Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Wyskoczył mi BSOD! Co zrobić?

Widok wątkowy

 1. #1
  Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (0)
  Dołączył
  08.2012
  Skąd
  Bieszczady
  Posty
  101

  Wyskoczył mi BSOD! Co zrobić?

  Wstęp


  Zapewne wiele razy w życiu wyskoczył Ci sławny w systemie Windows- "BSoD". Definicja oraz wyjaśnienie samego pojęcia "BSoD"

  Blue Screen of Death (BSoD, ang. Niebieski ekran śmierci) – żargonowe określenie ukute na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, nawiązujące do starszego pojęcia Black Screen of Death.


  BSOD to objaw poważnego błędu systemu operacyjnego Microsoft Windows lub uruchomionej w nim aplikacji. Gdy wystąpi, system przechodzi w specjalny tryb pracy, w którym m.in. pozwala na dostęp do pamięci RAM z innego komputera podłączonego przez port RS-232 lub port USB. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, niebieskiego koloru tła, na jakim wyświetlany jest komunikat (człon "Blue Screen") oraz od faktu, że po wyświetleniu tego komunikatu system operacyjny nie reaguje na polecenia wprowadzane przy użyciu klawiatury (człon "Of Death"). Aby system działał prawidłowo, zazwyczaj jest konieczne ponowne uruchomienie komputera.


  BSOD to temat żartów i negatywnych uwag związanych z systemami Microsoft Windows. Przykładowo pracownicy firmy Sysinternals, stworzyli wygaszacz ekranu "BlueScreen Screen Saver"

  Źródło: Wikipedia.org


  W systemie Windows 2000/XP/Vista/7 wygląda on następująco:


  I bardziej "przyjazna" wersja w Windows 8:


  Jak widać w starszych systemach (czyt. 2000/XP/Vista/7) mamy mnóstwo linijek kodu o niezrozumiałej treści dla "szarego użytkownika", a w wersji BSoD'u w Windows 8 mamy jedynie emotkę wyrażającą smutek i prośbę o zrestartowanie komputera, pod treścią komunikatu widzimy treść błędu.

  Wyskoczył mi "Niebieski ekran śmierci", co dalej?

  Jeśli już Twój system stał się niestabilny z znanych Tobie powodów, np. podczas podkręcania dasz za duże taktowanie procesora to możesz być pewny na 99%, że jest zbyt małe (lub zbyt duże) napięcie na którymś z podzespołów.
  W takiej sytuacji podczas ładowania sytemu, albo w trakcie używania (np. testowania programem obciążającym procesor lub tryb idle (przeglądarka+gg)) wyskoczy właśnie BSoD.

  #1 Jeśli zapamiętałeś kod to wystarczy wkleić jego treść w wyszukiwarkę Google i wchodzić w odnośniki aż uzyskasz odpowiedź.

  #2 Natomiast jeśli nie zdążyłeś zapamiętać kodu można w dosyć łatwy sposób poznać ją bez potrzeby czekania na kolejny "atak ze śmiercionośnego niebieskiego ekranu"

  W tym celu pobieramy program BlueScreenView 1.47(licencja Freeware- bezpłatna), po pobraniu i rozpakowaniu powinny nam się pokazać w folderze takie pliki:


  Program otwieramy plikiem "BlueScreenView.exe", pokazuje nam się takie okno:


  Jeśli w ostatnim czasie wyskoczyło nam kilka BSoD'ów to szukamy po dacie ostatniego lub/i tego którego nie znamy właściwości. U mnie to jest tylko jeden (widoczne na screenach). Teraz, gdy znaleźliśmy już kod, który jest "temu winien" patrzymy na belkę "Bug Check Code" i mamy poniżej kod naszego błędu:


  Teraz zaznaczamy linijkę z kodem i naciskamy Prawy Przycisk Myszy i opcję "Save Selected Items" albo skrót klawiszowy "CTRL+S", wybieramy miejsce w którym chcemy zapisać plik tekstowy z kodem i resztą informacji. Tak wygląda zapisany i otworzony plik tekstowy:  Widzimy tam czas w którym dokonano "zbrodni" - kod (na powyższej grafice zaznaczony na niebiesko) i kilka innych mniej potrzebnych Ci informacji. Teraz postępujemy zgodnie z punktem #1.  Uff... Koniec Jeśli masz jakieś zastrzeżenia proszę pisać w temacie albo poprzez prywatną wiadomość. Nie jestem idealny i zrobiłem pewnie błąd (lub kilka).

  Copyright (C) 2013 by CleVer; All rights reserved/Wszelkie prawa zastrzeżone

  @PS Jak dać miniatury?
  Ostatnio edytowane przez Dawid_S ; 21-03-2013 o 10:49
  CPU: AMD Athlon II X4 620 @ 3,00 GHz @ 1.3 V @ stress 30*C
  Cooler CPU+GPU: Water Cooling
  MOBO: Asus M2N-Sli Deluxe
  GPU: AMD Radeon HD 6950 @ STOCK @ stress 35*C
  RAM: Kingston KVR800D2N5K2/2G @ 800 MHz

Podobne wątki

 1. Program do analizy BSOD
  Przez Nifir w dziale Oprogramowanie
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post / autor: 26-02-2014, 22:33
 2. MSI GTX660 artefakty i BSOD
  Przez polsal w dziale Karty graficzne
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 04-11-2013, 10:47
 3. BSOD, a timing pamięci...
  Przez glenton w dziale Pamięci RAM
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 15-04-2008, 11:49
 4. Czy da się coś z tym zrobić?
  Przez sirJooZ w dziale Podkręcanie i chłodzenie podzespołów
  Odpowiedzi: 14
  Ostatni post / autor: 20-02-2008, 14:39
 5. AMD DURON KTO DA RADE COS ZROBIC ?
  Przez silicone_love w dziale Podkręcanie i chłodzenie podzespołów
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 14-10-2006, 19:07

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •