Strona 1 z 9 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 81

Wątek: Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Redaktor naczelny Ekspert overclockingu Reputacja:   (9) Awatar sido107

Lightbulb Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Witajcie,

Już od dłuższego czasu coraz poważniej myślę o złożeniu WC do mojego piecyka.

Może ktoś obeznany w tym temacie machnął by jakiś konkretny faq co z czym i dlaczego.
    Na co zwrócić uwagę a czego się wystrzegać. Czy opłaca się kupić używane elementy jak bloki chłodnice, jak dbać i konserwować swoje wypieszczone chłodzenie cieczą.

Jak dobrać pompkę i czym się kierować. Jak lepiej podłączyć chłodnice równolegle czy szeregowo jaka jest różnica w wydajności.

Podejmie się ktoś takiego przedsięwzięcia.

----
    edit by ivanov

oryginalny tytuł tematu:
    WC poradnik

Chłodzenie wodne - kompleksowy poradnik

Zachęcam do komentowania publikacji
    Ostatnio edytowane przez ivanov ; 12-06-2014 o 20:28

Ex-Redaktor Ekspert overclockingu Reputacja:   (28) Awatar gtxxor
    Nie da się stworzyć dobrego poradnika do zaprojektowania zestawu LC. Bo taki układ musi być niemalże uszyty na miarę pod Twoje potrzeby. Musisz się zastanowić nad paroma kwestiami...

-jakie komponenty wodujesz i czy są to komponenty bardzo gorące, czy nie?
    -czy zależy Ci na bezwzględnej ciszy, bezwzględnej wydajności, a może chcesz coś pomiędzy?
    -czy ma być to układ zewnętrzny (część elementów poza obudową), czy wewnętrzny?
    -czy często zmieniasz podzespoły?
    -jaką obudowę posiadasz?
    -jaki posiadasz budżet?

Odpowiedź na każde pytanie pozostawiam Tobie, a do tego można potem zaprojektować odpowiedni układ

Tak, wiem o tym, że każde WC jest szyte na miarę.

Chodzi mi bardziej praktyczne porady np. pompka X jest wydajna ale głośna lub do dwóch chłodnic lepiej zastosować pompke Y bo pompka A nie da rady. Coś takiego. Porady bardziej ogólne. Jak ktoś siedzi w temacie może podać kilka alternatyw dla cichofili jak i dla takich, którym zależy tylko na wydajności.

Edyta---------------
    co do mojej osoby to w nocy nawet dysk mi czasem potrafi mnie zdenerwować chrobotaniem, spoko mam SSD jak coś.

Ale np. na allegro jest chłodnica 3x120 z trzema wentylami fander za 136zł - warto się tym zainteresować czy olać temat.
    Ostatnio edytowane przez sido107 ; 09-11-2013 o 04:29

Rozumiem, że wodujesz klasycznie CPU + GPU (2 bloki). Cienka chłodnica 3x120 to trochę mało, jeśli chcesz żeby to było cicho (i7 1gen + hd5870). Gdybyś jednak do takiej chłodnicy dorzucił jeszcze 1x120/140 na tył obudowy powinno być już znośnie.

Do układu z 2 blokami i 2 chłodnicami spokojnie wystarczy EK DCP 4.0 lub któryś z jej klonów (DangerDen, Phobya etc.). Pompa na 12V jest dość głośna, ale jak ją podłączysz pod panel i będziesz trzymał na 7-8V to przy niezłej wydajności pracuje już kulturalnie, no i jest w niezłej cenie Jeśli jesteś maniakiem wydajności to po prostu nie będziesz jej "skręcał" i puścisz na 12V.

Rezerwuaru w praktyce kupować nie musisz, wystarczy trójnik i kawałek węża - ale sporo namęczysz się z odpowietrzeniem i zalaniem układu - natomiast jest to niezła oszczędność zarówno pieniędzy, jak i miejsca w obudowie.

Kolejna kwestia dla "maniaka wydajności" to ciecz chłodząca, normalni ludzie kupują gotowe płyny do LC - dla takich jak Ty jest Mayhems Biocide Extreme dodany do wody destylowanej. Dużo rzadsza mieszanka, większy przepływ, lepiej "nosi" ciepło

No i b.przystępnie to opisałeś.

Teraz jest następujący problem. Możesz opisać procedurę zalewania i odpowietrzania układu

Trudne to nie jest, ale wymaga czasu i cierpliwości... po złożeniu układu i organoleptycznym upewnieniu, że wszystko się "trzyma" jak należy, robisz tak:
    -odpinasz wszystkie komponenty od zasilacza, zostawiasz tylko pompę (ewentualnie panel pod który jest podłączona)
    -uruchamiasz zasilacz "na krótko", zwierasz pin ATX_PWR (zielony kabelek) z dowolnym pinem od masy (czarny)
    -wlewasz ciecz do układu #początkowo wyda Ci się, że zapełniłeś cały układ jednak jak zaczniesz poruszać obudową (przechylać, lekko unosić) okaże się, że w układzie jest sporo pęcherzy powietrza i cieczy "ubywa"
    -systematycznie uzupełniasz braki i kontynuujesz /poruszanie obudową/ #co jakiś czas można odłączyć pompę, poruszać obudową, włączyć jeszcze raz - generalnie robisz na czuja
    -jak zobaczysz, że pęcherzyki poznikały - podłączasz resztę komponentów do zasilacza i działa

Środki ostrożności:
    -układ zalewamy koniecznie na wyłączonym komputerze, warto wypchać obudowę ręcznikami papierowymi, żeby hipotetyczny wyciek nie zalał nam sprzętu (wyłączonego nie zepsuje ale trzeba będzie suszyć )
    -zanim odpalisz zasilacz przez zwarcie pinów koniecznie podłącz do niego pompę (nigdy nie odpalaj PSU 'na sucho' bez żadnego obciążenia)
    -w teorii mówi się o 24h próbie wycieków przed włączeniem komputera, w praktyce wystarcza godzina... prewencyjne ręczniki mogą jakiś czas zostać w środku.

Ok. Dzięki.

Co do zasilaczy nie musisz mi aż tak tłumaczyć jak go uruchomić itp. wszak je testuje więc jestem obeznany. Jednak laikom się Twoje uwagi napewno przydadzą.

W takim razie chyba zacznę powoli kompletować WC. Jak skończę testy past termo to może w końcu zwoduję kompa. Do tego czasu będę zbierał niezbędną wiedzę i poszczególne komponenty.

Użytkownik Podkręca śrubokrętem Reputacja:   (0)
    chyba LC, tu masz kilka słów o LC/WC http://www.dobreprogramy.pl/W_tym_te...low,35636.html zaraz znajdę Ci jakiś poradnik
    znalazłem:http://forum.benchmark.pl/topic/8278...odzenie-wodne/

Administrator Guru overclockingu Reputacja:   (85) Awatar ivanov
    Powoli pracuje nad kompletnym poradnikiem, bo wbrew pozorom LC nie jest taką prostą sprawą
    Zanim złożyłem swój zestaw, dłubałem w internecie około pół roku, aby zgromadzić potrzebną wiedzę i namierzyć potrzebne komponenty.
    8018 MHz

i7-5960X @ NH-D15 = X99-SOC Force = Vega 64 Nitro+ Ltd Ed = 64 GB TridentZ 3200C14 = SSD 950 PRO 256 GB
    = SSD 860 PRO 4 TB = Q300 PRO 512 GB = SeaSonic X-760 = NZXT H630 = Strix Raid DLX

NIE odpowiadam na pytania na PW

Miło by było poczytać poradnik Twojego autorstwa

Nie każ długo czekać