Overclock.pl » Testy i recenzje » Test ADATA SE730 250 GB - gdy pendrive to za mało

Test ADATA SE730 250 GB - gdy pendrive to za mało2016-12-31 21:11:38 |   (redakcja)

804.jpg W dzisiejszych czasach zewnętrzna pamięć masowa jest mniej popularna niż kiedyś. Wynika to z faktu, iż rozwój internetu poszerzył się na tyle znacząco, że łatwiej jest przesłać pliki online niż zrzucać je na przysłowiowego pendrive. Nie sprawiło to jednak całkowitego wyginięcia masowej pamięci zewnętrznej. Dlaczego? Powodów jest kilka. Nie wszyscy mają dostęp do szybkiego internetu, inni po prostu wolą przechowywać swoje pliki w sposób fizyczny. Ważnym aspektem jest wykorzystanie pamięci masowej jako kopia zapasowa danych. W dzisiejszym teście, postanowiłem przyjrzeć się dyskowi ADATA SE 730 256 GB. Powinien być to bardzo szybki dysk zewnętrzny dzięki zastosowaniu złącza USB typu C. Przetestowałem go w procedurze testowej pendrivów, które jakiś czas temu gościły na naszym wortalu. Zapraszam do lektury.

ADATA SE730 250 GB

 

Adata SE730 250 GB jest to bardzo mały dysk przenośny. Jeden z najmniejszych jakie miałem w ręku. Jego obudowa wyróżnia się niecodziennym designem. W Pudełku oprócz dysku znalazł się kabel z końcówkami USB typu C oraz zwykłym USB. Umożliwia to zastosowanie dysku z każdym komputerem. Jednakże, aby uzyskać maksymalną wydajność, komputer musi być wyposażony w port USB 3.1 Gen 2. Producent zapewnia nas o wydajności  w odczycie na poziomie 500 MB/s oraz w zapisie 450 MB/s. Dysk jest pyło i wodoodporny pod warunkiem, że zaślepka złącza USB jest prawidłowo zamocowana. Produkt został objęty 3 letnią gwarancją. Jego koszt w chwili publikacji wynosił 520 zł

Test ADATA SE730 250 GB

Test ADATA SE730 250 GB

Metodologia

Zapis dysku mierzony był poprzez kopiowanie z Ram dysku SSD 3 plików o łącznej wadze 3.1 GB, oraz 9835 plików o łącznej wadze 3.45 GB. Odczyt mierzyłem odwrotnie tzn. pliki kopiowaliśmy z dysku USB na Ram dysk..  
Do testów wykorzystałem  dodatkowo jeszcze dwa programy (AS SSD Benchmark i USBDeview), które podają nam wyniki syntetyczne.

Testy wykonano trzykrotnie a wynik podany na wykresach jest ich średnią arytmetyczną. Cały proces mierzenia wydajności odbywał się przy użyciu systemu operacyjnego Windows 10 x64 wraz z najnowszymi aktualizacjami. Dysk został wkładany do portu USB 3.0 płyty Asus P8P67 Pro Rev.3.1

Dysk został sformatowany w systemie plików exFAT, ponieważ poprzednie testy pokazały że jest on najszybszy.

Test ADATA SE730 250 GB

Testy syntetyczne

Do sprawdzenia wydajności dysku posłużyły dwa programy: AS SSD Benchmark i USBDeview. W obu zbadałem odczyt i zapis sekwencyjny. W aplikacji AS SSD wykorzystano wbudowany “copy benchmark”, który sprawdził jak zachowują się pendrive’y oraz dysk przy symulacji operacji na plikach.

Test ADATA SE730 250 GB

Test ADATA SE730 250 GB

Po pierwszej serii testów widać, znaczącą różnicę między dyskiem SSD a pendrivem. Wynika to zapewne z zastosowania lepszej technologii jak i również większej pojemności. Osiągnięcia są dużo niższe od deklaracji producenta. Mimo wszystko w trakcie testowania urządzenia byłem bardzo zadowolony z jego wydajności.

Test ADATA SE730 250 GB

Można dostrzec, że SE730 świetnie spisuje się w roli przenośnego magazynu danych. Jest blisku trzykrotnie szybszy od najlepszego pendriva.

Test ADATA SE730 250 GB

Analizując kolejny wykres, po raz kolejny widać, że przy symulacji codziennych zadań komputera ADATA jest o dużo szybsza. Taki wynik jest bardzo zadowalający

Test ADATA SE730 250 GB

Widać, że ADATA SE730 250 GB jest ponad dwukrotnie szybsza niż najlepszy pendrive w stawce.  Wynik jest bardzo zadowalający

Test ADATA SE730 250 GB

Test ADATA SE730 250 GB

W ostatnim sprawdzianie teoretycznym, ADATA pokazała się z bardzo dobrej strony. Widać, że jest to bardzo dobra alternatywa dla pendrive'ów. Transfery po raz kolejny odbiegają od deklaracji producenta, jednak i tak są one dobre. wynika to z tego, że dysk nie był testowany na USB 3.1.  Przejdźmy do testów rzeczywistych!


Testy rzeczywiste

Test ADATA SE730 250 GB

W tej serii ADATA wypadła po raz kolejny najlepiej. Jest to wynik bardzo dobry przy odczycie plików ISO. Na pewno każdego zadowoli czas oczekiwania na skopiowanie takiego typu danych.  

Test ADATA SE730 250 GB

W odczycie plików systemowych dysk poradził sobie świetnie. Nie ujrzałem chyba jeszcze nigdy takiego transferu przy kopiowaniu małych plików na zewnętrzną pamięć masową.

Test ADATA SE730 250 GB

Przy przenoszeniu plików z komputera na zewnętrzny dysk także zostałem oczarowany. Przebiega to bardzo szybko. Wynika to zapewne z zastosowania technologii półprzewodnikowej jak i również z interfejsu USB 3.1 Gen 2.

Test ADATA SE730 250 GB

Z zapisem plików systemowych ADATA SE730 250 GB nie poradziła sobie tak dobrze jak z ich odczytaniem. Jednak warto porównać ten dysk z osiągami pendrive'ów. Jest on dużo szybszy niż dowolny memory stick.

Podsumowanie

Po serii testów czas na podsumowanie. Technologia dysków SSD rozwinęła się na tyle dobrze, że producenci starają się poszerzać swoje rynki. Przykładem jest wykorzystanie jej jako pamięć masowa. Czy ma to sens? Jak najbardziej. Rozwój kontrolerów płyt głównych pozwolił na użycie pamięci półprzewodnikowej jako zewnętrzny magazyn danych, przy czym nośniki są wykorzystywane w bardzo efektywny sposób.
ADATA SE730 250 GB jest to szybki zewnętrzny dysk. Spełni oczekiwania każdego człowieka. Szybkość w zapisie oraz w odczycie jest na wysokim poziomie. Gwarantuje to przyjemność oraz krótszy czas oczekiwania w trakcie kopiowania danych. Jego atutem względem dysków talerzowych jest jego wielkość. Możemy włożyć go do kieszeni i na pewno nie poczujemy dużego dyskomfortu wynikającego z tego faktu. Kolejną zaletą jest to, że nie musimy zbytnio uważać na wstrząsy, pył oraz wodę. Jego koszt w czasie publikacji wynosi 520zł co sprawia, że nie każdy zainteresuje się jego zakupem. Gdyby nie cena, wykorzystanie technologii SSD jako pamięć zewnętrzna byłoby rozwiązaniem idealnym.

ADATA SE 730 250 GB jest to dysk godny polecenia. Otrzymuje wyróżnienie “wydajny” bo taki w rzeczywistości jest.

Test ADATA SE730 250 GB

Autor publikacji: Kamil Kędra

 • Chieftec
 • Zotac
 • Gigabyte
 • Seagate
 • Intel Corporation
 • Cooler Master
 • Asus
 • Cenowarka.pl
 • Aquatuning.pl
 • XFX
 • Enermax
 • BenQ