Strona 1 z 7 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 70

Wątek: 771 -> 775 mod; czyli Xeon zamiast Core 2 Quad

Ex-Redaktor Extreme overclocker Reputacja:   (65) Awatar ivanov

Lightbulb 771 -> 775 mod; czyli Xeon zamiast Core 2 Quad

Procesory Core 2 Quad jak na swój wiek kosztują niewspółmiernie duże pieniądze.
    Są jednak dosyć wydajne, a do tego do tej pory sporo ludzi posiada płyty LGA 775 z procesorami dwurdzeniowymi na pokładzie.
    Zmiana na czterordzeniowca to całkiem dobry pomysł na zwiększenie wydajności. Tylko ta cena...

Jednak jest na to sposób. Xeon będący identyczną jednostką co Core 2 Quad, tylko na LGA 771.

Obecnie sprzedawcy zorientowali się, że wzrósł popyt na czterordzeniowe Xeony 771 i ich ceny wzrosły. Jednak w dalszym ciągu są one zdecydowanie niższe niż odpowiedników z rodziny Core i ich kupno może okazać się w miarę opłacalne.

Procesory 771 są fizycznie niekompatybilne z płytami 775 oraz najczęściej BIOSy płyt 775 nie posiadają mikrokodów do poprawnej obsługi Xeonów 771.

Jednak obie rzeczy da się całkiem prosto obejść, o ile tylko posiadamy płytę główną z właściwym chipsetem.

Niekompatybilność fizyczna polega na tym, że procesory 771 mają zamienione miejscami dwa piny względem jednostek 775 oraz ich wycięcia w PCB znajdują się w zupełnie innym miejscu.

/Ogólnie pinout procków 771 różni się nieco od 775, co widać gołym okiem. Ale poza dwoma pinami, które należy zamienić miejscami nie ma to wpływu na działanie procesorów oraz płyt głównych./

QX9775 to procesor LGA 771, a QX9770 to procesor LGA 775, (w dużym uproszczeniu) są to praktycznie identyczne jednostki, tyle że na różne sockety.

Problem zamienionych pinów rozwiązuje specjalny adapter w formie naklejki. Gdy pierwszy raz spojrzałem na ten wynalazek byłem bardzo sceptycznie do niego nastawiony. Jednak po jego użyciu muszę przyznać, że nie ulega wątpliwości, iż działa, co w sumie jest najważniejsze.

Naklejki można bez problemu kupić na eBay, albo na Allegro. Czasami nawet zdarza się, że używany Xeon 771 jest sprzedawany z naklejoną naklejką.

Kwestię wycięć w PCB poprawiamy za pomocą ostrego narzędzia (osobiście preferuję skalpel chirurgiczny). W sockecie płyty głównej usuwamy wypustki wchodzące do wycięć i po sprawie.

Uczulam, że trzeba robić to niesamowicie ostrożnie, gdyż podczas tej operacji wyjątkowo łatwo można uszkodzić piny w sockecie.

Nie widać tego dobrze, ale zdjęcie przedstawia płytę ASUS P5K64 WS z już wyciętymi wypustkami.

Moje obserwacja jest taka, że wypustki muszą być bardzo dobrze obcięte i procesor musi swobodnie wchodzić do socketu oraz musi móc się leciutko ruszać na boki (przed zamknięciem socketu). Jeśli wypustki nie są do końca dobrze obcięte i procesor musimy docisnąć, aby wszedł do socketu, wówczas najprawdopodobniej platforma nie odpali.

Jest bardzo istotne, aby przy wkładaniu procesora patrzeć gdzie znajduje się trójkącik na CPU oraz na sockecie (czerwone kółeczko na zdjęciu).

Sprawę mikrokodów załatwiamy poprzez ich dogranie do BIOSU LINK.

Info n/t wykonania moda.

Chipsety dobre pod wszystkie Xeony:
    • Intel P35
    • Intel P45
    • nV 780i
    • nV 790i

Wg. mnie na P35 najfajniejsze są ASUS P5K64 WS oraz ASUS Blitz Extreme.

Na P45 istnieje sporo dobrych konstrukcji i należą do nich m.in:

• ASUS P5Q Turbo
    • ASUS P5Q3 Deluxe
    • ASUS Maximus II Formula
    • Gigabyte EP45T-Extreme
    • Gigabyte EP45-UD3R

Konstrukcji na chipsetach nV nie polecam, a nawet wręcz odradzam. Nie posiadają one żadnej przewagi nad płytami z chipsetami Intel, a się mocniej grzeją, gorzej podkręcają i sprawiają więcej problemów.

Inna sprawa to opłacalność zakupu całej platformy. Jeśli mamy odpowiednią płytę, upgrade samego procesora może być dobrym wyjściem, ale kupno od zera platformy 775 raczej nie ma sensu, gdyż płyty (w szczególności te lepsze) potrafią być bardzo drogie.

Jeśli zależy nam na oszczędzeniu na stacji roboczej proponuję LGA 1366. W przypadku komputerów do "zwykłych" zastosowań LGA 1156 będzie IMHO najlepszym wyborem.

Jeżeli chcemy pobawić się dwurdzeniowymi Xeonami, wówczas bezapelacyjnie najlepszym zakupem będzie ASUS P5K Vanilla. Płyta tania i bardzo dobra (nie nadaje się do Quadów!).

Metoda alternatywna

Permanentna modyfikacja płyty głównej (procesory 775 nie będą działać!).

UWAGA! Sposób nie sprawdzony przeze mnie!

Wszystko robimy tak samo jak opisałem to wyżej, tyle że nie naklejamy naklejki na CPU.
    Zamiast tego zamieniamy miejscami ścieżki na PCB mobo.

Istotne jest znalezienie właściwych ścieżek - w każdej płycie mogą one być w trochę innym miejscu.

Przy cięciu ścieżek należy zachować ostrożność, by nie wciąć się zbyt głęboko (laminat ma kilka warstw) i nie przeciąć przy okazji innych ścieżek.

Tak jak pisałem metoda nie sprawdzona, ale powinna działać. Sądzę, że można by pójść jeszcze dalej i używając przełącznika typu DIP oraz odpowiedniej konfiguracji przewodów zrobić hard-moda na płycie, tak by za pomocą przełącznika móc przełączać się między obsługą procków 771 oraz 775. Byłoby to najwygodniejsze rozwiązanie.

Ostatnio edytowane przez ivanov ; 18-02-2015 o 15:24

8018 MHz

i7-5960X = X99-SOC Force = HD7970 Lightning = 32 GB DDR4 = SSD 950 PRO = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

Redaktor / Overclocker Ekspert overclockingu Reputacja:   (16) Awatar ludek
    Super post, ivanov! Ja tylko dodam od siebie, że pamiętam, jak nieraz wróżyli w redakcjach socketowi 775 szybką śmierć, pamiętam art. "775 wiecznie żywy". Po paru latach wyszli chińczycy z przejściówkami dwóch pinów z 771 na 775. Moja ulubiona podstawka, mnóstwo procesorów, mnóstwo zabawy i mnóstwo świetnych płyt głównych. Tyle zabawy, co miałem z 775, nie dała mi chyba żadna inna platforma, chociaż tutaj się zastanawiam nad s478 i s462... Ale te platformy są starsze i nie było wtedy takiej rozmaitości wypasionych płyt głównych.

Dodam jeszcze, że jeżeli chodzi o xeony na 771 to również ciekawe są modele 2 rdzeniowe, te można dostać za totalne grosze i jeżeli chcemy je podkręcać po prostu - ma sens ich kupno, do codziennej pracy raczej mało przydatne... Chyba, że budujemy PC "po taniości".

Użytkownik Początkujący overclocker Reputacja:   (1) Awatar gagarin77
    Oj oj ivanov słabo odrobił pracę domową - różnic jest znacznie więcej niż owe dwa piny. Powiedziałbym że co najmniej kilkadziesiąt landów ma inną funkcję. Nawet widziałem excela porównującego poszczególne landy ale siedzę w tym tak długo, że ciężko będzie to znaleźć... na pewno gdzieś na overclock.net i całkiem możliwe że to był support thread.
    W zasadzie teraz chodzi o to żeby uruchomić Xeony z serii 5xxx na płytach z chipsetami X38/X48 (i jeszcze Q). Jak dotąd się to nie udało i płyty te działają wyłącznie z Xeonami przeznaczonymi do solowej pracy czyli seria 3xxx.
    Haczyk w tym że intel nie wypuścił dokumentacji dla Xeonów 33x3 (LGA771) prawdopodobnie żeby nikt nie uruchomił tych tańszych Xeonów na dwuprocesorowych platformach serwerowych i nie ma jak tego porównać.

No i jeszcze dwa słowa o wydajności tych Xeonów. Skalują się niemalże liniowo w zależności od częstotliwości. Oto moje rezultaty z Passmarka:
    E5420 E0 (2,5GHz) - 3899p.
    E5450 C0 (3,0GHz) - 4670p.
    X5450 C0 (3,0GHz) - 4678p.
    X5482 E0 ES (3,2GHz)- 5008p.

Dobrze podkręcony Xeon zrobi 6500, może nawet przeszło 7000 i to naprawdę łyka sporo sprzętu z wiele lat nowszych platform. Co więcej taki test z Passmarka nalicza dodatkowe punkty nowszym prockom za nikomu niepotrzebne funkcje jak np. AES tymczasem wydajność zmiennoprzecinkowa Xeonów potrafi być większa niż i5/ i7.

BTW
    No i z BIOSami trzeba uważać, bo to są tylko podstawy opisane. Nikt tam nie opisuje błędów i jak sobie z nimi radzić. Większość samozwańczych informatyków nawet sobie nie zada trudu żeby sprawdzić czy np. microcod który właśnie ładują nie jest już w ich BIOSie tylko w innej rewizji.

Użytkownik Ekspert overclockingu Reputacja:   (4) Awatar Gwynbleidd
    Widziałeś wyniki FX'ów w pass marku?
    Tego smarka można w rzyć se wsadzić.
    46% graczy uważa że najważniejsza jest grafika jeśli należysz do tych 54% co lubią cycki wklej to na swój kanał

Z tymi pinami to uproszczenie Skoro innych nie trzeba zamieniać miejscami, bo będzie działać, to nie jest to przesadnie istotne z punktu widzenia osoby, która chce to odpalić. Dwa trzeba zamienić miejscami i to jest najważniejsze.

- - - Aktualizacja - - -

Gdyby te Xeony miały taką super wydajność, to wszyscy by na nich robili wyniki na HWBot

Passmark niestety jest o kant (_!_).

- - - Aktualizacja - - -

Z resztą inna sprawa, że zgodnie z tym co jest napisane na samym początku - wpis nie jest jeszcze gotowy.

Złapała mnie wena, miałem trochę czasu, to machnąłem. Teraz muszę porobić foty i doszlifować całość

8018 MHz

i7-5960X = X99-SOC Force = HD7970 Lightning = 32 GB DDR4 = SSD 950 PRO = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (1) Awatar 7niebo
    Hehe, pół roku temu sprzedałem q6600 za 130 i nie była to bardzo niska cena (potencjalny klient kupił za 100)- teraz ten model chodzi po 170
    Wydajność to jedynie wielowątkowa wzrośnie (nie mówię o oc, chociaż po nim też dupy nie urwie)

Użytkownik Początkujący overclocker Reputacja:   (1) Awatar gagarin77
    Ale ja nie mówię o osiąganiu wyników na poziomie WR, tylko o zastosowaniu w codziennym użytkowaniu. np obróbka wideo, czy fotografii albo gry. Poważnie BF4, ARMA3, FIFA15, FarCry4, Dragon Age3 - wszystko na tym śmiga. Jak się weźmie pod uwagę to, że procki mają już 8-9 lat (ES były w 2006r.) to wygląda to naprawdę imponująco. No i jeszcze dochodzi coś takiego, że upgrade całej platformy nawet na używanych częściach trzeba liczyć jakieś 1000zł, a tu za około 200-300zł można mieć praktycznie to samo. W dodatku człowiek musiał by się pakować w platformę na DDR3 kiedy kolejna generacja już jest na rynku. Na bank stosunek wydajność/cena jest tu po stronie Xeonów.

@7niebo widziałem przypadki że ludzie sprzedawali Q6600/ Q9xxx - za zebraną kasę kupowali Xeona i jeszcze na tym zarabiali

Ok, można powiedzieć, że gotowe; dodałem zdjęcia

- - - Aktualizacja - - -

Quady Extreme i wysokie Quady 9xxx cały czas stoją bardzo wysoko. Z resztą najbardziej hardkorowe Xeony czterordzeniowe na 771 też są drogie.

8018 MHz

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (0) Awatar Androctonus
    Grzesiek, a warto DFI UT X48 T2R przerobić pod s.771?

Druga sprawa, od kiedy mieszkasz w KRK?
    q9450 + Foxconn BlackOps + 2x1GB CellShock + HD4870x2 CF + WD Black 500GB + Platimax 1000W

Raczej słaby deal. Raz, że to X48, więc najlepszych Xeonów 4-rdzeniowych nie zainstalujesz.
    A dwa, że nie wiem jak z samą płytą Mam tylko jedno DFI na 775 - DK P45-T2RS Plus i konfiguracja BIOSu to po prostu jakaś masakra

W listopadzie się przeprowadziłem

8018 MHz

Uprawnienia umieszczania postów