Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45

Wątek: Pierwsze WC - pytania praktyczne

Mieszany widok

Użytkownik Początkujący overclocker Reputacja:   (0)

Pierwsze WC - pytania praktyczne

Heja. Zacząłem składać pierwsze WC. Po dniu skręcania rurek i kombinowania jak poprowadzić kable od zasilacza, oraz mało przyjemnym incydencie ze szczelnością pompki, aktualnie układ sobie spokojnie pracuje w celu weryfikacji szczelności. Jednak już na tym etapie obserwuję, że pewne rzeczy nie wyglądają tak jak sobie wymarzyłem, więc chętnie bym się skonsultował z mądrzejszymi od siebie

1) pompka, mimo że słaba (dcp 2.2) daje spory przepływ, przez co bąbelki powietrza latają w kółko po układzie. Czy coś powinienem z tym zrobić, czy po prostu po pewnym czasie znikną?

2) w końcu zdecydowałem się na barwione chłodziwo - padło na ek cryofuel. I teraz temat - odnoszę wrażenie że to się pieni... o_O
    W sensie, jak gaszę pompkę i wszystko się zatrzymuje, to w rurkach pojawia się mnóstwo mikroskopijnych pęcherzyków, które mają charakter piany. WTF?

3) w związku z tym jak pompka zaiwania - z czego w warunkach domowych można zrobić coś w stylu "anti vertex foam".

4) ile czasu układ powinien latać żeby uznać że jest szczelny? Kilka godzin to chyba przesada, nie?

Ex-Redaktor Extreme overclocker Reputacja:   (68) Awatar ivanov
    Od tego masz rezerwuar i robisz taniec szamana, by wyeliminować pęcherzyki powietrza.

Same nie znikną.
    8018 MHz

i7-5960X = X99-SOC Force = RX 580 Limited Edition = 64 GB TridentZ 3200C14 = SSD 950 PRO = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

Ok, tylko wydawało mi się nie wiem dlaczego, że wspomniany taniec szamana odstawia się z włączoną pompą. Być może błędnie.

- - - Aktualizacja - - -

Dobra, moja culpa, wygląda na to że już jest dobrze. Punkty 1 2 i 4 przestają być problemem (nawet powiedziałbym że po dwóch godzinach pracy układ się sam odpowietrzył). Jeszcze temat z tym vertex foam - z czego to można zrobić? Zwykła gąbka kąpielowa chyba jest za gęsta, no nie?

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (16) Awatar An2
    Te drobne bąbelki jak w piwie czy coli nieotwartej znikną po paru dniach jak powietrze się wytrąci z całego płynu. Duże bąble lubią siedzieć w komorach chłodnicy. Potrzep chłodnicą jak jest na wężach i nie przykręcona na stałe do budy, jak przykręcona, to po telep kompem przy włączonej pompce.. Miałem kiedyś w układzie EK dcp-2.2 w combo z rezem EK-XRES, ta pompka na max ma 2k rpm i długo się układ odpowietrza do końca, bo wbrew pozorom jest ona słabiutka. Na pompie D5 dajesz 4.5-4.8k rpm i układ w mig odpowietrza się. Odkręć co jakiś czas pokrywkę reza aby powietrze sprężonej poduszki pod nakrętką nie tworzyło. Gąbka w rezie powinna być rzadka.

Ex-Redaktor Extreme overclocker Reputacja:   (68) Awatar ivanov
    Jak pompa jest za mocna, to też jest problem z odpowietrzeniem

Przy Laing DDC z elektroniką Toshiba @ 30 W miałem niezłą zabawę
    8018 MHz

i7-5960X = X99-SOC Force = RX 580 Limited Edition = 64 GB TridentZ 3200C14 = SSD 950 PRO = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

@An2 dzięki za hinty. Chyba w końcu układ mi się odpowietrzył dość dokumentnie. Pracuje cicho i jedyne co bulgocze to rez jak pompka za mocno pociągnie. Jako że w układzie mam tylko blok CPU i chłodnicę 120mm, to płyn generalnie szaleje bez większych przeszkód.

Tak właściwie to temat pompki mam jakby otwarty. Ten DCP 2.2 okazjonalnie mi przecieka (przy rogach osłony wlotu pojawiają się krople płynu, jest tego malutko ale samo zjawisko uważam za skandaliczne). Nie wyczaiłem reguły kiedy to się dzieje, ale fakt jest niepodważalny. Po rozkręceniu uszczelka wygląda OK, więc nie mam pojęcia co jest, i zaczynam się zastanawiać czy nie kupić nowej pompki. Z aktualną nie pójdę na żadną gwarancję, bo była kupiona ponad 5 lat temu.

W moim budżecie mieści się albo ponowny zakup DCP 2.2 (która wydaje mi się być wystarczająca, licząc że nowa ze sklepu nie będzie ciekła ) albo ew. mógłbym się szarpnąć na EK SPC-60. Co, myślicie, lepiej zagra? Warto dołożyć do spc? Na D5 się w tej chwili nie szarpnę :/

Jak działa pompka, to po co wymieniać na taką samą?
    Rozkręć, odtłuść uszczelkę i plastik gdzie przylega np. alkoholem izopropylowym i posmaruj uszczelkę lekko po obwodzie sylikonem z jednej i drugiej strony.
    Nowej uszczelki chyba nie dokupisz, bo to taka durna uszczelka gumowa, a nie zwykły oring. Chyba, że dotniesz nową z takiej samej gumy na identyczny wymiar.
    Jak rozkręcisz pompkę, to uważaj na takie białe podkładki na końcach osi wirnika aby się nie zsunęły i nie zablokowały po skręceniu wirnika.
    Jak nie masz dwóch lewych rąk to sobie poradzisz z taką drobną reperacją.
    Resztę kasy odłóż i dozbieraj sobie na D5 lub większa chłodnice.

ivanov to się wie, jak mocna pompa, a układ mało restrykcyjny do niej, to masz piwo z bąbelkami w układzie.
    U mnie, przy 3 litrowym układzie na maxa jest przepływ 150L/h, więc odpowietrza się dobrze.
    Tak normalnie to D5 chodzi na ok.900-1000 rpm i przepływie 40-50L/h. Ciągnie Heatkillera IV pro, Phanteksa Glaciera na gtx 1070, blok fabryczny na sekcjach Asusa M7F, dwie chłodnice 3x120, jedna w pionie, druga w poziomie z wentylami bq i moją specjalną 2,4 litową rezerwuaro-chłodnicą pasywną Resorator 1 V2.
    Udało mi się tak skomponować układ, że jest cicho i chłodno.
    Ostatnio edytowane przez An2 ; 24-07-2017 o 00:06

Heja, odgrzebuję temat. Pozmieniałem to i owo i teraz na tapecie mam następujący problem - hałas. Skusiłem się na zamontowanie do wiania 2 x Corsair SP120 Quiet, ale nawet z przelotkami redukcyjnymi, kręcą się ~1200 obr/minutę i są aktualnie najgłośniejszymi elementami w budzie. Myślałem że za tyle kasy dostanę coś o wszystkich parametrach na znośnym poziomie, ale niestety rozczarowałem się. Jakie znacie przyzwoite wentyle 120mm, które będą a) ciche, b) nadające się do chłodnic? (a jeszcze najlepiej, żeby były slim - co myślicie o scythe kaze jyuni slim?).

Mnie też wkurzał terkot pompki EK-DCP 2.2 (wymieniona na D5) i poszum wentylatorów.
    Poradziłem sobie z hałasem wentylów kupując 3x be quiet! Pure Wings 2 PWM 120mm (max 1500 RPM), 3x be quiet! Pure Wings 2 PWM 140mm (max 1000 RPM) i jeden na tył budy Scythe 120mm KAZE-JYUNI Slip Stream Slim 800rpm 120x120x12mm, bo mi grubsze wentyle przeszkadzały w wyprowadzeniu węży z chłodnicy na topie budy i ten wentyl slim jest mało wydajny, ale jakiś jest wyciągający z tyłu powietrze z budy. Wszystkie wentyle są skręcone na 350-400 RPM i chłodzą obudowę i dwie chłodnice 360 (3x 120mm), wspomaga chłodnice pasywny Reserator 1 v2. Pompa D5 PWM chodzi na 900-1150 RPM chłodząc CPU, GPU i fabryczny blok na sekcjach zasilania Asusa Maximusa 7 Formula.
    Niedługo dojdzie jeszcze blok na RAM.
    Teraz jest chłodno w kompie i bardzo cicho, praktycznie siedząc i mając ucho 40-50 cm od kompa jest niesłyszalny. Udało mi się LC zestroić super aby było chłodno i cicho.

Użytkownik Extreme overclocker Reputacja:   (32) Awatar blabla123
    Wentyle Corsair nie są najgorsze ale zdecydowanie nie są warte swojej ceny. No może kiedyś jak brałem na próbę dualpack to wychodziło 50zł. Teraz za takie coś trzeba dać 100 PO JE BA ŁO!
    Osobiście polecam Alpenfohn Wing Boost 2 Plus PWM, miałem już w 2 zestawach na LC i jednym AC i generalnie jestem bardzo z nich zadowolony. Są ciche, mają niezłą wydajność i znośną cenę. Eh gdzie te czasy gdy kupowałem je po 35zł
    be quiet! też będą dobre ale nie orientuje się które konkretnie, bo różne też są opinie na ich temat.

Uprawnienia umieszczania postów