Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: AMD Phenom X6 1090T + Gigabyte 970A-D3 Pytania

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (0)

AMD Phenom X6 1090T + Gigabyte 970A-D3 Pytania

Witam , dlugi czas myslalem juz nad podkreceniem mojego procka i nadszedl ten dzien , mam tylko maly problem , mimo przyeczytaniu wielu tematow na roznych forach dalej nie jestem pewien , czy robie wszystko dobrze i tak jak powinno byc . Moj phenom jest w edycji black , wiec moge odpalic go w trybie turbo , ktory podnosi czestotliwosc do 3.6 Ghz. Postanowilem na poczatek wylaczyc ta opcje i podniesc glowne taktowanie do 3.6 bez zmiany niczego innego. Mam zamiar podniesc go do 4.0 ghz i tu jest moje pytanie.
    Jak juz mowilem jestem zielony w tych sprawach wiec..
    Co musze podniesc jeszcze oprocz taktowania (mam na mysli north bridge itp i czy jest to wymagane , aby wszystko dobrze wspolgralo) , nie wiem dokladnie czy procesor ma caly czas uruchomione 6 rdzeni , jesli nie to czy idzie i gdzie znajduje sie to w biosie, aby wszystkie byly wlaczone. Co polecacie , aby jeszcze podkrecic (oczywiscie w granicach rozsadku , aby wszystko stabilnie ze soba wspolpracowalo) .
    BTW. Przez godzine byl wlaczony OCCT i wszystko stabilnie chodzilo.

Pelna specyfikacja:
    CPU: AMD Phenom X6 1090T Black Edition
    Płyta głowna :Gigabyte 970A-D3
    Pamiec : Corsair Vengeance LP 2x 4gb 1600mhz
    Zasilacz: Corsair GS800
    Chłodzenie : Zalman CNPS10X Extreme

Tutaj jeszcze screeny z biosu z aktualnymi ustawieniami:
    1 screen jeszcze przed ustawieniem mnoznika na 3.6 i wylaczeniem core performance boost. Reszta oryginalnie.

http://img826.imageshack.us/img826/2980/imag0132qy.jpg
    http://img203.imageshack.us/img203/4065/imag0133ee.jpg

Moderator Ekspert overclockingu Reputacja:   (20) Awatar Grisz
    Witamy na forum .

Cytat Zamieszczone przez Peter2800
    Moj phenom jest w edycji black , wiec moge odpalic go w trybie turbo , ktory podnosi czestotliwosc do 3.6 Ghz.
    Edycja Black nie oznacza że możesz go odpalić w trybie turbo tylko że ma odblokowany mnożnik i to jest istotne.

Sądząc po screenach w BIOS'e masz kompletny default, nie licząc turbo i dzielnika pamięci, który jest ustawiony ręcznie.

Piszesz że jesteś "zielony" w OC, więc na początek wyłącz turbo i skup się na jednej opcji służącej do podnoszenia taktowania procesora, tj. mnożniku, w przypadku tego BIOS'a jest to CPU Clock Ratio, procesor Twój (1090T) domyślnie ma ustawiony mnożnik na x16 (16x200=3200MHz) więc przykładowo żeby osiągnąć 4GHz należałoby go podnieść do x20, jednak nie wydaje mi się żeby było to stabilne na domyślnym napięciu, więc podnoś mnożnik stopniowo, co x0,5, każdorazowo odpalając system operacyjny i krótki test w OCCT lub Prime95, jak zacznie sypać bluescreenami i błędami oznacza to że przesadziłeś i w tym wypadku albo podniesiesz napięcie zasilania procesora (max przewidziany przez AMD to 1.475V), albo zejdziesz z taktowaniem.

Z ważnych uwag dodam jeszcze że Twoja płyta główna do najlepszych nie należy, głównie za sprawą słabej i niechłodzonej sekcji zasilania, więc nie przesadzałbym z napięciami. Istotne jest również to że maksymalną temperaturą jaką może osiągać ten procesor jest 62°C i w użytku codziennym lepiej utrzymywać jego temperaturę poniżej 60°C podczas pełnego obciążenia.

Cytat Zamieszczone przez Peter2800
    nie wiem dokladnie czy procesor ma caly czas uruchomione 6 rdzeni , jesli nie to czy idzie i gdzie znajduje sie to w biosie, aby wszystkie byly wlaczone.
    Domyślnie pracują wszystkie rdzenie, więc jak nie kombinowałeś nic w opcji CPU core Control to działają wszystkie, a to czy są używane zależy od programu czy też gry, niektóre używają 1 rdzenia, niektóre 2, niektóre 4, rzadko 6.
    Ostatnio edytowane przez Grisz ; 06-12-2012 o 13:50
    Intel Core i7 860 @ 4.0GHz + NH-D14
    MSI Big Bang Trinergy
    Kingston Genesis 8GB 2133MHz
    Gigabyte HD7970 OC 3GB Wind Force
    Seagate Barracuda 500GB x2
    X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro
    FSP Fortron Raider S 550W