Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Chłodzenie GTX 860M w lenovo y70-70.

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (0)

Chłodzenie GTX 860M w lenovo y70-70.

Witajcie!
    Jakiś czas temu pisałam, że zabieram się za podkręcenie mojego gtx'a. Wszystko w sumie funkcjonuje sprawnie. Z tymże jeszcze w maju temperatury wraz z podkręceniem dobijały do 67*C, a teraz zdarza się nawet i 75*C, choć dość rzadko. No, ale mamy zimę, dlatego strach pomyśleć, co będzie wiosną/latem. Jestem bardzo źle nastawiona do serwisów (z doświadczenia), więc gdyby przyszło mi ręcznie wymieniać pastę, to w jaką najlepiej się zaopatrzyć w przypadku mojego sprzętu? Nigdy los nie zmusił mnie, by się w tym babrać, dlatego wybaczcie mi tak bardzo zwięzłego posta Nigdzie nie uzyskam tak wiarygodnych informacji, jak tu. Z góry dzięki!

PS. Powinnam w pierwszej kolejności zaktualizować sterowniki? Przeszło mi przez myśl, że może wtedy temperatury trochę spadną. Mam w tej chwili 355.98, bo z jego następcą występowały u mnie kłopoty (spadek fps, nasilona liczna blue screen'ów na 8.1).

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (2) Awatar 7niebo
    Polecam test past termoprzewodzących na portalu http://www.overclock.pl/articles/sho...sie-wystrzegac
    W laptopach wysokie temperatury są normalne, bo nie ma miejsca na wydajne układy chłodzenia.
    Dla zmniejszenia temperatur, kosztem głośności możesz zwiększyć obroty wentylatora odpowiedzialnego za chłodzenie gpu.

Dziękuję! Ogólnie rzecz biorąc, nieważne którą z tych lepszych past wybiorę, zawsze będzie pełnić swoją funkcję (niezależnie od modelu karty)? Odpowiedź zapewne jest oczywista, ale nie chcę sytuacji, że zetrę to co mam teraz i po nałożeniu nowej pasty będzie jeszcze gorzej. Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś jeszcze powiedział mi jak wygląda ta sprawa ze sterownikami... A co do wiatraczka, też nie chcę go jakoś maksymalnie eksploatować, bo pewnie skróci to znacznie jego żywotność(?)

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (2) Awatar 7niebo
    Zużytą lub starą pastę usuwa się szmatką nasączoną izopropanolem, ewentualnie jakimś spirytusem lub denaturatem z rdzenia. Po usunięciu przetrzyj suchą szmatką lub chusteczką, aby nie zostały resztki IPA i możesz nakładać nową pastę

Wiatraczek, a raczej jego rdzeń można przetrzeć jakimś smarem (np. wp-40), aby zmniejszyć tarcie, ale powinny to być śladowe ilości, jak dasz za dużo smaru to się wyleje i będzie mógł ochlapać podzespoły.
    W wentylatorach nie ma się co zepsuć, bo jego budowa jest prosta jak konstrukcja cepa
    http://upload.purepc.ppcgroup.pl/mon...1208443963.jpg
    Ostatnio edytowane przez 7niebo ; 28-12-2015 o 16:00

Moderator Ekspert overclockingu Reputacja:   (20) Awatar Grisz
    W przeciwieństwie do 95% laptopów w Y70-70 dostęp do chłodzenia jest dość prosty - wystarczy odkręcić całą dolną pokrywę, nie trzeba wyjmować płyty głównej, a więc nie trzeba rozmontowywać całej obudowy ani odkręcać pokrywy matrycy jak to się czasem zdarza . W środku masz 2 wentylatory chłodzące i dość spory radiator odprowadzający ciepło z karty graficznej i procesora.

Na początek może spróbuj czegoś dużo prostszego - odkręć same wentylatory i wygarnij kurz z radiatorów, to powinno znacznie zredukować temperatury

Jeżeli chcesz wymieniać pastę na CPU/GPU musisz oczywiście odkręcić cały radiator i jeżeli laptop jest na gwarancji miej na uwadze że zapewne ją stracisz - w większości laptopów na jednej ze śrubek radiatora jest plomba.

Zwróć też uwagę że pod radiatorem masz thermopady do odprowadzania ciepła z kości pamięci karty graficznej oraz sekcji zasilania CPU/GPU, które zaleca się wymieniać tak jak pastę przy każdorazowym demontażu radiatora na odpowiedniej grubości i wydajności zamiennik.

BTW
    Jeżeli wentylatory nie warczą i nie wydają żadnych niepokojących odgłosów raczej ich nie rozbieraj i nie smaruj
    Ostatnio edytowane przez Grisz ; 29-12-2015 o 01:15
    Intel Core i7 860 @ 4.0GHz + NH-D14
    MSI Big Bang Trinergy
    Kingston Genesis 8GB 2133MHz
    Gigabyte HD7970 OC 3GB Wind Force
    Seagate Barracuda 500GB x2
    X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro
    FSP Fortron Raider S 550W

Dopiero teraz znalazłam chwilę, żeby podziękować za szczegółową instrukcję! Faktycznie, pozornie cała operacja wydaje się łatwa. Martwię się jednak teraz najbardziej o te thermopady. Według jakich kryteriów mam je dopasować pod mój sprzęt?

Moderator Ekspert overclockingu Reputacja:   (20) Awatar Grisz
    Najlepiej sprawdzić podczas demontażu chłodzenia jakiej grubości zastosowano tam thermopady, zakładam że jest to 1mm, ale mogą być również 0,5mm. Ostatnio używam padów od Gelida, mają zadowalającą wydajność i są bardziej plastyczne niż te od Phobya z testu na naszym portalu.

Ponawiam propozycję z poprzedniego posta - wpierw odkręć same wentylatory i oczyść z kurzu radiator bez jego demontażu i zobacz jaki będzie efekt.
    Intel Core i7 860 @ 4.0GHz + NH-D14
    MSI Big Bang Trinergy
    Kingston Genesis 8GB 2133MHz
    Gigabyte HD7970 OC 3GB Wind Force
    Seagate Barracuda 500GB x2
    X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro
    FSP Fortron Raider S 550W

Cytat Zamieszczone przez Grisz Zobacz posta
    Ponawiam propozycję z poprzedniego posta - wpierw odkręć same wentylatory i oczyść z kurzu radiator bez jego demontażu i zobacz jaki będzie efekt.
    Ok. Oby na razie to jakoś pomogło, chociaż wydaje mi się, że po upływie 9 miesięcy wskazane już byłoby zająć się także i pastą.

Jeszcze jedna kwestia nie do końca związana z tym wątkiem zaczęła mnie dziś nurtować (lepiej późno niż wcale)... od paru miesięcy gram w Dziki Gon przy podkręconej pamięci karty o 490 MHz. Żadnych artefaktów nie ma, wszystko chodzi płynnie. Praktycznie nic niepokojącego nie obserwuję, poza tym, że od dnia zakupu temperatura wzrosła (co jest normą). Tylko pytanie, czy to nie wpływa źle na zasilacz, czy jest on wystarczający do takich zabaw? Na notebookcheck wyczytałam, że jego moc wynosi 135 W.

HWBot Team Extreme overclocker Reputacja:   (25) Awatar ViNG
    Jeśli chodzi o pastę to NT-H1 będzie najlepsza ( nie miałem innej pod ręką )...do czyszczenia zestaw Arctic (czyścić do oporu aż będzie "lustro"). Raz a porządnie. Nie trzeba wygrzewać itp. Mój młodszy Brat był w szoku (gustuje tylko w laptopach).
    4930k@4.7 AIO, Rampage IV BE, 4x2GB G.Skill Pi Black 2200@2400cl8, 980Ti LTG SLi, 2x1000W Seasonic Platinum, Pajonk

Witam po przerwie! Dziś razem z bratem dokonaliśmy całej operacji na laptopie. Użyłam pasty, o której wspomniał kolega wyżej (Noctua NT-H1). Temperatura procesora przed, przy obciążeniu wynosiła około 80*C, zmalała do 74*C. w przypadku karty z 72*C aż do 63*C. Tak było, gdy uruchomiłam grę tuż po nałożeniu pasty. Niestety teraz temperatura wyraźnie podskoczyła i jest bardzo zbliżona do tej, jaką miałam przed, ale na szczęście jej nie przekroczyła. Czy tak już musi zostać, będzie rosnąć jeszcze bardziej?

Uprawnienia umieszczania postów