Zobacz wyniki ankiety: Czy uważasz ten zestaw za bezużyteczny?

Głosujących
5. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Bynajmniej

4 80.00%
  • Przynajmniej

0 0%
  • Nie mam zdania, bo czekam na obiad.

1 20.00%
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: [6500zł] Komputer "w trasę"

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (6) Awatar Stuqpuk

[6500zł] Komputer "w trasę"

Komputer do campera lub kierowcy zawodowego
    7000zł

Słowem wstępu:
    „Jak nie jesteś w trasie, to nie wiesz czym jest życie...” te słowa wypowiedziane przez znajomego gracza latającego niegdyś tirem po europie poniekąd zainspirowały mnie do stworzenia tego zestawu. Z założenia przyjąłem że użytkownikiem tego komputera jest osoba spędzająca większość aktualnego życia w samochodzie która przy okazji kocha grać.
    Z góry uprzedzam, że zestaw jest tylko i wyłącznie fantazją na temat „gameingowego carpc”, prawdopodobnie lepszym wyborem byłby laptop z dyskiem ssd podłączony do przetwornicy, ale jeśli potraktujemy ten zestaw jako ciekawostkę która na dodatek powinna działać i spełniać swoją rolę to robi się z tego całkiem przyjemny zestaw.
    Jeśli nie zraził Cię wstęp zapraszam do lektury i mam nadzieję, że nawet jeśli nie uznasz tego za użyteczne to może zainspiruje Cię to drogi czytelniku do stworzenia czegoś ciekawego.

Sprzęt w skrócie

Intel Core i5-3570T
    ASUS P8Z77-I Deluxe
    VTX3D Radeon HD 7750, 1GB
    Kingston HyperX LoVo
    Crucial m4 Slim SSD 128GB

Scythe Kozuti
    Casetronic C138 Travla, 120W
    CARPC M4-ATX-HV 220W 6-34V

NVOX MPC 121 T
    iiyama ProLite T2451MTS, 23.6"

Razer Orochi
    Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 6000
    Microsoft X360 kontroler (PC)

Holux M-215
    giętki riser PCI-E

Dlaczego tak a nie inaczej:

< Dlatego tak a nie inaczej głównie przez założenie które padło na samym początku składania tego zestawu, mianowicie „To musi się mieścić w dwie kieszenie typu DIN i nie może zawalać miejsca...”.
    Więc jak już można się domyśleć wszystko zaczęło się od obudowy, z czym wcale nie było łatwo, co gorsza doszło ograniczenie nr 2 „ekran musi być na wysokości wzroku i musi być dotykowy”, które też poważnie zawęziło mi pole poszukiwań. Pomysł prawie by zniknął gdyby nie inny model Casetronica którego znalazłem w pewnym itx-sklepie, tak po nitce do kłębka, a raczej do c138 rozwiązanie się znalazło.(choć gdybym sam budował to carpc zaprojektowałbym ją i wykonał samodzielnie, było by tańsze i rozwiązywało problem zasilania który przedstawię za kilka akapitów)
    < Kolejnym ograniczeniem, nie kryje, że dość poważnym był zasilacz 120W, oczywiście można znaleźć zasilacz i 300W, ale czy w takim wypadku nie zabraknie nam prądu podczas postoju?
    Tu narodziło się pytanie FM1 czy jednak Intel... jednak intel i to w połączeniu z najmocniejszym lowprofilem jaki znalazłem, choć spodziewałem się czegoś więcej, to myślę, że nie mogę być zawiedziony.
    < Kiedy już myślałem, że wszystko pójdzie jak sanki po śniegu to okazało się, że sanki co prawda jadą po śniegu ale tuż nad przepaścią którą nazwałem „brak prądu”. To znaczy nie mniej nie więcej tylko tyle, że mam 20W na dysk, płytę główną i dodatki usb.
    Znalazłem chyba najbardziej energooszczędny dysk na jaki mogłem wpaść, ma zużywać ponizej 1 wata prądu w danej chwili, następnie postawiłem na pamięci LoVo od Kingstona po czym przyszła pora na to co zostanie.
    Problem został jednoznacznie rozwiazany dzięki Griszowi, uświadomił mi on, że dodatkowy zasilacz jest niezbędny.(czerwony tekst to tekst przed poprawką)
    Płyta wedle obcojęzycznej recenzji ma zjadać do 15W przy właczonym wifi i bluetooth. Tu rodzi się pytanie czy maksymalne obciążenie przekroczy 120W czy też nie, choć w teorii powinno wytrzymać do 10-15% krótkotrwałego przeciążenia.
    Rozwiązania widzę dwa, downclocking lub wymiana zasilania na 150W.
    Obydwa rozwiązania wydają mi się ciekawe, osobiście zastosowałbym rozwiązanie w którym zyskuje mocniejszy zasilacz, jednak w tej chwili nie widzę dostępnej w Polsce tej obudowy bez dodatkowego zasilacza. Dlatego też wybór pozostawiam potencjalnemu nabywcy.

Peryferia, tutaj także wyjaśni się czemu to ta płyta została wybrana.
    < Wszystkie peryferia są bezprzewodowe, wytrzymałe i gameingowe poniekąd. Wróćmy jednak do bezprzewodowości, skoro wszystko na „pokładzie” ją ma przydałby się odbiornik bluetooth, a skoro już jesteśmy przy temacie braku kabli mogę wam w sekrecie powiedzieć, że jeśli macie w telefonie internet i wifi, oraz wifi w komputerze to i komputerze możecie mieć internet co chyba wyjaśnia wybór tej płyty. Ponadto anteny od Wifi mogą polecieć poza samochód a my w czasie postoju jeśli zaparkujemy w niedużej odległości od hotspotu lub mamy antenę kierunkową możemy się cieszyć darmowym internetem w cenie prądu.
    Ojojoj, ale uciekłem od peryferii... wróćmy tam, pad, to chyba najwygodniejsza obecnie dostępna konstrukcja, przynajmniej moim zdaniem, mysz w pełni gameingowa, poleciłbym do niej dokupić jedną z twardych podkładek razera np. destructora i oczywiście klawiatura wygodnie leży na kolanach i nie nagina nadgarstków pod nienaturalnym kątem, to chyba jej główna zaleta.
    < Przejdźmy do dwójki monitorów, pierwszy na który możemy zerkać podczas jazdy o przekątnej 12” ma nam pokazywać mapę, gazetę w czasie korku i ułatwić nawigacje by nie musieć sięgać po mysz. Monitor nr2 o przekątnej niemal 24” dzięki uchwytowi vesa może wisieć w sypialni, lub innym dogodnym miejscu, rozdzielczość full-hd pozwoli oglądać na nim filmy które mamy na dysku lub pendrivie i grać w większość tytułów w przynajmniej średnich detalach.
    Na koniec zostawiłem dysk. Można by zapytać czemu tylko ssd, ale to jedyny sensowny nośnik kiedy buja, trzęsie i telepie, do tego szybki i energooszczędny.

Sprzęt w szczególe:

CPU:
    Intel Core i5-3570T, 4x 2.30GHz, tray (CM8063701094903)
    900zł
    http://cenowarka.pl/770987

Płyta główna:
    ASUS P8Z77-I Deluxe, Z77 (Socket 1155, dual PC3-12800U DDR3) (90-MIBI70-G0EAY0DZ))
    740zł
    http://cenowarka.pl/749615

GPU:
    VTX3D Radeon HD 7750, 1GB GDDR5, VGA, DVI, HDMI (VX7750 1GBD5-HL)
    420zł
    http://cenowarka.pl/806660

RAM:
    Kingston HyperX LoVo DIMM XMP Kit 4GB PC3L-12800U CL9-9-9-27 (DDR3L-1600) (KHX1600C9D3LK2/4GX)
    150zł
    http://cenowarka.pl/513029

Dysk:
    Crucial m4 Slim SSD 128GB, 2.5", SATA 6Gb/s (CT128M4SSD1)
    440zł
    http://cenowarka.pl/717117

Obudowa + zasilacz:
    Casetronic C138 Travla, 120W zewn., mini-ITX (różne kolory)
    830zł
    http://cenowarka.pl/389979

Zasilacz pico:
    CARPC M4-ATX-HV 220W 6-34V
    420zł

CPU cooler:
    Scythe Kozuti (Socket 775/1155/1156/1366/AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1) (SCKZT-1000)
    110zł
    http://cenowarka.pl/630588

Monitor jazdy:
    NVOX MPC 121 T
    830zł
    http://www.nvox.pl/pl/monitory-dotyk...odukt/489.html

Monitor Wypoczynkowy:
    iiyama ProLite T2451MTS, 23.6"
    1180zł
    http://cenowarka.pl/724442

Mysz:
    Razer Orochi Elite Mobile Gaming Mouse, USB (RZ01-00300100-R3G1
    220zł
    http://cenowarka.pl/455831

Klawiatura:
    Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 6000, USB, PL (CXD-00018)
    280zł
    http://cenowarka.pl/655298

Gamepad:
    Microsoft X360 kontroler Wireless do Windows czarny (PC/X360) (JR9-00007)
    150zł
    http://cenowarka.pl/604169

System:
    Windows 8CP
    chwilowo 0zł

Moduł gps na usb:
    Holux M-215
    140zł
    http://cenowarka.pl/189138281

Mapa:
    Automapa
    Polska 180zł
    Europa 320zł

giętki riser PCI-E
    około 30zł

Założenia końcowe.
    Zakładam, że kierowca ma przetwornicę na pokładzie, przyda się ona do monitora.
    Kolejnym założeniem jest też to, że kierowca wyliczy sobie długości oraz ścieżki dla przewodów przyłączeniowych.
    Ostatnim założeniem jakie przychodzi mi do głowy jest założenie, że zestaw ten jest raczej ciekawostką.

Na zakończenie:

Budowa tego zestawu była dla mnie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem, jeśli komuś pomoże cieszę się, jeśli nie to niechaj pomyśli o połączeniu laptopa z wymienionymi peryferiami i tymi 2 monitorami. Mogło by być równie ciekawe.

Ps. Jeśli kogoś szczególnie interesuje wersja oszczędna to mogę zdradzić, że jednostka centralna na AMD może być o połowę tańsza.
    Ps2.Zapomniałem dopisać, że "monitor jazdy" może być w tym samym czasie podłaczony do kamery cofania.
    Ps3. Podziękowania dla Grisza.

Kto tu dobrnął musi mieć niesamowicie silna wolę. Dzięki za to że zdecydowałeś się to przeczytać.
    W razie błędów pisz poniżej.
    Ostatnio edytowane przez Dawid_S ; 10-09-2012 o 21:25

Użyszkodnik Extreme overclocker Reputacja:   (7) Awatar michi93
    Pomysł może i ok(wszyscy wybrali by laptopa za tą kasę,który był by wydajniejszy niz twój zestaw) ale dobranie komponentów Ci totalnie nie wyszło

Redaktor Początkujący overclocker Reputacja:   (0)
    Eh komp w trasę za taką kasę? w sumie racja kierowcy lepiej kupić laptopa. Wiadome ze nie będzie grać w żadne gierki on ma pracować a nie relaksować się! a do sprawdzania poczty laptopik wystarczy i mniej miejsca zajmuje bo kierowca albo jeździ albo śpi tak mi się wydaje

@michi93 zaproponuj coś co nie zeżre akumulatora i zmieści się w 2 x DIN, nie wątpię, że może Ci się udać, ale chciałbym zobaczyć lepszy zestaw skoro komponenty nie są dobre.

Zapomniałem dopisać, że "monitor jazdy" może być w tym samym czasie podłaczony do kamery cofania.

@kaka96f16
    Laptopik nie zajmujke mniej miejsca DIN to format np twojego radia w samochodzie, w nowych samochodach zwykle montowane są otwory 2 x Din, komputer jest cały czas schowany w blacie, jeden monitor cały czas wisi pod szybą, a monitor nr2 cały czas wisi podpięty "gdzieśtam". Laptop zajmie więcej miejsca bo musisz znaleźć dla niego miejsce. Tutaj miejsce zajmuja tylko bezprzewodowe peryferia.
    A co do tego,ze kierowca albo śpi albo jedzie to masz rację wydaje Ci się, o ile się nie mylę mozesz jednorazowo jechać 4h masz 45minut pauzy i mozesz jechać kolejne 4h po czym masz dłuższy przestój w czasie którego możesz coś robić żeby nie "zdziczeć" i się wyspać. (nie pamietam czy podaję dobre godzininy i czasy pauzy, ale nie jeżdżę zawodowo więc nie jest mi to koniecznie, jeśli sioe mylę prosze poprawcie mnie)
    Ostatnio edytowane przez Stuqpuk ; 28-08-2012 o 13:18

Moderator Ekspert overclockingu Reputacja:   (20) Awatar Grisz
    Mam 2 lub 3 "ale".

Założenie jest dla mnie zrozumiałe, jednak w tej obudowie nie zmieści się żadna karta graficzna, jest tylko jakaś wewnętrzna przedłużka dla złącza PCI (nie PCI-E) i kartę rozszerzeń montuje się równolegle do płyty głównej, zapewne przeznaczone na kartę dźwiękową. Mam również poważne wątpliwości czy chłodzenie procesora zmieści się pod napędem DVD. Zasilacz za slaby, wątpię żeby dało radę w ogóle odpalić ten zestaw na nim. Martwisz się czy zabraknie prądu na postoju jak dasz mocniejszy zasilacz, ale przecież im lepszy zasilacz tym wyższą ma skuteczność, przez co mniej prądu się marnuje, a będzie on pobierał tyle energii ile potrzebują w danej chwili podzespoły, a nie cały czas swoją maksymalną moc. Poza tym zasilacz musiałby być na 12V.

W tego typu zestawie postawiłbym na APU od AMD. Monitor ma bardzo niską rozdzielczość wynoszącą 1024x768 więc nawet gdyby ktoś zechciał grać na tym komputerze nie potrzeba "super grafiki".
    Ostatnio edytowane przez Grisz ; 28-08-2012 o 21:55
    Intel Core i7 860 @ 4.0GHz + NH-D14
    MSI Big Bang Trinergy
    Kingston Genesis 8GB 2133MHz
    Gigabyte HD7970 OC 3GB Wind Force
    Seagate Barracuda 500GB x2
    X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro
    FSP Fortron Raider S 550W

Kozuti ma 4cm wysokości, na poniższym zdjeciu widać że jest około 2 centymetrów nad zaślepką która ma lub 5cm.
    http://www.casetronic.com/upload/pro..._276940872.img
    Napęd DVD w obecnej wersji nie występuje.
    Na przedłużkę rzeczywiscie nie zwróciłem uwagi, mój błąd, konieczny jest giętki riser PCI-E (koszt około30zł).
    Karta graficzna ma niecałe 17cm, powinna się zmieścić(załączaqm zdięcie pionowe modelu c134, c138 jest jedynie o 1 din wyższa http://m.prohardver.hu/dl/cnt/2003-07/6565/c134_in.jpg ).

A co do prądu, sam mam z nim problem, idealnie byłoby gdyby w sprzedaży była casetronic c138 bez zasilacza, ale niestety już nie ma, a znalezienie innej, gotowej obudowy na 2 x din jest co najmniej trudne. Problem z zasileniem opisałem w poście głównym, streszczę tylko, że jednym z rozwiązań byłoby podłączenie zasilacza 150W, zakładam, ze taka moc byłaby wystaczająca, mylę się?

7750 pobiera 55W, i5-3570T 45W i są to 2 najbardziej prądożerne podzespoły. Zasilacz, nie wiadomo do końca co to jest (nie napisałeś modelu), więc należy zakładać najgorsze, nie ma normy 80+, więc w najlepszym wypadku skuteczność na poziomie 70%, czyli dostarczy do podzespołów zaledwie ok ~105W na wszystkich liniach (+5 i +12), na samej +12 znacznie mniej, jeżeli nawet zasilisz procesor i grafikę, to gdzie reszta?

Można kupić jakiegoś
    pico CARPC o mocy 250W, ale nie mam o tym zdania.

Osobiście najbardziej by mi się spodobał taki zestaw w aucie, jeżeli obudowa na 2 DIN miałaby wbudowany wyświetlacz, lub możliwość montażu wyświetlacza.
    Ostatnio edytowane przez Grisz ; 28-08-2012 o 22:37
    MSI Big Bang Trinergy

eh mnie to bardzo nie przekonuje, może innych tak. Ja sadze ze taki kierowca nieco bogatszy w kimę jedzie do baru żeby coś zjeść i wgl taki biedniejszy wgl na to go stać nie będzie ja osobiście gdybym był ojcem kupiłbym swoim dzieciakom taki sprzęt i i by się w domu nie nudziły taki sprzęt mam na myśli za podobna kasę, w trasę wystarczyłby laptop. Może sie myślę, nie wiem typek ma pracować a nie grać w gry

To jest taki bajer i w zasadzie oprócz centrum multimediów masz normalnego PC, więc możliwości są nieograniczone, możesz sobie podpiąć pada i grać w jakieś gierki w trasie, jak podłączysz modem 3g słuchać ulubionego internetowego radia na iTunes, czy podłączyć to pod komputer silnika i wyświetlać parametry pracy jak w Nissanie GTR...
    Ostatnio edytowane przez Grisz ; 28-08-2012 o 23:13
    MSI Big Bang Trinergy

bajer jest ale drogi