Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Wyskoczył mi BSOD! Co zrobić?

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (0)

Wyskoczył mi BSOD! Co zrobić?

Wstęp

Zapewne wiele razy w życiu wyskoczył Ci sławny w systemie Windows- "BSoD". Definicja oraz wyjaśnienie samego pojęcia "BSoD"

Blue Screen of Death (BSoD, ang. Niebieski ekran śmierci) – żargonowe określenie ukute na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, nawiązujące do starszego pojęcia Black Screen of Death.

BSOD to objaw poważnego błędu systemu operacyjnego Microsoft Windows lub uruchomionej w nim aplikacji. Gdy wystąpi, system przechodzi w specjalny tryb pracy, w którym m.in. pozwala na dostęp do pamięci RAM z innego komputera podłączonego przez port RS-232 lub port USB. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, niebieskiego koloru tła, na jakim wyświetlany jest komunikat (człon "Blue Screen") oraz od faktu, że po wyświetleniu tego komunikatu system operacyjny nie reaguje na polecenia wprowadzane przy użyciu klawiatury (człon "Of Death"). Aby system działał prawidłowo, zazwyczaj jest konieczne ponowne uruchomienie komputera.

BSOD to temat żartów i negatywnych uwag związanych z systemami Microsoft Windows. Przykładowo pracownicy firmy Sysinternals, stworzyli wygaszacz ekranu "BlueScreen Screen Saver"

Źródło: Wikipedia.org

W systemie Windows 2000/XP/Vista/7 wygląda on następująco:

I bardziej "przyjazna" wersja w Windows 8:

Jak widać w starszych systemach (czyt. 2000/XP/Vista/7) mamy mnóstwo linijek kodu o niezrozumiałej treści dla "szarego użytkownika", a w wersji BSoD'u w Windows 8 mamy jedynie emotkę wyrażającą smutek i prośbę o zrestartowanie komputera, pod treścią komunikatu widzimy treść błędu.

Wyskoczył mi "Niebieski ekran śmierci", co dalej?

Jeśli już Twój system stał się niestabilny z znanych Tobie powodów, np. podczas podkręcania dasz za duże taktowanie procesora to możesz być pewny na 99%, że jest zbyt małe (lub zbyt duże) napięcie na którymś z podzespołów.
    W takiej sytuacji podczas ładowania sytemu, albo w trakcie używania (np. testowania programem obciążającym procesor lub tryb idle (przeglądarka+gg)) wyskoczy właśnie BSoD.

#1 Jeśli zapamiętałeś kod to wystarczy wkleić jego treść w wyszukiwarkę Google i wchodzić w odnośniki aż uzyskasz odpowiedź.

#2 Natomiast jeśli nie zdążyłeś zapamiętać kodu można w dosyć łatwy sposób poznać ją bez potrzeby czekania na kolejny "atak ze śmiercionośnego niebieskiego ekranu"

W tym celu pobieramy program BlueScreenView 1.47(licencja Freeware- bezpłatna), po pobraniu i rozpakowaniu powinny nam się pokazać w folderze takie pliki:

Program otwieramy plikiem "BlueScreenView.exe", pokazuje nam się takie okno:

Jeśli w ostatnim czasie wyskoczyło nam kilka BSoD'ów to szukamy po dacie ostatniego lub/i tego którego nie znamy właściwości. U mnie to jest tylko jeden (widoczne na screenach). Teraz, gdy znaleźliśmy już kod, który jest "temu winien" patrzymy na belkę "Bug Check Code" i mamy poniżej kod naszego błędu:

Teraz zaznaczamy linijkę z kodem i naciskamy Prawy Przycisk Myszy i opcję "Save Selected Items" albo skrót klawiszowy "CTRL+S", wybieramy miejsce w którym chcemy zapisać plik tekstowy z kodem i resztą informacji. Tak wygląda zapisany i otworzony plik tekstowy:

Widzimy tam czas w którym dokonano "zbrodni" - kod (na powyższej grafice zaznaczony na niebiesko) i kilka innych mniej potrzebnych Ci informacji. Teraz postępujemy zgodnie z punktem #1.

Uff... Koniec Jeśli masz jakieś zastrzeżenia proszę pisać w temacie albo poprzez prywatną wiadomość. Nie jestem idealny i zrobiłem pewnie błąd (lub kilka).

Copyright (C) 2013 by CleVer; All rights reserved/Wszelkie prawa zastrzeżone

@PS Jak dać miniatury?
    Ostatnio edytowane przez Dawid_S ; 21-03-2013 o 10:49
    CPU: AMD Athlon II X4 620 @ 3,00 GHz @ 1.3 V @ stress 30*C
    Cooler CPU+GPU: Water Cooling
    MOBO: Asus M2N-Sli Deluxe
    GPU: AMD Radeon HD 6950 @ STOCK @ stress 35*C
    RAM: Kingston KVR800D2N5K2/2G @ 800 MHz

HWBot Team Extreme overclocker Reputacja:   (24) Awatar Blue
    Myślę, że warto podpiąć, choć większość userów i tak nei czyta FAQ
    Intel Core i7 6700k@NZXT Kraken X61 / ASUS Maximus VIII Extreme / 4x4GB Kingston HyperX 3000MHz@CL15 / ASUS GTX 970 / Enermax Platimax 80Plus Platinum 600W / Samsung 128GB 840PRO / Samsung 120GB 850EVO / Seagate ST31000524AS 1TB / WesternDigital WD15EARS 1,5TB / Corsair Carbide Air 540 / Razer Ourobouros / Razer Blackwidow Ultimate Stealth 2014 / Razer Goliathus Extended / Razer Hammerhead Pro

Advert Manager Guru overclockingu Reputacja:   (13) Awatar Dawid_S
    Wprowadziłem małe poprawki i przykleiłem wątek

Miniatury są tworzone automatycznie, ale ustawiliśmy ich taką szerokość ile jest miejsca na post. Jeśli się uprzesz na miniatury to wrzuć odpowiednio wyskalowany plik jakiś serwer (lub od razu na forum) i z niego zrób link do pełnowymiarowej grafiki. Jednak uważam, że obecnie jest ok

Użytkownik Doświadczony overclocker Reputacja:   (18)
    Cytat Zamieszczone przez leerousi Zobacz posta
    za odkopy jest ban!