Overclock.pl » Testy i recenzje » ASUS Maximus VIII Gene oraz Ranger. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Gene oraz Ranger. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!2015-09-01 18:02:17 |  Tomasz Cugowski (tomcug)

739.jpg Trzeci kwartał 2015 roku był bez wątpienia bardzo ważnym okresem dla firmy Intel. Właśnie w sierpniu swoją premierę miały procesory z rodziny Skylake, której towarzyszył debiut nowej platformy LGA 1151. Układy te okazały się znacząco wydajniejsze od poprzedników dla podstawki LGA 1150, nieco bardziej podatne na podkręcanie, a także wprowadziły obsługę pamięci DDR4 w niższym segmencie cenowym. Nowości stanowią więc łakomy kąsek dla zapalonych graczy, dla których każdy wzrost osiągów jest "na wagę złota". Także w zastosowaniach półprofesjonalnych układy Skylake stanowią pewną alternatywę dla "elitarnej" platformy LGA 2011-3, głównie za sprawą niezrównanej wydajności pojedynczego wątku.

Wybór procesora to jednak dopiero połowa sukcesu. "Schody" zaczynają się na etapie decyzji o nabyciu odpowiedniej płyty głównej. Na szczęście oferta producentów tych ostatnich powoli krystalizuje się, pojawia się coraz więcej ciekawych modeli, a ceny zaczynają nieco spadać. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was kolejny przegląd płyt głównych Z170, tym razem biorąc "na warsztat" dwa modele ASUS-a z rodziny Maximus VIII, a konkretniej Gene oraz Ranger. Czy okażą się równie interesujące jak testowany niedawno Z170 Pro Gaming? O tym przeczytacie w dalszej części niniejszej publikacji.

Zapraszamy do lektury!

Porównanie specyfikacji

Poniżej prezentujemy listę testowanych płyt głównych, w połączeniu z najważniejszymi elementami ich specyfikacji. Już teraz warto zwrócić uwagę na interesujące nas szczegóły i tym samym sprawdzić, czy przypadkiem któraś z nich nie odpadnie na samym starcie.

Podana ilość złączy USB uwzględnia zarówno gniazda znajdujące się na panelu wejścia/wyjścia, jak i te wyprowadzane na przód obudowy.

Zainteresowanym szczegółami dotyczącymi platformy LGA 1151 oraz chipsetu Z170, polecamy przeczytanie stosownych stron naszej poprzedniej, premierowej publikacji.

Ceny pochodzą z popularnego serwisu służącego do porównywania ofert, cenowarka.pl. Wartości zostały spisane w dniu 04.09.2015, zaś najbardziej aktualne znajdziecie tutaj:

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Gene

Opakowanie i dodatki

Płyta główna dotarła do nas w niewielkich rozmiarów, utrzymanym w odcieniach czerwieni pudełku. Możemy na nim odnaleźć kompletną specyfikację, przegląd zastosowanych rozwiązań oraz zdjęcie produktu. Dostęp do tych ostatnich zyskujemy po podniesieniu dodatkowej, górnej klapy pudełka.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

W skład wyposażenia wchodzą następujące elementy:

 • instrukcja obsługi oraz płyta DVD ze sterownikami,
 • cztery kable SATA,
 • mostek SLI,
 • maskownica panelu I/O,
 • złącza Q-Connector,
 • zawieszka na drzwi,
 • komplet naklejek na kable,
 • narzędzie do montażu procesora,
 • śrubki do instalacji kart rozszerzeń M.2.

Budowa

ASUS Maximus VIII Gene wykorzystuje laminat o wymiarach zgodnych ze standardem mATX, w związku z czym nie powinniśmy natrafić na żadne problemy podczas montażu. Zastosowane radiatory sprawiają dobre wrażenie, zwłaszcza te chłodzące sekcję zasilania. W efekcie płyta nie ma najmniejszych problemów z utrzymaniem niskich temperatur pracy, co oczywiście wynika też z faktu, że procesory Skylake pobierają mało prądu i tym samym nie obciążają nadmiernie MOSFET-ów.

Wentylatory podłączamy do siedmiu 4-pinowych gniazd, których rozmieszczenie jest solidne i nie powinno być powodem do narzekań. Jedno z nich oznaczone jest jako W_PUMP i w teorii ma służyć zasilaniu pompek zestawów chłodzenia wodnego AIO, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by obsługiwało ono zwykłe "śmigła". Nieco "boli" jedynie umiejscowienie złącza w okolicy slotu karty graficznej, gdzie dostęp będzie mocno utrudniony. Płyta utrzymana jest w czarno-czerwonej kolorystyce, co zapewnia ciekawe wrażenia wizualne.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Radiatory są przymocowane za pomocą śrubek, co jest zdecydowanie praktyczniejszym pomysłem od zwykłych kołków. Ergonomia użytkowania wzrasta w sposób zauważalny, dzięki czemu dostanie się do interesujących nas miejsc jest czynnością bardzo prostą i niezajmującą dużej ilości czasu. Godnym pochwały rozwiązaniem są dodatkowe backplate, które - przynajmniej w teorii - zapewniają dodatkowe chłodzenie sekcji oraz bardziej stabilny montaż.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Zastosowana podstawka jest dziełem firmy Foxconn, natomiast zaopatrywaniem procesora w energię elektryczną zajmuje się dziesięciofazowa sekcja zasilania. Wykorzystane komponenty wspierają technologię DIGI+ Power Control, która ma za zadanie zwiększyć precyzję sterowania napięciami bez dodatkowego wzrostu ilości wydzielanego ciepła. W teorii brzmi nieźle, nawet jeśli to tylko marketingowe slogany ;-)

Pamięci montujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o maksymalnym taktowaniu 3800 MHz oraz pojemności sięgającej 16 GB (na slot). Dzięki obecności zatrzasków tylko z jednej strony, nie ma problemów z wymianą kości przy zainstalowanej karcie graficznej. W tej części PCB znajdziemy również 24-pinową wtyczkę ATX oraz 8-pinową EPS, wyświetlacz kodów POST, punkty pomiarowe napięć, a także gniazdo USB 3.0, służące do wyprowadzenia portów na przedni panel obudowy.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Poniżej znajdziemy sloty kart rozszerzeń, wśród których możemy rozróżnić dwa PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8) oraz jedno PCI-Express x4. Producent podkreśla pełną zgodność płyty z najnowszą wersją standardu, czyli 3.0, co jest zasługą zastosowanego chipsetu Z170, który - w przeciwieństwie do poprzedników - wreszcie poszedł do przodu i porzucił wsparcie PCI-Express 2.0 na rzecz następcy.

Na samym dole zamontowano złącza HD Audio oraz USB 2.0, natomiast po prawej stronie rozmieszczone są porty SATA. Łącznie mamy do dyspozycji sześć sztuk, jednak należy pamiętać, że cztery z nich realizują także dwa gniazda SATA Express. Wszystkie zainstalowane są przy krawędzi płyty głównej w pozycji kątowej, dzięki czemu montaż nawet najdłuższych kart graficznych nie będzie sprawiał komplikacji. W tej części konstrukcji odnajdziemy także przyciski Power, Reset, a także Retry, Safe Boot oraz przełącznik LN2 Mode, które szczególnie przydatne są overclockerom. Dostępne jest również pojedyncze złącze M.2, umieszczone między slotami PCI-Express x16. Konsekwencją jest oczywiście kłopotliwy dostęp po zamontowaniu GPU, jednak ze względu na wymiary całości trudno się do tego "przyczepić", gdyż nigdzie indziej i tak nie dałoby rady go "wepchnąć".

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Wprawne oko naszych czytelników zapewne zauważyło także dość rozbudowany układ dźwiękowy. Pod metalową obudową z napisem SupremeFX kryje się znany i popularny kodek, Realtek ALC 1150. To jednak nie wszystko, gdyż firma ASUS zastosowała dodatkowy DAC, ESS ES9023P, który obsługuje wyjścia panelu przedniego. Jakby tego było mało, na laminacie obecny jest także wzmacniacz TI R4580I, dedykowany generator zegara oraz przekaźnik NEC UD2-4, który ma na celu eliminację zakłóceń i trzasków. Całość dopełniają kondensatory elektrolityczne firmy Nichicon. Na papierze rzeczywiście wygląda to bardzo dobrze, a subiektywna jakość dźwięku zdaje się nieznacznie wybijać ponad poziom prezentowany przez normalne "integry". Co tu dużo mówić, mniej wymagającym użytkownikom bez wątpienia to wystarczy, a bardziej wymagający i tak zainwestują w dedykowane rozwiązania. Na koniec dodamy, że dość istotna wada to oprogramowanie Sonic Suite II, które jest mocno ociężałe i w zasadzie mało użyteczne.

Oprócz przycisków realizujących funkcję BIOS Flashback (aktualizacja firmware przy "gołej" płycie) oraz resetujących ustawienia UEFI, na tylnym panelu odnajdziemy następujące porty:

 • sześć USB 3.0 i dwa USB 3.1 (w tym jedno Type-C), kontrolowane przez układ ASMedia ASM1142,
 • po jednym DisplayPort oraz HDMI,
 • jeden PS/2 dla klawiatury lub myszy,
 • jeden RJ-45, obsługiwany przez zintegrowaną kartę sieciową Intel I219-V,
 • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Po zdjęciu radiatorów "wizerunek" naszego bohatera nie zmienia się jakiś drastyczny sposób. Trudno się dziwić, wszak nie jest to konstrukcja o nietuzinkowym wyglądzie radiatorów oraz innych dodatków, jak chociażby testowana niedawno MSI Z170A Gaming M7. Zobaczmy teraz, co skrywał pod aluminiową osłoną.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Sekcja zasilania, na pierwszy rzut oka, sprawia wrażenie dość ubogiej, oczywiście w porównaniu do innych produktów firmy ASUS, czy też konkurencyjnych producentów. Mianowicie na każdą fazę przypada tylko jeden tranzystor MOSFET. Nie ma się jednak co martwić, gdyż są to komponenty z wyższej półki, mianowicie TI CSD87350Q5D, mogące wytrzymać nawet 40 A obciążenia. Tak więc wszystko wydaje się być "w normie", jednak oczywiście trudno wyrokować, co stanie się, gdy obciążymy sprzęt do granic możliwości z wykorzystaniem niekonwencjonalnych środków chłodzenia.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Chipset Z170 został umieszczony w standardowej lokalizacji, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie portów SATA. Producent nie zastosował w tym przypadku pasty termoprzewodzącej, tylko termopad, który ma wspomagać odbiór ciepła.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Układ chłodzenia stanowią trzy aluminiowe radiatory. Dwa z nich, te dbające o odpowiednie warunki pracy sekcji zasilania, połączone są za pomocą rurek heatpipe. Transfer ciepła jest wspomagany wyłącznie przez termopady, których jakość trudno nam ocenić na podstawie samego wyglądu.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Gene c.d.

Zakresy napięć

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

UEFI

Opisywana konstrukcja korzysta z dobrodziejstw interfejsu UEFI, co w dzisiejszych czasach jest już naturalne. Całość jest bardzo przyjemna dla oka i wystarczająco intuicyjna, by nie wpędzić początkującego użytkownika w zakłopotanie. Oprogramowanie może pracować zarówno w zapewniającym dostęp do podstawowych ustawień trybie EZ Mode, jak i bardziej rozbudowanym Advanced Mode, który dedykowany jest doświadczonym nabywcom. Dodatkowa funkcjonalność opiera się na tworzeniu profili użytkownika, flashowaniu nowych wersji firmware oraz zapisywaniu zrzutów ekranowych na pamięć masową. Względem tańszych modeli, mamy kontrolę nad większą ilością opcji (zakładka Tweaker's Paradise), co powinno ucieszyć zapalonych overclockerów. To by było na tyle w kwestii opisowej, "przespacerujmy" się więc po UEFI testowanej płyty.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Oprogramowanie

Także pod tym względem nie ma żadnego zaskoczenia, bowiem z płytą otrzymujemy dobrze znany pakiet AI Suite III. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to jest ona oczywiście identyczna, jak w przypadku testowanego niedawno Z170 Pro Gaming, tak więc zainteresowanych odsyłamy do poprzedniej publikacji. Dodamy jedynie, że całość pracuje stabilnie, chociaż momentami trochę zbyt ociężale, a wszelkie opcje działają poprawnie.

ASUS Maximus VIII Ranger

Opakowanie i dodatki

ASUS Maximus VIII Ranger dotarł do nas w całkiem sporym, ciemnoczerwonym pudełku. Możemy na nim przeczytać istotne elementy specyfikacji, informacje na temat zastosowanych technologii oraz zobaczyć zdjęcie produktu. Podobnie jak przy poprzedniej płycie, część danych ujrzymy dopiero po otwarciu górnej klapy opakowania.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Producent zdecydował się na dołączenie następujących dodatków:

 • instrukcji obsługi oraz płyty DVD ze sterownikami,
 • czterech kabli SATA,
 • mostka SLI,
 • maskownicy panelu I/O,
 • kompletu naklejek na kable,
 • złącz Q-Connector,
 • zawieszki na drzwi,
 • narzędzia do montażu procesorów,
 • śrubek do instalacji kart rozszerzeń M.2.

Budowa

Testowany sprzęt bazuje na laminacie o wymiarach odpowiadających standardowi ATX, co oznacza brak problemów podczas instalacji, na które mogą się natknąć nabywcy większych płyt E-ATX, niedysponujący odpowiednio dużą obudową. Radiatory są bardzo podobne do tych, w które wyposażony jest model Gene. Różnice sprowadzają się do nieco większego kawałka aluminium na chipsecie oraz rurek heatpipe, które... gdzieś wyparowały. Oczywiście temperatury pracy są na rozsądnym poziomie i nie ma mowy o nadmiernym nagrzewaniu się elementów pod obciążeniem.

Do naszej dyspozycji oddano siedem, poprawnie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy wentylatorów. Jedno gniazdo to oczywiście W_PUMP, którego rolę zdążyliśmy już omówić. W dość niefortunnym miejscu znalazło się oczywiście złącze umiejscowione w okolicy slotu akceleratora graficznego, jednak biorąc łączną ich ilość, to nie ma co robić z tego powodu wielkiego "halo". Płyta utrzymana jest w czarnej tonacji barw, z niewielkimi dodatkami szarości oraz czerwieni. Stylistyka jest więc typowa dla tej rodziny produktów.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Po raz kolejny radiatory zostały przymocowane z wykorzystaniem śrubek, co może być wyłącznie powodem do zadowolenia. Zalety takiego rozwiązania to szybkość demontażu i wytrzymałość metalu na tle plastiku, z którego zrobione są kołki. Montaż elementów chłodzących jest dodatkowo wzmacniany przez backplate, które - według producenta - powinny zwiększyć także efektywność oddawania ciepła.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Wykorzystana podstawka została wyprodukowana przez firmę Foxconn, zaś zastosowana sekcja zasilania składa się z dziesięciu faz. Komponenty wykorzystują technologię DIGI+ Power Control, która w teorii łączy zalety układów cyfrowych oraz analogowych. Powinniśmy więc oczekiwać precyzyjnej regulacji napięć, a także odpowiednio niskiej temperatury pracy.

Kości pamięci montujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o taktowaniu dochodzącym do 3400 MHz oraz pojemności wynoszącej maksymalnie 16 GB (na slot). W tej części płyty znajdziemy również 24-pinowe gniazdo ATX, 8-pinowe EPS, wyświetlacz kodów POST oraz gniazdo USB 3.0, za pomocą którego możemy wyprowadzić te złącza na przedni panel obudowy. Tym razem zabrakło więc punktów pomiarowych napięć, które obecne są w mniejszej konstrukcji. Biorąc pod uwagę różnicę w cenie, nietrudno się domyśleć przyczyny takiego stanu rzeczy.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

"Bogactwo" złącz kart rozszerzeń jest tutaj zdecydowanie bardziej widoczne. Do naszej dyspozycji oddano trzy sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x4) oraz trzy PCI-Express x1. Oczywiście nie zabrakło pełnej zgodności ze standardem PCI-Express 3.0, co wprost wynika z zastosowanego chipsetu oraz obsługiwanych procesorów. Z nutką nostalgii możemy dodać, że nie stałoby się nic złego, gdyby ASUS zagospodarował ostatnie wolne miejsce portem PCI, który używany jest przez wiele starszych, ale wciąż bardzo dobrych kart dźwiękowych ;-)

Na samym dole znajdziemy gniazda HD Audio, Thunderbolt, USB 2.0 oraz ponownie USB 3.0. Po prawej stronie zamontowano dwa porty SATA, a także dwa złącza SATA Express, które funkcjonują także jako cztery kolejne SATA. Oczywiście wszystkie zostały umieszczone równolegle do PCB, co ułatwia prowadzenie kabli i umożliwia bezproblemową instalację długich kart graficznych. Dostępne jest także pojedyncze złącze M.2, służące do montażu kompaktowych kart rozszerzeń. Tym razem znalazło się w bardzo rozsądnym, łatwo dostępnym miejscu. Przydatne będą również przyciski Power, Reset i Clear CMOS, za pomocą którego zresetujemy ustawienia UEFI w razie problemów z rozruchem. Ostatnim elementem godnym wzmianki jest przełącznik trybu LN2 Mode, który po aktywacji ma zapobiegać tzw. cold bugowi, czyli problemom z funkcjonowaniem sprzętu w niskich temperaturach.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Układ dźwiękowy jest identyczny jak w poprzednio opisywanej płycie, dlatego tym razem pominiemy jego opis. Na tylnym panelu, poza przyciskiem aktywującym BIOS Flashback, umieszczono następujące porty:

 • jeden PS/2 dla klawiatury i myszy,
 • cztery USB 2.0, dwa USB 3.0 oraz dwa USB 3.1 (w tym jedno Type-C), kontrolowane przez układ ASMedia ASM1142,
 • po jednym DisplayPort i HDMI,
 • jeden RJ-45, obsługiwany przez zintegrowaną kartę sieciową Intel I219-V,
 • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Po zdjęciu radiatorów prezentowana konstrukcja nie traci zbyt wiele pod względem wizualnym, jednak nie można zaprzeczyć, że kolorystyka ulega delikatnej zmianie. Czas więc sprawdzić, co Ranger kryje pod aluminiową "zbroją".

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Pierwsze spojrzenie i od razu mamy "powtórkę z rozrywki". Na każdą fazę sekcji zasilania przypada pojedynczy tranzystor MOSFET, ale ponownie są to TI CSD87350Q5D, które wytrzymują nawet 40 A obciążenia. Na etapie oględzin więcej powiedzieć nie możemy, ale oczywiście jakość sekcji postaramy się zweryfikować w testach podkręcania. Czysto profilaktycznie dodamy, że na odwrocie laminatu nie ma dodatkowych MOSFET-ów, jak to często bywało w przeszłości. Backplate nie skrywają w tym przypadku już niczego istotnego.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Układ Z170 został umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie portów SATA, podobnie jak w przypadku dotychczas testowanych płyt głównych LGA 1151. Jakość pasty termoprzewodzącej nie będzie zaprzątać nam głowy, gdyż także i tym razem po prostu jej nie ma, a transfer ciepła zapewniany jest przez termopad.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Chłodzeniem naszego bohatera zajmują się trzy aluminiowe radiatory. Jak już wspomnieliśmy, producent nie zdecydował się na zastosowanie jakichkolwiek ciepłowodów. Radiatory chłodzące sekcję zasilania również wykorzystują termopady, co jest w zasadzie standardem. W ogólnym rozrachunku zastrzeżeń nie mamy, gdyż temperatury są na odpowiednim poziomie, jednak ponownie widać cięcia, które na szczęście przełożyły się na znacznie niższą cenę.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Ranger c.d.

Zakresy napięć

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

UEFI

Zarówno interfejs UEFI, jak i cała funkcjonalna otoczka, są niemalże identyczne w stosunku do modelu Gene. Jedyna różnica to brak wbudowanych profili pamięci, które można było swobodnie wczytywać w zależności od posiadanych modułów. Naprawdę trudno nam znaleźć racjonalne wytłumaczenie niniejszego faktu, ale wszystko wskazuje na to, że ASUS z jakiegoś powodu uznał, że należy wyciąć tę opcję w najtańszym przedstawicielu rodziny Maximus VIII. W gruncie rzeczy strata żadna, ale sam fakt jest intrygujący. Na szczęście wszelkie istotne opcje pozostały "nietknięte", tak więc narzekań raczej nie będzie. Poszukujących wrażeń wizualnych zapraszamy na kolejną "przejażdżkę" po interfejsie.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

 

Oprogramowanie

AI Suite III po raz kolejny pokazał się z dobrej strony, umożliwiając bezproblemową zmianę parametrów pracy sprzętu. Nie ukrywamy, że jest to dość istotne, bo któż chciałby użytkować niestabilne lub nie do końca działające oprogramowanie? Sam pakiet jest o tyle użyteczny, że nie musimy za każdym razem przechodzić do UEFI, by zmienić mnożnik rdzeni lub napięcia, co pozwala zaoszczędzić nieco czasu podczas OC. Chociaż nie ulega wątpliwości, że wielu użytkowników pozostanie wiernym "tradycyjnym" metodom.

Platforma i metodologia testowa

Platforma testowa

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Metodologia

Testy wydajności przeprowadziliśmy przy standardowych taktowaniach większości podzespołów. Jedne zmiany, których dokonaliśmy, to ustawienie pamięci na DDR4-2400 CL 15 oraz wyłączenie ulepszonych stanów Turbo (ASUS MultiCore Enhancement). Zrezygnowaliśmy również z deaktywacji usług takich jak Turbo czy EIST, wychodząc z założenia, że jeśli w danym modelu któraś z nich funkcjonuje niepoprawnie, to należy ten fakt ujawnić.

Wszystkie testy zostały przeprowadzone w realnej grze. Do pomiaru płynności animacji wykorzystaliśmy program Fraps w wersji 3.5.99. Wyniki przedstawione na wykresach są średnią arytmetyczną rezultatów uzyskanych w trzech odrębnych przebiegach. Dodatkowo ustawiliśmy rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego na 0,5 ms.

System operacyjny został zaopatrzony w najnowsze poprawki za pomocą usługi Windows Update, natomiast wersja sterowników wykorzystanych do testów to ForceWare 340.52. Dobór rozdzielczości 1280x720 miał na celu wyeliminowanie zjawiska ograniczania wydajności przez kartę graficzną.

Testy podkręcania polegały na znalezieniu maksymalnego stabilnego zegara BCLK oraz CPU. Ze względu na proces technologiczny 14 nm, w którym wykonane są procesory Skylake, zmuszeni byliśmy do ustalenia maksymalnego w miarę bezpiecznego napięcia na poziomie 1,4 V.

Wydajność

Alan Wake: American Nightmare

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Battlefield 4

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Crysis Warhead

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

GRID: Autosport

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Hitman: Rozgrzeszenie

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Max Payne 3

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Metro: Last Light

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Splinter Cell: Blacklist

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Tomb Raider

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Komentarz do wyników

Wydaje się, że powyższe wyniki w zasadzie nie wymagają większego komentarza. Wszystkie płyty ASUS w ostatecznym rozrachunku zapewniają bowiem niemalże identyczną wydajność. Tym samym uniknęliśmy poprzednio napotkanej sytuacji, gdzie MSI Z170A Gaming M7 osiągnął wynik zauważalnie niższy od konkurenta w dwóch pierwszych testach. Na chwilę obecną możemy jedynie obiecać, że jeśli będzie nam jeszcze dane "spotkać się" ponownie ze wspomnianą konstrukcją, to postaramy się dokładnie zbadać przyczyny tego stanu rzeczy, przeprowadzając ponowne testy po aktualizacji UEFI do najnowszej wersji. W przypadku prezentowanych płyt z rodziny Maximus, takiej potrzeby zdecydowanie nie ma.

...licence to Overclock!

Podkręcanie BCLK

Na pierwszy ogień poszło przetaktowanie szyny BCLK. Jak zapewne pamiętacie, w przypadku procesorów przeznaczonych dla podstawek LGA 1155 oraz LGA 1150, nawet stosunkowo niewielka zmiana tego parametru kończyła się katastrofą. Co prawda ta druga platforma wprowadziła specjalne mnożniki BCLK, jednak wciąż nie było to rozwiązanie do końca optymalne i w dodatku Intel zdecydował się zablokować tę opcję w przypadku tańszych procesorów bez literki "K". Na szczęście nowa platforma daje użytkownikowi zdecydowanie więcej swobody, a to za sprawą osobnego generatora zegara, dzięki czemu manipulacja szyny nie powoduje zmiany istotnych taktowań, chociażby takich jak zegar PCI-Express. Dzięki temu, po krótkich testach, udało nam się osiągnąć okrągłe 200 MHz na obu płytach. Oczywiście nie było żadnych problemów ze stabilnością, a dalszych prób zaniechaliśmy ze względu na brak praktycznego zastosowania tak wysokich wartości. Jeśli jednak liczycie na bezproblemowe podkręcanie zablokowanych procesorów, to mamy dla Was złą wiadomość. W tej chwili to już pewne, firma Intel całkowicie wyłączyła w takim przypadku kontrolę nad taktowaniem BCLK. Co tu dużo mówić, zdecydowanie nie pochwalamy takich działań...

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Podkręcanie procesora

Chwilę później poszukiwaliśmy już maksymalnej częstotliwości, przy której procesor będzie stabilny.  Tym razem mieliśmy do dyspozycji tylko jeden model, mianowicie tańszego Core i5-6600K.

Po kilku godzinach testów osiągnęliśmy 4,4 GHz na płycie Maximus VIII Gene, zaś Ranger okazał się być o 100 MHz "lepszy". W obu przypadkach wymagane było podniesienie napięcia zasilającego do wartości 1,35 V, a dalsze zwiększanie tego parametru (oczywiście do założonej granicy) nie przyniosło już wymiernych korzyści. Warto zwrócić uwagę na sporą dysproporcję w odczytach programu CPU-Z. Jeśli mu wierzyć, to tańszy model podawał napięcie prawie o 0,1 V wyższe i to właśnie przesądziło o lepszym wyniku w tym teście.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Maksymalny zegar, przy którym układ był w stanie wejść do systemu Windows, wyniósł niewiele więcej, mianowicie 4,6 GHz w przypadku Gene oraz 4,7 GHz dla modelu Ranger. Napięcie na obu konstrukcjach było ustawione na 1,4 V. Różnica jest więc identyczna, jak w akapicie wyżej, w związku z czym możemy powiedzieć, że z tego pojedynku zwycięsko wyszedł tańszy przedstawiciel rodziny Maximus. Oczywiście w UEFI jest opcja Load-line Calibration, której przestawienie na Level 7 pozwala modelowi Gene "wyrównać" odczyty CPU-Z. Jednak sytuacja przy ustawieniach domyślnych jest właśnie taka, jaką zaprezentowaliśmy wyżej.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Zużycie energii

Metodologia pomiarów

Do sprawdzenia zużycia energii posłużyliśmy się watomierzem Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzującym się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie,  a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej wynosiło 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej.

Obciążenie generowane było przez 15-minutowy przebieg testu programu OCCT w wersji 4.4.1, natomiast w spoczynku przez 10 minut wyświetlany był jedynie pulpit. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań były bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmowaliśmy wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Spoczynek

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

W spoczynku obaj przedstawiciele rodziny Maximus VIII osiągnęli identyczne wyniki. W zasadzie nie powinno to dziwić, wszak pod względem specyfikacji zarówno Gene, jak i Ranger wyglądają po prostu identycznie. Te same komponenty, ta sama ilość kontrolerów, a jedyna różnica to oczywiście rozmiar laminatu. Poprzednio testowane przez nas płyty Z170 nie znalazły się w zestawieniu, gdyż dysponowaliśmy wtedy inną sztuką Core i5-6600K, tak więc porównywanie tych wartości byłoby bezcelowe.

Obciążenie

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Pod obciążeniem jest już zdecydowanie ciekawiej, mianowicie na prowadzenie zdecydowanie wysuwa się Gene. Wartości te zdają się potwierdzać odczyty programu CPU-Z, który sugerował podawanie wyższego napięcia przez model Ranger. Oczywiście 10-20 W różnicy nikomu nie zrujnuje domowego budżetu, ale niezaprzeczalnym jest fakt, że mniejsza płyta jest konstrukcją po prostu oszczędniejszą przy domyślnych ustawieniach i może sobie w związku z tym zanotować niewielki "plusik". Dla "świętego spokoju" dokonamy jednak jeszcze dodatkowej weryfikacji tego faktu, mierząc osiągane przez procesor temperatury.

Temperatury procesora

Metodologia pomiarów

Wszystkie odczyty były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, tym razem - dla większej wygody - użyliśmy benchtable zamiast obudowy. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 21-23 °C. Do wykonania pomiarów posłużyło nam oprogramowanie Core Temp w wersji 1.0 RC6. W celu przetestowania układów pod obciążeniem wykorzystaliśmy 15-minutowy przebieg testu stabilności programu OCCT w wersji 4.4.1, natomiast w spoczynku dokonaliśmy odczytu 10 minut po jego zakończeniu.

Nad poprawnymi warunkami pracy procesorów czuwał zestaw chłodzenia powietrznego - Noctua NH-D14. Zastosowana pasta termoprzewodząca to Noctua NT-H1. Charakteryzuje się ona brakiem potrzeby "wygrzewania", dzięki czemu osiąga optymalną wydajność tuż po nałożeniu. Aplikacji dokonywaliśmy sposobem "X", który zapewnia poprawne rozprowadzenie materiału termoprzewodzącego.

Wielu z Was może zastanawiać się, po co w ogóle mierzyć temperatury procesora w teście płyt głównych. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Jak zapewne pamiętacie, na poprzednich stronach postawiliśmy hipotezę głoszącą, że Ranger podaje nieco wyższe, w stosunku do Gene, napięcie rdzeni. Mierząc ich temperaturę, w prosty sposób dodatkowo zweryfikujemy ten aspekt.

Spoczynek

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Pomiary dokonane w spoczynku nie wykazały żadnych istotnych różnic, co nie powinno nikogo dziwić. Współczesne procesory stosują coraz bardziej wyszukane metody oszczędzania energii, takie jak nowe stany energetyczne, dzięki czemu w trybie bezczynności pobierają marginalne ilości prądu i tym samym nie wydzielają znaczącego ciepła. Oczywiście temperatura rdzeni praktycznie na poziomie otoczenia nie wzbudza najwyższego zaufania, jednak jest to dość powszechne zjawisko w przypadku procesorów Intel.

Obciążenie

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

Praca pod obciążeniem pozwala na ukazanie zauważalnie większych rozbieżności. W zasadzie teraz można już z całą pewnością stwierdzić, że CPU-Z w tym konkretnym przypadku się nie mylił i Gene rzeczywiście podaje sporo niższe napięcie rdzeni. Szczególnie widać to po podkręceniu, gdzie teoretycznie Core i5-6600K pracował z identycznym "woltażem" na obu płytach głównych. Jak już wspomnieliśmy, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmodyfikować domyślne ustawienia sekcji zasilania, jednak tak spore spadki napięcia pod obciążeniem są dość niespodziewane, nawet przy fabrycznych wartościach zakładki DIGI+ VRM.

Podsumowanie

ASUS Maximus VIII Gene

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

Pierwszy bohater naszego testu okazał się być solidnym produktem, lecz skierowanym do bardzo specyficznych odbiorców. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim rozsądny pakiet wyposażenia, robiąca dobre wrażenie specyfikacja, niskie zużycie energii elektrycznej oraz wysoka wydajność. Z drugiej strony, dysponuje nieco mniejszym potencjałem podkręcania od sporo tańszego modelu Ranger. Nie można jednak testowanej płycie odmówić tego, że w chwili obecnej jest to zdecydowanie najbardziej "wypasiona" konstrukcja mATX na rynku. Najprawdopodobniej właśnie z tego faktu wynika stosunkowo wysoka cena, która przewyższa nawet najwyższy model w rodzinie Maximus VIII, czyli Hero. Jeżeli więc poszukujecie najlepszej na rynku płyty w tym formacie, to Maximus VIII jest rozwiązaniem dla Was, chociaż oczywiście nie możemy wykluczyć, że w przyszłości inni producenci nie zaprezentują równie ciekawych konstrukcji.

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Ranger

Kolejny model tajwańskiego producenta okazał się prawdziwym "czarnym koniem" w naszym teście. Wysoka wydajność, świetne możliwości podkręcania, bardzo dobra specyfikacja oraz przyzwoite wyposażenie to niewątpliwe zalety tej konstrukcji. Jeśli dodamy do tego dość atrakcyjną, oczywiście w świetle innych płyt głównych Z170, cenę, to otrzymamy obraz naprawdę świetnego produktu. Co prawda nie znajdziemy tutaj choćby punktów pomiarowych napięć, czy też radiatorów wyposażonych w rurki heatpipe, jednakże te drobne cięcia nie wpływają negatywnie na odbiór produktu. Nie ulega wątpliwości, że są to świadome działania producenta, który w końcu musi czymś odróżnić najtańszego przedstawiciela rodziny Maximus VIII od droższych wersji. Jeżeli już mamy "przyczepić" się do czegoś konkretnego, to zdecydowanie przydałoby się kilka dodatkowych portów USB 3.0 na tylnym panelu. Poza tym naprawdę ciężko mieć jakieś konkretne uwagi. Reasumując, w tym przypadku otrzymujemy produkt z najwyższej półki jakościowej, który jednocześnie nie zrujnuje budżetu potencjalnych nabywców. Zdecydowanie polecamy!

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS Maximus VIII Gene oraz Rampage. Test płyt głównych Z170 dla procesorów Skylake!

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

>> Dyskusja na temat publikacji <<

 

Sprzęt do testów dostarczył:

ASUS czy MSI? Test płyt głównych dla procesorów Skylake!

 • Cooler Master
 • XFX
 • BenQ
 • Zotac
 • Gigabyte
 • Chieftec
 • Seagate
 • Aquatuning.pl
 • Asus
 • Enermax
 • Intel Corporation
 • Cenowarka.pl