Krótki poradnik jak zrobić Vmoda w Lenovo y50-70, może komuś z was się to przyda jeśli do czegoś takiego jeszcze nie dotarliście

Aktualnie opanowałem technikę vmoda tylko dla wersji biosu 1.13 który ma odblokowany EPROM

Wymagane programy:

Do kopiowania i flaszowania biosu lenovo:
http://forum.hwbot.o...ead.php?t=75024

Do edycji biosu lenovo wcelu wyciągnięcia biosu GTX'a:
https://www.bios-mod...-EFI SLIC Tool/

Do edycji biosu GTX'a
https://www.techpowe...-tweaker-v1-36/

Bios wersji 1.13 do lenovo:
http://download.lenovo.com/consumer/...s/zivy2113.exe

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etap I:

Degradacja biosu lenovo do wersji 1.13:

1. uruchamiasz kompa wchodzisz do biosu uzywajac przycisku "F2" szukasz opcji "Back Flash BIOS" ustawiasz "enable"
2. uruchamiasz plik zawierający biosa w wersji 1.13 z powyższego linka "zivy2113.exe"
3. czekasz aż sie sflaszuje

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etap II:

Kopia zapasowa biosu:

1. Uruchamiasz "cmd" jak administrator
2. wchodzisz w konsoli do folderu z odpowiednim windowsem w moim przypadku windows64
3. wpisujesz komendę "fptw64 -d kopiazapasowa.rom -bios"
4. czekasz aż się skopiuje bios.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etap III:

Poszukiwania biosu karty graficznej:

1. uruchamiasz Pheonixtool.exe
2. wybierasz kopiazapasowa.rom
3. przyklepujesz kolejne komunikaty
4. w folderze w którym znajduje się "kopiazapasowa.rom" pojawia się folder "DUMP"
5. zostawiasz uruchomiony program i wchodzisz do folderu "DUMP"
6. bios karty graficznej ma 102kb, w wersji 1.13 jego nazwa zaczyna się od 288............................rom
7. uruchamiasz plik 288xxxxxxxx.rom za pomocą Maxwell Bios tweaker II

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etap IV:

Tworzenie Vmoda dla GTX'a:

1. W maxwell bios tweaker II, w zakładce common ustawiasz taktowanie zegara ustawiasz taki zegar którego jesteś pewny że jest stabilny. W moim przypadku było to 1320mhz dla ASIC 82%
2. W zakładce Voltage Table możesz zmienić napięcie jeśli wiesz co robisz, nie polecam laikom
3. W Power Table pierwsza wartość bez zmian druga na 75000 mW trzeciaa na 150000 mW, niższa tabela bez zmian zostaje na 0/200000/200000
4. W zakładce Boost table klikasz prawym i wybierasz "Fix invalid clocks" następnie ustawiasz suwak na okolice 1529mhz
5. W zakładce Boost state w polach GPC max wpisujesz z tabeli taktowanie które cię interesuje i wiesz że karta osiągnie (u mnie to jest aktualnie 1411mhz przy Vcore 1,168), w polu XBAR max wpisujesz maxymalne ustawienie z tabeli boost (w moim przypadku jest to 1529mhz) te samo taktowanie wpisujesz do pola L2C następnie analogicznie wszystko tak samo przepisujesz w profilu P0
6. klikasz "Save bios as" wpisujesz vmod.mod

Etap V:

Podmienianie biosu karty graficznej:

1. wracasz do programu pheonix
2. klikasz przycisk structure
3. Szukasz w UEFI modulu odpowiadającego za bios karty graficznej, czyli rozwijasz listę UEFI, następnie przechodzi do 2 od góry rozwinięcia rozwijasz aż pokaże się mnóstwo modułów
4. szukasz modułu o nazwie "Freeform 288xxxxxxxxxx" rozwijasz go do końca aż do "raw option" następnie klikasz przyciski "replace"
5. wchodzisz do folderu w którym zapisałeś swój przerobiony bios czyli "vmod.mod" /// Uwaga rozszerzenie *.mod jest konieczne i wymagane
6. klikasz otwórz
7. chwile komputer pomyśli zwinie listę to wtedy klikasz "exit" zapyta się czy zapisać zmiany to się zgadzasz. // jeśli do tego momentu pheonix nie wywali błędu to jest OK
8. nowy bios będzie się nazywać "kopiazapasowa.rom" a obok będzie "kopiazapasowa.old" plik z rozszerzeniem "*.old" jest kopią zapasową bez Vmoda
9. zmieniasz nazwę z "kopiazapasowa" na "vmod" i kopiujesz nowego biosa lenovo do folderu z fptw64

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etap VI

Flaszowanie biosa i sleep bug

1. uruchamiasz konsole jako administrator
2. przechodzi do folderu gdzie znajduje sie fptw64.exe i plik z nowym biosem
3. teraz musisz uśpić komputer na ok. 10 sekund, ja zawsze daje 30sekund.
4. wybudzasz komputer
5. wpisujesz komendę "fptw64 -f vmod.rom -bios" wciskasz enter
6. teraz zacznie się nadpisywać zmodowany bios.
7. po zakończeniu uruchamiasz komputer ponownie i cieszysz się Vmodem

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moje uwagi:

Jeśli czegokolwiek z tego nie rozumiesz albo nigdy nie flaszowałeś biosa nie rób tego.
Wszystko robisz na własną odpowiedzialność.
Jest ryzyko bricka jeśli bios nie wgra się w 100% i weryfikacja się nie skończy sukcesem. Wtedy w żadnym wypadku lapka nie uruchamiaj ponownie tylko próbuj wgrać kopiazapasowa.rom.
Osobiście zanim doszedłem do najbardziej optymalnych ustawień flaszowałem swojego lapka kilkanaście razy.
MSI afterburner i jakiekolwiek programy do OC nie podkręcą karty ponieważ nowy bios blokuje zegary na stałe tak jak napięcie. Można to jakoś ominąć nie wiem jeszcze jak.
W biosie lenovo można odblokować ustawienia zaawansowane oraz opcje do OC i zwiększania TDP dla procesora, oraz opcje do kontroli pracy wentylatorów - niestety nie wiem jak.

Ja stanąłem na OC karty graficznej i jestem w pełni z tego zadowolony, procesor reguluje sobie programem ThrotleStop.

Poradnik pisałem tak na szybko, dla mnie sie wydaje to wszystko teraz banalnie proste w razie pytań postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

PS. Mój wynik to Vcore 1.168v taktowanie 1411mhz core i 1563mhz dla mem, przy asic 82% każdy osiągnie inne wyniki niż ja ze względu na ASIC i zastosowane pamięci. Moje wyniki mnie zadowalają ponieważ przekroczyłem barierę 1400mhz do której dążyłem a Vram to wisienka na torcie której się nie spodziewałem.

Jeśli macie jakieś pomysły to temat można doszlifować np. poprzez OC procka, ale jeszcze nie mieszałem w biosie z ustawieniami proca.
Pozdro!