacji. Oprócz imienia i nazwiska, są to kod pocztowy, płeć i data urodzenia. Utworzone w ten sposób konto obejmuje jednak wszystkie usługi Windows Live, takie jak Hotmail, SkyDrive i Messenger.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

SkyDrive - rejestracja

Pomimo, że Microsoft udostępnia specjalną aplikację desktopową do zarządzania plikami zgromadzonymi na serwerze, to wyraźnie widać, że usługa ta była tworzona z myślą o pracy z poziomu przeglądarki (świadczy o tym chociażby fakt, że wspomniany program pojawił się dopiero w kwietniu tego roku). Możliwości jakie oferuje dostępny po zalogowaniu panel, są całkiem spore. Twórcy postarali się o bardzo przejrzysty, czytelny i wygodny w obsłudze interfejs - w tym przypadku dostępny także w języku polskim. Pozwala on dodawać nowe foldery, wysyłać i pobierać pliki.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

SkyDrive - panel w przeglądarce

Niestety programiści nie pomyśleli o możliwości przesyłania na dysk internetowy całych folderów (te można za to pobrać w postaci skompresowanej - zip). Użytkownik ma jednak możliwość uploadowania plików - zarówno pojedynczych, jak i całych zbiorów (maksymalny rozmiar każdego z nich to 300 MB). Całkiem ciekawym rozwiązaniem jest także integracja SkyDrive'a z internetowymi wersjami aplikacji: Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Pozwala to z poziomu przeglądarki internetowej tworzyć, edytować, przechowywać i udostępniać dokumenty zgodne z desktopowymi aplikacjami wchodzącymi w skład pakietu Microsoft Office. Oczywiście rozwiązania webowe są znacznie ograniczone, jednak zachowują interfejs i podstawową funkcjonalność swoich pełnoprawnych braci.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

SkyDrive - tworzenie dokumentów Word

Wszelkie zgromadzone na serwerze dane można w łatwy sposób dzielić ze znajomymi. Warto zaznaczyć, że SkyDrive oferuje bardzo ciekawe i rozbudowane mechanizmy udostępniania. Obejmują one zarówno pojedyncze pliki jak i całe katalogi. Całość bazuje na łączach, które są generowane z chwilą gdy postanowimy podzielić się danym zasobem. Tworząc odnośniki możemy jednak zdecydować czy chcemy, aby nasi znajomi mogli jedynie przeglądać udostępnioną im zawartość, czy także edytować. Innym sposobem jest uczynienie danego elementu publicznym, co pozwala na dostęp do niego bez znajomości łącza. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany mechanizm skracania adresów. Jeżeli wygenerowany odnośnik chcemy ustawić np. w opisie, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby otrzymać jego skróconą wersję. Na uwagę zasługuje także funkcja osadzania dokumentów, która pozwala umieścić zawartość pliku bezpośrednio na dowolnej stronie www, albo blogu.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

SkyDrive - udostępnianie danych

Z oczywistych powodów panel www nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą tworzyć kopie zapasowe dużej ilości plików i synchronizować swoje dane pomiędzy urządzeniami. Tutaj z pomocą przychodzi udostępniona, desktopowa aplikacja. Program dostępny jest na systemy Windows i Mac OS. X Posiadacze urządzeń mobilnych mogą skorzystać także z wersji dla Windows Phone, iOS. Dostępnych jest także szereg aplikacji firm trzecich, wspierających m.in. Androida.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

SkyDrive - pobieranie aplikacji

Instalacja SkyDrive jest banalnie prosta. Jedynymi czynnościami wykonywanymi na tym etapie są logowanie się na swoje konto (możliwe jest także jego utworzenie) i wybranie, czy chcemy udostępniać pliki z danego urządzenia. Niestety użytkownik nie ma praktycznie żadnych możliwości bardziej szczegółowej konfiguracji. Twórcy nie przewidzieli nawet opcji zmiany domyślnej lokalizacji katalogu z naszymi danymi.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowychPliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych
Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowychPliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Sama aplikacja jest ogólnie bardzo uboga. Nie oferuje ona praktycznie żadnych dodatkowych funkcji, poza automatyczną synchronizacją danych na naszym lokalnym dysku i serwerze. Możemy zapomnieć o znanym z Dropboxa menu kontekstowym, oferującym udostępnianie plików i odtwarzanie ich poprzednich wersji (wspiera jedynie dokumenty Office Web Apps) - te dostępne są tylko z poziomu przeglądarki. Istotną wadą jest także szybkość działania samej usługi. Mam tutaj na myśli głównie niskie prędkość transmisji danych.

Mimo wszystko spełnia on swoją podstawową rolę. Rezydując w zasobniku systemowym dba o synchronizację naszych plików. Dzięki temu użytkownik nie musi każdorazowo uruchamiać przeglądarki i logować się do swojego konta SkyDrive. Jeżeli zależy nam tylko i wyłącznie na dużej powierzchni dyskowej, a oferowane funkcje schodzą na dalszy plan, SkyDrive jest z pewnością bardzo ciekawą propozycją. Oczywiście pod warunkiem, że zarejestrowaliśmy się przed majem br.

Google Drive

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - strona główna

Dyski internetowe zyskały w ostatnim czasie bardzo dużą popularność. Nic więc dziwnego, że również taki gigant jak Google, także postanowił wypuścić swoją usługę tego typu. Tak narodził się Google Drive. Jest to najmłodsze z testowanych w tym artykule rozwiązań. Na jego uruchomienie trzeba było czekać aż do maja tego roku. Wiek nie ma tu jednak nic do rzeczy. Ogromne doświadczenie programistów i wielkie pieniądze jakimi dysponuje Google każą oczekiwać, że będzie to produkt dopracowany. Jak to wygląda w rzeczywistości? Całkiem przyzwoicie. Google Drive oferuje w darmowej wersji 5 GB przestrzeni dyskowej dla swoich użytkowników, co stanowi drugi rezultat w naszym teście. Oczywiście podobnie jak w innych testowanych rozwiązaniach, możemy wykupić dodatkową przestrzeń na nasze dane.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - możliwości rozbudowy

Podobnie jak w przypadku rozwiązania Microsoftu, zakładając nowe konto w Google Drive, uzyskujemy identyfikator, który będziemy mogli wykorzystać w pozostałych usługach firmy. Ich lista jest bardzo długa i obejmuje m.in. wyszukiwarkę internetową, kalendarz, pocztę, serwis YouTube i wiele innych. Bardzo prawdopodobne więc, że w ogóle nie będziemy musieli się rejestrować, bowiem dysponujemy już odpowiednim kontem. Założenie konta wiąże się z podaniem takich informacji jak lokalizacja i data urodzenia. System nie wymaga od nas podawania imienia ani nazwiska.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - zakładanie konta

Na tym nie kończą się jednak podobieństwa Google Drive i SkyDrive'a. Programiści Google, podobnie do swoich kolegów z Redmond, znacznie większy nacisk położyli na pracę z dyskiem z poziomu przeglądarki internetowej. Logując się na stronie usługi uzyskujemy dostęp do przejrzystego panelu o dużych możliwościach. Za jego pomocą użytkownik może tworzyć nowe katalogi, oraz bez żadnych problemów pobierać i wysyłać zarówno pliki jak i całe foldery. Należy jednak nadmienić że funkcja uploadowania katalogów jest domyślnie wyłączona. Jej aktywacja w przeglądarce wymaga pobrania środowiska Java.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - panel w przeglądarce

Internetowy panel oferuje dwa podstawowe tryby wyświetlania - listę i siatkę. Pierwszy jest ustawieniem domyślnym, w którym pliki i katalogi wyświetlane są jeden pod drugim. Drugi przypomina znane z Windowsa kafelki. Jego wybór sprawia, że system zaczyna wyświetlać pliki wraz z ich podglądem w kolumnach. Dodatkowo użytkownik może wybrać jeden z trzech układów interfejsu; wygodny, zwarty i kompaktowy, oraz powrócić do wyglądu klasycznego znanego z Google Docs.

Naturalnie Google nie mógł zapomnieć o funkcji udostępniania plików. System oferuje trzy opcje widoczności "Publiczny w Internecie", "Każdy użytkownik mający link", oraz "Prywatny". Niezależnie od dokonanego wyboru możemy ustalić także poziom dostępności wybierając spośród "Może wyświetlać", "Może komentować" i "Może edytować". Kolejną ciekawostką jest możliwość dodatkowego zdefiniowania użytkowników, którzy będą mieli inne prawa niż wynika to z powyższych ustawień. Wystarczy wysłać im stosowne zaproszenie drogą mailową. Nic nie stoi także na przeszkodzie aby nadać naszym znajomym prawa do zmiany uprawień danego pliku. Jednym słowem Google Drive oferuje jeden z najciekawszych i najlepszych mechanizmów udostępniania.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - udostępnianie plików

Panel pozwala w wygodny sposób sortować i segregować pliki. Użytkownik może w łatwy sposób zdecydować jakiego typu dane chce wyświetlać (foldery, rysunki, dokumenty, itp.). System gwiazdek umożliwia w bardzo prosty sposób wyróżnić te najistotniejsze. 

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - sortowanie plików

Jak już wspominałem Google Drive zastąpił starszą usługę znaną jako Google Docs. Twórcy w pełni zachowali jednak funkcjonalność poprzedniego serwisu. Także w tej wersji można więc tworzyć dokumenty, arkusze, prezentacje, formularze i rysunki, które będzie można edytować z wykorzystaniem narzędzi online. Wydaje się, że pod względem oferowanych możliwości przewyższają one nawet rozwiązania Microsoftu. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość jednoczesnej edycji przez kilku użytkowników i zintegrowany chat tekstowy.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - edycja dokumentów

Podobnie jak opisywane wcześniej serwisy, także Google Drive dysponuje desktopową aplikacją do automatycznej synchronizacji plików pomiędzy dyskiem lokalnym a serwerem. Programiści przygotowali zarówno wersją dla systemów Windows jak i Mac OS X. W przypadku urządzeń mobilnych jedynym wspieranym systemem jest (cóż za niespodzianka :-) Android.

Instalacja programu przebiega całkowicie automatycznie, a użytkownik nie może zdecydować nawet o lokalizacji. Na szczęście sam program pozwala już na zmianę takich ustawień jak ścieżka do katalogu użytkownika, czy wybór folderów do synchronizacji. Pod względem funkcjonalności aplikacja ta jest bardzo zbliżona do SkyDrive'a. Całość stanowi niewielki moduł, który po instalacji rozgaszcza się w trayu. Jego jedynym zadaniem jest automatyczne pobieranie i wysyłanie plików. Całość działa jednak wyraźnie szybciej niż dysk Microsoftu.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowychPliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - konfiguracja

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Google Drive - ustawienia

Oczywiście Google przygotował pełną polską lokalizację zarówno samego serwisu, aplikacji, jak i obszernej pomocy dostępnej w Internecie. Zaletą jest także maksymalny rozmiar przesyłanego pliku, który wynosi w tym przypadku 10 GB (dwukrotnie więcej niż pojemność samego dysku w wersji podstawowej). Limit ten nie dotyczy jednak plików formatu zgodnego z Google Docs. Te posiadają bardziej restrykcyjne limity. Oprócz rozmiaru uwzględniają chociażby liczbę znaków (dokumenty), komórek (arkusze), czy slajdów (prezentacje). Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do zwykłych plików nie zajmują one miejsca na naszym koncie - ich rozmiar nie jest odliczany od ilości wolnej przestrzeni. Jeżeli chcemy archiwizować swoje dane w tych formatach warto skorzystać z funkcji automatycznej konwersji.

Box

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Box - strona główna

Ostatnim z testowanych przez nas dysków internetowych jest Box. Nie jest on może szeroko znany polskim użytkownikom, niemniej jest to najstarszy serwis z prezentowanej grupy. Podobnie, jak cała reszta stawki, oferuje kilka różnych kont, wśród których można znaleźć także darmowe. Oferuje ono identyczną pojemność jak Google Drive, jednak w tym przypadku twórcy zdecydowali się na drastyczne ograniczenie maksymalnego rozmiaru przesyłanych plików do 100 MB. Patrząc na politykę Google i Dropboxa jest to wręcz skandalicznie mało.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Box - możliwości rozbudowy

Proces rejestracji nowego konta w serwisie Box nie jest wprawdzie zbyt skomplikowany, jednak jako jedyny wymaga potwierdzenia. To realizowane jest oczywiście za pomocą wysyłanego nam maila z odnośnikiem aktywacyjnym. Dziwi także konieczność podania numeru telefonu - bez niego nie będziemy w stanie przesłać formularza. Zaletą jest natomiast fakt, że Box jako jedyny serwis pozwala na skorzystanie z 14-dniowej testowej wersji "Business".

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Box - zakładanie konta

Niestety największą wadą darmowej wersji Box'a jest brak desktopowej aplikacji do automatycznej synchronizacji plików. Twórcy przygotowali wprawdzie taki program (Box Sync) dla Windows i Mac OS X, jednak skorzystać z niego mogą jedynie posiadacze kont "Business" i "Enterprise". Mimo to Box udostępnia szereg innych programów - zarówno dla systemów desktopowych jak i mobilnych. Pozwalają one m.in. edytować zapisane na serwerze dokumenty za pomocą aplikacji zainstalowanych na naszym komputerze (Box Edit), czy też je skanować i wgrywać je na dysk internetowy (ccScan for Box). W przypadku urządzeń opartych na systemach Android, iOS i BlackBerry, bez problemu będziemy mogli natomiast przeglądać zgromadzone w "pudełku" pliki, pobierać je, a także wysyłać nowe. Pełna lista aplikacji jest bardzo długa i trudno wymienić je wszystkie.

Sam panel dostępny na stronie twórców, podobnie jak rozwiązania konkurencji jest prosty i przejrzysty. Widać wyraźnie, że wszyscy przywiązują do tego elementu dużą wagę. W przypadku Box'a ma to o tyle duże znaczenie, że do przesyłania plików nie można wykorzystać odpowiedniej aplikacji desktopowej. Interfejs, pomimo że nie został przetłumaczony na język polski, nie powinien sprawić nikomu trudności w obsłudze serwisu. Wszystkie najważniejsze funkcje takie jak przesyłanie i tworzenie nowych plików są łatwo dostępne. Podobnie jak w przypadku Dropboxa i SkyDrive'a, także tutaj użytkownik nie może wysyłać na serwer całych folderów.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Box - panel w przeglądarce

Pliki zgromadzone na serwerze możemy wyświetlać w postaci listy, bądź też ikon, oraz sortować według daty, nazwy i rozmiaru. Specjalne odnośniki dostępne obok każdego z nich pozwalają na ich łatwe udostępnianie, pobieranie, czy też edytowanie. Standardem jest oczywiście możliwość publicznego dzielenia się danym plikiem czy też katalogiem, oraz zastrzeżenie, że dany zasób ma być dostępny tylko i wyłącznie dla zaproszonych osób.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Box - udostępnianie plików

Podobnie jak Google Drive i SkyDrive, także Box pozwala na tworzenie dokumentów za pomocą wbudowanego edytora tekstu online. W tym przypadku oferuje on jednak zdecydowanie najmniejszą funkcjonalność, niemniej do tworzenie prostych tekstów i notatek powinno to wystarczyć. Bardziej wymagający użytkownicy mogę jednak skorzystać z funkcji dodawania nowych dokumentów i arkuszy Google. Niestety aby móc je edytować wymagane jest zalogowanie się na konto Google, tak więc rozwiązanie to jest raczej mało optymalne.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Box - podgląd dokumentów

Programiści odpowiedzialni za Box'a stworzyli także specjalną zakładkę "Updates", w której użytkownik może przeglądać historię zmian na swoim dysku internetowym. Zawiera ona niemal wszystkie informacje, począwszy od utworzenia i przesłania pliku, przez jego edycję, po zmianę uprawnień. Niestety wersja darmowa nie pozwala na przeglądanie i przywracanie poprzednich wersji plików.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Box - historia zmian

Box jest z całą pewnością ciekawym serwisem. Jego sporą zaletą są wysokie prędkości pobierania i wysyłania danych. Mimo to ze względu na mocno ograniczoną funkcjonalność wersji darmowej, raczej nie nadaje się on dla zwykłych, domowych użytkowników.

Podsumowanie

Jednoznaczny wybór zwycięzcy tego porównania nie jest wcale łatwy. Każdy z przetestowanych dysków posiada pewne zalety i wady, które sprawiają, że różnym użytkownikom mogą spodobać się różne rozwiązania. Nie wszyscy cenią sobie bowiem dużą pojemność, wysoką prędkość transmisji, czy też mnogość oferowanych funkcji. W zależności od preferencji konkretnych osób, ostateczny wybór może być zupełnie inny. Niemniej uważam, że dwa serwisy, znalazły się blisko złotego środka. Ale zacznijmy od początku.

Box

Jak wspominałem w opisie tego serwisu ma on pewien potencjał, jednak niemal na pewno nie przypadnie do gustu większości domowych użytkowników - a to właśnie głównie dla nich powstał ten artykuł. Bardzo ograniczona funkcjonalność wersji darmowej, brak desktopowej aplikacji do synchronizowania plików, czynią to rozwiązanie mało przydatnym i niewygodnym w obsłudze. Pozostałe usługi oferują co najmniej takie same możliwości przy braku najważniejszych wad, jakie pojawiły się tutaj.

SkyDrive

SkyDrive to już zdecydowanie wyższa półka. Serwis w bardzo przyjazny i użyteczny sposób łączy ze sobą funkcję dysku internetowego i aplikacji z pakietu Office Web. Pozwala na tworzenie i edycję dokumentów, arkuszy i prezentacji w trybie online, które zachowują pełną zgodność z desktopowymi odpowiednikami. Dodatkowo, od kwietnia tego roku, Microsoft oferuje specjalną aplikację do automatycznej synchronizacji plików. Niestety pewną wadę stanowią zmniejszona pojemność dysku dla nowych użytkowników, przeciętne transfery i ograniczenie wielkości pliku do 300 MB. Jeżeli jednak założyliśmy konto wcześniej niż w maju br. a jedynym na czym nam zależy jest duża pojemność, to SkyDrive jest zdecydowanie najlepszą propozycją. 25 GB do wykorzystania!

Google Drive

Google Drive w swej idei i sposobie działania jest bardzo podobny do rozwiązania oferowanego przez Microsoft. Także w tym przypadku twórcy oferują prosty, desktopowy program do synchronizacji plików, oraz integrację z webowymi aplikacjami do tworzenia dokumentów, arkuszy, oraz prezentacji. Te ostanie oferują nawet większe możliwości niż Office Web. Szczególnie przydatną funkcją może okazać się bardzo dobrze zrealizowana grupowa edycja plików. Nie można zapomnieć także o najbardziej zaawansowanym i najlepiej spisującym się w praktyce mechanizmie udostępniania plików. Istotną zaletą dla sporej grupy użytkowników może okazać się natomiast wysoki limit wielkości pojedynczego pliku. Wady? W zasadzie jedynie zbyt niska pojemność.

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

Dropbox

Dropbox udowadnia swoją siłę i wielkie możliwości samą popularnością jaką zdobył wśród polskich internautów. Pomimo, że nie jest to serwis promowany przez wielkich graczy takich jak Microsoft, czy Google, to jest równie dobrze znany (i to pomimo braku polskiej wersji językowej). Nasz test potwierdził mocną pozycję Dropbox'a na rynku dysków internetowych. Jego twórcy oferują najbardziej rozbudowaną i funkcjonalną aplikację do synchronizacji i zarządzania plikami. Programiści postarali się aby użytkownik mógł w łatwy sposób i w ciekawej formie udostępniać swoje dane. Bardzo fajnie spisuje się funkcja dzielenia folderów z innymi osobami. Największą wadą Dropboxa jest przy tym wszystkim bardzo mała pojemność oferowana zaraz po rejestracji. Niemniej z niewielkim wysiłkiem można ją znacznie powiększyć. Jeżeli dodamy do tego brak limitu wielkości pojedynczego pliku, uzyskamy niemal idealne rozwiązanie. Polecamy!

Pliki w chmurze - porównanie darmowych dysków internetowych

 • Zotac
 • Aquatuning.pl
 • Enermax
 • XFX
 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl
 • BenQ
 • Asus
 • Chieftec
 • Seagate
 • Cooler Master
 • Gigabyte