Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Zbyt wysokie napięcie CPU

Mieszany widok

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (0)

Zbyt wysokie napięcie CPU

Dzień dobry
    Kilka dni temu złapała mnie zajawka na podkręcanie. Temat był dla mnie dość jasny, jednak napotkałem pewien problem i uznałem, że zapytam kogoś mądrzejszego, o co chodzi
    Problemem jest domaganie się przez CPU wysokich napięć przy, moim zdaniem, niedużym OC. Rozpisałem sobie, jak CPU nagle głodnieje wraz ze wzrostem taktowania (tabela). Aktualnie pozostawiłem mnożnik na 10, a FSB na 300 (co daje 3,0GHz). Odczyt napięcia VCore w CPU-Z i HWMonitor jest w przedziale 1,42V-1,47V, więc całkiem nieźle (przy próbach na 3,2GHz stabilność uzyskałem dopiero na 1,63V ). Do ciągłego podwyższania napięć zmuszały mnie BSODy, albo restarty płyty przed załadowaniem systemu.
    Podejrzewam, że moja wiekowa już platforma zwyczajnie padła ofiarą eksploatacji i stąd ten pobór, a prezentuje się ona tak:
    -Płyta Asus P5KC
    -Procesor Intel Core 2 Duo E4500 2,2GHz
    -RAM 2x2GB GoodRam 800MHz DDR2
    -Zasilacz ModeCom Feel 500 Active PFC
    -Stockowe chłodzenie Intela (CPU w spoczynku 35-50 stopni, w stresie 60-75, max. 80)
    Dlaczego tak się dzieje? Istnieje jakieś rozwiązanie? Z góry dzięki z odpowiedź
    Nazwa:  voltage.jpg
Wyświetleń: 28
Rozmiar:  23.7 KB

Administrator Guru overclockingu Reputacja:   (85) Awatar ivanov
    Zapotrzebowanie na napięcie nie rośnie liniowo.

"Pod koniec" jest właśnie jak u Ciebie - trzeba mocno zwiększyć napięcie, aby uzyskać choćby trochę wyższe zegary.

To nie jest nic niezwykłego.

BTW Ten zasilacz jest "czarnolistowy", zmieniłbym go na coś porządnego.
    8018 MHz

i7-5960X @ NH-D15 = X99-SOC Force = Vega 64 Nitro+ Ltd Ed = 64 GB TridentZ 3200C14 = SSD 950 PRO = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

NIE odpowiadam na pytania na PW

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (0)
    Dziękuje za rozjaśnienie Co do zasilacza - od lat znam jego reputację ale od lat dobrze się sprawuje i mam do niego sentyment
    W sumie planuję dać tej platformie trochę więcej mocy - zmienić CPU na jakiegoś Quada albo zmodowanego Xeona i dorzucić RAM, co skłania mnie do refleksji nad zmianą płyty w obawie sekcję zasilania (no i zasilacza)

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów