Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Mugen 2 - rozmieszczenie wentylatorów

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (0)

Question Mugen 2 - rozmieszczenie wentylatorów

Witam

Zwracam się do was (mam nadzieję, że specjalistów w tej dziedzinie) z pytaniem w jaki sposób umieścić wentylatory na chłodzeniu tak, aby było ono najefektywniejsze, a temperatury jak najniższe. Załączam trzy zdjęcia, które opiszę.

DSC_3315.JPG

DSC_3316.JPG

DSC_3317.JPG

1. Wentylator na dole radiatora wwiewa powietrze, natomiast ten na górze wywiewa je poza obudowę. Moją wątpliwość budzi tutaj umieszczenie wentylatora wwiewającego zaraz nad kartą graficzną, od której może bić ciepło, i to ciepło wwiewać właśnie w radiator i cały układ może być mało wydajny. Mam rację, czy nie do końca?

2. Wentylator z prawej wwiewa powietrze, natomiast z lewej wywiewa poza obudowę. Tym razem wentylator wwiewający nie jest umieszczony bezpośrednio nad kartą graficzną, przez co wydaje się być to bardziej efektywniejszym rozmieszczeniem, natomiast i tutaj jest pewna wątpliwość. Wentylator z prawej strony dotyka radiatora kości RAM. Nie napina go, nie odchyla, ale po prostu dotyka. Sam radiator kości zasłania część wentylatora, więc mam wątpliwości, czy wentylator nie wwiewałby bezpośrednio nagrzanego powietrza z radiatora kości RAM. A może to w niczym nie przeszkadza?

3. Właściwie nie wiem po co to pokazuję, bo wydaje mi się to jeszcze gorszym sposobem, niż na zdjęciu pierwszym, bo wentylator wwiewający znajduje się jeszcze bliżej karty graficznej, bo wentylatory umieszczone są tym razem na mniejszych ściankach radiatora Mugena.

A może macie jakieś inne pomysły jak to rozwiązać, aby efekt był najlepszy, a temperatury jak najniższe?

Chłodzenie to Scythe Mugen 2 Rev. B

Niestety sam nie jestem w stanie obecnie sprawdzić na którym z ustawień temperatury byłyby najniższe, z resztą zmieniając ustawienie z 1 na 2 musiałbym oderwać radiator od procesora, co wiązałoby się (chyba) z ponownym nałożeniem pasty, a po co marnować jej tyle.

Z góry dziękuję za porady i odpowiedzi. Pozdrawiam

Forumowy dałn Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (-27) Awatar haha3
    ja mam tak jak u ciebie na pierwszym foto i jest dobrze.

- - - Aktualizacja - - -

ja mam tak jak u ciebie na pierwszym foto i jest dobrze.
    3520MHz -------- 7220MHz
    Czytając moje wypowiedzi na temat Intela, pamiętajcie o tym, że są one poparte doświadczeniami ze sprzętem tego producenta oraz rzetelnymi testami. Niemniej jednak niektóre z nich mogą mieć wydźwięk humorystyczny i dlatego należy brać je dosłownie, mają też na celu ubliżenie komukolwiek lub jakiejkolwiek firmie.

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (0)
    Też tak miałem do tej pory i temperatury nie były jakieś niepokojące. Natomiast słyszałem, że najlepiej jest tak jak na zdjęciu drugim. Sprawdzę to, kiedy będę miał możliwość.

Z resztą w pewnym artykule znalazłem, że umieszczenie wentylatorów równolegle, aby przepychały powietrze pionowo od dołu ku górze nie jest najwydajniejszym rozwiązaniem. Cytuję: "Zamontowanie schładzacza procesora tak, by "przepychał" powietrze pionowo jest zdecydowanie złym pomysłem."

Źródło: http://www.overclock.pl/articles/sho...7,podsumowanie

HWBot Team Początkujący overclocker Reputacja:   (4) Awatar RemiKo
    Prywatnie od wielu lat stosuję montaż jak na zdjęciu drugim. Prócz tego, że faktycznie lubi zawadzać o kości ramu, to nie widzę większych przeciwwskazań. W moim przypadku chłodzenie zawsze czerpało świeże powietrze z przodu obudowy, gdzie na wysokości odpowiadającej umieszczeniu Mugena posiadałem wentylator wtłaczający powietrze do wnętrza.

Taka konfiguracja przetrwała już parę różnych platform: od AM2+, AM3, s.1155, s.1150 oraz s.2011.

Cały czas chłodzone tym samym Mugenem II

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (4) Awatar koku
    również sądzę, że lepiej by było "ciągnąć" świeże z przodu(j/w wiatrak na wysokości cepa wtłacza powietrze) do tyłu bo jednak z dołu do góry trochę ciężko jest dobrze wykręcić dobry przepływ powietrza przez budę bo zawsze coś będzie przeszkadzać

jedynie co będzie przeszkadzać w tym to te kable na ściance bo całe/część powietrza będzie odbijać się od nich
    Spolier:

CPU: Intel i5 4670k + Noctua NH-D15 | MOBO: Msi Mpower z87 | GPU: Msi 1070 gtx Gaming X 8G | RAM: 2x8 gb ddr3 G Skill Ripjaws X 2133Mhz | SOUND: Asus strix soar
    HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200rpm x2 | SSD:Transcend (S) 256 gb | PSU: XFX TS 550W 80+ bronze | OS: Windows 10 Pro x64 | OKNO: BenQ GL2460 1920x1080

Uprawnienia umieszczania postów