Overclock.pl » Testy i recenzje » Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim stylu

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim stylu2007-04-12 01:13:34 |  Paweł Żołendowski (Kas)

Kolejny raz mam przyjemność testować produkt mało znany, wręcz niszowy w Polsce. Firma Crucial Technology w tym roku obchodzi 10 lat swojego istnienia. Prezentowane dzisiaj pamięci są edycją wydaną specjalnie z okazji jubileuszu. Możemy więc spodziewać się produktu wyjątkowego. Czy tak jest w rzeczywistości przekonamy się ze chwile...

Crucial Technology

Kolejny raz mam przyjemność testować produkt mało znany, wręcz niszowy w Polsce. Test, którego wstęp właśnie czytacie, podążając za tokiem myślenia producentów filmowych, powinien nosić podtytuł "Nieco egzotycznie II". Prezentowany artykuł jest podobny do recenzji produktu marki G.Skill. Znowu mamy bowiem do czynienia z pamięciami RAM wyprodukowanymi przez firmę prawie w Polsce nie znaną, jednak specjaliści od "wymyślania podtytułów" w serwisie Overclock.pl są kreatywni i niebanalni ;).

Pozostawmy dywagacje związane z podtytułem i przejdźmy do krótkiego omówienia tajemniczej firmy, jaką jest Crucial.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluFirma Crucial powstała we wrześniu 1996 roku. Jej pierwsze produkty, które zdobyły popularność to moduły EDO SIMM o pojemności 16MB. W Stanach Zjednoczonych jest to marka znana, a pamięci są chętnie kupowane. W Polsce, jak to zwykle bywa, Crucial'e możemy kupić tylko na aukcjach internetowych, ponieważ nie ma w naszym kraju oficjalnego dystrybutora.

Pod marką Crucial kryję się producent pamięci Micron Technology. Od zawsze w produktach Crucial możemy znaleźć kości tylko i wyłącznie marki Micron. Takie ograniczenie nie jest jednak w żaden sposób szkodliwe dla firmy. W wyczynowych seriach Ballistix występują selekcjonowane kości, które dorównują, a nawet przewyższają moduły innych producentów, nawet legendarnych, takich jak: Samsung TCCD czy Winbond BH-5/6.

Nie chcąc być gołosłownym przytoczę przykład zestawu Crucial Ballistix Z505 opartego na Micron'ach 5B G. Owy zestaw łączy w sobie pozytywne cechy TCCD i BH5/6. Potrafi pracować przy bardzo wysokim zegarze, kosztem luźniejszych timingów oraz przy ultra niskich timingach i częstotliwości adekwatnych dla Winbondów. Ich uniwersalność jest więc godna podziwu.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluCrucial Ballistix Z505

Powyżej przedstawiłem porównanie na przykładzie pamięci DDR. W kwestii wyczynowych modułów DDR2 Micron nie ma żadnej konkurencji. Wszystkie serie liczących się producentów mają w swojej ofercie pamięci oparte o Micron'y D9, które obecnie są najlepsze.

Recenzowane przeze mnie G.Skill'e także są oparte o D9. Mówiąc dokładniej najprawdopodobniej już tylko "były", ponieważ ich "podkręcalność" znacznie zmalała. Bardziej dociekliwi właściciele po zdjęciu radiatorów ujrzeli kości marki ELPIDA, które podkręcają się znacznie gorzej.

Crucial 10th Anniversary

W tym roku mamy 10 rocznicę istnienia firmy Crucial. 10th Anniversary, które dziś testuję są produktem jubileuszowym wydanym specjalnie na ową rocznicę.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluJest to zestaw złożony z dwóch modułów o pojemności 1GB każdy. Producent zapewnia, że kości są specjalnie dobierane do pracy w trybie Dual Chanel. Ich nominalna częstotliwość taktowania to 667 MHz przy timingach (CAS-tRCD-tRP-tRAS) 3-3-3-12 i napięciu 2,2V. Taktowanie nominalne nie porywa, lecz timingi są ostre jak na pamięci DDR2, które przyzwyczaiły nas do "czwórek" i "piątek".

Pamięci oparte są o Micron'y D9, najprawdopodobniej o D9GMH -3F.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluPamięci zapakowano dość nietypowo. Opakowaniem nie jest znany nam chociażby z pamięci firmy G.Skill czy PDP plastikowy blister. Zabezpieczenie w transporcie ma zapewnić kartonowe, całkiem spore pudełko. Moduły, dodatkowo, oddzielnie zapakowane są w torebki antystatyczne. Firma dba o środowisko używając kartonowego opakowania, jednak moim zdaniem wygodniejsze i lepiej zabezpieczające pamięci są plastikowe blistry. Wielkość pudełka podwyższa koszty transportu, nie włożymy go do koperty ekspresowej.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluNa pudełku znajdujemy wszelkie dane dotyczące pamięci. Na samych kościach nie uświadczymy żadnej informacji dotyczącej tego co skrywają radiatory.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluCrucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluCrucial 10th Anniversary posiadają specjalne, rocznicowe radiatory które bardzo przypadły mi do gustu.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluTabela częstotliwości i timingów wygląda dość niepozornie. Wartości zaprogramowane w SPD są jak zwykle niższe niż nominalne. Jest to ukłon w stronę posiadaczy płyt głównych nie potrafiących przestawić napięcia z nominalnego 1,8V dla pamięci DDR2 na wyższe, którego recenzowane Crucial'e potrzebują do poprawnej pracy.

Poprzez analogię można dojść do wniosku, że Crucial 10th Anniversary, pamięci jubileuszowe, wyprodukowane przez firmę, która jest potentatem i posiada absolutnie najlepsze obecnie kości DDR2 to wybuchowa mieszanka. Bardziej niecierpliwym zdradzę, że tak jest. Potencjał O/C jest niesamowity.

Wyniki podkręcania

Platforma testowa:- Asus P5WDG2 WS PRO, - Core 2 Duo E6600, - G.Skill F2-6400PHU2-2GBHZ, - Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300, - ATi Radeon X1900XT, - Samsung SP1614N, - Benq DW1655LS, - Tagan TG500-U25 Dual Engine.

Procedura testowa została wykonana na wyszczególnionym powyżej zestawie. System operacyjny to "świeżo zainstalowany" Windows XP SP2. Za oznakę stabilności przy próbach podkręcania uznałem bezbłędne przeliczenie próbki 32M programu Super Pi.

Crucial 10th Anniversary to kolejny zestaw po G.Skill'ach oparty o Microny D9GMH. Jednak, jak już wcześniej napisałem, Crucial to podfirma Microna. Możemy wiec liczyć na "specjalnie selekcjonowane" D9 . Tak też jest w rzeczywistości, wystarczy spojrzeć na wyniki zaprezentowane poniżej.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluPamięci niewiarygodnie wręcz się podkręcają. Częstotliwość 1240 MHz budzi respekt. Takiego wyniku nie osiągają pamięci nominalnie taktowane 1000 MHz! Wymagało to jednak poluźnienia timingów.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluPrzy znacznie agresywniejszych timingach 4-4-4-12 udało mi się ustabilizować system na częstotliwości 1100 MHz. Jest to kolejny świetny wynik. Takie możliwości posiadają tylko niezwykle trudno dostępne i piekielnie drogie Corsairy XMS2 8888C4DF Dominator.

Powyższe wyniki uzyskałem przy wartości napięcia wynoszącej 2,4V. Jest to maksymalna wartość dostępna w BIOS-ie. Przy tak wysokim napięciu pamięci były zaledwie ciepłe. Zwiększenie poprawiłoby i tak niesamowity potencjał podkręcania.

Testy

Nie samym zwiększaniem megaherców człowiek żyje ;). Poniżej przedstawię różnice w wydajności miedzy poszczególnymi ustawieniami pamięci.

W testach wykorzystałem programy Super Pi 1.4 oraz Everest Ultimate 3.50.761. Mając na celu jak najwyższą obiektywność testów prędkość procesora była stała i wynosiła 2,7 GHz. Taktowania RAM zmieniałem używając tylko i wyłącznie dzielników pamięci. Zakres testów obejmował taktowania od 800 do 1200 MHz oraz timingi 4-4-4-12 i 5-5-5-15 (CAS-tRCD-tRP-tRAS).

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluProgram Super Pi jest bardzo czuły na wahania ustawień RAM-u. Na platformę opartą o procesor Core 2 Duo pozytywnie wpływa zarówno większa częstotliwość jak i krótsze timingi. Ideałem byłoby zachowanie opóźnień 4-4-4-12 i przekroczenie zegara 1 GHz. Timingi 5-5-5-15 bardzo zmniejszają wydajność, której moglibyśmy się spodziewać przy częstotliwości 1200 MHz.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluTest czasu oczekiwania pamięci programu Everest potwierdza wynik Super Pi. Im szybsze ustawiania zegara pamięci, tym wynik jest wyższy. Jak już wcześniej wspomniałem, bardzo ważne są timingi. Różnica miedzy pierwszymi dwoma ustawieniami to aż 200 MHz, w wyniku jednak jest ona znacznie mniejsza.

Crucial 10th Anniversary 2GB PC2-5300 - jubileusz w wielkim styluTest czasu oczekiwania faworyzuje jak najkrótsze opóźnienia. Częstotliwość przechodzi na drugi plan, dlatego też najkrótszy czas uzyskało ustawianie 1000 MHz 4-4-4-12.

Podsumowanie

Recenzowane pamięci Crucial 10th Anniverasry 2GB PC2-5300 są produktem godnym jubileuszu. Crucial Technology zastosował do budowy modułów absolutnie najlepsze kości Micron jakie miał dostępne. Produkt jest wręcz wymarzony dla overclockerów. Potencjał drzemiący w tych pamięciach jest dużo wyższy niż w zestawie G.Skill, który miałem okazję testować jakiś czas temu.

Cechą, które łączy obie marki jest fakt nikłej dostępności w Polsce. Dodatkowo, obecnie trudno jest kupić zestaw w Stanach. Być może pamięci te będzie już można odkupić jedynie od osób prywatnych.

Ich cena oscyluje w granicach 1200-1400 PLN na aukcjach internetowych. Cena z pozoru duża po głębszej analizie jest bardzo atrakcyjna. Biorąc bowiem pod uwagę pamięci o prędkości nominalnej 1000 MHz, kosztujące ponad 2000 PLN... Oferta Crucial'a jest o połowę tańsza! Dodatkowym atutem jest potencjał ocerski, którego w lwiej części przypadków, pamięci dużo droższe nie posiadają.

Ocena portalu Overclock.pl

0

Plusy i minusy

.

.

 • Gigabyte
 • Aquatuning.pl
 • Zotac
 • BenQ
 • Intel Corporation
 • Chieftec
 • Asus
 • XFX
 • Cooler Master
 • Enermax
 • Cenowarka.pl
 • Seagate