Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Wybór dysku SSD

Administrator Guru overclockingu Reputacja:   (85) Awatar ivanov

Lightbulb Wybór dysku SSD

Przy wyborze dysku twardego nie liczy się tylko pojemność. Istnieje kilka czynników wartych do wzięcia pod uwagę.

Poradnik jest nieco subiektywny, jednak gwarantuję Wam, że jeśli się do niego zastosujecie nie będziecie niezadowoleni.

Kontroler dysku

Kupujmy dyski oparte o kontroler Marvell, lub Samsung, które są sprawdzone i bezproblemowe.
    SandForce w mojej opinii nie ma sensu brać. W szczególności w połączeniu z asynchronicznymi pamięciami to zdecydowanie zły wybór LINK.
    Istnieją też inne kontrolery np. Indilinx, czy Phison, jednak występują one stosunkowo rzadko.
    Bardzo dobrą opinią cieszyły się kontrolery Intel, jednak w pewnym momencie ten producent zdecydował się na korzystanie z kontrolerów firm zewnętrznych.

Typ zastosowanych pamięci

Mamy do wyboru SLC (single level cell), MLC (multi level cell), TLC (triple level cell) oraz niedawno wprowadzone 3D MLC.

• MLC jest technologią najpopularniejszą i całkiem dobrą.
    • SLC gwarantuje najwyższą żywotność kości (najwięcej zapisów) oraz bardzo dobrą wydajność, aczkolwiek jest to najdroższa technologia. Obecnie spotykana praktycznie tylko w rozwiązaniach serwerowych.
    • TLC jest dosyć rzadko spotykane i teoretycznie miało być ok, ale w mojej opinii lepiej uważać na ten eksperyment i kupić dysk oparty o którąś ze sprawdzonych technologii, gdyż okazało się, iż dyski TLC potrafią być problematyczne LINK. /update/ TLC jest najtańsze w proukcji i staje się coraz bardziej popularne. Jednak dyski oparte na tych kościach prezentują z reguły bardzo słabą wydajność. W dalszym ciągu zalecałbym unikać dysków z tymi kośćmi.
    • 3D MLC to najnowsze rozwiązanie, które prezentuje się bardzo obiecująco. Dyski oparte o tą technologię są bardzo szybkie i jak na razie nie ma z nimi żadnych problemów.

Do tego dochodzi parametr, o którym już wcześniej wspomniałem. Mianowicie pamięci mogą być synchroniczne, bądź asynchroniczne. Koniecznie wybieramy te pierwsze.

Interfejs

Najpopularniejszy jest obecnie SATA III. Jednak zdarzają się urządzenia korzystające z interfejsu PCI Express. W ich przypadku należy się upewnić, czy dysk umożliwia bootowanie oraz obsługuje TRIM (nie jest to standardem). W przypadku rozwiązań mSATA oraz M.2 mamy pewność, że nie będzie z tym problemów. Starsze dyski obsługują SATA II, jednak nie warto ich kupować. Zdarzały się też rozwiązania na PATA, aczkolwiek były drogie i wyjątkowo mało popularne.

Rzecz jasna standard SATA jest kompatybilny w „obie strony”, tak więc dysk SATA III bez problemu podłączymy do płyty z SATA II. Co więcej przeciętny user w codziennym użytkowaniu nie będzie narażony na duże straty wydajności.

Z kolei dyski SATA II podłączymy do płyt z SATA III, jednak jak wspomniałem raczej nie ma sensu kupować dysków SATA II, gdyż są one przestarzałe.

/update/
    Na płytach głównych zaczęły pojawiać się złącza SATA Express oraz U2. Jednak nie za bardzo można kupić konsumenckie dyski przeznaczone do nich.

Warto też wspomnieć o protokole NVMe. Dyski o niego oparte są obecnie bardzo drogie, ale wydajnością wgniatają w ziemię wszystkie inne konstrukcje.

Uwaga! Dyski M.2 mogą pracować w trybie SATA, bądź PCI Express. Warto sprawdzić w jakim trybie pracuje złącze w płycie głównej, gdyż może się okazać, że dysk nie będzie działać!

Cache

W przeciwieństwie do dysków talerzowych jego wielkość nie przekłada się bezpośrednio na wydajność dysku. SSD z 64 MB cache nie musi być wolniejszy od dysku z 256 MB cache. Tak więc nie kierujemy się tym parametrem przy kupnie.

Rozmiar

Trzeba wziąć pod uwagę, że SSD nie powinien być zapełniony po brzegi, gdyż negatywnie wpływa to na jego żywotność oraz wydajność. Kupując dysk półprzewodnikowy pod system wybierajmy taki rozmiar, który wiemy, że po instalacji Windows oraz programów nie będzie bardzo mocno zapełniony. Ogólnie nie powinniśmy przekraczać zapełnienia 90% powierzchni dysku.

Nowy czy używany

Przy zakupie używanego dysku byłybm bardzo ostrożny. Jak już, to od osoby zaufanej.
    Jednak tak, czy inaczej, nie opłaca się kupować dysków starej generacji (SATA II). W przypadku SSD postęp technologiczny następuje bardzo szybko i różnice pomiędzy dyskami starszej, a nowszej generacji są znaczne.

Grubosć

Przy kupnie dysku do laptopa należy zwrócić uwagę na to, jak gruby dysk możemy zamontować. Może się okazać, że grubość nowego dysku jest zbyt duża dla posiadanego urządzenia!

Działanie i użytkowanie

Największą przewagą dysku SSD nad dyskami talerzowymi jest czas dostępu, gdyż jest on wielokrotnie niższy i to właśnie on odpowiada za "efekt wow", jaki towarzyszy przesiadce z HDD na SSD.

Transfery też są wyższe, jednak nie należy aż tak bardzo zwracać na nie uwagi, gdyż to nie one w zwykłym użytkowaniu się najbardziej liczą. Dużo bardziej istotne jest to, jak dysk radzi sobie z zapisem i odczytem małych plików 4 kB - 512 kB.

SSD zdecydowanie zwiększy komfort użytkowania komputera, dzięki niższym czasom dostępu, jednak nie należy się spodziewać, że dzięki niemu np. poziomy w grach będą ładowały się dużo szybciej.

Pamięci półprzewodnikowe "zużywają się" tylko podczas operacji zapisu. Odczyt nie zmniejsza ich żywotności.
    Odnośnie żywotności w przypadku nowszych konstrukcji nie należy się tym aspektem przejmować. Było przeprowadzanych sporo torture-testów i dobre dyski spokojnie dają radę zapisom bardzo dużych ilości danych LINK.

SSD aby działał dobrze musi być podłączony do kontrolera SATA pracującego w trybie AHCI. W trybie IDE dysk nie obsługuje technologii TRIM, która jest kluczowa dla zachowania dobrej wydajności dysku. Z tego też względu SSD nie najlepiej sprawują się w przypadku Windows XP oraz Vista, ponieważ te systemy nie obsługują TRIM. Dopiero Windows 7 i nowsze natywnie obsługują TRIM.

Teoretycznie dyski posiadają w firmware zaszytą funkcję Garbage Collection, która pozwala działać dobrze pomimo brak TRIM, jednak jak przekonałem się na własnej skórze, po ponad roku korzystania z Windows XP dysk zwolnił tak, że z komputera praktycznie nie dało się korzystać

Sądzę, że użytkownicy starszych wersji systemu Android (który nie miał uaktywnionej funkcji TIRM) dobrze wiedzą, o czym mówię.

Dysku SSD nie potrzeba defragmentować, gdyż zjawisko fragmentacji nie ma wpływu na szybkość jego działania.

W przypadku dysku SSD cała jego powierzchnia jest tak samo szybka. Nie jest najszybszy "na początku", tak jak dyski talerzowe, tak więc tworzenie na nim partycji tylko z tego powodu nie ma sensu.

Nie należy się przejmować przenoszeniem pliku wymiany z SSD na dysk talerzowy, tudzież zmianą folderu docelowego dla cache przeglądarki. Mogło to mieć jakieś znaczenie w przypadku dysków SSD pierwszej generacji, jednak w przypadku nowszych konstrukcji takie działania nie mają większego sensu.
    Ostatnio edytowane przez ivanov ; 30-12-2015 o 17:50
    8018 MHz

i7-5960X @ NH-D15 = X99-SOC Force = Vega 64 Nitro+ Ltd Ed = 64 GB TridentZ 3200C14 = SSD 950 PRO 256 GB
    = SSD 860 PRO 4 TB = Q300 PRO 512 GB = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

NIE odpowiadam na pytania na PW

NiktNic Doświadczony overclocker Reputacja:   (7) Awatar KtosCos
    Dobry i fajny poradnik, jedynie co bym dodał to do grubości, bo również należy zwrócić uwagę na to czy nie jest zbyt cienki a jeżeli jest to czy producent dodaje do niego podkładkę
    Ciekawi Cię mój sprzęt? ^.^
    Spolier:
    | i5 3470 @ 3,8 | Spartan HE924 | MSI Z77A G43 | MSI HD 7850 | 4 GB Kingston Black | Barracuda 500GB + Goodram C50 120 GB | SPC M40 | TT Smart SE modular 530W |

Dzięki

Akurat jak dysk jest za cienki, to zbyt duży problem nie jest, bo można nawet samemu zrobić podkładkę z kartonu, albo coś w ten deseń
    8018 MHz

i7-5960X @ NH-D15 = X99-SOC Force = Vega 64 Nitro+ Ltd Ed = 64 GB TridentZ 3200C14 = SSD 950 PRO 256 GB
    = SSD 860 PRO 4 TB = Q300 PRO 512 GB = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

Użytkownik Doświadczony overclocker Reputacja:   (1) Awatar anakolót
    Znam takiego co kupił 2x 840 EVO 1TB by nagrywać na nie jednorazowo 600GB plików. Geniusz.

Mam pytanie do panów mądrych, jaki kontroler i jakie pamięci siedzą w SanDisk Standard 128GB?

Użyszkodnik Extreme overclocker Reputacja:   (7) Awatar michi93
    Z tego powodu nie ma większego sensu dzielić takie dyski na partycje.
    odważne i głupie stwierdzenie wg. mnie.
    Jestem debilem, choruję na dysmózgię, więc nie umiem sobie zmienić sygnatury

Tu chodzi o to, że często ludzie dzielą dyski talerzowe na partycje, po to aby pierwsza partycja była najszybsza.
    Chyba sam przyznasz, że w przypadku SSD to tak nie działa

- - - Aktualizacja - - -

Ale w sumie masz rację, że warto to doprecyzować, bo można nie skapować do końca o co biega. Zaraz to poprawię
    8018 MHz

Ja to wie, Ty to wiesz ale już kilkunastu następnych się nie połapie co miałeś na myśli

- NCFOM - Guru overclockingu Reputacja:   (30) Awatar MJ
    Pierwsza partycja jest ważna ale tylko w przypadku wywalenia zmiennych środowiskowych; SWAP; podręcznej pamięci przeglądarki; katalogu SoftwareDistribution; katalogu Moje Dokumenty etc.

...no ale to drugi talerzowy

Dzielenie SSD !?...kto tak robi

Użytkownik Doświadczony overclocker Reputacja:   (1) Awatar anakolót
    Ci co je defragmentują

no patrz ja mam dwie partycje na 240gb

Uprawnienia umieszczania postów