Overclock.pl » Testy i recenzje » Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczy

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczy2007-04-12 01:14:55 |  Tomasz Węc (twec)

Podkładka pod mysz.... Większość z nas otrzymała ją gratisowo przy zakupie nowego peceta. Ale zaraz! Czy ona w ogóle jest potrzebna? Jakoś pomaga? Jest niezbędna? Na te oraz inne, podobne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji. Gorąco zapraszam!

Naświetlenie tematu

Podkładka pod mysz... Większość z nas otrzymała ją gratisowo przy zakupie nowego peceta. Ale zaraz! Czy ona w ogóle jest potrzebna? Jakoś pomaga? Jest niezbędna? Na te oraz inne, podobne pytania, postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji. Gorąco zapraszam!

Ja osobiście z wszelakimi podkładeczkami rozwód wziąłem już bardzo dawno temu. Niezmiernie irytowała mnie ich tandetna jakość wykonania i pochodzenie rodem z wielkiego hipermarketu. Zakupiłem więc mysz optyczną i przestałem przejmować się przedmiotem, którego nazwa zaczynała się literką "P". Przestałem, aż do ubiegłego czwartku, 23 listopada 2006 roku.

Dokładnie tego dnia koledzy z PC-Tuning.pl postanowili nawrócić mnie na nową, lepszą (według nich) drogę życia i udostępnili cztery sample podkładek firmy NOVA, które to pragną wprowadzić do swojej oferty na początku stycznia 2007.

Ażeby podkładki przez cały, jednodniowy okres podróży nie czuły się aż nadto samotne, razem z nimi wyruszyła również mysz. Mysz, z która to miałem okazje zetknąć się już wcześniej, czyli Keysonic MUW Mini Mouse, gryzoń dedykowany komputerom przenośnym.

No dobrze, po kolei... Po rozpakowaniu pakunku, który to PC-Tuning.pl wzorowo zabezpieczyło, moim oczom ukazał się taki oto widok.

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyŚmiem przypuszczać, iż sami zapewne domyślacie się, że nie zrobiło to na mnie jakiegoś ekstremalnie wielkiego wrażenia. Co więcej, wygląd oraz pakowanie podkładek NOVA od razu przyniosło skojarzenie związane z przeogromnymi koszami we wspomnianych już wyżej hipermarketach. Gdzie są te high-endowe podkładki - pomyślałem...

Flagowy Killer Mouse Pad

Cóż... Jak już przyszło - odpakuję, zrecenzuję i będzie "z głowy" - to kolejna z moich jakże odkrywczych i nowatorskich myśli. Jako pierwszą, postanowiłem oswobodzić największą z dostarczonych mi podkładek. Okazało się, iż całkiem nieświadomie na powierzchnię wydobyłem flagowy produkt firmy NOVA. I tak to się właśnie zaczęło...

Nie chcąc zbytnio narazić opakowania na uszkodzenia mechaniczne wykonałem jedynie niewielkie nacięcie i... Ku mojemu zdziwieniu Killer, bo taką nazwę nosi recenzowany produkt, nie chciał się przez niego wysunąć.

Odpowiedzialnym za ten stan rzeczy okazał się być materiał, z którego wykonano spód podkładki. Nie czekając ani chwili dłużej swoje "kroki" skierowałem na stronę producenta (www.novasmic.com oraz www.esportnova.com), by zebrać więcej informacji o naszym Killerze.

Pierwszą, bardzo ważną informacją, która od razu rzuca się w oczy, i której niesposób nie zauważyć jest to, że Killer to flagowy produkt NOVA kierowany do graczy traktujących swoje zajęcie bardziej poważnie, wykonany w rozdzielczości... 8000 dpi (!).

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyZ racji dość pokaźnych (jak na mouse pad) rozmiarów - 320 x 320 mm - dedykowany jest on grom typu FPP (First Person Perspective). Dzięki swojej specyficznej budowie oraz wykorzystaniu odpowiednich materiałów, znacząco zwiększa precyzję każdej optycznej lub laserowej myszy. Ponadto, każda z myszy prowadzi się po nim wręcz doskonale, wszystkie ruchy wykonywane są z wielką dozą przyjemności i satysfakcji.

Producent deklaruje, iż pad wykonany został z ultra wytrzymałego, niezniszczalnego materiału o grubości 3 mm. Spód natomiast to antypoślizgowa powierzchnia, która idealnie przylega do każdego (!) materiału. Przesunięcie raz położonego pada po prostu nie jest możliwe.

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyKtoś może zapytać: "Ale czy to wszystko?". Ano, nie! Produkt ten ma w sobie coś jeszcze. Coś co jeszcze bardziej sprawia, że był on projektowany z myślą o graczach i dla nich jest przeznaczony.

Pomarańczowa obwódka... Na pierwszy rzut, zabieg czysto kosmetyczny, nie wnoszący niczego nowego - nic bardziej mylnego! Producent zastosował ten trick celowo w celu usprawnienia rozgrywki. Dzięki owej obwódce grający może bardzo łatwo wybadać w jakiej części podkładki aktualnie się znajduje i w razie potrzeby przenieść mysz na środek, utrzymując przy tym stałą koncentrację na prowadzonej rozgrywce.

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyDodatkowo, paraboliczny kształt u dołu podkładki bardzo ułatwia ruchy myszką, które przecież nierzadko również przyjmują drogę bliźniaczą do paraboli. Jeżeli już przy kształtach jesteśmy, warto nadmienić, iż dzięki specjalnemu designowi podkładkę tą można umiejscowić praktycznie zaraz obok klawiatury!

Wszystkie te cechy jednoznacznie determinują przeznaczenie Killera oraz... Wprawiają w zdumienie. Okazuje się bowiem, iż pad na prawdę jest bardzo dobrze zaprojektowany, natomiast estetyka wykonania nie pozostawia nic do życzenia. Wydaje się nawet, iż producent nie myli się co do jego trwałości, chociaż tutaj oczywiście brakuje 100% pewności ze względu na mocno ograniczony czas testów.

Niestety, okazuje się również, iż "zabawka" ta do tanich nie należy. Sugerowana cena producenta równa jest 28 €. Ile trzeba będzie zapłacić za nią w Polsce? Tego jeszcze nie wiadomo. Dostępna jest jednak wersja tańsza - Winner (15 €) - o identycznych właściwościach, jednak rozmiarowo dużo mniejsza (225 x 225 mm). Na oba produkty producent udziela 2-letniej gwarancji (!).

Sami widzicie, drodzy Czytelnicy, jak bardzo mylić się może człowiek opierający swoje stwierdzenia i opinie tylko i wyłącznie na pierwszym wrażeniu.

Microptic + PRO

Idąc dalej, dochodzimy do podkładek dedykowanych już w miarę przeciętnym użytkownikom. W miarę przeciętnym, czyli takim, którym nie wystarcza "piękna, trójwymiarowa" podkładka zakupiona w hipermarkecie (wiem, wiem - uczepiłem się dzisiaj tych biednych hipermarketów).

Jedną, a w zasadzie pierwszą z trzech takich podkładek jest Microptic + PRO. Z założenia producenta, wykorzystywać powinny ją osoby zajmujące się grafiką, DTP, itp..

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyPodkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyDesign nie pozostawia nic do życzenia. Całość wygląda bardzo schludnie i estetycznie oraz posiada ergonomiczny, unikalny kształt.

Produkt wykonany został w rozdzielczości równej 2500 dpi, co przekłada się na bardzo precyzyjne wskazania naszej myszy oraz oszczędność baterii w przypadku, gdy korzystamy z rozwiązań bezprzewodowych. Ponadto, podkładka współpracuje zarówno z myszami optycznymi/laserowymi jak i kulkowymi.

Spód, podobnie do Killera, antypoślizgowy. Sztuką jest przesunąć podkładkę po biurku - wszelkie próby niestety (albo i stety) zakończyły się niepowodzeniem.

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyWarto wspomnieć, że i w tym przypadku producent zapewnia, iż materiały, z których wykonana została podkładka są super-wytrzymałe, a wręcz niezniszczalne.

Micropoint 3000

Kolejne dwie podkładki pochodzą z serii Micropoint 3000. Ich właściwości są nieznacznie gorsze niż wyrobów opisanych na stronach wcześniejszych.

Nadal mamy do czynienia z wysokiej jakości wytrzymałymi materiałami oraz nad wyraz dużej rozdzielczości wykonania. Pozostaje również antypoślizgowa powłoka, która przylega do każdej (!) powierzchni, nie ulegając żadnej, ale to na prawdę żadnej sile starającej się ją przesunąć.

Pierwsza z nich (podkładek), z racji umieszczonej na niej grafiki, jest bardzo sympatyczna i nie ukrywam, że chociaż nieduża, przypadła mi do gustu. Posiada bardzo ładny, niebieski znaczek małpki (@), który to udało się uwiecznić na poniższych fotografiach.

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyPodkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyAbsolutnie żadnych zastrzeżeń. Dziw bierze, że wszystko idealne...

Druga, to przeciętna, niczym się nie wyróżniająca, szarawa podkładka. Nie będę ukrywał swojej niechęci do niej - nie tylko ze względów estetycznych, ale i również praktycznych.

W moim odczuciu pracowało się na niej dużo gorzej niż na pozostałych. Dziwne, jednak prawdziwe. Zupełnie nie mam pomysłu, co za taki stan rzeczy mogłoby odpowiadać. Coż... Wygląda na to, że nie wszystko może być idealne.

Podkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyPodkładki NOVA - nowa propozycja dla graczyNie jestem do końca pewien czy udało mi się pokazać to na fotogrfiach, jednakże starałem się zwrócić Waszą uwagę, drodzy Czytelnicy, na fakt, iż w przypadku dwóch powyższych produktów bardzo trudno jest ("na oko") rozróżnić górę od antypoślizgowego spodu. Kolorystycznie powierzchnie te są niemalże identyczne.

Świętych słów kilka

Wszystkie opisane wcześniej podkładki NOVA "męczyłem" do dzisiaj. Przyznam, iż nie miałem na to zbyt wiele czasu - jedyne 4 dni - jednak wydaje mi się, iż wystarczyło to aby wyrobić sobie odpowiednią opinię oraz wydać końcowy werdykt.

Uważam, iż produkty te mógłbym z czystym sumieniem polecić swoim najbliższym znajomym bez obaw, że po jakimś czasie zapukają do moich drzwi z podkładką w ręce, którą najchętniej wsadziliby mi w ząbki ;-).

Pomimo tego, że wcześniej nie miałem praktycznie żadnej styczności z podkładkami pod mysz, ani tym bardziej z firmą NOVA stwierdzam, iż recenzowane wyroby są bardzo praktyczne, uniwersalne, a co (chyba) najważniejsze wygodne w użytkowaniu.

Zarówno jakość jak i estetyka samego wykonania stoi tutaj na najwyższym poziomie. Nie ma mowy o niedoróbkach jakiegokolwiek typu. W każdym calu widać dbałość o końcowego klienta. Zastrzeżenia mogę mieć jedynie do opakowań, w których produkty są dostarczane - wieją tandetą na kilometr.

Na dzień dzisiejszy nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać aż owe podkładki wprowadzone zostaną na rynek polski (cena). Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć coś więcej. Z zapewnień dystrybutora wynika, iż cena w Polsce nie powinna przekraczać 100 zł, jeżeli słowa te okażą się prawdziwe, sam sprawię sobie model ochrzczony jako Killer, pomimo tego, że zapalonym graczem nie jestem ;-).

Ocena portalu Overclock.pl

0

Plusy i minusy

.

.

Sprzęt dostarczyli

PC-Tuning.pl / http://www.pc-tuning.pl/ Killer Mouse Pad
PC-Tuning.pl / http://www.pc-tuning.pl/ Microptic + PRO
PC-Tuning.pl / http://www.pc-tuning.pl/ Micropoint 3000
 • Gigabyte
 • Seagate
 • BenQ
 • Asus
 • Enermax
 • Cooler Master
 • Cenowarka.pl
 • XFX
 • Zotac
 • Intel Corporation
 • Aquatuning.pl
 • Chieftec