Witam. Próbuję podkręcić szyną procesor, jak w tytule. Nie jest to niestety BE, więc trzeba kombinować. Do czego służy komputer? Photoshop, Lightroom, internet.

Płyta główna - Asus M4A88T-M\USB3

Pamięć RAM - 1x8GB DDR3 1333mhz, 1x4GB DDR3 1333mhz = 12GB

zasilacz OCZ 500W

chłodzenie - box

patrząc na bios - mnożnik, jaki mogę maksymalnie wybrać to 13.5 i taki też zostawiłem, szynę podniosłem z 200 na 220mhz, co dało mi 2970mhz na rdzeń [oczywiście tryb turbo wyłączyłem] napięcie auto. Taka konfiguracja jest stabilna, temperatury normalne, procesor pod obciążeniem działa, nic się złego nie dzieje.

kiedy zmienię szynę na 221x13.5 już zaczynają się cyrki w postaci wieszającego się ekranu startowego biosu, krasze przy próbie uruchomienia Windowsa, losowo.

Czy w takim wypadku jest to max dla tego procesora, czy powinienem pójść raczej w inną stronę i podnieść szynę, a opuścić mnożnik?

w planach jest zakup nowego zestawu opartego o i7 3770K, lub w ostateczności polowanie za 1090BE w dobrych pieniądzach i rozbudowa RAM do 24GB.

co w takim wypadku robić? Zostać przy tych 13.5x220mhz=2970, czy jest szansa, że coś się da jeszcze uzyskać opuszczając mnożnik?