Overclock.pl » Testy i recenzje » SilentiumPC Gladius M45W. Test uniwersalnej obudowy

SilentiumPC Gladius M45W. Test uniwersalnej obudowy2015-12-11 02:48:23 |   (redakcja)

776.jpg SilentiumPC to prężnie rozwijająca się polska marka, specjalizująca się w dziedzinie chłodzenia oraz obudów komputerowych. Jej produkty oferują wysoki współczynnik jakości do ceny, a także charakteryzują się stonowanym, uniwersalnym designem. Kolejnym dzieckiem firmy jest obudowa Gladius M45W Pure Black, którą wyróżnia posiadanie okna oraz dwukomorowa budowa. Zapraszamy do lektury poniższej recenzji, by dowiedzieć się, jak obudowa sprawdza się w praktyce.

Opakowanie i jego zawartość

Opakowanie i jego zawartość

Proste kartonowe opakowanie pokazuje nam ogólny zarys obudowy oraz pozwala zapoznać się z podstawową specyfikacją techniczną oraz zaletami konstrukcji, jaką jest SilentiumPC Gladius M45W Pure Black. W środku, oprócz samej obudowy zabezpieczonej styropianowymi wypełniaczami, znajdziemy instrukcję obsługi oraz komplet akcesoriów.

Wśród nich znajdziemy komplet śrubek oraz nieco opasek zaciskowych przeznaczonych do zarządzania okablowaniem.

Specyfikacja i wygląd zewnętrzny

Specyfikacja

Wygląd zewnętrzny

Dopisek Pure Black w nazwie modelu zobowiązuje. Obudowa jest kompletnie czarna, jedynie logo na froncie wyróżnia się srebrnym kolorem, a jednocześnie pełni ono rolę łatwo demontowalnego filtru przeciwkurzowego, pod którym znajduje się miejsce na dwa wentylatory. Powyżej – dwie zaślepki zatok 5,25”. Cały front jest meshowy.

W przedniej części topu znajdziemy trzystopniowy, dwukanałowy regulator obrotów dla maksymalnie pięciu wentylatorów. Tuż obok znajdziemy zewnętrzne złącza audio, dwa porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0. Ponadto czytnik kart pamięci, przyciski reset, power oraz LED sygnalizujący pracę komputera. Za nimi jest meshowy filtr przeciwkurzowy dla dwóch wentylatorów.


Jeden z boków jest pełny, a drugi umożliwia zajrzenie do środka komputerowa poprzez akrylowe okno. Boki przymocowane są za pomocą szybkośrubek.

Na spód obudowy składają się cztery solidne, piankowe nóżki oraz wyjmowalny filtr przeciwkurzowy. Piankowe nóżki, pomimo, że gorzej tłumią drgania spowodowane pracą podzespołów komputerowych, są wygodniejsze, gdy często przesuwamy obudowę.


Całość obudowy SilentiumPC M45W ma wymiary 473×515×200 mm (szer×wys×gł), przy czym waży 6,3 kg. Grubość stali SECC konstrukcji z powłoką lakierniczą wynosi 0,7-0,8 mm, co gwarantuje stabilność całej konstrukcji.

Wnętrze obudowy

Wnętrze obudowy

Pierwszą rzucającą się w oczy rzeczą po otworzeniu boku obudowy jest jej dwudzielna budowa. Z głównej komory wydzielono zakrytą “piwnicę”, w której ukryć można zasilacz, oraz dyski twarde, co korzystnie wpływa na estetykę wnętrza oraz na efektywny obieg powietrza w obudowie.

Obudowa kompatybilna jest z płytami głównymi w rozmiarze Micro-ATX oraz ATX. Posiada 3 miejsca montażowe dla dysków w rozmiarze 2,5”, dwa dla dysków 2,5” lub 3,5” oraz jedno również dla 2,5-calowych dysków.W SilentiumPC M45W można złożyć bardzo wydajną konfigurację z uwagi na ilość miejsca na chłodzenie procesora, na które przewidziano 161 mm, z kolei maksymalna długość karty graficznej to 415 mm.

Proces montażu jest bardzo prosty, a zastosowane rozwiązania bardzo intuicyjne. Ilość miejsca za tacką płyty głównej jest wystarczająca do sensownego zarządzenia okablowaniem, a niewykorzystane miejsce w piwnicy dodatkowo to ułatwia.Platforma testowa i chłodzenie

Platforma testowa

Chłodzenie

Obudowa oferuje wiele miejsc montażowych dla wentylatorów:

 • z przodu: 2x 120/140 mm,

 • u góry: 2x 120 mm,

 • z tyłu: 120 mm.

Trzy miejsca są zajęte preinstalowanymi wentylatorami SilentiumPC Sigma Pro 120 mm o prędkości obrotowej 1200 obr./min.. W praktyce, przy sterowaniu wbudowanym kontrolerem obrotów, wentylatory na najwyższym z trzech poziomów napięcia są bardzo wydajne, a na najniższym stają się niesłyszalne.


Podczas półgodzinnych testów pod jednoczesnym obciążeniem programem LinX 0.6.5 (maksymalne obciążenie procesora) oraz FurMark 1.17.0 (pełne wykorzystanie karty graficznej), temperatury prezentowały się następująco (seryjne wentylatory na 12 V):

CPU:

 • idle: 32 st. C,

 • stress: 46 st. C.

GPU:

 • idle: 48 st. C,

 • stress: 68 st. C.

Seryjne chłodzenie ma na tyle duży potencjał, że bez potrzeby kupowania dodatkowych wentylatorów podoła nawet z najgorętszymi konfiguracjami.


Podsumowanie

Podsumowanie

Obudowa SilentiumPC Gladius M45W Pure Black jest konstrukcją bardzo uniwersalną. Nienachalny design pozwala zachować elegancję, ale - gdy tylko zechcemy bardziej wyeksponować nasze podzespoły przez umieszczone w boku okno - łatwo nadać jej gamingowego sznytu.

W środku znajdziemy miejsce na naprawdę rozbudowane konfiguracje, a zamontowane fabrycznie chłodzenie bez problemu poradzi sobie z zapewnieniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Kiedy aż tak wysoka wydajność chłodzenia nie będzie wymagana, a najważniejsza stanie się cisza - wtedy z pomocą przyjdzie fabryczny regulator obrotów.

Podsumowując, za kwotę około 240 zł otrzymujemy naprawdę udany produkt, który w swojej półce cenowej jest zdecydowanym faworytem w kategorii ATX. Jest to obudowa kompletna, która nie wymaga zainwestowania dodatkowych środków, by stać się w pełni funkcjonalną konstrukcją dla średnio-zaawansowanych użytkowników.

 

Autor: Igor Grzesista

Sprzęt do testów dostarczyła firma SilentiumPC


>> Dys­ku­sja na te­mat pu­bli­ka­cji <<


 • Chieftec
 • Zotac
 • Enermax
 • Asus
 • Gigabyte
 • BenQ
 • Cooler Master
 • Intel Corporation
 • Seagate
 • XFX
 • Cenowarka.pl
 • Aquatuning.pl