Overclock.pl » Testy i recenzje » Scythe Kama Meter - udany debiut

Scythe Kama Meter - udany debiut2007-04-12 01:14:17 |  Tomasz Karczmarczyk (boo)

Scythe - firma znana z produkcji doskonałych radiatorów chłodzących procesor, postanowiła wkroczyć na rynek paneli monitorujących pracę komputera. Jej pierwszy tego typu model to Kama Meter.

Pierwsze wrażenia

Scythe - firma znana z produkcji doskonałych radiatorów chłodzących procesor, postanowiła wkroczyć na rynek paneli monitorujących pracę komputera. Jej pierwszy tego typu model to Kama Meter.

Jakie funkcje spełnia takie urządzenie? Najczęściej wyposażone jest w wyświetlacz LCD, który dostarcza użytkownikowi informacji na temat temperatury wewnątrz obudowy komputera. Dzięki niemu możemy również zmieniać prędkości obrotowe wentylatorów podłączonych do panelu. Niektórzy producenci by zwiększyć funkcjonalność swoich produktów dodają dodatkowe możliwość, między innymi takiej jak: czytnik kart pamięci, złącza USB oraz FireWire, etc.

Wróćmy do Kama Meter. Jak już wcześniej wspomniałem firma Scythe znana jest przede wszystkim z doskonałych systemów chłodzenia procesorów, przeznaczonych szczególnie dla miłośników ciszy. Czy panel wielofunkcyjny japońskiego producenta okaże się równie doskonały? To okaże się w dalszej części artykułu ;-).

Scythe Kama Meter - udany debiutUrządzenie dotarło w twardym, kartonowym opakowaniu, na którym znajdziemy podstawowe informacje o wyposażeniu dodatkowym.

Specyfikacja techniczna Scythe Kama Meter przedstawia się następująco:

 • wymienne panele przednie (biały, srebrny, czarny),
 • wymiary: zatoka 5,25" (149 x 42 x 75 mm),
 • 4 gniazda dla wentylatorów,
 • 4 czujniki temperatury (zakres 0-90 stopni C),
 • podświetlany wyświetlacz LCD (pomarańczowy, czerwony, fioletowy, różowy, niebieski, zielony, szfirowy),
 • alarm po przekroczeniu temp. lub przy zbyt niskich obrotach wentylatora,
 • zapamiętywanie ustawień użytkownika,
 • waga równa 320 g.

Wyposażenie

Wraz z urządzeniem otrzymujemy niezbędny zestaw akcesoriów:

 • krótką instrukcje obsługi,
 • kabel zasilający,
 • cztery kable połączeniowe o długości 70 cm,
 • cztery czujniki zewnętrzne o długości 70 cm,
 • taśmę samoprzylepną do montażu czujników,
 • moduł do podłączenia systemu audio,
 • dwa zamienne panele (oprócz standardowego - białego): szary i czarny,
 • cztery śrubki montażowe.

Scythe Kama Meter - udany debiutNa pierwszy rzut oka Kama Meter wydaje się być wykonany bardzo porządnie i estetycznie. Cała elektronika umieszczona jest w metalowej obudowie przystosowanej do montażu w zatoce 5,25". Panel umożliwia sterowanie obrotami czterech wiatraków - każdego oddzielnie, monitorowanie temperatury według czterech czujników oraz regulacje głośności systemu audio. Ponadto wraz z urządzeniem otrzymujemy trzy wymienne panele - biały (standardowo zamontowany), czarny oraz szary, możemy wymieniać je bez większych przeszkód.

Zestaw kabli który otrzymujemy jest dosyć pokaźny. Podłączenie ich w odpowiednie miejsca nie sprawia większych kłopotów, ponieważ zarówno na jednym jaki na drugim końcu są one świetnie opisane. Długość kabli połączeniowych oraz czujników (oba ok. 70 cm) jest wystarczająca, aczkolwiek podczas użytkowania ich w obudowie typu midi-tower wydają się troszeczkę za długie. Dostarczony przez producenta moduł do sterowania systemem audio umieszczony jest na blaszce mocującej (potocznie zwana "śledziem") i montuje się go podobnie jak karty rozszerzeń. Instrukcja obsługi jest krótka, jednak opisuje wszystko co jest potrzebne do prawidłowego korzystania z panelu.

Scythe Kama Meter - udany debiut

Praktyka

Wyświetlacz LCD, ukazuje nam prędkość obrotów wiatraka, temperaturę w miejscach gdzie znajdują się czujniki oraz wskaźnik decybeli. Ekran jest bardzo czytelny i nawet z większej odległości odczytanie tego co na się nim znajduje nie przysparza większych problemów.

Scythe Kama Meter - udany debiutWyświetlacz LCD Scythe Kama Meter.

Za pomocą Kama Meter możemy kontrolować cztery wentylatory. Panel nie wyświetla jednocześnie informacji o nich wszystkich, a tylko o jednym, wybranym. Wiatrak, który nas interesuje, wybieramy za pomocą gałki w lewym górnym rogu, natomiast prędkość obrotów możemy zmieniać używając pokrętła znajdującego się w lewym dolnym.

W przypadku czujników sytuacja powtarza się. Nie możemy nadzorować wszystkich temperatur naraz. By wybrać interesujący nas sensor musimy użyć gałki umiejscowionej w prawym górnym rogu panelu.

Ostatni, trzeci wskaźnik, pokaże nam aktualny poziom natężenia dźwięku wewnątrz obudowy, wyrażony w decybelach. Musimy jednak liczyć się z faktem, iż słuchając muzyki odczyt ten będzie dużo większy niż powinien, no chyba, że odsłuch przeprowadzamy przy pomocy słuchawek ;-). Co ciekawe, urządzenie możemy podłączyć w taki sposób, że pozwoli ono kontrolować poziom głośności naszego systemu audio!

Wyświetlacz LCD Scythe Kama Meter oferuje aż 7 kolorów podświetlenia. Dodając do tego możliwość zmiany przedniego panelu na czarny lub szary, urządzenie staje się uniwersalne. Bez problemu dopasujemy je do każdej obudowy według gustu i indywidualnych upodobań właściciela. Do dyspozycji mamy również opcję 'Auto' - kolory zmieniają się co 0,5 sekundy. Odcień podświetlenia wybieramy poprzez naciśnięcie potencjometru umiejscowionego w lewym dolnym rogu. Gdy przytrzymamy je przez 5 sekund wskaźnik temperatury zmieni swoją skalę ze stopni Celsjusza na Fahrenheita.Scythe Kama Meter - udany debiutPomarańczowy kolor podświetlenia.Scythe Kama Meter - udany debiutCzerwony kolor podświetlenia.Scythe Kama Meter - udany debiutFioletowy kolor podświetlenia.Scythe Kama Meter - udany debiutNiebieski kolor podświetlenia.Scythe Kama Meter - udany debiutRóżowy kolor podświetlenia.Scythe Kama Meter - udany debiutSzafirowy kolor podświetlenia.Scythe Kama Meter - udany debiutZielony kolor podświetlenia.

Osobiście najbardziej do gustu przypadł mi pomarańczowy kolor podświetlenia. Jak już wspomniałem, wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika ;-).

Scythe Kama Meter posiada również opcje alarmowe. Kiedy zdarzy się, że poziom obrotów któregoś z wentylatorów spadnie poniżej 400 obr./min. włącza się alarm, a sam wyświetlacz zaczyna migać na czerwono. Sygnał dźwiękowy wyłącza się automatycznie po ok. 25 sekundach, jednak ekran nie przestaje migotać. Sytuacja powtarza się gdy któryś z czujników wykryje temperaturę wyższą niż 90 stopni Celsjusza (194 stopnie Fahrenheita) lub niższą niż 0 stopni Celsjusza (32 Fahrenheita).

Do podmiany obudowy wystarczy nam śrubokręt oraz odrobina zręczności. Najpierw zdejmujemy wszystkie pokrętła, a następnie odkręcamy dwie śrubki znajdujące się po obu stronach urządzenia.

Scythe Kama Meter - udany debiutPozostaje już tylko założyć wybrany przez nas panel, zamontować gałki sterujące i dokręcić śrubki. Zabieg ten jest naprawdę bardzo prosty i szybki.

Scythe Kama Meter - udany debiutScythe Kama Meter z zamontowanym czarnym panelem.Scythe Kama Meter - udany debiutScythe Kama Meter z zamontowanym szarym panelem.

Podsumowanie

Scythe Kama Meter jest konstrukcją bardzo udaną, posiada czytelny wyświetlacz LCD, który oferuje aż siedem kolorów podświetlenia. Dodając do tego trzy panele (czarny, szary oraz biały) staje się on kolorystycznie kompatybilny z prawie każdą obudową. Jak każde tego typu urządzenie udostępnia podstawowe funkcje: kontrolę czterech wentylatorów oraz czterech czujników temperatury. Ponadto, posiada miernik natężenia dźwięku oraz możliwość regulacji głośności systemu audio.

Za wady Kama Meter uważać można jedynie brak dodatkowych złączy typu USB, FireWire, etc., aczkolwiek większość z nich montowana jest standardowo już w tańszych obudowach komputerowych.

Zatem czy nowy produkt japońskiego producenta jest godny polecenia? Wydaję mi się, że tak, lecz jego cena, przynajmniej w Polsce, mogłaby być trochę niższa (na dzień dzisiejszy - 24 listopada - wynosi ok. 180 zł.). Podsumowując, jeżeli potrzebujemy oferowanych przez Scythe Kama Meter funkcji, na pewno będzie to zakup udany.

Ocena portalu Overclock.pl

0

Plusy i minusy

.

.

Sprzęt dostarczyli

PC Cooler / http://www.pc-cooler.pl/ Scythe Kama Meter
 • Enermax
 • XFX
 • Seagate
 • Zotac
 • BenQ
 • Gigabyte
 • Asus
 • Aquatuning.pl
 • Cooler Master
 • Cenowarka.pl
 • Intel Corporation
 • Chieftec