Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Zmniejszenie "dead zone" wentylatora, oraz zwiekszenie wydajności, projekt

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (0)

Zmniejszenie "dead zone" wentylatora, oraz zwiekszenie wydajności, projekt

Witam wszystkich
    Zastanawiałem się nad możliwością redukcji tak zwanej martwej strefy wentylatora "dead zone"
    Jak wiadomo wentylator na środku ma silniczek który nim porusza, ale co powoduje jednocześnie że w tym miejscu nie ma łopatek wentylatora i
    zaraz za nim podczas pracy powstaje tak zwana martwa strefa gdzie nie ma przepływu powietrza.
    Poniżej można zobaczyć gdzie nam brakuje tego przepływu powietrza ;-)
    http://i4memory.com/reviewimages/coo...adBox_025.html

Przyjrzałem się nieco bliżej trzem rodzajom wentylatorów 85mm, 120mm, oraz 140mm
    Umownie podzieliłem rozmiar wentylatora na strefę martwą (środek bez łopatek), oraz strefę pracy (średnica łopatek wentylatora)

1. Wentylator 85mm
    Wentylator 85mm, dla tego przykładu użyłem wentylatora z karty graficznej
    średnica - 85mm
    martwa strefa - 33mm
    strefa pracy - 52mm
    Czyli z 85mm wentylatora pracuje tak naprawdę 52mm

2. Wentylator 120mm
    Wentylatory 120mm tylko z nazwy, tak naprawdę to średnica wynosi 113mm
    średnica -113mm
    martwa strefa - 39mm
    strefa pracy - 74mm
    Czyli w tak popularnych 120 tak naprawdę pracuje nam tylko 74mm

3. Wentylator 140mm
    Wentylator 140 tylko z nazwy, tak naprawdę to średnica wynosi 133mm
    średnica -133mm
    martwa strefa - 46mm
    strefa pracy - 87mm
    Czyli w tak zwanych 140 pracuje nam 87mm

Tak więc możemy zauważyć że im większa średnica wentylatora tym większa martwa strefa,
    większość wentylatorów o podobnych rozmiarach ma podobne martwe strefy.
    Pytanie brzmi dlaczego? dlaczego wraz ze wzrostem średnicy rośnie martwa strefa?
    Czy wynika to z tego że im większa średnica tym potrzebniejszy jest większy (o większej mocy) silniczek, żeby rozkręcić 140mm wentylator do 2000 obr/min
    będzie potrzebna większa moc niż do rozkręcenia wentylatora 85mm do 2000 obr/min ?
    Czy może chodzi tu o pewnego rodzaju "stabilność" żeby nie było tak zwanego "bicia" ?
    A być może chodzi tu o pewnego rodzaju "lenistwo" producentów (o czym się już nie pierwszy raz przekonałem)
    czyli " skoro wszyscy klepią te same rozmiary silniczków w wentylatorach 140 to my też, standaryzacja przecież obniża koszty,
    a i tak wszyscy bierzemy ten silniczek z tej samej chińskiej fabryki" ;-)

Czemu to wszystko ma służyć? potrzebuje wentylatorów o "prawdziwej" średnicy 120 mm o grubości od 12mm do 15mm, oczywiście takich nie ma,
    więc będę musiał je zaprojektować i zlecić wykonanie, przy okazji nie muszę trzymać się obecnych standardów wiec mogę dążyć do ulepszenia obecnych rozwiązań.
    Skoro potrzebuje wentylatorów o "prawdziwej" średnicy 120mm który nie musi się kręcić szybciej niż 1000 obr/min
    to mogę to przecież osadzić na silniczkach z wentylatorów 85mm.
    Co dzięki temu można uzyskać? po pierwsze właśnie zmniejszenie martwej strefy z 46mm do 33mm, co w moim projekcie jest bardzo ważne,
    ale przyjrzyjmy się temu bliżej

4. Wentylator "prawdziwe" 120mm
    średnica -120mm
    martwa strefa - 33mm (jak w wentylatorze 85mm)
    strefa pracy - 87mm (czyli jak w wentylatorze 140mm)

Czyli osiągamy dużo lepszy stosunek strefy pracy do martwej strefy, a przez co i mam nadzieję dużo lepszej wydajności.
    Oczywiście to jest tylko jeden z aspektów, inne to jeszcze kształt czy rozmieszczenie łopatek,ale tego zagadnienia już tutaj nie będę poruszał.

Bardzo proszę o wasze opinie na ten temat, a może jakieś pomysły lub inne niestandardowe rozwiązania.
    Jeżeli ktoś spotkał się z jakimiś rozwiązaniami technicznymi mogącymi spowodować wzrost przepływu powietrza lub ciśnienia statycznego,
    albo też redukcji hałasu to bardzo proszę o podzielenie się swoimi opiniami.
    Z góry dziękuję.

Użytkownik Początkujący overclocker Reputacja:   (0) Awatar KamilW
    Powinno się brać pole powierzchni, a nie długość łopatki: pi/4*(d_zew^2+d_wew^2)

Wentylator 120
    d_zew = 113 mm
    d_wew = 39 mm
    pole pracy = 8834 mm²

Wentylator 140
    d_zew = 133 mm
    d_wew = 46 mm
    pole pracy = 12231 mm²

Czyli wentylator 140 wychodzi korzystniej

Uprawnienia umieszczania postów