Strona 1 z 6 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53

Wątek: Program do przewidywania potencjału OC (podkręcania) procesora (CPU)

Advert Manager Guru overclockingu Reputacja:   (13) Awatar Dawid_S

Program do przewidywania potencjału OC (podkręcania) procesora (CPU)

Jedna z pierwszych, testowych wersji programu - https://dl.dropboxusercontent.com/u/3840370/occpu.exe

• Nie powinno używać się przecinka tylko kropki (np. wpisując napięcie nie podawajcie 1,1 tylko 1.1).
    • Pamiętajcie, że trzeba podawać wartości stabilne, potwierdzone testem stabilności (podawane dane z trwania testu, zwłaszcza temperatura).
    • Taktowanie może być podawane tylko w formie ilości MHz (na ten moment nie ma możliwości wpisywania mnożnika i szyny, w stylu 100 x 32, czy wartości w GHz np. 1,2 GHz).
    • Temperatura może być podawana tylko w stopniach Celsjusza.
    • Podawane napięcie powinno być napięciem zasilającym rdzenie (v-core). Inne napięcia nie są na ten moment uwzględniane.

• Jeśli znajdziecie jakieś błędy, których tutaj nie wypisałem to proszę o podanie informacji (najlepiej wraz ze screenem) w tym temacie lub podesłanie na e-mail: dawid.samolyk@gmail.com
    • Wszelkie propozycje, uwagi oraz prośby dot. tego programu proszę wpisywać w nowych postach tego tematu lub na wyżej podany adres e-mail.
    • Jeśli macie możliwość - proszę o zamieszczanie rezultatów używania przez Was tego programu, czyli podawajcie wpisane przez Was wartości oraz to co "przewidział" program (najlepiej w formie zrzutu ekranu - tzw. printscreen).

Pierwotne założenia:

Pisanie programów, które nie mają żadnego celu (tj. zadawane za laboratoriach), to dla mnie po części strata czasu. Sporo można się nauczyć, ale w necie znajdziemy wiele gotowców, które pewnie są już bardziej rozbudowane itd. Prowadzący zachęcił mnie do stworzenia czegoś co może przydać się w praktyce. Ostatnio napisałem dość fajną implementację stosu (z elementami listy dynamicznej), ale mam ochotę na coś fajniejszego.

Wpadł mi do głowy pomysł - wykorzystanie listy dynamicznej do zebrania od użytkownika informacji o potencjale OC danego procka (już uzyskane wyniki), w celu zgrubnego przewidzenia jakie wartości może teoretycznie osiągnąć rozpatrywany egzemplarz. Problemem jest różnorodność sprzętu, ale chciałbym odciąć się od podawania modelu procka i płyty głównej - powinno to być uniwersalne.

Na początek pewnie wymagane będą jakieś statystyki (w pierwszej wersji nie chcę brać się za inne chłodzenia niż powietrzne). Czyli musiałbym popróbować różnych ustawień, tworząc charakterystykę (np. w Excelu). Jeśli zrobiłbym takie charakterystyki dla wielu przypadków to można spróbować jakoś uśrednić wzór funkcji aproksymującej, którą z kolei można spróbować użyć w programie.

Jeśli projekt by się udał to praktycznie można by zwalczyć pytania typu - ile mój procek może osiągnąć MHz? Podrzuci się program, który przepyta użytkownika z kilku podstawowych rzeczy i przedstawi mu kilka możliwych "scenariuszy" z podanymi gotowymi ustawieniami jakie powinien wypróbować.

Zrobię to o ile będzie czas Jeśli znajdą się chętni do pomocy (zwłaszcza zbieranie statystyk) to będę wdzięczny Jeśli ktoś będzie chętny do pisania kodu (mam zamiar działać stricte na klasach w C++) to również możemy się razem w to pobawić.

Jeśli macie jakieś propozycje i uwagi to piszcie! Ale zaznaczam, że to są tylko plany. Możliwe, że na etapie zbierania statystyk wyjdzie na to, że taka "misja" jest niemożliwa do wykonania...
    Ostatnio edytowane przez Dawid_S ; 20-05-2013 o 12:50

Użytkownik Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (0)
    Coś a'la HWBot?
    Teraz wbijam na HWBot'a, szukam danego podzespołu i mam
    IMO git programik, ale ciężko będzie zebrać dużo danych. Utworzyć bazę i ona je automatycznie zbiera (mało roboty) albo ręcznie (dużo roboty)
    :]
    CPU: AMD Athlon II X4 620 @ 3,00 GHz @ 1.3 V @ stress 30*C
    Cooler CPU+GPU: Water Cooling
    MOBO: Asus M2N-Sli Deluxe
    GPU: AMD Radeon HD 6950 @ STOCK @ stress 35*C
    RAM: Kingston KVR800D2N5K2/2G @ 800 MHz

Właśnie nie o to chodzi. Nie rozumiesz na jakiej zasadzie ma to działać Chcę pominąć podawanie modelu procesora, całkowicie.

Redaktor Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (6) Awatar mati199537
    Dużej bazy procesorów to ja nie mam (trzy?), ale z chęcią mogę pomóc przy kodzeniu w C++.
    CPU: Intel i7 920 D(0)2,67@4,2GHz
    GPU: AMD Sapphire Vapor-X HD4870 1024MB GDDR5 750/900 @ 826/1100;
    PSU: Antec HCP-850;
    Case: Enermax Fulmo + Fans: 7x12cm & 2x14cm

Na Ciebie właśnie liczyłem, bo możliwe, że w pewnym momencie może mi się przydać pomoc W tej chwili mam już gotową jako-taką listę dynamiczną (a'la stos) i pracuję nad jej sortowaniem (a raczej wstawianiem od razu elementu w odpowiednie miejsce, a nie od razu na górę). Czyli po prostu robię klasę, która będzie zbierała dane. Od "przewidywania" będzie osobna klasa, chyba że lepiej wyjdzie w tej jednej, ale (już teraz) złożonej z wielu podklas.

Jak będę miał coś bardziej konkretnego to podrzucę exe'ka (na ten moment nie planuję tego robić z interfejsem, tylko wiersz poleceń).

Redaktor i Administrator Extreme overclocker Reputacja:   (20) Awatar majkel_94
    Nie widzę tego

Ale zobaczymy co z tego wyjdzie

- - - Aktualizacja - - -

W sumie po dogłębnym przeczytaniu sam sobie zaprzeczyłeś - sama różnorodność generacji, architektur i modeli powoduje, że taki ogólny wzór nie ma sensu

A nawet poszczególne modele mają różne rewizje i partie o różnym potencjale, a i konkretne egzemplarze też są lepsze i gorsze. Do tego dochodzi kwestia płyty czy chłodzenia i cały misterny plan w ****u

Już lepiej by było zrobić bazę danych z wynikami i na jej podstawie prognozować możliwości OC
    | Intel Core i7 2700K @ 4,5 GHz 1,35V | Gigabyte Z68X-UD3H LGA1155 | Kingston Savage 2x8 GB @ 2133 MHz CL9 1.65V |
    | 2x Samgate F3 500GB HD502HJ - Hybrid RAID 0+1 | Kingston HyperX 3K 240GB SATA III | Corsair VS650 |
    | Gigabyte GeForce GTX 970 4GB Gaming G1 @ 1550/7200 MHz | Xonar DX | BitFenix Shinobi | Dell P2414H 24" 1080p AH-IPS |

Redaktor / Overclocker Ekspert overclockingu Reputacja:   (16) Awatar ludek
    Zastanawiałem się nad czymś takim kiedyś. Może na początek Celeron D 3xx "Cedar Mill"? Taka propozycja. dużo z nas ma choć jedną sztukę Jako pytania można wstawić: Czy procesor działa stabilnie na 1.35V na 5.0 GHz? jeżeli tak, to czy na 1.35V działa na 5.2GHz? I tak dalej.
    Ciekawie wyglądałby wykres "podkręcalność" [jednostka GHz] od "wypadkowej czynników" na którą składałaby się warunki [temperatura, napięcie]. Wyszłoby coraz bardziej zawężająca się litera V, na jej szczycie max wynik, np 8 GHz przy odpowiedniej temperaturze i napięciu. Takie tam przemyślenia mi się kiedyś nasunęły. Jest to bardzo duże uproszczenie, bo nie uwzględniamy np płyty głównej, albo innych napięć, typu vtt, albo vNB, albo choćby tego jakich ramów użyjemy

Redaktor Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (6) Awatar mati199537
    mICh@eL ma trochę racji, taka baza to ciekawy pomysł, i dobrze zauważył odnośnie multum różnych konfiguracji i egzemplarzy. Z drugiej strony nie szkodzi spróbować, w sumie aby napisać ten program i tak potrzebujemy całkiem sporej bazy wyników.
    CPU: Intel i7 920 D(0)2,67@4,2GHz
    GPU: AMD Sapphire Vapor-X HD4870 1024MB GDDR5 750/900 @ 826/1100;
    PSU: Antec HCP-850;
    Case: Enermax Fulmo + Fans: 7x12cm & 2x14cm

Cytat Zamieszczone przez mati199537 Zobacz posta
    mICh@eL ma trochę racji, taka baza to ciekawy pomysł, i dobrze zauważył odnośnie multum różnych konfiguracji i egzemplarzy. Z drugiej strony nie szkodzi spróbować, w sumie aby napisać ten program i tak potrzebujemy całkiem sporej bazy wyników.
    Panowie, to nie będzie pokazywało absolutnego maksimum czy czegoś w tym stylu. Program będzie głównie dla laików, którzy przytają na forum "do ilu podkręcę swój procesor?".

Poza tym - fajna zabawa będzie przy takim programie

Redaktor i Administrator Extreme overclocker Reputacja:   (20) Awatar majkel_94
    Tylko na ch*j ten program, skoro na pytanie "do ilu podkręce i3-3210" oraz "do ilu podkręce i5-3570K" ma dwie skrajne różne odpowiedzi?

Twój ogólny wzór powie, że o 10-15%, a i3 to max. 5%, zaś i5 K to nawet 25%
    | Intel Core i7 2700K @ 4,5 GHz 1,35V | Gigabyte Z68X-UD3H LGA1155 | Kingston Savage 2x8 GB @ 2133 MHz CL9 1.65V |
    | 2x Samgate F3 500GB HD502HJ - Hybrid RAID 0+1 | Kingston HyperX 3K 240GB SATA III | Corsair VS650 |
    | Gigabyte GeForce GTX 970 4GB Gaming G1 @ 1550/7200 MHz | Xonar DX | BitFenix Shinobi | Dell P2414H 24" 1080p AH-IPS |