Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Overclocking Samsung Galaxy S4

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (2) Awatar polsal

Smile Overclocking Samsung Galaxy S4

Na pomysł wpadłem kiedy HWBot ogłosił wypuszczenie HWBOT Prime na urządzenia z Androidem, postanowiłem sprawdzić co z tego wyjdzie.

Zainstalowałem czystego androida (AOSP - android open source project) bez żadnych nakładek producentów, mając uprawnienia roota/administratora wyinstalowałem z telefonu wszystko czego nie będę używał (łącznie z aplikacjami Telefon i Wiadomości). Następnie znalazłem na forum.xda-developers.com kernel pozwalający na zmianę taktowania.

Wymagane aplikacje:
    HWBOT Prime
    CPU-Z
    Antutu CPU Master FREE
    lub inny pozwalający na zmianę taktowania procesora

Kernele w Androidzie pozwalają na zmianę taktowania w kolejnych krokach, więc jesteśmy ograniczeni do tego na co pozwolił nam twórca kernela. Alternatywą jest samemu zostać twórcą kernela, ale na to mam za mało umiejętności

Udało mi się osiągać coraz wyższe wyniki aż do do momentu kiedy zaczęła ograniczać mnie temperatura procesora (brak stabilności). Najprostszą rzeczą którą wymyśliłem było włożenie telefonu do zamrażalnika gdzie jest około -15*C. telefon poleżał tam około 10 minut, temperatura na procesorze (którą wyświetla HWBOT Prime) wynosiła 3*C. Po ustawieniu kolejnego oczka w taktowaniu CPU procesor przeszedł pozytywnie test, osiągając 50 stopni w pod koniec testu.

Inną sprawą było zmuszenie Antutu CPU Master do ustawienia takiego samego taktowania na wszystkich 4 rdzeniach, najczęściej jedynym rdzeniem który miał ustawione taktowanie był rdzeń 0, reszta pracowała bez zmian. Ostatecznie rozwiązałem to tak że ustawiałem taktowania kilka razy pod rząd i wtedy system załapywał o co mi chodzi.

Ostatnim wynikiem jaki osiągnąłem było 2268MHz co jest przedostatnim oczkiem dla kernela. Temperatura w idle to 3*C w stresie dojechała do 50*C
    http://hwbot.org/submission/2528228_ <- HWBOT Prime
    http://hwbot.org/submission/2528262_ <- CPU Frequency

Ustawienia (dla wszystkich 4 rdzeni):
    Min Freq: 2268MHz
    Max Freq: 2268MHz
    Governor: performance

Ostatnie oczko było już nieosiągalne, system zawieszał się przy 8*C, co następowało bardzo szybko przy ustawieniu na sztywno tego taktowania.

Wpadłem na pomysł żeby rozkręcić telefon i położyć mobo na wentylatorze procesorem do dołu, tak żeby miało dobre chłodzenie (w zamrażalniku). Do tego celu użyłem przewodników ze strony ifixit: http://www.ifixit.com/Guide/Samsung+...lacement/16537

Niestety okazało się że procesor znajduje się od strony ekranu, więc nie uda mi się go schłodzić w taki sposób w jaki to sobie wyobrażałem

Postanowiłem zająć się sprawą trochę ekstremalnie i zdemontować telefon, zostawić podpięty tylko ekran i baterię, a odsłonięty procesor posmarowany Arctic Cooling MX-2 i przyklejony aluminiowy radiatorek na RAM (od zestawu Accelero Xtreme III).

Jak to wyglądało:
    http://oi62.tinypic.com/swz1x3.jpg
    http://oi60.tinypic.com/33lee6q.jpg
    http://oi57.tinypic.com/264475k.jpg
    http://oi58.tinypic.com/14obmsi.jpg

Niestety nastąpiło coś czego się nie spodziewałem, okazało się że fizyczne klawisze pod ekranem są podłączone inną tasiemką, więc nie działały, co uniemożliwiło przełączanie pomiędzy aplikacjami

Potem ekran ześlizgnął mi się z linijki i naderwała mi się tasiemka łącząca ekran z telefonem. Na tym zakończyłem, ponieważ nie działał dotyk w telefonie dotykowym co jest niemałym utrudnieniem :/

Jedyny efekt który uzyskałem to zejście z temperaturą poniżej 0*C.

Wnioski:
    - małe wsparcie ze strony twórców kerneli, trzeba samemu robić kernel, wtedy wyniki będą najlepsze
    - telefon nie chciał działać na zasilaniu z kabla, wymagana była bateria, która będąc podłączona do płyty głównej tylko za pomocą sprężynujących blaszek jest trudna do ogarnięcia
    - najlepsze do bicia rekordów będa telefony/tablety posiadające przyciski ekranowe zamiast fizycznych, w pozostałych trzeba doinstalować aplikację pozwalającą wyświetlić takie przyciski
    - aplikacje kontrolujące CPU mają problemy z wielordzeniowymi procesorami, ale da sie je zmusić do działania
    - HWBOT Prime na Androida wciąż nie jest do końca dopracowany, zdaża mu się mieć problemy z wysłaniem wyniku
    - HWBOT Prime nie dodaje przy submission zdjęcia, które jest wymagane by dostać punkty za rekord, trzeba je później ręcznie dodać
    - połączenie ekranu z płytą główną jest delikatne, trzeba być bardzo ostrożnym, naderwana tasiemka skutkuje wymianą ekranu, która, jak się przekonałem, tania nie jest
    - wszystko co da się odpiąć od płyty głównej nie jest wymagane do działania telefonu, jednak HWBOT Prime miał wtedy problem z rozpoznaniem urządzenia (być może układ po którym rozpoznawał urządzenie był na jakiejś płytce PCB którą odłączyłem

Tak czy inaczej jeżeli przymknę oko na koszty które poniosłem, była to fajna przygoda i coś nowego, mam wrażenie że podkręcanie telefonów/tabletów to zupełnie nowy dział i niewiele osób się tym na razie w ogóle interesuje
    CPU: i5-4670K naked | MB: ASUS Maximus VI Formula | RAM: Patriot Viper III 4x4GB 1600MHz CL9 | GPU: 2x MSI GTX660 TF3 SLI

Liquid Cooling:
    CPU: EK Supremacy + Naked Ivy Mount | MB: EK ASUS M6F kit | GPU: 2x EK 660 Fullcover + Serial Bridge

Redaktor i Administrator Extreme overclocker Reputacja:   (20) Awatar majkel_94
    Z takich bardziej przyziemnych sposobów, to bez rozkręcania telefonu można go było wsadzić do zamrażarki, a potem położyć na pleckach zimny kompres, żeby się od niego obudowa chłodziła

Stosuję to przy dysku przenośnym, który leżąc na obudowie koparki (normalna buda, nie stelaż) osiągał przy kopiowaniu kilkuset GB prawie 45*C. Aluminium przenosiło ciepło z zewnątrz do dysku, parzył przy dotknięciu A kompres przez ręcznik bardzo dobrze schłodził dysk to 25-30 stopni

Poza tym mogłeś jak już miałeś zrootowany, to jedną linijkę w pliku odpowiednim zmienić i już byś wyświetlał klawisze na ekranie
    | Intel Core i7 2700K @ 4,5 GHz 1,35V | Gigabyte Z68X-UD3H LGA1155 | Kingston Savage 2x8 GB @ 2133 MHz CL9 1.65V |
    | 2x Samgate F3 500GB HD502HJ - Hybrid RAID 0+1 | Kingston HyperX 3K 240GB SATA III | Corsair VS650 |
    | Gigabyte GeForce GTX 970 4GB Gaming G1 @ 1550/7200 MHz | Xonar DX | BitFenix Shinobi | Dell P2414H 24" 1080p AH-IPS |

HWBot Team Extreme overclocker Reputacja:   (25) Awatar ViNG
    Tez ostatnio troche swoja Motorolke pomeczylem, ale na razie bez podkrecania...czekam do czerwca ( nowa umowa i telefon ) W HWBot Prime troche dziwne wyniki wyskakiwaly (rozrzut dosc spory 594-1267) W Ice Storm jedynie Unlimited troche swirowal ( 4500-5300 ) Ogolnie fajna zabawa
    4930k@4.7 AIO, Rampage IV BE, 4x2GB G.Skill Pi Black 2200@2400cl8, 980Ti LTG SLi, 2x1000W Seasonic Platinum, Pajonk

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (2) Awatar Salem
    Kernele są robione tak żeby były stabilne. Tutaj nie liczy się taktowanie, bo to puste cyfry dla użytkowników, nawet tych zaawansowanych
    Osobiście byłbym się chłodzić go z zamrażarce - ryzyko powstania cienkiej warstwy wody jest spore.
    Salem - najlepszy kotek.

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (2) Awatar polsal
    Cytat Zamieszczone przez mICh@eL Zobacz posta
    Z takich bardziej przyziemnych sposobów, to bez rozkręcania telefonu można go było wsadzić do zamrażarki, a potem położyć na pleckach zimny kompres, żeby się od niego obudowa chłodziła
    No w zamrażarce był, nawet leżał na wentylatorze który dmuchał w niego zimnym powietrzem. Z tym kompresem to nie wiem czy coś bym zdziałał, bo obudowa była bardzo zimna, kwestia jest tego że tam nie było żadnego radiatora ani nic i procesor się momentalnie rozgrzewał do temperatur w których był niestabilny
    CPU: i5-4670K naked | MB: ASUS Maximus VI Formula | RAM: Patriot Viper III 4x4GB 1600MHz CL9 | GPU: 2x MSI GTX660 TF3 SLI

Liquid Cooling:
    CPU: EK Supremacy + Naked Ivy Mount | MB: EK ASUS M6F kit | GPU: 2x EK 660 Fullcover + Serial Bridge

Uprawnienia umieszczania postów