Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: ● Poradnik Prime95 - Jak poprawnie testować stabilność procesora ●

Moderator Ekspert overclockingu Reputacja:   (20) Awatar Grisz
    Witam.

Postaram się w szybkim poradniku przybliżyć nieco obsługę programu Prime95, ponieważ zauważam że wiele osób ma problem z jego poprawnym użytkowaniem. Podstawowym błędem jest to że większość osób po ściągnięciu programu, włącza go i momentalnie wciska OK, co rozpoczyna test, jednak w ten sposób można ten program zostawić włączony na tydzień i nie będzie wiadomo czy CPU działa poprawnie. Na dobry początek należy określić priorytet z jakim program ma działać, domyślnym z jakim się uruchamia jest 1. Za czasów Athlona XP było to oczywiste, ale nowe, młode pokolenie overclockerów może sobie z tego nie zdawać sprawy :).

(screeny można kliknąć w celu powiększenia)

Żeby zmienić priorytet programu należy z menu wybrać polecenie Test -> Worker Windows...

Do wyboru jest priorytet w przedziale od 1 do 10, a szary tekst na spodzie okna informuje o tym że większość programów pracuje na priorytecie od 7 do 9, natomiast wygaszacz ekranu na priorytecie 4. Uważam że do testowania stabilności CPU po podkręceniu dla pewności najlepiej ustawić 10.

Przed testowaniem należy zaopatrzyć się w program do monitorowania temperatur, ponieważ program ten naprawdę potrafi mocno przygrzać procesor, takich temperatur w codziennym użytkowaniu nie da się zaobserwować, grając nawet w najbardziej wymagające gry. Radzę również wyłączyć wygaszacz ekranu, czasowe wyłączanie ekranu, trybu uśpienia i inne funkcje oszczędzania energii. Wszystko to należy zrobić przed odpaleniem testu ponieważ po jego włączeniu jedyną rzeczą jaką zdołamy zrobić to zatrzymanie go i też może to zająć dłuższą chwilę (nawet kilka minut), rekcje systemu zostaną spowolnione do tego stopnia że nawet kursor myszy może się przycinać.

Aby przystąpić do testu należy wybrać z menu polecenie Options -> Torture Test...

Do wyboru są 3 testy oraz Custom (własny), Small FFTs testuje tylko procesor, bez udziału pamięci RAM, natomiast Blend testuje zarówno procesor jak i pamięć, In-place large FFTs jest testem pośrednim, zapewniającym największą ilość wydzielanego ciepła, oraz poboru energii.

Ponieważ nie byłem w stanie zrobić screena podczas testu to żeby go zatrzymać należy z menu wybrać polecenie Test -> Stop....

Czas testowania jest indywidualny, gdy parametry pracy są bardzo niestabilne błąd wywali niemalże od razu lub nastąpi BSOD (bluescreen) lub freez ekranu, wówczas trzeba poprawić ustawienia (podnieść napięcie, zmniejszyć FSB, czy też obniżyć dzielnik pamięci, itp) i do testu przystąpić ponownie. Procesor można uznać za stabilny przynajmniej po kilku godzinach, testów jest chyba kilkadziesiąt i są zapętlone co oznacza że trzeba je przerwać samodzielnie.

Odpalanie kilku benchmarków na raz mija się z celem, Prime95 na 10 priorytecie potrafi zabić z pozoru najbardziej stabilne sprzęty, natomiast na 1 systemu można używać prawie normalnie (przeglądarka, gg, muzyka), więc również nie ma to żadnego sensu.

Przynajmniej przez pierwszy cykl testów koniecznie należy obserwować temperaturę procesora i jeżeli nie macie opcji w biosie, która pozwala odciąć zasilanie po przekroczeniu krytycznej temperatury to test należy przerwać ręcznie, żeby nie uszkodzić CPU!

Pamiętajcie, podkręcacie na własną odpowiedzialność, jeżeli ustawicie za duże napięcie, lub posiadacie słaby zasilacz czy też mało wydajne chłodzenie to najpewniej sprzęt uszkodzicie!

Poradnik na przykładzie Prime95 w wersji 28.5, najnowszą wersję można pobrać z MajorGeeks.Com.

Mam nadzieję że się komuś przyda, pozdro, Grisz.
    Ostatnio edytowane przez Grisz ; 16-04-2015 o 19:30 Powód: linki
    Intel Core i7 860 @ 4.0GHz + NH-D14
    MSI Big Bang Trinergy
    Kingston Genesis 8GB 2133MHz
    Gigabyte HD7970 OC 3GB Wind Force
    Seagate Barracuda 500GB x2
    X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro
    FSP Fortron Raider S 550W

Redaktor naczelny Ekspert overclockingu Reputacja:   (9) Awatar sido107
    Fajny poradnik, ładnie i czytelnie opisałeś, jednak nie zgodzę się z Tobą, że Blend test najbardziej obciąża procka.
    Testem który wyciska ostatnie poty jest właśnie In-place large FFTs nawet sam opis o tym świadczy maximum heat, power consumption.

Potwierdzają to także testy, które przeprowadziłem osobiście, monitorując nie tylko temperatury, ale także pobór energii z gniazdka!!!

Moderator Ekspert overclockingu Reputacja:   (20) Awatar Grisz
    To była tylko moja uwaga, czego ja używam :). Możesz sobie wybrać jaki chcesz test z tych trzech, lub odpalić każdy. W zadzie niestabilność powinna wyjść w każdym z nich. Poprawiłem wedle Twojej sugestii.
    Pamięć można sprawdzić memtestem bez udziału systemu operacyjnego i jest to na pewno lepsza i pewniejsza metoda niż w środowisku Windows, jednak obciążenie jednocześnie ramu i procesora ujawniało nie raz pewne nieprawidłowości... Kwestia przyzwyczajenia.
    Napisałem to żeby zwrócić uwagę na jeden parametr, który wszyscy olewają, bądź o nim nie wiedzą i twierdzą że Prime95 jest do kitu, lub dziwią się że na Prime chodzi stabilnie a na innych programach obciążających procesor wywala błędy.

Ps. Zmieniłem też screena żeby niczego nie sugerował :)
    Intel Core i7 860 @ 4.0GHz + NH-D14
    MSI Big Bang Trinergy
    Kingston Genesis 8GB 2133MHz
    Gigabyte HD7970 OC 3GB Wind Force
    Seagate Barracuda 500GB x2
    X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro
    FSP Fortron Raider S 550W

Redaktor naczelny Ekspert overclockingu Reputacja:   (9) Awatar sido107
    Ja zawsze używam Prime95 i wg mnie jest najlepszy :)