Overclock.pl » Testy i recenzje » Cooler Master HAF Stacker: modularna obudowa z przystawkami dla entuzjastów

Cooler Master HAF Stacker: modularna obudowa z przystawkami dla entuzjastów2015-10-16 15:07:48 |   (redakcja)

762.jpg Dla wielu osób definicją wymarzonej obudowy jest dostosowanie jej w jak największym stopniu do indywidualnych preferencji użytkownika. Wiele osób twierdzi, że nie jest to możliwe, jeśli nie zbudujemy sami obudowy od zera, jednak Cooler Master jest innego zdania. Prezentując model Stacker 935 z serii HAF oraz równolegle 915F oraz 915R pokazuje, że dzięki modularnej budowie obudowy możliwa jest dowolna i bardzo zaawansowana konfiguracja, która może składać się zarówno z samego energooszczędnego komputera typu Mini-ITX, przez gaming’owego ATX’a do ultra-profesjonalnego E-ATX’a z dodatkowymi komorami na wymienniki ciepła chłodzenia cieczą. Tym razem mieliśmy możliwość przetestowania wyżej wspomnianej obudowy i zapoznać się z jej możliwościami konfiguracyjnymi.

Na czym polega modularność konstrukcji?

Modularność konstrukcji

W obrębie rodziny Stacker posiadamy do wyboru obudowę główną oraz dwie przystawki. Każda z przystawek może zostać także samodzielną obudową Mini-ITX. Modularność wszystkich członków rodziny polega na zastosowaniu szyn montażowych, dzięki którym na spodzie każdej z obudów można dołożyć podłużne stopy, a na górze każdej zamontować meshowy top oraz łączyć obudowy “jedna z drugą” według dowolnych preferencji, gdzie za każdym razem top niższej obudowy połączony jest z “piwnicą” drugiej obudowy gumowym przepustem na kable, czy też węże systemu chłodzenia cieczą.

Opakowanie i zawartość

Opakowanie

Zamawiając Cooler Master’a HAF 935 należy liczyć się z tym, że kurier może zadzwonić do naszych drzwi i poprosić o pomoc, bowiem opakowanie jest ogromne, a zawartość - bardzo ciężka.

Samo opakowanie jest kolorowe i pozwala nam zapoznać się z ogólnym wyglądem obudowy oraz jej zasadniczymi zaletami.

 

Zawartość

W środku znajdziemy obudowę składającą się z podstawowego Midi-Tower’a Stacker 935 oraz przystosowanej pod standard Mini-ITX przystawki HAF 915R.

Należy wspomnieć, że rozróżniamy dwie wersje przystawek do Stacker’a 935 - są to wersje 915R oraz 915F. Pierwsza z nich (R - Rear) oznacza umiejscowienie zasilacza w tylniej części obudowy, tuż nad płytą główną i dodatkową przestrzeń na dyski twarde. Wersja z dopiskiem F (Front) określa położenie zasilacza tuż przed płytą główną, dzięki któremu otrzymujemy więcej miejsca na chłodzenie procesora mniejszej platformy, ale wymusza rezygnację z dodatkowej klatki na dyski twarde.

 

Akcesoria

Oprócz głównej obudowy Cooler Master HAF Stacker 925 oraz przystawki w opakowaniu znajdziemy instrukcję obsługi wraz z multum akcesoriów. Zawiera się w nich komplet śrubek, kołków, opasek zaciskowych, dodatkowych przepustek i zaślepek, które umożliwiają jeszcze dogłębniejszą “customizację” konfiguracji przez użytkownika.

Wygląd zewnętrzny

Wygląd Cooler Master HAF Stacker 935

Obudowa sama w sobie, pomimo że plasuje się w kategorii Midi -Tower jest duża, bowiem jej wymiary zewnętrzne to 235 x 719 x 578 mm, a waży przy tym 15,6 kg (!). Grubość “blach”, a  dokładniej stali SECC z powłoką lakierniczą, to około 0,8 mm.

 

Jej front jest trójdzielny. W górnej części znajdziemy panel audio, wyłącznik oraz po dwa porty USB 3.0 oraz 2.0, poniżej trzy zaślepki dla napędów zewnętrznych, czy tez kontrolerów 5,25”.

Jeszcze niżej widoczna jest meshowa przestrzeń z centralnie umieszczonym logiem w kolorze reszty frontu - całość konstrukcji jest czarna, bez wyjątku.

 

Jeden z boków jest pełny, drugi z kolei zdobi przyciemniane okno, którego zadaniem jest ekspozycja zamontowanych podzespołów komputerowych.

 

Z tyłu - niemal klasycznie, posiadamy zatem otwór zasilacza na samym dole, wyżej śledzie kart rozszerzeń (9 szt.), z których jedna umieszczona jest wertykalnie. Powyżej miejsce na panel I/O płyty głównej oraz 140-milimetrowy wentylator, a tuż nad nim trzy przepusty dla systemu chłodzenia cieczą.

Standardowy top jest meshowy.

Dół obudowy, to łatwo-wyjmowalny filtr przeciwkurzowy oraz przepusty przydatne przy konfiguracji z przystawką na dole.

 

Wygląd Cooler Master HAF Stacker 915R

Obudowa Cooler Master HAF Stacker 915R jest podłużna.


Przystosowana została dla płyt Mini-ITX z potężnymi kartami graficznymi lub może zostać w całości zagospodarowana na potrzeby chłodzenia cieczą - wszystko za sprawą obustronnie umieszczonych po bokach otworów wentylacyjnych przystosowanych dla chłodnic typu 360 mm (3 x 120 mm).


Z kolei na front składa się “meshowa” powierzchnia z logo Cooler Master oraz miejsce na napęd optyczny lub kontroler obrotów 5,25 cala. Z tyłu miejsce na zasilacz ATX oraz panel I/O płyty głównej i dwa pionowo ulokowane sloty kart rozszerzeń.

Obudowa w praktyce

Cooler Master HAF Stacker 935

W środku do dyspozycji otrzymujemy niemal otchłań wolnej przestrzeni. Wyróżnić można między innymi miejsce na 7 dysków twardych 3,5”/2,5” (jeden 2,5” za tacką płyty głównej), dwa wentylatory 120 mm u góry, dwa 120-milimetrowe wentylatory na froncie, jeden (preinstalowany) wentylator typu 140 mm na tyle.

Ponadto miejsce na płytę główną w rozmiarze maksymalnie Extended-ATX (E-ATX), zasilacz standardu ATX, kartę graficzną o maksymalnej długości 354 mm oraz chłodzenie procesora do 180 mm wysokości.

Montaż podzespołów przebiega bezproblemowo, a co więcej - jest nawet przyjemny. Napędy zewnętrzne w zatokach montujemy beznarzędziowo, a dyski twarde 2,5”/3,5” umieszczamy w mocowanych magnetycznie sankach na plastikowych szynach.

Stosując standardowo konfigurację opartą na płycie ATX, wraz z należącą do większych rozmiarem kartą graficzną, zostaje nam spory zapas wolnej przestrzeni, a jedna klatka na dyski jest dodatkowo demontowalna.

Z tyłu obudowy znajdziemy bardzo dużo miejsca na aranżację okablowania.

Cooler Master HAF Stacker 915R

Obudowę w praktyce można traktować w zasadzie na trzy sposoby:

 • miejsce na mały, energooszczędny komputer do pracy 24 godzin na dobę obok prądożernego “potwora”
 • dodatkowe miejsce przeznaczone na wymienniki ciepła, pompę, czy też rezerwuar chłodzenia cieczą
 • samodzielną obudowę Mini-ITX


Z braku większych możliwości postanowiłem w dużej mierze teoretycznie sprawdzić pierwszą z opcji, gdzie na próbę zamontowałem płytę Mini-ATX, zasilacz ATX oraz dysk twardy. Obudowa w obejściu zdaje się być do tego idealna, a inżynierowie firmy Cooler Master przewidzieli także opcję stworzenia w niej domowego serwera, bowiem przed klatką na trzy dyski twarde producent umieścił cichy, 92-milimetrowy wentylator, którego zadaniem miałoby być chłodzenie działających nieustannie dysków.

Cooler Master HAF Stacker - modularny olbrzym

Zastosowanie przystawek zależy tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika, jednak niezależnie od tego mamy w środku miejsce na (w przypadku wersji 915R) kartę graficzną do 360 mm długości, płytę główną Mini-ITX, zasilacz ATX oraz chłodzenie do 80 mm wysokości oraz sześć kompletów otworów montażowych dla wentylatorów typu 120 mm.Cooler Master HAF Stacker - modularny olbrzymCooler Master HAF Stacker - modularny olbrzymCooler Master HAF Stacker - modularny olbrzym

Przykładowa platforma i chłodzenie

Platforma testowa

 

Testy wentylacji obudowy

Standardowo montowany wentylator w rozmiarze 140 mm, jak udało mi się organopletycznie zmierzyć, całkiem nieźle wieje i nie jest zbyt głośny pod napięciem 12V. Przy użyciu kontrolera obrotów ma predyspozycje do zostania prawie bezgłośnym, ale nadal wydajnym “śmigłem”.

Cooler Master HAF Stacker - modularny olbrzym

Zastosowana platforma sprzętowa została obciążona podczas godzinnej rozgrywki w Star Wars: Battlefront Beta, która to gra wymusiła na podzespołach pracę ze 100-procentową wydajnością. Temperatury prezentowały się następująco:

Karta graficzna:

brak dodatkowej wentylacji

 • idle: 38°C
 • stress: 68°C

seryjna wentylacja [12V]

 • idle: 38°C
 • stress 67°C

Procesor:

 brak dodatkowej wentylacji

 • idle: 29°C
 • stress: 54°C

seryjna wentylacja [12V]

 • idle: 28°C
 • stress: 49°C

Tak ogromna obudowa przy zastosowaniu “normalnej” konfiguracji dla gracza zapewnia nawet bez wentylacji temperatury zbliżone do tych otrzymywanych na otwartym benchtable’u. Chłodzenie seryjne nie jest zaawansowane, ale możliwość zaimplementowania dodatkowych wentylatorów jest ogromna, przez co nawet najgorętsze konfiguracje uda się bez problemu schłodzić.

Cooler Master HAF Stacker - modularny olbrzym

Podsumowanie

Podsumowanie

Obudowa Cooler Master Stacker HAF 935 sama w sobie jest świetną propozycją. Wraz z możliwościami konfiguracyjnymi, które oferuje dzięki przystawkom, tworzy szerokie pole do popisu dla entuzjastów i modderów. Ilość konfiguracji jest praktycznie nieokreślona. Obudowa przekonuje nie tylko niemal nieskończoną ilością opcji pod względem chłodzenia oraz zastosowanych podzespołów, ale także nienachalnym, stonowanym, acz nowoczesnym wyglądem.

Jakość wykonania oraz sama przyjemność w obyciu z obudową czyni z niej jedną z najbardziej “user-friendly” (przyjazną użytkownikowi) konstrukcją na rynku pod niemal każdym względem. Jedynymi osobami, którym nie można z czystym sumieniem polecić konstrukcji, jaką jest Cooler Master HAF 935 jest grono osób, które jeśli zacznie od kupna tej obudowy, to nie będzie umiało się powstrzymać od nabywania kolejnych podzespołów oraz akcesoriów które można w niej zamontować :D

Cooler Master HAF Stacker - modularny olbrzym

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Autor: Igor Grzesista

UltraHD 4K 980 Ti 3-way SLI

>> Dys­ku­sja na te­mat pu­bli­ka­cji <<

 • Cenowarka.pl
 • Gigabyte
 • Enermax
 • Chieftec
 • Intel Corporation
 • BenQ
 • Seagate
 • XFX
 • Asus
 • Cooler Master
 • Zotac
 • Aquatuning.pl