Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Sposób na tanie i zimne :)

Użytkownik Początkujący overclocker Reputacja:   (0)
    To taka moja mała historia apropos chłodzenia GPU.
    Otóż gdy kupiłem moją 9800GT, wiatrak robił odgłos klikania. Denerwujące.....
    Więc niedawno postanowiłem zacząć grzebać w tej karcie z tego powodu i też dlatego że wiatrak dziwnie sie zachowywał sam w sobie.

Używam EVGA Precission tool (wszyscy co mają GeForcy - notujcie) czyli programik do podkręcania karty i także predkości wiatraka/ów kart/y. Na 100% prędkości karta wyciagała ok 54C IDLE.
    Ale to za mało....
    Rozkręciłem ją, rozebrałem na czesci, wyczyściłem i złożyłem spowrotem - efekt umiarkowany, ogdłos dalej jest i nic sie nie zmieniło. Przynajmniej chodzi ;)

Podejście 2gie. Rozkręciłem karte i zdjąłe kompletnie obudowe. Skręciłem i założyłem. Teraz grzeje sie jeszcze bardziej bo powietrze od wiatraka jest rozproszone na wszystkie strony.

Próba nr 3. Wyjąłem i otoczyłem wiatrak............... taśmą klejącą........... No troche działa ale dalej czegoś brakuje

I nr 4... Znów wyjąłem, rozkręciłem wiatrak tym razem, wyczyściłem go i złożyłem - kręci sie o wiele swobodniej i po krótkim czasie na 100% prędkości nie robi (jak narazie) żadnych hałasów. Dodatkowo wyciąłem z tektury (kolejny hi-tech materiał) osłonę i otoczyłem wiatrak ta osłonką. Przykleiłem ja na taśme klejąca tak żeby nie zasłaniać niczym Heatsink'u i tak żeby nie było dziur w taśmie ;)

Efekt? Zero (prawie) niechcianych hałasów i 48C na idle.
    Poprostu wszystko wyczyściłem i zastąpiłem pełną plastikową obudowę na tą z tektury i taśmy domowej roboty.

Trik polega na tym żeby załonić wiatrak tak by działał optymalnie (czyli odwzorować plastikową obudowe) ale żeby odsłonić heatsink (jeśli ktoś ma zasłoniety - 9800GT ma zasłonięty). Wtedy ciepło uchodzi bokami i wiatrak działa pełna parą ;)

Zdjęcie boków obudowy komputera pomaga znacznie ;) Skoncentrowany przepływ powietrza jest dobry gdy macie mase super wiatraków, jeśli nie to zdjęcie osłon pomaga bo wtedy komp ma spory dostep do świeżego powietrza.

I mała rada na koniec - jeśli bedziecie postępowali powoli, spokojnie i rozważnie to nic się nie powinno stać z waszym sprzętem. Nie należy się panicznie bać zaglądania to środka i zostawiać grzebanie profesjonalistom u których zapłacisz jak za zboże - niektóre rzeczy można łatwo zrobić samemu. Ja na przykład nie mam żadnego doświadczenia w budowie komputerów ale jakoś sobie poradziłem bez instrukcji ;)

(chociaż nie warto ryzykować gdy ktoś ma dwie lewe ręce!! A i jeśli zależy wam na gwarancji to możecie zapomnieć o majsterkowaniu ;) )
    PieC znowu chodzi Hura!

a jak nie chodzi to zawsze można go kopnąć i działa

A teraz małe pytanie. Ponieważ wiatrak w mojej karcie wariuje cały czas, muszę to co chwila rozkręcać i czyścić..... chciałem dołożyć do karty swój stary wiatrak i 'heatsink' od CPU. Tylko jak to zrobić???????? Ma ktoś pomysł? Bo nie moge wymienić wiatraka bo tłoczy powietrze przez karte a CPU wiatrak to nie mam pojęcia jak działa......... nigdy się nim specjalnie nie interesowałem....

Ale skoro jest jak jest to może warto by wykorzystać sprzęt zapasowy w jakiś sposób. Czekam cierpliwie na wszystkie sugestie ;)
    PieC znowu chodzi Hura!

Ex-Redaktor Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (0)
    1. wiatraki mielą ziarno na mąkę
    2. jak masz referencyjną wersję karty to ciężko widzę zamontowania dodatkowego wentylatora
    3. podaj jakieś zdjęcie tej karty to wytłumaczę ci jak podpiąć ten wentyl, żeby działał najwydajniej :)

Dawno tu nie zaglądałem ale zaraz wygrzebie jakieś zdjęcia mojego dzieła. Po poszukiwaniach stwierdziłem że mam tylko stare zdjęcia a moja nowa osłona wygląda inaczej. Tak czy inaczej, da ci to chociaż wyobrażenie na temat jak to wygląda.

A co do wentyla, narazie jest wystarczający ten od karty (z moją papierową obudową). Chociaż zawsze się przyda więcej chłodzenia.
    PieC znowu chodzi Hura!