Overclock.pl » Testy i recenzje » Ghost Recon Advance Warfighter

Ghost Recon Advance Warfighter2007-04-12 01:09:52 |  Michał Krztoń (kev)

Ja i moi trzej towarzysze z Drużyny Duchów. Tworzymy niepokonany zespół, który zostaje wysyłany tylko w najcięższych przypadkach. Tak stało się i tym razem. Mexico City. Rok 2013. Szczyt z udziałem przywódców Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady, meksykańscy rebelianci porywają prezydenta USA. Co zrobić w tak tragicznej sytuacji ? Wysłać jednostkę „Duchów”...

Miły początek...

Ja i moi trzej towarzysze z Drużyny Duchów. Tworzymy niepokonany zespół, który zostaje wysyłany tylko w najcięższych przypadkach. Tak stało się i tym razem. Mexico City. Rok 2013. Szczyt z udziałem przywódców Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady, meksykańscy rebelianci porywają prezydenta USA. Co zrobić w tak tragicznej sytuacji ? Wysłać jednostkę „Duchów”. Ale przecież ten oddział nie zyskałby takiej renomy gdyby nie sposób w jaki wykonują swoje zadania. Ich celem jest wyeliminowanie wszystkich wrogów zagrażających życiu lub zdrowiu członków drużyny i zakładników. Taktyka jest tu jednak najważniejsza, ponieważ nie można biec przed siebie z karabinem zabijając każdego oponenta, który nawinie nam się pod celownik bo taki sposób rozgrywki kończy się pewną śmiercią. Wszystkie posunięcia należy planować powoli i dokładnie tak aby dostać się na miejsce zdarzenia, wykonać zadanie i wrócić cało z akcji. Do wstępu recenzji należy dodać, iż gra od samego początku robi dobre wrażenie a nie tylko sprawa jak większość wychodzących ostatnio tytułów.

Ghost Recon Advance WarfighterCo gracz konkretnie musi robić podczas gry? Musi robić naprawdę wiele, ponieważ tego wymaga gra. Nie może w pełni polegać na reszcie drużyny ponieważ z jednej strony jest dowódcą zapewne dlatego, iż jest najlepszy a z drugiej, w obliczu zagrożenia musi się wykazać swoimi umiejętnościami. Głównie chodzi o to, żeby umieć zaplanować daną akcje i wczuć się w całą sytuację tzn. nie czekać aż inni zabiją terrorystów tylko wykazać własną inicjatywę co podpowiada z kolei logiczne myślenie np. Widzimy wroga, zamiast go zabić to zaczynamy wydawać komendy swoim ludziom co zazwyczaj kończy się rychłą śmiercią. Innymi słowy – w ciężkich momentach należy zadziałać na własną rękę bo to może pomóc w ukończeniu misji lecz nie ma powodu aby biec na oślep, wymachując bronią i strzelając do wszystkiego co się rusza bo jak już pisałem we wstępie, może to skończyć się tylko w jeden sposób. Reasumując – aby ukończyć grę należy być dobrym strategiem i posiadać wysokie umiejętności celowania i oddawania strzału.

Ghost Recon Advance WarfighterFabuła: z jednej strony jest a z drugiej nie ma jej wcale. We wstępie do recenzji pisałem, że jest rok 2013 blablabla… Ale nie ma nic poza tym. Pomiędzy misjami można zauważyć jakiś minimalny związek ale fabuły nie widać w ogóle. Według mnie jest to duży minus tej gry, ponieważ nabrałaby jeszcze większego realizmu i byłaby znacznie ciekawsza co kontrastowałoby z długimi misjami, które ciągną się w nieskończoność.

Strona techniczna gry

Grafika w Ghost Recon AW jest według mnie bez zastrzeżeń. Grając na najwyższych ustawieniach, można doświadczyć niesamowitych wrażeń od super-realistycznych wybuchów pojazdów do wgnieceń powstałych na ogromnych zbiornikach, które są skutkiem oddania strzałów w ich stronę ;). Nie warto dalej się rozpisywać o grafice ponieważ to trzeba zobaczyć. Co do efektów specjalnych to jest kilka smaczków, które zapadły mi w pamięci a są to m.in. : liny spadające z helikoptera po opuszczeniu się dzięki nim na ziemie, kurz, który unosi się podczas przylotu lub odlotu helikoptera i najważniejsze czyli to co dzieje się z ciałami wrogów podczas strzału. Padają na ziemie prawie jak w rzeczywistości ale jednak czegoś im brakuje. Tym czymś jest zachowanie się ciała po śmierci. Czasami wygląda to dość śmiesznie gdy martwy przeciwnik zaczyna ruszać nogą albo ręką w dodatku w komicznej pozycji ;).

Ghost Recon Advance WarfighterChciałbym się przyczepić do dźwięku ale nie mogę ponieważ jest dopracowany lepiej niż grafika. Wszystkie efekty idealnie dobrane do danej sytuacji. Odgłosy strzałów brzmią niczym prawdziwe a o wybuchach już nie wspomnę. Istne cudo. Ha! Jeżeli mamy odpowiednie głośniki to możemy wyciągnąć z efektów dźwiękowych jeszcze więcej niż nam się wydaje. Według mnie dość mocny zestawik 2.1 wystarczy aby poczuć się jak na polu walki.

Ghost Recon Advance WarfighterTutaj zaczyna się pod górkę - AI (sztuczna inteligencja) członków Drużyny Duchów jest po prostu marne jak na tak nowoczesną i rozbudowaną rozgrywkę, która wymaga od gracza umiejętności strategicznych ale jak tu coś planować jak reszta oddziału rusza się jak żółwie i w obliczu zagrożenia nie potrafi się nawet schować przed pociskami terrorystów. Żeby nie popadać w paranoje, należy bardzo często korzystać z trybu Tactical Map aby wszystko zaplanować „od góry”. Zdecydowaną odwrotnością jeżeli chodzi o AI, cechują się przeciwnicy, którzy kombinują jak najbardziej się da aby schować się gdziekolwiek i wychylać się dość często w próbie zabicie dowódcy lub pozostałych członków zespołu co często im się udaje (dobrze celują). Zaskakują mnie czasami zachowania wrogów tzn. jeżeli strzelam do jednego z nich to on rzuca się za jakąś przeszkodę w celu uniknięcia śmierci co jest kolejnym dowodem na to, iż AI przeciwników w grze stoi na bardzo wysokim poziomie.

Ghost Recon Advance WarfighterSzczegóły otaczającego nas świata - tutaj należy dać duży plus, ponieważ wszystko jest tak dobrze zrobione, że oprócz realizmu rozgrywki, wprawia gracza w stan uniesienia. Wymienię tylko kilka „bajerów”, które sprawiają, iż gra w Ghost Recon Advance Warfighter jest jeszcze bardziej niesamowita niż być powinna. Są to m.in. : szczegóły zniszczeń pojazdów po oddaniu w do nich strzałów takie jak: przebite opony, wybite szyby, rozbite światła, otwarte a po pewnym czasie odpadające drzwi, drzewa, które wyglądają jak prawdziwe dzięki świetnej animacji liści i szczegóły budynków otaczających nas z każdej strony.

Podsumowanie

Ghost Recon Advance Warfighter to gra, która przyciągnie nawet najbardziej zniechęconych takim rodzajem rozgrywki graczy. Skierowana jest głównie do fanów taktyki wojennej. Jak już wcześniej wspomniałem, ma kilka minusów, które niestety robią swoje. Gierka ogólnie warta polecenia ale na dłuższą metę robi się nudna.

Ghost Recon Advance Warfighter

Ocena portalu Overclock.pl

0

Plusy i minusy

.

.

 • Cenowarka.pl
 • Gigabyte
 • Intel Corporation
 • Zotac
 • BenQ
 • Chieftec
 • Aquatuning.pl
 • Asus
 • XFX
 • Seagate
 • Cooler Master
 • Enermax