Witam.

Mam problem z moimi pamięciami, ale od początku.

MSI Z77a-G43 (bios 2.13)
i5 3570k
Geil Dragon 1600 2x4GB
HD7780 Gigabyte OC
Corsair VS450

Wczoraj dokupiłem sobie w/w procesor (wcześniej był i3 3220) oraz drugą kość ramu. Niby identyczna jak poprzednia.
Pamięci podłączyłem tak jak zaleca producent, czyli w bank 2 i 4. Komp się uruchomił, ale zauważyłem pierwszy zgrzyt, taki że przy wchodzeniu w bios występuje krótka przerwa podczas której pojawia się na dwie sekundy czarny ekran z białą kreską w lewym górnym rogu i dopiero wchodzi w bios (wcześniej wchodził od razu w uefi).

Mimo to komputer włącza się normalnie, jednak w teście OCCT wywala po jakimś czasie błąd na rdzeniu 1, lub ogólny błąd sprzętowy. W AIDA64 w teście stabilności, wywala błąd na pamięciach.

Próbowałem różnych kombinacji w biosie itd. Zauważyłem dwie rzeczy:

1) Bios startuje normalnie bez pauzy, tylko gdy pamięci są w bankach 1 oraz 2. Ale wtedy occt i aida wywala błędy.
2) occt i aida przechodzą godzinny test bez problemu gdy pamięci są w bankach 1 oraz 4. Ale wtedy znowu bios ma pauzę.

Po głębszym sprawdzeniu widzę że jednak pamięci się różnią.

Pierwsza z 2012 roku 40 tydzień. 11-11-11-28 (CL-RCD-RP-RAS) / 39-208-6-12-6-6-24 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP-FAW)
Druga tez z 2012 ale 49 tydzień. 11-11-11-28 (CL-RCD-RP-RAS) / 39-128-5-12-6-6-24 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP-FAW)

Dodatkowa ta pierwsza obsługuje ASR ale nie ma obsługi PASR. W drugiej kości jest zupełnie na odwrót.

Szukałem po wątkach, ale nie widziałem podobnego problemu. Ma ktoś jakiś pomysł?

Pozdrawiam