Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50

Wątek: kompatybilność płyt oraz kart graficznych - PCIe 1.0, 2.0 oraz 3.0

Ex-Redaktor Extreme overclocker Reputacja:   (65) Awatar ivanov

Lightbulb kompatybilność płyt oraz kart graficznych - PCIe 1.0, 2.0 oraz 3.0

Nie tylko na tym forum pojawiają się pytania odnośnie kompatybilności kart graficznych oraz płyt głównych.
    Przyczyną zamieszania jest fakt istnienia (na chwilę obecną) standardów PCIe: 1.0, 1.0a, 1.1, 2.0, 2.1 oraz 3.0.

Zgodnie z moją wiedzą (i doświadczeniem) oraz
    stanowiskiem PCISIG standardy są kompatybilne w obie strony.

A więc nie będzie problemu, by karta PCIe 1.0 działała poprawnie w płycie głównej z portem 3.0.

Tak samo karta PCIe 3.0 będzie działać w porządku w płycie z portem 1.0.

Osobiście próbowałem najróżniejsze kombinacje i jak do tej pory nie natknąłem się na problemy (wierzcie, że mam naprawdę sporo sprzętu).

Dla przykładu jedną z "ciekawszych" konfiguracji była płyta główna socket 478 ze slotem PCI Express połączona z Radeonem HD 7970. Zdjęcie poniżej.

Rzecz jasna od każdej reguły jest wyjątek. Swego czasu interesowałem się tym tematem i z tego co widziałem na różnych forach, to karty AMD HD 5xxx (oprócz 5850/5870 oraz 5970) mogą mieć problemy z działaniem w starszych płytach głównych z PCIe 1.0.

W porządku. Kwestie kompatybilności mamy za sobą. A co z szybkością działania?
    Tu również nie ma powodów do obaw.

Sytuacja wygląda następująco - transfery, które zapewnia PCIe 3.0 4x odpowiadają PCIe 2.0 8x, które z kolei odpowiadają PCIe 1.0 16x.
    Tak więc każdy nowy standard zapewnia dwukrotnie większą przepustowość od standardu poprzedniej generacji.

Na chwilę obecną żadna karta nie jest w stanie wykorzystać potencjału PCIe 3.0 16x - różnica pomiędzy tym trybem działania, a PCIe 2.0 16x jest żadna. Nie pomijalna. Żadna.
    LINK 1 LINK 2 LINK 3
    Jedynie obsadzenie najnowszej generacji kart (R9 290X, GTX 980) w portach 1.0 może przynieść spadki wydajności. Jednak nie ma się co oszukiwać, że w takim wypadku czynnikiem ograniczającym i tak będzie głównie procesor.

Dobry przykład to np. widoczna poniżej konfiguracja Core 2 Quad + 3x HD 7970

Aktualizacja:
    W przypadku ekstremalnych konfiguracji z najnowszych kart graficznych - czyli np. 4-Way SLI z GTX 980, PCIe w wersji 3.0 potrafi sprawić różnicę względem wersji 2.0.

Aktualizacja: Link do testu wydajności PCIe zmieniony na najnowszy test TechPowerUp.

Aktualizacja: Dodany link do testu wydajności PCIe z PugetSystems.
    Ostatnio edytowane przez ivanov ; 13-12-2016 o 09:38

8018 MHz

i7-5960X = X99-SOC Force = HD7970 Lightning = 32 GB DDR4 = SSD 950 PRO = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

HWBot Team Entuzjasta overclockingu Reputacja:   (0)
    czyli np. 780gtx w sli na z87 będzie pracować pełną parą zakładając ze mamy odp. silny procesor?

To follow the path: look to the master, follow the master, walk with the master, see through the master, become the master.

Narzutowy potwór Extreme overclocker Reputacja:   (34) Awatar tomcuk
    Tak silnego procesora, żeby GTX 780 w SLI mogły pracować "pełną parą", to chyba nawet nie ma na rynku . Pocieszający jest fakt, że miejsc, które mocno obciążają CPU, na ogół nie ma zbyt wiele. Natomiast od strony samej komunikacji z procesorem nie będzie problemów, PCIe 3.0 x8 w zupełności wystarczy nawet dla tak mocnych kart.

pełną parą myślałem bardziej o nie byciu ograniczanym przez płytę główną, dziękuje za odpowiedź

To follow the path: look to the master, follow the master, walk with the master, see through the master, become the master.

twoja tesciowa Guru overclockingu Reputacja:   (27) Awatar Dziarson
    tutaj akurat bym sie kłucił żeby nie bujały na maxa przy np. 4xE5-4650 :d
    Za każdą moją wypowiedz braną dosłownie nie odpowiadam, za szkody powstałe na sprzęcie,wynikające z zastosowania moich propozycji też nie odpowiadam. Jestem inny, jestem Fanboyem Intela i nie obchodzi mnie jak długo bronić AMD będziecie, ja stwierdzę, że jest nic nie warte.A to że moje graty wytrzymują o 1V więcej niż Wasze to tylko moja ręka.

ta wydajność w grach by się zgubiła po drodze w płycie i optymalizacji. tu się liczy głownie single core power

No nie bardzo
    nie bardzo jak weźmiesz jak zamiata mój 3970X to jest masakra . I myśle że z takim sli mogło by to być dośc ceikawe zwłąszcza jak sie urzywa 42" telewizora w full hd ,

- - - Aktualizacja - - -

Zreszta za 3 tygodnie moze sie tym pobawie 3770K vs 3970X i np 2x 780
    Za każdą moją wypowiedz braną dosłownie nie odpowiadam, za szkody powstałe na sprzęcie,wynikające z zastosowania moich propozycji też nie odpowiadam. Jestem inny, jestem Fanboyem Intela i nie obchodzi mnie jak długo bronić AMD będziecie, ja stwierdzę, że jest nic nie warte.A to że moje graty wytrzymują o 1V więcej niż Wasze to tylko moja ręka.

moc obliczeniowa per core u nich jest mniejsza ale całosciowo napewno lepiej... zresztą co sie bedziesz oszczędzał, dawaj xeona z serii E7. wg takiej teorii to sa najlepsze cpu ever bo mają 10 rdzeni i 20 wątków

E5-2687W v2 jest najlepszy czekam na es miałem 4650 ES teraz będzie kilka 2650 ES i wracamn do 4650

- - - Aktualizacja - - -

E7 sa nie dop kupienia i już wyszły ich ;epsze dziewczyny na IVY

HWBot Team Extreme overclocker Reputacja:   (16) Awatar ViNG
    Tutaj pojawil sie fx9370. Ta grzalka o 220tdp i kosztuje tyle co 4770k.
    2700k@5.0, Nh-D15, Asrock z77 Extreme4, G.Skill Pi 1600@2133, MSi 580 LTG XE SLi, Vertex4 128GB + WD Green 2TB, SS1000XP, Antec 900